► Det är något speciellt med hockey inför fullsatta läktare.
► Släng in 600 bortafans och vi har en alldeles speciell kväll framför oss.
► Vi snackar upp CHL-finalen i en Facebook live-sändning 17.45.
► I den här texten diskuterar ni matchen. SVT2 sänder, start 18.50.

JAG TROR INGEN svensk hockeysupporter tycker att CHL är lika viktigt som SHL, innerst inne tror jag ingen spelare tycker det heller.
Men det betyder ju inte att detta är en turnering att skratta bort.
Jag har väldigt svårt att ta de som kallar CHL för ”Kalle Anka” och ”hockey bockey” på allvar, de gör ett väldigt bra försök att visa sin okunnighet, känner jag.
Det är en högfärdig, självgod inställning att svenska ligan vore den enda värt något, att alla andra ligor innehöll ”bonkelag.”
Ett enda lag från SHL nådde finalen: Frölunda.
Inget annat lag från SHL nådde semifinal.
Två andra lag från SHL, Skellefteå och Malmö, slogs ut i kvartsfinal.
Det säger en del om att Hockeyeuropa inte bara är SHL (och finska Liiga), många andra lag är bra, till exempel var Tyskland – med DEL-spelare – en hårsmån från OS-guld senast.
Igen: jag har stor förståelse för att man inte är intresserad av CHL, tycker det är onödigt att turneringen finns, att den inte spelar någon roll, att det bara är den inhemska ligan som gäller.
En åsikt att ha all respekt för. Och på sikt spelar den givetvis roll om CHL ska ha en framtid.
Däremot har jag oerhört svårt att respektera de som skriver om ”Kalle Anka” och ”hockey bockey.” När man saknar kunskap är det bra att tänka efter innan man skriver.
Vi snackar om detta, och annat ni vill ta upp, i vår Facebook live-sändning 17.45.
Var gärna med då.
Gäster utlovas. En hövding, en pratpojk. Snart vet ni vilka.
Nå, min åsikt snabbt: CHL är – som jag flera gånger varit inne på – större för spelarna än för fansen, i alla fall i Sverige och sannolikt Finland.
Däremot är turneringen stor i traditionellt mindre hockeyländer, exempelvis Tyskland där sporten efter OS-framgången fått en kick,.
CHL är bra för att få hockeyn att växa, spelarna gillar att möta lag från andra länder, och det är väl så jag känner:
Naturligtvis är SHL-slutspelet klart mycket större.
Inget snack om saken.
Men det ena måste ju inte utesluta det andra.
Självfallet är inte CHL-mästaren ”bäst i Europa” eftersom KHL valt att stå utanför. Vem skulle få för sig att säga något så dumt?
Men det kan ju vara en bra turnering ändå.
I kväll blir det fullsatt, 600 tyska fans på plats, vi vet att uppemot tio miljoner tyskar väntas följa matchen på TV, så med andra ord:
Det är upplagt för hockeyfest.
Jag påminner om vad Frölundas kapten Joel Lundqvist sa i går:
– Det är svårslaget att få spela en titelmatch på hemmaplan, att få spela om en Europatitel inför fullt hus. Många får aldrig uppleva det i sina karriärer.
Kvarten före aviserar arrangören CHL en spektakulär ljusshow. Hoppas det går bättre än presskonferensen i går …
***
Inga konstigheter i Frölundas lag, precis det jag avsiserade, förutom att Joel Mustonen är uppsatt på ordinarie plats och Oliwer Fjellström står som 13:e. Han är verkligen lättpetad, skaraborgaren. Jag tyckte han var bra senast mot HV71.
***
Vad: Frölunda–Red Bull München
Var: Scandinavium
När: 19.00
TV: SVT2 18.50 (övergår i SVT24 20.00)
***
Intressant 1: Frölunda brukar lyfta i CHL, varit framgångsrikt länge. Så även i kväll – eller spelar den tveksamma formen roll? Och Frölunda har ju haft svårt på hemmaplan, kanske likadant i CHL nu när hockeyn spelas i Scandinavium?
