SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34
SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34 | Centrarnas marknad i SHL 64

Inför match: Frölunda–Plzen

► Frölunda har så här långt dragit in knappt 1,2 miljoner på säsongens framgångar i Champions Hockey League.
► Det krävs en finalplats för att ens gå runt.
► Vinnaren tar hem drygt två och en halv miljon, först då snackar vi vinst.
► I kväll snackar ni semifinal, Frölunda–Plzen, i den här texten. SVT2 sänder – info för er som inte ska till Frölundaborg.

CHAMPIONS HOCKEY LEAGUE är mil från fotbollens Champions League vad gäller status och prispengar, så är det här heller inte en liga för världens bästa spelare utan för de som befinner sig utanför världens två ledande ligor: NHL och KHL.

CHL, som samarbetar med Infront Sports & Media AB, har ändå byggt på sin pengapott, kommer göra så ända fram till 2023 då avtalet går ut.

Då kammar vinnaren hem en bit över sju miljoner.

I år runt två och en halv.

Totalt har Frölunda, och de tre andra semifinallagen, spelat in knappt 1,2 miljoner kronor den här säsongen enligt följande:

Deltagande lag: 30 000 euro

Åttondelsfinal: 15 000 euro

Kvartsfinal: 25 000 euro

Semifinal: 45 000 euro

Totalt 115 000 euro, räknat på dagens kurs (10,20) är det 1 173 000 svenska kronor, låt oss avrunda till 1,2 miljoner.

Än så länge i Frölundas fall – ingen ekonomisk vinst.

– Vi har investerat cirka en miljon per säsong i CHL i fem år. För att nå ”break even” krävs finalspel, hälsar Frölundas klubbdirektör Christian Lechtaler.

För de båda finallagen väntar ytterligare 110 000 euro (cirka 1,1 miljon kronor), och vinnande klubb kammar sedan hem 250 000 euro (2 550 000 kronor).

I det läget snackar vi vinst.

”Bara” final borde också ge ett visst överskott, men Lechtaler påminner:

– Inte bara kostnader kring resor, hyror också …

Det kostar på att kuska runt i Europa, nästa vecka ska plan chartras för att fixa resa till Plzen i Tjeckien – det tuffa SHL-schemat tillåter inga reguljärflyg med övernattningar och lång bortovaro.

Nå, ju längre Frölunda går i CHL desto bättre är det förstås för ekonomin, även om detta nu inte är huvudsyftet med turneringen.

CHL säljer sporten hockey i Europa.

Frölunda säljer sitt varumärke, en vinst på lång sikt.

Detta sagt så vore förstås en finalplats värt något ekonomiskt även på kort sikt, för att inte tala om ännu en triumf, ännu en buckla (i så fall tredje segern).

Det blir intressant att återkomma till var finalen ska spelas, om nu Frölunda skulle lyckas slå ut Plzen, vilket är ett stort ”om.”

CHL:s regler tillåter egentligen inte finalspel i en andrarena, Frölunda – som sannolikt har flest poäng och bör få chansen spela finalen på hemmaplan – kan få svårt att komma till i Scandinavium beroende på andra evenemang, tidsåtgång gällande reklambyte (is, sarg) och så vidare.

Det kan i så fall bli dispens för ett (knôkat?) Frölundaborg.

Det kan i så fall bli så att CHL tycker finalen hellre ska spelas hos någon av motståndarna, Red Bull Salzburg eller Red Bull München, och att man lockar Frölunda med en rejäl bit av kakan som stavas biljettpengar.

Nå, låt oss i alla fall ta semifinal 1 i mål först … Här mer läsning om finalreglerna.

Påminnelse för den som glömt:

## Handlar om att vara bäst över två matcher, vinna sammanlagt, matcherna kan alltså sluta oavgjort; det är bara halvtid i kväll.

