IIHF agerar inte som Fifa, priset kan Svedberg & Co behöva betala

► Göteborgaren Viktor Svedberg, 31, är en av flera svenskar som snart riskerar att tvingas tillbaka till Ryssland.
► För att IIHF agerar så vekt.
► Till och med Fifa har gjort det bättre.
► 
Ämnet är känsligt. Enormt känsligt. Locket på från huvudpersonerna.

Vad händer med Viktor Svedberg (Avangard Omsk) och flera andra svenskar som är under kontrakt med KHL-klubbar? Borde inte IIHF kunna göra mer? Jo, givetvis. Foto: AVANGARD OMSK (youtube)

UNDER FÖRRA SÄSONGEN bytte GIK-fostrade backen Viktor Svedberg från CSKA Moskva till Avangard Omsk där han trivdes mycket bättre, där han mer fick spela sin typ av hockey, en som passar en back med storlek (206 centimeter) och tyngd (106 kilo) som styrkor.

Kontraktet gäller till 2023.

Det är förstås ett stort problem i dag.

Senare i juli kan Svedberg tvingas tillbaka till Ryssland, just nu världens främsta pariastat; Vladimir Putins brutala invasionskrig mot Ukraina kan väl inte ha undgått någon.

Här finns förstås massor frågor som jag hade önskat få svar på av Viktor, en snäll pôjk som annars alltid hör av sig.

## Jobbar din agent för att bryta kontraktet, nå en uppgörelse med Avangard, så som Joakim Nordström och Lucas Wallmark gjorde med CSKA tidigt efter krigsutbrottet?

## Hur ser du på risken att behöva återvända?

## Vill du kanske åka tillbaka?

## Vad tror du händer om du vägrar, riskerar du då inte få spela någon hockey alls eftersom Avangard sitter på transferkortet och inte godkänner en övergång?

## Har du fått ut alla dina pengar från förra säsongen?

Så här långt – inget svar från Viktor.

Samma frågor testades på agenten Pontus Norén, en artig, uppskattad man i branschen. Svar kom, men så att säga utan innehåll:

– Ja, han (Viktor) har kontrakt med Omsk. Tyvärr (likt tidigare med Ryssland) så kan jag inte kommentera ärendet vidare.

”Folk/läsare undrar ju?”, försökte jag.

– Med all respekt, textade Norén, då får folk/läsare fortsätta undra.

Känsligt ämne? Bara förnamnet. Så här är det, i korthet:

a) Om Norén förhandlar med Avangard för att köpa loss Svedberg så vill han förstås inte säga ett kommatecken som kan irritera den ryska motparten.

b) Om tanken är att Svedberg ska åka tillbaka, då vill vare sig denne eller Norén säga minsta lilla som kan uppfattas som kritik mot puttefnask-Vladde, detta för att inte försvåra göteborgarens situation kommande KHL-säsong.

Den här situationen skulle förstås aldrig ha uppkommit. Viktor Svedberg, Theodor Lennström med flera (hela listan längre ner i texten) borde ha fått samma hjälp av det internationella ishockeyförbundet (IIHF) som fotbollsspelarna fått av sitt förbund (Fifa).

Fifa låter utländska spelare pausa sina kontrakt med ryska lag (först till 30/6 i år, nyligen förlängt till sommaren 2023), Jordan Larsson och ett antal andra lirare slipper alltså återvända till Ryssland, kan ta anställning i annan klubb, tjäna sina pengar i ett land utan diktator som tycker det är en bra idé att begå krigsbrott, bomba kvinnor och barn som söker skydd i en teater.

I det här fallet väldigt tydliga besked från Fifa.

IIHF? Där är det mest: ”Vi kan inget göra.”

Det hade ju, vill jag hävda, varit busenkelt för IIHF att haka på Fifa, säga till kontraktsbundna hockeyspelare att:

”Vi river alternativt pausar era KHL-kontrakt. Vi har stängt ute Ryssland från den internationella gemenskapen, självklart kommer vi inte att stoppa de spelare som vägrar vara en del av Putins PR-maskin. Hotar ryssarna med kontraktsbrott? Ingen fara, vi kallar KHL-kontraktet ej gällande, i alla fall just nu, och låter er spela för andra klubbar.”