Intressant 2: Tjat, tjat, tjat, men: hur ser Frölundas power play-spel ut nu?
Intressant 3: Danny aus den Birken, inte bara ett av Hockeyeuropas coolaste namn, en av de bästa målvakterna också. 33-åringen är rutinerad från VM och OS.
Intressant 4: Red Bull München har skador på John Mitchell och Maximilian Kastner, tvåa och trea i interna poängligan, men det är är ett rejält och erfaret lag med många som kan hota. Matt Stajan är NHL-veteran (1003 matcher), centrar en vass kedja med Trevor Parkes och Justin Shugg.
Intressant 5: Yannic Seidenberg, 35, är rutinerad landslagsback. Känns namnet igen? Brorsan Dennis, 37, har 859 NHL-matcher på kontot. Seidenberg, aus den Birken men även Yasin Ehliz och Frank Mauer var med om OS-silvret 2018.
Intressant 6: Roger Rönnberg har vunnit SM-guld, CHL-guld och JVM-guld som coach. München-kollegan Don Jackson kontrar med nio (!) guld i DEL, men framför allt har han vunnit Stanley Cup två gånger som spelare – med Edmonton Oilers.
Intressant 7: Kan hemmafansen höja sina röster, eller hörs de tillresta tyskarna från Bayern mest?
***
Frölunda:
* Har dålig form, tre förluster i SHL varav två efter ordinarie tid.
* Får tillbaka Joel Mustonen i truppen.
* Gör sin fjärde final i CHL.
Saknas: Gustav Lindström, Mattias Nörstebö (skadade).
Red Bull München:
* Kommer med nio raka segrar i ligaspelet. Snacka om formstarkt.
* Har nio Kanadafödda spelare i den förväntade startuppställningen.
* Slog ut Malmö i kvartsfinal efter övertid nere i Skåne.
Saknas: John Mitchell, Maximilian Kastner, Jason Jaffray (skadade).
***
En öl och en bit mat före eller under matchen?
John Scott’s Avenyn visar alla Frölundas matcher i vinter.
Och kolla här: varje dag är numera ”Burger Day”.
Allt från vanlig via fisk till vegansk.
För bara 99 kronor, dessutom.
Mysigare miljö är svår att finna i Göteborg. Väl värt ett besök. Själv gillar jag andra våningen bäst med biblioteket och den lilla baren.
Men allt är värt att upptäcka.
***
Lästips före matchen:



***
Så startar Frölunda
Kedjor:
49 Rhett Rakhshani–20 Joel Lundqvist–12 Max Friberg
11 Samuel Fagemo–72 Patrik Carlsson–81 Ryan Lasch
40 Joel Mustonen–7 Pathrik Westerholm–27 Ponthus Westerholm
51 Mats Rosseli Olsen–59 Simon Hjalmarsson–17 Sebastian Stålberg
46 Oliwer Fjellström
Backar:
56 Jonathan Sigalet–5 Chay Genoway
36 Brandon Gormley–15 Anders Grönlund
3 Jacob Moverare–8 Viktor Ekbom
55 David Printz
Målvakt:
37 Johan Gustafsson (33 Johan Mattsson)
Så kan Red Bull München starta
Kedjor:
13 Michael Wolf–52 Patrick Hager–42 Yasin Ehliz
28 Frank Mauer–49 Mark Voakes–70 Maximilian Daubner
84 Trevor Parkes–18 Matt Stajan–14 Justin Shugg
12 Mads Christensen–96 Andreas Eder–41 Jakob Mayeschein
20 Tobias Eder
Backar:
5 Keith Aulie–55 Ryan Button
36 Yannic Seidenberg–16 Konrad Abelthauser
25 Derek Joslin–2 Andrew Bodnarchuk
6 Daryl Boyle
Målvakt:
33 Danny aus den Birken (35 Kevin Reich)
***
