SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Hyllad Kungsbackadoldis och stolleprov i cupform

► Hur tänker Magnus Hävelid på backsidan inför JVM? Hur tänkte folk inom det svenska hockeyförbundet?
► Här lite onsdagsläsning i väntan på torsdagens SHL-omgång.

Fotocred: TV4 & BARRIE COLTS (skärmdumpar)

Kan doldisen Gabriel Eliasson ta en plats i JVM-truppen?  Frågar ni Almen Bibic så borde han.
Svenska cupen även i seniorhockeyn? Må vår herre bevara oss för dylika dumheter. 

Gabriel Eliasson. Fotocred: BARRIE COLTS/INSTAGTRAM

PÅ FREDAG BLIR Magnus Hävelids trupp till junior-VM i Minnesota officiell. Nu lyfter TV4-experten Almen Bibic fram ett namn som kanske inte funnits med i försnacket: tvåmetersbjässen Gabriel Eliasson från Kungsbacka.

19-åringen med en enorma fysiken (201 cm/100 kg) är inne på andra säsongen med  kanadensiska juniorlaget Barrie Colts, är fostrad i Hanhals Kings, tillhörde HV71 i två säsonger innan han åkte över till Nordamerika.

Eliasson, draftad i andra rundan av Ottawa Senators 2024, är en stentuff, fysiskt spelade back med skrämselfaktor. Det är just därför Almen Bibic vill ha med honom i Sveriges JVM-trupp. Nedan får ni ett smakprov på Bibics resonemang.

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av TV4 Hockey (@tv4_hockey)

Varken Expressens Sanny Lindström och Adam Johansson eller Mattias Persson på Hockeynews.se har med Gabriel Eliasson när de tagit ut sina JVM-trupper.

Expressens backsida: Sasha Boumedienne, Boston University, Viggo Gustafsson, AIK, Leo Sahlin Wallenius (2006), Växjö, Alfons Freij (2006), Timrå, Felix Öhrqvist (2006), Södertälje (lån från Linköping), William Håkansson (2007), Luleå, Victor Johansson (2006), Leksand.

Hockeynews.se:s dito: Sasha Boumedienne, Boston University, Viggo Gustafsson, HV71 (utlånad till AIK), Felix Öhrqvist, Linköping (utlånad till SSK), Leo Sahlin Wallenius, Växjö, William Håkansson, Luleå, Alfons Freij, Timrå, Karl Annborn, HV71 (utlånad till VIK).

***

Från tionde december till fjärde januari spelas en Svenska cupen för U20-lag. Handlar om att de unga spelarna ska härdas, spela fler matcher, tävla mer. 

Utmärkt ide. 

Verkligen.

Men – jag hajade till när förbundets strategiske sportchef, Mike Helber, berättade för Expressen att det faktiskt diskuterats något liknande på seniorsidan.

– Ja, det har funnits idéer kring en ny turnering i svensk ishockey länge. Jag vet att det redan 2005 diskuterades i Elitserien för då åkte många lag till Finland på försäsongsturneringar. Flera av oss ställde frågan om vi inte skulle försöka bilda ett eget cupformat här hemma, men det blev aldrig av. Så det här är ingen ny fråga, den har funnits med länge.

Men … den är väl ändå död i dag, Mike? Snälla, säg att den är det. 

Skakade på huvudet när jag läste. Måtte ingen på förbundet lyckas kuppa in ännu en meningslös turnering.

Seniorhockeyn har SHL, i ytterligare några år även CHL (tre klubbar). 52 omgångar, rätt pressat program eftersom hemmalandslagen ska spela två eller tre hittepåturneringar under klubblagssäsongen och SHL då behöver göra uppehåll.

Pressa in en Svenska cupen utöver detta? Vem i herrans namn kan ens ha kommit på något så dumt? Vad för lustiga piller hade intagits?

Må vår herre bevara oss för dylika dumheter.

***

***

Max Friberg, Lasse Johansson och Isac Heens i det svenska hemmalandslaget, de får möta Arttu Ruotsalainen och Jere Innala i Swiss Hockey Games, även Dominik Egli (Schweiz). Tobias Normann ska spela landslagshockey för Norge. Ivar Stenberg och Max Westergård, de drar på JVM efter den här veckans SHL-matcher.

***

Frölunda tar emot Djurgården på torsdagen, Brynäs kommer till Scandinavium på lördagen. Ni som missat krönikan efter 3–1-segern mot Ingolstadt i CHL-kvartsfinal 1 kan klicka nedan.

 

20 Kommentarer

  1. Jag kan väl välkomna en cup inom svensk hockey förutsatt att CHL inte längre existerar och cupen är en del av försäsongen, likt på fotbollssidan. Då blir det på en gång matcher som gäller något och inte helt meningslösa matcher som annars spelas i augusti/början på september före ligaspelet drar igång. Sen om slutspelet på cupen ska vävas in under grundseriespelet eller avgöras före ligastarten får andra bestämma.

    • Träningsmatcher/träningscuper finns redan. Att spela något mer under säsong kan vara något av det dummaste jag hört.

      • Det är ju just det en svensk cup skulle utgöra, ett tävlingsmoment och inte ett träningsmoment som försäsongsmatcherna är idag. Tror det hade stärkt svensk hockey att ha en tävlingscup, framförallt för de mindre klubbarna som får vara med och möta motstånd de annars inte hade gjort, under tävlingsformer.

        • Vill man prompt ha fler tävlingsmatcher, korta försäsongen, spela fler SHL-matcher. Ett påhittat cupspel, när fans redan ”går bananer” över CHL … jag tar mig för pannan.
          Notera att jag inte argumenterar för tidigare SHL-start, men hellre än att trycka in en jäkla cup.
          Hur kom någon ens på tanken? Jag begriper inte.