Så hade ett ansvarstagande förbund agerat.

Så hade spelarna och agenterna sluppit dagens situation.

Tänk er drygt 80 år tillbaka i tiden, att utländska spelare tvingats tillbaka till Hitlers Nazityskland, bara för att de har ”gällande kontrakt.”

Vansinne.

Jag förstår faktiskt inte vad problemet är hos IIHF, speciellt som Putinvännen René Fasel inte längre är ordförande. Rädsla för att ryska KHL-klubbar ska driva processer i Cas (Court of Arbitration for Sport)? Är det någon av er som på allvar tror att Putins liga just här och nu har ett starkt ”case” där?

Inte jag heller.

Viljan att göra en stark markering tycks saknas hos IIHF.

Priset riskerar Viktor Svedberg betala.

Och Theodor Lennström (kontrakt med Torpedo Nizjnij Novgorod). Den SM-guldvinnande backen hade med annat IIHF-agerande redan nu varit en del av Färjestad modell 22/23, men sportchefen Rickard Wallin har inte haft den förmånen.

IIHF:s juridiska avdelning påstår sig inget kunna göra vad gäller avtal mellan spelare och KHL-klubbar. Först när ett sådant bryts så tillåter IIHF spelaren att ta ny anställning.

Det intressanta här är ju, och det förvånar mig att det inte prövats:

Vad händer om spelare som Lennström och Svedberg bara river sina kontrakt, sätter upp metaforiska långfingrar i luften med betydelsen: ”Vi åker inte tillbaka till Ryssland i det här läget”?

Johan Stark, förbundets generalsekreterare, har sagt till Aftonbladet:

– Däremot konstaterar IIHF:s juridiska enhet att avtalen kan sägas upp enskilt, så spelarna har möjlighet att avsluta avtalet med laget. Är det hanterat och det skulle bli något strul med att man inte släpper spelarens transferkort och så vidare, då går IIHF in och stöttar hjälper till i det.

Långt ifrån Fifas tydlighet, men här öppnas väl ändå en dörr, kan man tycka. Eller?

Även här hade det varit intressant att plocka agenten Pontus Norén på information.

Även här får vi ge oss till tåls.

Exemplet ovan gäller nog mer de spelare som fått ut alla sina pengar från föregående säsong, som bara har kommande säsong att förlora, så att säga. Gäller motsatsen så har ju KHL-klubbarna förhandlingstyngd i dagens läge.

***

De andra svenskarna i samma situation som Theodor Lennström och Viktor Svedberg (fakta från HockeyNews.se):

Adam Reideborn, CSKA Moskva

Tim Heed, Spartak Moskva

Lawrence Pilut, Traktor Tjeljabinsk

Daniel Zaar, Torpedo Nizjnij Novgorod

***

Ett antal spelare har, trots rådande situation i världen, valt att förlänga sina KHL-kontrakt eller skriva på nya.

Svensken Robin Press är en sådan, han förlängde nyligen med Severstal Tjerepovets. Den 27-årige backen var knappast aktuell för någon SHL-klubb, schweiziska NLA är också en för hög nivå, gissningsvis var det allsvenskan eller tyska ligan som var alternativen till en fortsättning i Ryssland och ett slags blundande för vad KHL är.

Alla har rätt till sin åsikt här.

Det är Robin Press säkert medveten om.

Ett antal nordamerikanska spelare har förlängt/skrivit nytt med KHL-klubbar, ni såg kanske att förre Luleåbacken Christian Jaros ska till Avangard Omsk. Inte lockar KHL som före Putins krig, absolut inte, men det är fler spelare som valt att stanna/flytta till Ryssland än jag trodde.

Lönerna? Har gått ner rätt rejält, som förväntat givet världens sanktioner mot Ryssland.

***

Tänk att korrupta Fifa (VM i Qatar är inga problem, pengar luktar inte) ska framstå som ett föredöme. Vad sägs om den?

