► En sak kan man säga om Frölundas eländiga torsdag i Närke:
► Den gjorde dagens fajt mot Växjö högintressant.
► Kan det bli värre? Kan det lyfta? Vi följer med spänning.
► Johan Mattsson saknas även i dag, Mattias Nörstebö ut och Gustav Lindström är tillbaka.
► I den här texten diskuterar ni matchen. TV4 sänder.

I GÅR PRATADES det om att Frölundaspelarna ”skämdes som hundar”, det var ett ”wake-up call” det som hände mot Örebro (1–7) och … tja, jag nämnde det men gjorde inga rubriker av det.
Inget nytt.
Hört det förut.
Båda uttrycken.
Just här är ju problemet, att Frölunda är ett lag som kräver maximal insättning på attityds- och energibanken för att vara med och bråka med de andra i SHL.
Man kan göra det på utmärkt vis då.
Men när kontot börjar bli tomt … då ser det allt annat än bra ut.
Om det inte är så att sportchefen Fredrik Sjöström kan värva typ två klassbackar och tre klassforwards (det kan han förstås inte) så handlar det för Frölunda om en enda sak för att säsongen ska innehålla fler leenden:
Hitta ett sätt att få alla spelare att dra åt samma håll, alltid ställa upp på spelidén, göra de tråkiga saker som Sebastian Stålberg pratade om i den här texten, saker som kan leda till ett roligt resultat.
Fansen ber om att alla spelare förstått nu. Då kommer deras favoriter självfallet att förlora matcher ibland, en torsk mot formstarka Växjö vore till exempel inte alls något att skämmas för, men Roger Rönnbergs gäng skulle i alla fall vara tillbaka i ett läge där man alltid gav sig chansen att vinna.
Det är vad man kan begära, anser jag.
Sedan kan man nu – nu när vi är åtta dagar in i december – börja kräva mer av Rhett Rakhshani. Och Chay Genoway. Här för att vara ledande spelare. Men allt har sin tid. Först Frölunda–Växjö, och ni vet vad jag vill hamra in:
Steg 1 är att alla spelare gör vad man kommit överens om.
Steg 2 är att diskutera individuell spets hit och dit.
***
Har ni frågor till mig? Håller ni inte alls med? Vi kör en Facebook live 14.15 i dag, alltså redan timmen före nedsläpp.
Häng gärna med då – via den här länken.
Eller så söker ni bara upp ”Raka puckar” på Facebook. Går ju bra det också.
***

Kul story, detta – för ni minns väl skärgårdskillen Victor Backman (bilden)?
Frölundautbildad, gjorde några matcher i SHL 2011/2012, tog aldrig plats och har sedan varit ute på en spännande hockeyresa i allsvenskan, Danmark, Norge och Finland.
Backman, 27, skulle spela med Küsnacht i schweiziska andraligan i vinter, farmarlag till Fredrik Petterssons ZSC Lions.
Det gjorde han så jäkla bra (18 matcher, 26 poäng) att när ZSC tvingades vara utan Drew Shore skadad så kallades Backman upp.
Andra matchen i går, centern från Öckerö sköt ett av målen (dessutom ett målpass) i straffsegern mot SCL Tigers.
Så tar man vara på möjligheterna man får.
***
Väntas riktigt mycket folk i dag. Räkna med en och annan polis inne i Scandinavium också. Hotet mot Frölunda, ni vet. Sannolikt inte alls allvarligt menat, men … en dag till tror jag bevakningen fortgår.
***
Vad: Frölunda–Växjö
Var: Scandinavium
När: 15.15.
TV: TV4, C More Hockey (14.30)
Övriga matcher: Rögle–Skellefteå, Linköping–Färjestad (15.15), Luleå–Djurgården, Brynäs–Timrå, Mora-HV71, Örebro–Malmö (18.00).
***
Intressant 1: Jag såg Johan Mattsson på träningen i går (om jag inte var blind) men i dag saknas han åter. Arvid Söderblom backar fortsatt upp Johan Gustafsson. Måste kolla upp det där. Mattias Nörstebö ut ger mer speltid åt Jacob Moverare, i dagsläget en förbättring sett till stabiliteten. Gustav Lindström som väntat tillbaka..
Intressant 2: Hur ser Frölunda, givet den senaste tidens motgångar, ut från start? Ängsligt? Laddat till tänderna? Övertänt?
Intressant 3: Fyra mål på fem SHL-matcher, en kombination av svaga avslut, för dålig trafik på kassen och en del oflyt. Ibland följs sådant upp av vad legendaren Christer Abris en gång kallade ”ketchupflaskan i topp”; kanske får vi se något sådant i dag.
