SMÅTT OCH GOTT

Inför match 210119: Frölunda–Linköping

► Toppen mot botten i Göteborg, men det är en jumbo som i alla fall äntligen har vunnit en hockeymatch.
► På elfte försöket lyckades Linköping i lördags.
► Frölundas form är bättre, grundkvalitén högre – vad betyder det i kväll?
► I den här texten får ni fakta inför, här följer och kommenterar ni matchen.

Vad: FRÖLUNDA–LINKÖPING
Var: Scandinavium.
När: 19.00.
TV: C More live/cmore.se 18.50.

Senaste matcherna, Frölunda:
Färjestad (b) 3–1
Skellefteå (b) 1–5
Färjestad (h) 3–0
Linköping:
Oskarshamn (h) 4–2
Leksand (h) 2–3
Luleå (b) 1–2

Lästips:
Roger Rönnberg om Raymond & Mursak – och annat.
Den osäkra tillvaron för Ryan Lasch.

Så startar Frölunda.
Kedjor:

59 Simon Hjalmarsson–72 Patrik Carlsson–28 Johan Sundström
70 Christoffer Ehn–31 Nicklas Lasu–17 Robin Alvarez
22 Linus Nässén–9 Jan Mursak–18 Lucas Raymond
21 Karl Henriksson–20 Joel Lundqvist—12 Max Friberg
25 Elmer Söderblom

Saknas: Mats Rosseli Olsen (avstängd), Joel Mustonen (återhämtningsbesvär).

Backar:
58 Jesper Sellgren–16 Stefan Elliott
10 Jens Olsson–5 Filip Johansson
56 Jonathan Sigalet–15 Anders Grönlund
3 Simon Edvinsson

Saknas: Viktor Ekbom (skadad), Mattias Norlinder.

Målvakter:
41 Niklas Rubin (33 Johan Mattsson)

Sannolika PP-uppställningar:
* Sellgren, Johansson, Hjalmarsson, Lasu, Sundström.
* Elliott, Raymond, Carlsson, Lundqvist, Mursak.

## 3–1-segern mot Färjestad senast gav förstås en skön känsla, men det var ingen perfekt match. Tränaren Roger Rönnberg sa så här i går om vad han vill med sitt lag:
– Vi har många saker vi vill fortsätta utveckla i vårt spel, kunna hålla den här frenesin och tempot vi spelar i med alla fyra kedjor. Sedan är det ju spelet med puck som vi hela tiden vill utveckla så vi får ännu fler spelare att spela ännu bättre med puck, att vi får bättre passningsprocent, blir bättre på att täcka pucken i trånga situationer,  komma ut, skapa längre anfall och ändå ha det där attackspelet. Det är en utmaning i alla matcher.

## Frölunda tränade för ovanlighetens skull inte power play dagen före match. För att PP-spelet satt så bra mot Färjestad, för att tränarstaben ville bevara den goa känslan? Nja, inte riktigt. PP stod på programmet i dag istället, på matchvärmningen.

## Det blir precis samma uppställning som mot Färjestad, Mattias Norlinder får vänta lite på nästa comeback, han var ju tillbaka mot Skellefteå i förra veckan men fick sedan omedelbart ljumskproblem. Viktor Ekbom? Ryggskott.

## LHC är allt annat än en lätt nöt att knäcka, och för Frölunda – som lever på stenhårt jobb, hård forechecking, allt det där – så gäller det att komma upp på samma nivå som i Karlstad. Man vinner sällan matcher utan att ligga rätt nära max.
Rejält tryck in på kassen är viktigt, Frölunda behöver fortfarande skapa många chanser för att göra mål.

## PP såg lite bättre ut i Karlstad, två mål var resultatet av fem mot fyra-spelet även om Joel Lundqvists rekordmål rent tekniskt kom med lika antal spelare på isen.

## Just kapten Lundqvist har en levande poängsvit (1+2) på de tre senaste matcherna. Han har 3+4 på sina sex matcher efter avstängningen.
Ni minns förstås att Lundqvists mål mot Färjestad gjorde honom historisk i Frölunda, 237 mål i karriären, ett fler än Niklas Andersson.
Assistligan: Niklas Andersson 388, Joel Lundqvist 371.
Poängligan: NIklas Andersson 624, Joel Lundqvist 608.