 

35 Kommentarer

  1. Men Theodor Lennström skrev på ett nytt kontrakt för han skulle få lämna Ryssland för spela resten av säsongen i Färjestad.
    Då känns de lite annan situation, han kanske gjorde lite förhastat beslut?

      • Stämmer, Björn, Lennström förlängde innan han lämnade. Lik förbaskat är han ju i samma läge nu som Svedberg och andra: kontraktsbunden.

  2. Så han har kontrakt med ett lag i ett land dit han inte vill återvända.
    Och? Vad ska ryssarna göra? Komma hit och hämta honom med några KGB agenter och sätta honom i ett plan och flyga honom till Ryssland?
    Det är bara att skriva ett kontrakt med ett annat lag i SHL eller i någon annan liga. Sen kan ryssarna gå och gråta hur mycket de vill hos IIHF eller CAS i Schweiz. Spelaren kan ju säga upp sig likadant som på vilket annat jobb som helst och sluta att spela för klubben som man har kontrakt med och säga ädjös och skita i pengarna som skulle gällt för åren som man har kvar på kontraktet.

    • Därav mina rader som började så här:
      ”Det intressanta här är ju, och det förvånar mig att det inte prövats:
      Vad händer om …”

    • Kan även rekommendera Släpp sargen där Hallam är med. Hyllar vår egna Rönnberg.

      • Ja, det två har ju lekt i sandlådan ungefär lika länge. Tycker det är synd att inte figge âr med på intervjuerna. Klart bättre poddare än hockeyspelare i mitt tycke.

        • Ah nu vad du lite taskig mot figge! Även om han hade lite skills på isen är jag bed att hålla med dig!

          • Ja, kanske. Men uppskattar inslag i poddarna mycket mer än pá isen och snart måste han ju satsa på något annan än hockey och få kan ju poddant eller mwdia locka.

  3. Fifa aspekten är ju helt irrelevant. Ingen bryr sig om fotboll som spelas i Ryssland. Är en stor skillnad på ishockeyn som tillhör en av hörnstenarna i hockeyvärlden.

    För min del får spelarna spela precis var de vill. Om landslaget sedan vill stoppa dem från att spela ett ointressant VM i maj, ledig sommar med pengar på banken, det låter förfärligt.

    Världen styrs av personer som lever på andra, vill man ändra på det så får man flytta ut i skogen och leva av naturen.

    Det är så jävla tramsigt med åsikter som kommer från dem som inte har något med något att göra. Bara tycka för tyckandets skull. Godhets knarkare som talar om hur förkastligt andra agerar. Pekar med hela handen och fördömer. Så länge man inte själv gör något åt vad som sker i världen så väger ens åsikter oerhört lätt. Nästan inget alls.

    • Fifaaspekten är verkligen inte irrelevant. Jämförelsen är intressant, ett förbund ställde upp på sättet jag beskriver i texten, ett annat valde att låta spelarna/agenterna lösa det på egen hand.
      Sedan har jag all respekt för dina åsikter att spelarna bör få spela var de vill. Upp till alla att tycka ditt och datt.

    • ”Det är så jävla tramsigt med åsikter som kommer från dem som inte har något med något att göra. Bara tycka för tyckandets skull.” Alltså exakt det du själv gör. Fast visst fattar du väl att det blir extremt tramsigt när du själv gör något som du gnäller över? Sådana som du är faktiskt lustiga måste jag säga. Eftersom du verkar ogilla/se ner på godhet, så förstår jag till fullo att du inte har några bekymmer med det som sker just nu.