## Mål på bortaplan räknas inte extra som i fotboll.

## 3–3 i kväll, 5–5 nästa vecka, det betyder 8–8 och förlängning.

## 2–1 i kväll, 3–4 nästa vecka, också förlängning.

Äh, ni kan reglerna vid det här laget …

***

Tre spelare att framför allt hålla koll på i HC Skoda Plzen:

## Jan Kovar, 28
Kom under säsongen sedan han misslyckats med att ta en plats i Boston Bruins. Fem bra KHL-säsonger (Metallurg Magnitogorsk) före det, spelat OS och VM för Tjeckien. 13 poäng på tio matcher sedan han kom till Plzen.

## Milan Gulas, 33
Ni minns honom förstås från Färjestad. Fortfarande en vass poänggörare, 34 på 30 matcher i Extraliga, tolv på åtta i CHL. Lagets ledande spelare.

## Jakub Kindl. 31
Backen har spelat 331 NHL-matcher, framför allt med Detroit.

– Ett taggigt, hårt jobbade lag. Påminner om oss med några tydliga toppspelare, sa Frölundas tränare Roger Rönnberg när vi snackade Plzen i går.

Till HC Skoda Plzens webbsajt säger tränaren Ladislav Cihak:

– Detta kommer bli en tuff match som liknar de mot Skellefteå. De kommer spela bra med pucken, vi kommer använda samma plan som mot Skellefteå. Vi måste lyckas främst med skridskoåkningen.  Jag säger ärligt: vi vill vinna. Det skulle vara en stor skam för klubben och staden nu när vi gått så långt att sluta i semifinal.

***

Intressant i Frölundas lag: Gustav Lindström tillbaka efter sin sjukdom. Viktigt, både i fem mot och i PP2. Johan Gustafsson, inbytt senast, fortsätter i målet. Väntat.

***

Chay Genoway och Ryan Lasch är två av fem kandidater till CHL:s MVP: most valuable player.

***

Vad: Frölunda–HC Plzen

Var: Frölundaborg

När: 18.00

TV: SVT2

Övriga matcher: Red Bull München–Red Bull Salzburg (19.30).

***

Intressant 1: Inte bara gör Ryan Lasch comeback, kedjan med Samuel Fagemo och Patrik Carlsson känns intressant på förhand.

Intressant 2: Publiksiffran, blir det upp emot 3500 nu när det är gratis för en hel del, eller är intresset ändå för lågt?

Intressant 3: Plzen är på väg upp, har sju segrar på sina nio senaste i extraliga, och en kedja med både Jan Kovar och Milan Gulas är något att se upp med.

***

Frölunda:

* Kommer från en svag insats mot Timrå (4–5) – men i CHL brukar attityden och inställningen vara på topp.

* Välkomnar tillbaka Ryan Lasch efter skada, Mats Rosseli Olsen efter avstängning.

* Hoppas på publiksiffra över 3000, säsongskortsinnehavare går in gratis, även de som köpte lösbijetter till Timråmatchen senast.

Saknas: Mattias Nörstebö (skadad), Pathrik Westerholm, Linus Nässen, Jesper Emanuelsson (sjuka).

 

Plzen:

* Har på de senaste åren etablerat sig som en toppklubb i tjeckiska Extraliga.

* Enda obesegrade lag i säsongens CHL.

* Slog ut Skellefteå i en dramatisk kvartsfinal som avgjordes först efter straffar.

***

Så startar Frölunda

Kedjor:
49 Rhett Rakhshani–20 Joel Lundqvist–12 Max Friberg
11 Samuel Fagemo–72 Patrik Carlsson–81 Ryan Lasch
46 Oliwer Fjellström–40 Joel Mustonen–27 Ponthus Westerholm
51 Mats Rosseli Olsen–59 Simon Hjalmarsson–17 Sebastian Stålberg
44 Lucas Raymond

Backar:
56 Jonathan Sigalet–10 Gustav Lindström
5 Chay Genoway–15 Anders Grönlund
3 Jacob Moverare–8 Viktor Ekbom
16 Filip Westerlund

Målvakt: 
37 Johan Gustafsson (33 Johan Mattsson)

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

Blir många juniorer (typ två hela kedjor) i höst...

