► Det hände något när Ryan Lasch gick sönder. Många tog ett kliv fram.
► Trots skador och avstängningar sa Roger Rönnberg så här i går:
► – Inte lätt att hitta en plats att spela på.
► I grund och botten är det förstås bra, även om det kan göra Rönnbergs jobb svårare. I dag står till exempel Tim Söderlund utanför laget, trots att han är spelklar.
► Mot Rögle jagar Frölunda sjätte raka segern. I den här texten diskuterar ni matchen.

SEDAN FRÖLUNDA TAPPADE Ryan Lasch borta mot Timrå är facit detta:
Timrå (h) 3–2
Luleå (h) 5–3
Skellefteå (b) 5–3
Tro inte jag tänker föra något slags resonemang om att Frölunda är bättre utan sin amerikanske dirigent, så är det förstås inte, tro inte heller att jag anser tre matchers statistik vara evig sanning, men det är ändå remarkabelt att se utvecklingen när han saknats.
Många forwards har klivit fram och upp ett snäpp.
Flera har klivit in och fyllt luckor som hade de långt mer A-lagserfarenhet, som Linus Nässén, som Jonatan Lundin Andersson, som Lucas Raymond</strong>; kloka, smarta, pålitliga, vuxna.
Vad gäller att göra juniorer spelkloka finns inget att anmärka på i Frölundas akademi.
Det var därför Roger Rönnberg sa det där om svårigheter att göra plats åt alla, inte minst nu när Tim Söderlund är spelklar efter avstängningen:
– Det är många som gör det bra, Nässén gör sin bästa match på länge (mot Skellefteå), börjar bli bekväm som ytterforward, en naturlig center annars. Inte lätt att hitta en plats att spela på.
En som kämpat med det är Oliwer Fjellström.
En som verkligen tagit chansen när han fått den är … Oliwer Fjellström.
Bland många som höjt sig i ett Lasch-löst lag är kanske Fjellström den som tagit det största klivet, givet att han knappt ens var med förut.
Rönnberg, som fredag/lördag annars svarade på X antal frågor om en viss 16-åring från Göteborg, öste beröm över den 19-årige skaraborgaren när vi pratades vid:
– Jag tycker han varit fenomenalt bra, hans tre senaste matcher har varit grymma.
Fjellström, bra tredje länk med tvillingarna Westerholm, har gjort sig svårpetad. Så även Lucas Raymond, han spelar förstås vidare i dag.
Men förr eller senare måste folk bort. I dag är alltså Tim Söderlund redo för comeback, sannolikt på Jonatan Lundin Anderssons bekostnad – trodde jag. Men Söderlund är inte med i truppen, Lundin Andersson är kvar, enligt Frölundas Instagram.
Mats Rosseli Olsen har två matcher kvar på sin avstängning, Ryan Lasch och Samuel Fagemo är tillbaka åtta, tio dagar in i januari.
Då ska ytterligare tre bort.
Bredd är bra, en akademi som producerar seniorfärdiga grabbar är bra, men det gör inte alltid en tränares jobb lätt.
Rönnberg:
– Jag jobbar för lagets bästa samtidigt som jag parallellt jobbar med att få varje individ att växa. Det kan gå emot varandra.
Han vill ge förtroende åt de som är bra.
Han vill inte spela igång de som har det kämpigt.
Men det finns bara 13 platser.
***
Rögle övertidsvann mot Djurgården i en tuff match hemma i Lindab Arena i fredags, kvicksilvret Leon Bristedt dubbel målskytt; håll koll på honom i dag.
Före djurgårdsmatchen dock två förluster för Cam Abbotts gäng.
Intressant att vi inte får succébacken Kodie Curran, trots att denne vare sig är sjuk, skadad eller avstängd.
Istället har Rögle släppt sin kanadensiske back för att spela klassiska Spengler Cup med ett slags ”landslag.”
Snällt. Men … smart?
***
I går skrev jag så här:
”Målvaktsfrågan? Så här är det: Johan Mattssons ljumske mår inte riktigt bra än, pallar inte maxträning och många matcher, dessutom anser Frölunda att Johan Gustafsson spelat så bra att han är svår att flytta på.
Båda faktorerna spelar in, poängterade Roger Rönnberg, när jag frågade varför Mattsson bara fick en match (Luleå).”
Gissar att Gustafsson fortsätter i målet i dag.
Ni fick den här texten tidigare än vanligt, jag tänkte … det är ju ändå söndag och ni ville kanske ladda i förtid.
Återkommer med exakt lag när detta släppts.