  4. HL, måste fråga angående det här om fortfarande innestående lön från en redan avslutad säsong – är det ett vedertaget förfaringssätt av hockeyklubbar runt omkring i världen, att så görs att man släpar efter med utbetalningarna?
    Tänker på en av Dina frågeställningar: ”Har du fått ut alla dina pengar från förra säsongen?” Förmodar att Du menar säsongen som nu allra sist har varit och inte den dessförinnan?
    Kanske är jag helt dum i huvudet om denna sak – men i min värld så får man väl ju sin månatliga lön direkt vid närmast näst intill avslutad månad.
    Men visst finns det väl även sådana kontrakt skrivna(förmodar jag), att när kontraktstiden har väl gått ut – så först då kan man som spelare också kunna få erhålla en ytterligare typ av en slags ”PayOff-sign” utbetalning.
    Reserverar mig i varje fall till sist fullt ut – för att möjligen ha blandat ihop alla kortena totalt. 😉

    • I vanliga fall får man självfallet ut sin lön under innevarande säsong. Dock vet jag en del KHL-spelare som fått kämpa alternativt har en del av pengarna sittande på ryska bankar – i rubel.
      Mindre bra.
      Gångna säsongen blev ju lite … hm … speciell p.g.a. Putins galenskaper.

      • Är svårt med överföringar både till och från Ryssland då de blivit utlåsta från SWIFT.

      • Förstår din tanke, kan vara något jag missar, men jag kan inte riktigt se hur det skulle påverka (eventuella) förhandlingar mellan Svedbergs agent och Avangard.
        Vill Svedberg loss så är det en förhandlingsfråga oavsett.
        Vill han inte så … tja, då är det ju ingen issue.

  5. Nu kan vi stryka ett namn från listan ovan: Lawrence Pilut. Rysk media rapporterar i dag att Pilut kommer loss från Traktor Tjeljabinsk.
    Då får vi se, finns det plats i Schweiz, är SHL aktuellt, i så fall givet med HV71 (som då får göra sig av med någon back) eller kan andra klubbar vara med?

    • Han får gärna spela i Fbk. Men det är nog ett långskott tyvärr! Och helst vill vi ju ha Lennström! Han var sjukt bra när han kom in!

  6. Målvakter och PP – det är Frölundas mission. Tror faktiskt därför det blir någon av Curren eller Pilut. Fan vet vem man helst vill – båda absolut topp av toppen.

  7. …tänk långtidskontrakt på curren, och sedan tidigare borgman och folin…. förmodligen orealistiskt, men wow vilket statement.

    • Nää det är mer att mrmadhawk har ryktat att Curran är troligtvis ersättare för Leskinen och inte Kodie är intresserad av Färjestad längre efter de värva Ville Pokka. Kodie vill ju ha en stor roll och inte Färjestad kommer han inte få de.

      • Sluta med dina vridningar av citat eller verkligheten. Du skriver ofta om saker som inte stämmer. Var har mrmadhawk sagt att Curran TROLIGTVIS ersättare för Leskinen? Det har han varken skrivit eller sagt.

        Dina kommentarer här inne är ofta antingen vridna på något sätt eller rent ut sagt lögner som skapar förhoppningar hos andra supportrar, ”Björn”.

        • Det står om det i expressen som en premium artikel Såg jag när jag kollade upp det. Han skriver bland annat att Curran börjat följa Frölunda på Sociala medier.

        • Karl Svensson: Ursäkta nu??
          Jag svarade Erkan när han skriver ”hörde att curran är så gott som klar”
          Att det är enbart rykten och vad de kommer från.

          • Karl Svensson:
            Sen en annan sak om du börja följa agenter osv på twitter så får du höra en del, som kan vara intressant.
            Sluta dumförklara folk för man är snäll ger endel hockey nyheter och rykten tack!!!

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Positivt på två håll för Frölunda, men Nilssons skada förbryllar

► Frölunda tar emot Bordeaux på tisdagen. Hur går det med Tom Nilsson, hur är läget med...

Puistola opererad, otäck skada – men allt ska ha gått bra

► Otäck skada för Patrik Puistola. Opererad. Men allt gick bra. ► Både han och Oskar Olausson är borta rätt...

Måndag 261012 – välkomna till veckans frågestund

► Måndag, ni vet vad som gäller då, läsarnas dag på rakapuckar.com. ► Fråga och/eller tyck till. Välkomna. EFTER EN TUFF...
Senast kommenterat

Folin är efterlängtad.