Intressant 4: Frölunda rasar i power play-ligan, gjorde visserligen mål i den spelformen senast, men det var mer ett vanligt spelmål. Nere på sjunde plats med 20,22, hade sex, sju procent på de senaste matcherna inför Örebro senast. Växjö Lakers SHL-tvåa med 24,24.
Intressant 5: Växjöbacken Joel Persson utsågs till månadens spelare i november. Persson, likt Linus Fröberg, ska spela Channel One Cup med hemmalandslaget. Julius Junttila medverkar för Finland.
Intressant 6: Växjö tappar folk under JVM och har värvat finske Lauri Tukonen för att täcka upp. Han debuterade senast i 2–1-segern mot Timrå. Dominik Bokk (Tyskland), Jonas Röndbjerg (Danmark) och Pontus Holmberg är Lakers JVM-representanter.
Intressant 7: Janne Pesonen har varit en ledande spelare i Växjö, 16 poäng på 19 matcher. Finländaren skadades när han otäckt brakade in i sargen för drygt en vecka sedan och är ännu inte spelbar. Roman Horak (19 på 21) är starkaste poängspelaren i laget.
Intressant 8: Lagen har helt olika formkurvor, ändå skiljer bara två poäng i den jämna tabellen.
***
Frölunda:
* Har en mentalt jobbig situation att hantera, fyra förluster på fem matcher, spelare som inte riktigt gör det de ska – samtidigt är det viktigt att bevara tron, inte gräva gropen ännu djupare.
* Det här blir sista SHL-matchen för Samuel Fagemo och Filip Westerlund innan det är dags för JVM-samling. Max Friberg gör match 100 i Frölundas tröja.
* Uppehåll i SHL efter i dag, men Frölunda – likt Skellefteå och Malmö – har CHL-returer på tisdag.
Saknas: inga.
Växjö:
* Har tuffat på bra på slutet, sju segrar på de nio senaste matcherna, och som väntat har coachen Sam Hallam jobbat tålmodigt och fått ordning på sitt lagbygge.
* Allt mer skadefritt, till exempel gör förre Frölundafavoriten Oliver Bohm nu sin fjärde match efter återkomsten (knä, missade 13 matcher). Tuomas Kiiskinen, Austin Ortega och Martin Lundberg spelar återigen, men Lakers har rest sig utan dem, det säger en del om bredden.
* Ingen Dominik Bokk i dag, den tyske supertalangen är redan på samling med sitt juniorlandslag.
Saknas: Janne Pesonen (skadad), Dominik Bokk (landslagsuppdrag).
***
En öl och en bit mat före eller under matchen?
John Scott’s Avenyn visar alla Frölundas matcher i vinter.
Mysigare miljö är svår att finna i Göteborg. Väl värt ett besök.
Glöm förresten inte att det är after work-priser måndag–fredag 14.00–18.30, själv gillar jag andra våningen bäst med biblioteket och den lilla baren.
Men allt är värt att upptäcka.
***
Så här startar Frölunda
Kedjor:
49 Rhett Rakhshani–20 Joel Lundqvist–81 Ryan Lasch
11 Samuel Fagemo–7 Pathrik Westerholm–27 Ponthus Westerholm
59 Simon Hjalmarsson–72 Patrik Carlsson–17 Sebastian Stålberg
51 Mats Rosseli Olsen–40 Joel Mustonen–12 Max Friberg
9 Tim Söderlund
Backar:
56 Jonathan Sigalet–10 Gustav Lindström
5 Chay Genoway–15 Anders Grönlund
8 Viktor Ekbom–3 Jacob Moverare
16 Filip Westerlund
Målvakt:
37 Johan Gustafsson (1 Arvid Söderblom)
Så startade Växjö senast
Kedjor:
13 Julius Junttila–23 Roman Horak–19 Tuomas Kiiskinen
24 Brendan Shinnimin–67 Linus Fröberg–32 Lauri Tukonen
29 Pontus Holmberg–27 Martin Lundberg–16 Austin Ortega
85 Liam Reddox–60 Erik Josefsson–17 Jonas Röndbjerg
77 Pontus Netterberg
Backar:
48 Daniel Rahimi–94 Joel Persson
34 Niclas Burström–44 Peter Andersson
52 Arvid Lundberg–6 Linus Högberg
3 Oliver Bohm
Målvakt:
30 Viktor Fasth (45 Viktor Andrén)