***

När det är 19.00-match är det, med rådande pandemibestämmelser, omöjligt att se klart en hockeymatch på O’Learys Avenyn.

Strax efter 20.00 ska ju folk köras ut. Ett tag till, i alla fall.

Men jag kan verkligen rekommendera en stunds skön avkoppling med annan sorts klubba i hand. Minigolf är ett bra sätt att matchladda.

***

Så startar LHC.
Kedjor:

17 Niko Ojamäki–61 Markus Ljungh–79 Patrik Lundh
11 Henrik Törnqvist–28 Jaakko Rissanen–67 Jarno Kärki
13 Andrew Gordon–86 Tyler Morley–24 Elliot Ekmark
21 Daniel Ljungman–84 Jimmy Andersson–20 Nikola Pasic

Saknas: Broc Little (skadad), Arvid Costmar (skadad), Mikael Frycklund (skadad), Dan Pettersson (skadad).

Backar:
6 Jonas Holös–74 Petteri Nikkilä
4 Filip Berglund–55 Max Lindroth
44 Jonas Junland–5 Mattias Bäckman
45 Simon Lundmark

Saknas: Hampus Larsson (skadad),

Målvakt:
35 Niklas Lundström (40 Jussi Rynnäs)

## Linköping sparkade tränaren Bert Robertsson för en tid sedan, lagets leds av Daniel Eriksson och Johan Åkerman, men det blev ingen direkt effekt av det där.
Först i lördags vann LHC en hockeymatch igen, 4–2 mot Oskarshamn – efter tio (!) förluster i rad.
Lite mer tro bland spelarna i laget nu?
– På några individer kanske axlarna är lite mer avslappnade än de var i lördags förmiddags, sa Eriksson till LHC:s webbsajt.

## Oula Palve fick kicken, är nu i Brynäs. Men LHC drog nytta av att Joel Lassinantti återvänder till Luleå, då blev nämligen målvakten David Rautio över och kunde fara söderut för ännu en sejour i LHC där han tidigare spelat.
Värdefullt att Niklas Lundström får vila ibland och inte behöver dra hela lasset själv. Lundström var ju tänkt som backup till Jonas Gustavsson, kastades in som nummer 1 tidigare än planerat.
Fansen har bidragit till den här värvningen, bland dem youtubeprofilen Joakim Lundell (100 000).
Rautio spelar dock inte i kväll enligt information jag fick av Corren-kollegan Per Bergsten , lördag är trolig debutdag.
LHC har också fått in Tyler Morley från Skellefteå, man hoppas att den kanadensiske anfallaren ska kunna visa mer än han gjorde i laget som kallas AIK av sina fans. Morley ska vara i spel redan mot Frölunda, tar skadade JVM-anfallaren Arvid Costmars plats.

## Backen Mattias Bäckman, 28, gjorde en efterlängtad comeback i lördags efter sitt skadehelvete. Nej, h-ordet är ingen överdrift i fans fall. Bäckman gjorde sin blott tredje match på tre säsonger. 18 matcher 18/19, 1 match 19/20, det var risk för att karriären skulle vara över.
Mot Oskarshamn fick Bäckman lira med veteranen Jonas Junland, njöt av sällskapet, av upplevelsen, av segern, spelade 14.29, noterade 0+2 – och håller nu tummarna för att kroppen strejkat klart.
Det är vi nog fler som gör. Oavsett folks klubbsympatier önskar man inte att någon ska drabbas av sådan här skit, för att tala klarspråk.
Får Bäckman vara hel bör han bli en tillgång för LHC under resten av säsongen.

## Storstjärnan Broc Little är borta ett tag till med sitt brutna nyckelben. Hans comeback är minst sagt efterlängtad.

## Backen Max Lindroth har moderklubb Partille HK.

***

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Visst, om bara spelarna stått still under matcherna, så …

► Jag gillar verkligen en detalj med Frölundas nya tröja. ► En annan sak har jag ett stort...

Nödlösningen räds inte centerrollen i Frölunda: ”Kul att testa på”

► Vad tycker Liam Dower Nilsson om att ta ett större ansvar nu när han är hemma...