Av Frölundait i förskingringen
2026-10-12 14:06

Puistola får en nystart när han kommer tillbaka efter skadan.
Kanske med lite ljusare röst bara.
Lycka till med en snabb rehab.

Av Frölundait i förskingringen
2026-10-12 14:04

Lät nu de lite äldre spelarna vila imorgon.
Vi är väl klara till slitspelet ändå.

Av nissejiteg
2026-10-12 14:03

Vilka kedjor på träningen ?

Av Kalle Lindskog Henriksson
2026-10-12 14:02

Varför skulle inte Tom Nilsson platsa. Det där när man hör saker viskas då skall man hålla för öronen. Skvaller som går från mun till mun brukar sällan vara sant.

Av kilberg28
2026-10-12 14:02

Konstig kommentar. Vi supportrar sitter med en mikroskopisk insikt i vad som händer. Att då tycka att man har på fötter för att hävda att någon "inte imponerar" är att tro för mycket om sig själv.
"Efterklokhet är världens mest exakata vetenskap"

Av JonasG
2026-10-12 14:00

Du får nog se över dina källor lite.
Självklart är T. Nilsson en viktig spelare för laget och har aldrig varit petad av kvalitetsmässiga skäl!

Av Andreas
2026-10-12 13:55

Om man testar honom halvskadad anser man nog att han är en viktig spelare för laget :)

Av Grundin
2026-10-12 13:50

Frölundas medicinska team imponerar inte när det kommer till Tom eller Thorells handled...

Av sincan
2026-10-12 13:47

Jaha.. då är vi utan två tänkta Stjärnspelare och poänggörare nu då? Hur löser Sjöström detta? Saknas ju redan 1-2 skickliga forwards… tufft läge.

Av dabe1974
2026-10-12 13:47

Tom Nilssons ”skada”… ja du HL, du har ju viss insyn och vet så klart mer än du vill göra gällande?
Själv hört lite viskningar om att ledarstaben inte anser TN platsa i laget just nu…

Av dabe1974
2026-10-12 13:45

Där kom förklaringen till varför Tom trots allt följde med på road-tripen under ”svarta veckan”.

Det är lätt som supporter att vara smart i efterhand. ”Tom borde stannat hemma…” Men det finns ofta en rimlig förklaring till olika beslut, baserad på information som bara spelare, tränare och medici...

Av Karl Forsberg
2026-10-12 13:44

De e nästan vackert att se alla namn ni skriver, många hade jag i en pärm med hockeykort!

Håkan Algotsson

Ronnie sundin
Henrik tömmernes

Niklas Andersson
Tomi kallio
Joel Lundqvist

Av Andreas R
2026-10-12 13:38

Experterna följer 14 lag. Skaådeläget är inte statiskt, spelare är in och ut på grund av skador och känningar. Som Tom Nilsson. Det är inte alltid lätt, och alla experter har inte järnkoll på läget i trupperna, spelare för spelare. Det är ändå 360 spelare typ… Kanske Madhawk och MP som har den typen...

Av Karl Forsberg
2026-10-12 13:09

Thorell har en enorm otur med skador. Varit ur spel väldigt mycket under sin tid hos oss. I längden håller givetvis inte det, utan vi behöver honom på isen inte på läktaren med en korv med bröd i näven. Farten behövs.

Av Jojje
2026-10-12 13:03

Det är alltid lika roligt när experterna på TV4 tex ska prata om skador. Övriga lag, då nämner de varenda spelare men i Frölunda nämner de ett par på sin höjd. Som nu.. Puistola och Nilsson. När vi även har Folin, Olausson och Thorell borta.

Ibland blir man mörkrädd.

Av Jojje
2026-10-12 13:00

En står två, en står en. Vem som gör vad – ingen aning.

Av Henrik Leman
2026-10-12 12:41

Ja, illa tog den.

Av Henrik Leman
2026-10-12 12:40

Hur tror du man kommer matcha målvakterna den här veckan?

Av Kalle Kula
2026-10-12 12:34

Aj då, såg så ut på reprisen att den tog dumt.

Av Claes Olsson
2026-10-12 11:42