***
Jag såg Sveriges 5–4-seger mot USA på förmiddagen. Ni läser mer om den i större publikationer, men … säg så här: jag var väl aldrig nära att behöva bära den lustiga hatten.
***
Vad: Frölunda–Rögle
Var: Scandinavium
När: 18.00
TV: C More live 2
Övriga matcher: Mora–Luleå, Djurgården–Växjö, Örebro–HV71, Färjestad–Brynäs (15.15), Timrå–Linköping, Malmö–Skellefteå (18.00).
***
Intressant 1: Max Friberg är stekhet i Frölunda, har en poängsvit på fyra matcher där han noterat 3+5. Två poäng i snitt, alltså.
Intressant 2: Mot ett på papperet lite ”sämre” lag tenderar Frölunda ibland har vissa svårigheter med att behålla ödmjukheten, men … nä, vem tänker ”sämre” om hårdjobbande, rätt skönt kaxiga Rögle?
Intressant 3: Allas ögon på Lucas Raymond, 16, efter målet senast. Hur hanterar han det?
Intressant 4: Rögle har lånat in amerikanen Trevor Mingoia, 26. från Västervik under JVM, Mingoia är 2+1 på tre matcher.
Intressant 5: Succémannen från slutet av förra säsongen, Olle Liss, har förtvivlat svårt att få till det. 14 poäng på elva matcher då, sex på 25 nu – och ofta magert med speltid.
Intressant 6: Rögles Lucas Elvenes och Frölundas Samuel Fagemo spelar i samma kedja i det svenska JVM-laget som efter 5–4-rysaren mot USA i natt är klar gruppsegrare.
***
Frölunda:
* Har gjort tio mål på de två senaste matcherna, fem raka segrar.
* Har hittat olika sätt att vinna, även om spelet inte alltid varit på topp. En mer på mål-orienterade offensiv, ett snabbare, enklare spela i egen zon är en annan förklaring.
* Förlorade senast man mötte Rögle hemma, 1–2.
Saknas: Filip Westerlund, Samuel Fagemo (JVM), Mattias Nörstebö, Ryan Lasch (skadad), Mats Rosseli Olsen (avstängd).
Rögle:
* Har bra minnen från senaste trippen till Scandinavium, Daniel Zaar sköt ett sent segermål och fixade första segern sedan 1995.
* Har målvakten Ville Kolppanen avstängd för en udda förseelse, finländaren antydde med en gest att domarna skulle vara mutade.
* Linus Sandin är ett frågetecken i kvällens match, klev av holmgången (2–1) mot Djurgården.
Saknas: Kodie Curran (Spengler Cup), Ben Youds (skadad), Lucas Elvenes (JVM).
***
En öl och en bit mat före eller under matchen?
John Scott’s Avenyn visar alla Frölundas matcher i vinter.
Mysigare miljö är svår att finna i Göteborg. Väl värt ett besök.
Glöm förresten inte att det är after work-priser måndag–fredag 14.00–18.30, själv gillar jag andra våningen bäst med biblioteket och den lilla baren.
Men allt är värt att upptäcka.
***
Lästips före matchen:


**
Så kan Frölunda starta
Kedjor:
49 Rhett Rakhshani–20 Joel Lundqvist–12 Max Friberg
59 Simon Hjalmarsson–72 Patrik Carlsson–44 Lucas Raymond
46 Oliwer Fjellström–7 Pathrik Westerholm–27 Ponthus Westerholm
22 Linus Nässén–40 Joel Mustonen–17 Sebastian Stålberg
4 Jonatan Lundin Andersson
Backar:
56 Jonathan Sigalet–10 Gustav Lindström
5 Chay Genoway–15 Anders Grönlund
3 Jacob Moverare–8 Viktor Ekbom
21 Filip Hasa
Målvakt:
37 Johan Gustafsson (33 Johan Mattsson)
Så kan Rögle starta
Kedjor:
8 Linus Sandin–11 Mattias Sjögren–14 Trevor Mingoia
67 Leon Bristedt–90 Ted Brithén–72 Daniel Zaar
24 Kevin Wennström–17 Taylor Matson–41 Daniel Widing
38 Erik Andersson–15 Simon Ryfors–21 Nils Höglander
44 Olle Liss
Backar:
3 Daniel Bertov–6 Craig Schira
61 Jonas Ahnelöv–33 Samuel Jonsson
27 Jesper Williamsson–28 Jakob Bondesson
5 Alen Bibic
Målvakt:
49 Justin Pogge (35 Calle Klang/Emil Kruse)
***