Det ska bli fler backmål – och fler sålda tröjor …

ÖCKERÖ: ► Spelaren med nummer 2 var populär när Frölunda skrev autografer. ► Ni anar säkert varför. Elvaårige Otto Eklöv...
Senast kommenterat

Tack Claes. Kul att du uppskattade min text : )

Av Karl Forsberg
2026-08-07 17:13

Hej Grundin. Tack för ett nyanserat inlägg! Först vill jag vara tydlig med att modellen inte handlar om rätt eller fel. Det är bara en hypotes om hur man kan förstå olika kommentarer. Men det förstod du.

När det gäller rekrytering håller jag med om att det är en nyckelprocess i princip de flesta ...

Av Karl Forsberg
2026-08-07 17:10

Vänta bara inom en snar framtid när tröjorna blir dynamiska och digitala. Då kommer spelarna åka runt som julgranar på heroin.

Av R@Y
2026-08-07 16:30

Det var inte Viktor han spelade ett spratt med. Utan det var lillebror Sebastian Stålberg.

Av ToreL
2026-08-07 16:26

Var det inte en SHL grej att namnet ska vara ovanför? Alltså att alla lag skulle ha så.
Kanske är ute och cyklar här.

Av Jojje
2026-08-07 15:46

Får väl skryta om min egna "avatar".
I den framkommer tydligt tröjnumret på baksidan (en gammal födelsedagspresent) och har ingen koppling alls ihop med forna Mats Rosseli Olsen - utan endast mitt födelseår.
Mitt tilltalsnamn kommer snyggt därunder siffrorna och blev verkligen glad för den - den g...

Av EDWARD 51
2026-08-07 15:45

Mycket intressant och läsvärd gästkrönika.
Det finns ju så många parametrar i var och ens supporterskap som i slutändan skapar var och ens bild/ åsikter av Frölunda.
Jag gillar morning mailbag då det ofta är mycket bra olika frågeställningar.
Vissa som jag håller med, vissa som jag inte håller...

Av Claes Olsson
2026-08-07 15:32

”Trycka på för en förbättring ” var ganska kul och tvetydigt 😁

Av Jasing68
2026-08-07 15:30

Min erfarenhet är att den viktigaste processen i varje företag är hur man anställer nya medarbetare. Det går inte att projicera det direkt på en hockeyklubb, eller så går det?

Hur som helst är vilka spelare man värvar en absolut nyckelprocess. Man måste helt enkelt göra ett bra jobb. Likt företag...

Av Grundin
2026-08-07 15:17

Namnet borde vara under numret tycker jag.
Undra varför det är viktigt med namnet ovanför??
Tröjorna är snygga.

Av Claes Olsson
2026-08-07 15:17

De borde inte få ha reklam ovanför namnet. Ett sätt att bättre "se" numren kan vara att man visar vilken femma som är inne på isen med siffror för respektive lag på jumbotronen.

Av Sulan
2026-08-07 14:55

Varför spela i röda hemmatröjor? Grönt eller vitt är snyggast. De vita hemmatröjorna klart snyggare än de röda. De röda påminner om den hemska indiantiden. Grönt och vitt med röda inslag är snyggast. Man har tagit bort en tagg på axlarna vilket är bra, men varför ha dessa taggar alls? Det snyggaste ...

Av HL
2026-08-07 14:54

Intressant krönika och tankegångar, Karl. Kul att du får chansen att publicera en gästkrönika. Du har ju tidigare skrivit flera långa och välformulerade inlägg här på Rakapuckar.

Av Kalle Kula
2026-08-07 14:50

Dom är så jävla snygga.👍

Av benny.gallon
2026-08-07 14:43

Tittar aldrig så. Tar det på stilen vem det är.

Av Jojje
2026-08-07 14:31

Precis!

Av Henrik Leman
2026-08-07 14:12

Tycker generellt att det är svårt med så mycket reklam på tröjorna. Man försöker läsa namnet men alla verkar heta Wellnes😀

Av ligula1962
2026-08-07 14:08

lgk, helt skadefri och kunnat träna en hel sommar.

Av Björn
2026-08-07 13:50

Får jag fråga vad du jobbar eller har jobbat med för att bli ”yrkesskadad” på det sättet?

Av Karl Forsberg
2026-08-07 13:43

Bra fråga lgh! Med intern/extern kontroll menar jag inte personligheten hos den som skriver, utan var hen främst söker förklaringen till det som hänt.

Med intern kontroll menar jag att det är Frölunda (som grupp eller enskilda individer) som har händelsen, och även utfallet, helt i egna händer. (...

Av Karl Forsberg
2026-08-07 13:38