Av Patric Agblad
2026-07-13 23:12

Ledsen, Gustav – men jag tror alla behöver förstå att det sannolikt inte är den kalibern på spelare som de centerjagande SHL-klubbarna kommer lyckas värva. White lite för bra, hade chans att göra bra pengar i Schweiz – rätt givet att han skulle ta den.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:30

Ja, Christian, där var Schweiz hela tiden det väntade valet.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:28

Colin White tar samma väg till Schweiz. Det känns verkligen jättebra detta!

Av Gustav
2026-07-13 22:23

Ett långskott och förmodligen aldrig aktuell även om Frölunda säkert hört sig för med hans agent.
Rodrigo Abols klar för SC bern

Av Christian
2026-07-13 17:49

Kul ändå med idrottsmän som inte ger sig. Och går neråt i ligahierarkin. Han gör helt rätt. Kommer producera massa poäng och tempot i ligan kommer gynna hans spel. Tänk vilken monstervärvning av klubben. Det går inte annat än gilla Lasch!

Av STM
2026-07-13 12:08

Finns inga speciella datum så, däremot ... ju längre sommaren går desto mer vänder spelarna du syftar på blickarna mot Europa.

Av Henrik Leman
2026-07-12 19:40

Verkligen! Förlorade han någonsin en tekning? Vi hade vunnit guld även 2006 om inte Högardh och Esbjörs gått sönder under slutspelet.

Av Gustav
2026-07-12 16:54

Jason Krog, nödlösningen när Jaroslav Hlinka ändrade sig efter att han blivit presenterad på Frölundas hemsida.

Av Kalle Kula
2026-07-12 15:01

Vilka datum är aktuella för spelare som inte fått kontrakt i NHL/AHL? Alltså när de kan tänkas vara tillgängliga för klubbar i SHL.

Av Jasing68
2026-07-12 14:10

Jason Krog minns man minsann!
Tråkigt för Dichow. Frågan är hur den situationen blir för honom i Timrå. Känns ju inte klockrent.

Av STM
2026-07-12 13:03

Jag är dock inte så mycket för sådana "netiketter" :) :)
Har mest hopp om att om tillräckligt många skriver att de inte uppskattar sådana kommentarer att de upphör, men det är kanske att hoppas på för mycket :)

Samtidigt är det kul med ett levande forum med olika åsikter :)

Av Christian
2026-07-12 11:57

Vore märkligt om han inte tar plats i NHL eller
alpligan före SHL.
Är han aktuell för SHL?

Av Richard Hasselqvist
2026-07-12 09:17

Suck..

Av Hampus Olofsson
2026-07-12 00:34

Björck drar till NHL direkt. Då välkomnar vi Djurgården som nästa lag som ska ha in en toppcenter.

Av Gustav
2026-07-12 00:29

Jag har tagit upp detta med att just Sjöström är en tydlig hackkyckling för några individer här på forumet. Fredrik är inte den mest karismatiska sportchefen i Sverige, men har en gedigen erfarenhet. Det var inget fel på förra säsongens lagbygge och han ligger bakom många starka värvningar. Många av...

Av Karl Forsberg
2026-07-11 18:53

Absolut Claes. Det kokar över för mig under matcher ibland med. Man liksom tycker hela världen är emot Frölunda.
Men när man sansat sig lite så brukar man inse hur det egentligen är.
Så jag har all förståelse för det.

Men som du säger, det är just detta drev mot Sjöström & Co som pågår från...

Av Christian
2026-07-11 13:49

Bra skrivit Christian.
Hit kommer man ju för bra läsning och förhoppningsvis ett insiktsfullt tyckande från oss läsare.
Att det kokar över för vissa under en match kan man ju bara scrolla förbi om man vill.

Men detta drev mot Sjöström, domare mm är bara tröstlöst.
Kommentarerna om att man ska...

Av Claes Olsson
2026-07-11 09:29

Mycket bra skrivit Christian!!

Av ulven84
2026-07-10 23:12

Ja, vi som gillar VF vill ju hellre höra bra analyser som typ Herr Redaktören ger och jag läser tacksamt Björns och flera andras kommentarer som ger något. Christian delar fullt ditt tänk i ditt inlägg om Sjöström m. m. Kan vi inte på denna utomordentligt fina sida slippa sura kommentarer från trött...

Av Split Vision
2026-07-10 18:48