          • Detta är OT. Men låtsas turneringarna i hockey. Det är väl till för att landslagen, ska få in pengar till förbundet väl?

            • Yes, alldeles riktigt. Arrangerande förbund drar in pengar på att arrangera turneringarna. De har partners som fortfarande betalar, hoppas sedan på schysta publiksiffror.
              Sportsligt meningslösa.
              Ekonomiskt viktiga.
              Man borde kunna lösa det där på ett annat sätt, me thinks.

    • Tre lag spelar CHL då. I övrigt finns redan diverse träningscuper. Matcherna behöver inte få mer liv, de är just träningsmatcher.

  2. Det var Expressens Adam Johansson som lanserade idén om en Svenska Cupen i hockey förra veckan. Helber blev sen av Adam konfronterad med idén.

    https://www.expressen.se/sport/hockey/adam-johansson/starta-svenska-cupen-i-ishockey-nu/

    De försökte det i Schweiz för några år sen. Som väntat fiasko och fick läggas ner. Lite intresse i början när motsvarande Frölunda fick möta Vimmerby borta i augusti men efter ett tag var det bara lag från högsta serien kvar och då dog intresset. Ungefär som med CHL just nu. Kollar precis Lukko Raumo mot Zug och du skulle kunna skjuta med en kanon igenom arenan utan att träffa en människa.

    En cupmatch som säkert skulle generera intresse är Björklöven – Skellefteå och kanske Djurgården – AIK men that’s it.

    • Hm, okej. Det hade jag inte sett. Läste bara texten jag länkade till, där sa Helber att tanken funnits länge. Men – måtte den vara död och begravd.
      Va? Inte fullt och festligt i Rauma? Who woulda thought …

  3. Det lustiga är att många CHL-hatare gärna ser att Svenska cupen införs. Man undrar ju hur de tänker. Ser extremt mycket hellre VF möta Sheffield Steelers eller Neman Grodno än exempelvis Huddinge.

  4. Herregud vilket idiot förslag med svenska cupen i hockey, totalt ointressant precis som alla avbrottet för landlags hockey mitt i Shl säsongen!
    För bövelen låt oss fokusera på Shl hockeymatcher, det räcker gott!

  5. Ja, frågan är hur hockeyn på sikt ska utvecklas. CHL är av noll intresse, svenska cupen är ett skitförslag och när varumärket Tre Kronor spelar är det i hittepåturneringar. Låter knappast som att hockeyn har någon framtid.

    • De riktiga Tre Kronor spelar snart OS, sedan är det World Cup, sedan OS igen o.s.v. Bättre blir det inte för varumärket.
      För övrigt tycker jag hockeyn utvecklas alldeles utmärkt. 😀

      • Ja. Fantastiskt bra för sporten ishockey. Men degen ska in. Det trodde jag skitturneringarna bidrar med? Men jag kanske är helt ute och cyklar här.

        • Svarar här också. 🙂

          Yes, alldeles riktigt. Arrangerande förbund drar in pengar på att arrangera turneringarna. De har partners som fortfarande betalar, hoppas sedan på schysta publiksiffror.
          Sportsligt meningslösa.
          Ekonomiskt viktiga.
          Man borde kunna lösa det där på ett annat sätt, me thinks.

      • Vaddå utvecklas? OS spelas vart fjärde år och det är inte ofta de allra bästa, de hyllade NHL-spelarna, behagar vara med. OS är därför en urvattnad turnering. World Cup spelas när NHL möjligen kan passa in det i sitt schema, vart tionde år väl, Här hemma är SHL närmast en stängd liga med samma gäng som skuffas mot varandra år efter år.
        Jag frågar igen: var är utvecklingen, riktningen framåt, med en utveckling som hockeyn uppenbart behöver.
        Du Leman som har åsikter kom med förslag hur hockeyn ska förändras.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Hannas camp ger tjejer chansen: ”Tacksam för att möjligheten finns”

ÖCKERÖ: ► Fjärde året för Hanna Olssons hockeyskola ute i skärgården. ► Vad tycker hon? Vad tycker tjejerna? Som ung...

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...
Senast kommenterat

Skräp!? Hahahaha

Av STM
2026-07-19 20:33

Jag skulle flytta upp Lasu till andra kedjan där och sen LDN till tredje och Hasa till fjärde.

Av STM
2026-07-19 20:32

Jag skulle inte säga att den forwardssidan är skräp, men det är ingen forwardssida man vinner ett SM-Guld med.

Av Jojje
2026-07-19 19:30

Hur många lag i SHL har på riktigt sämre forwards än det där skräpet?

Av Gustav
2026-07-19 18:38

Tänkbara kedjor fram till december som det ser ut nu:
Friberg - JP - Cederqvist
Fagemo - Liam Dower Nilsson - Puistola
Oscar Olausson - Noah Hasa - Erik Thorell
Max Westergård - Lasu - Mads Kongsbak Klyvö
(Lindholm går skadad långt in på hösten)

Av HenrikM
2026-07-19 17:41

Ser skrämmande tunt ut...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-07-19 17:29

Det är milt sagt, för tunt...

Av Jojje
2026-07-19 15:08

Haha. Cehlarik är bra med rätt omgivning. Elvenes kan spela fram honom... Tex.

Av Jojje
2026-07-19 15:06

Nja, syftar du på Sportbladet? Där sa han inte så iaf. :)

Av Alfred
2026-07-19 13:06

Säger absolut inte emot dig här. Håller snarare med. Finns potential även om han blivit kraftigt sämre år för år...
Mer om att det blir komik. Tänk om Sjöström värvat Cehlarik - vilket liv det blivit!?

Av STM
2026-07-19 09:57

Oroande med en så svag spelarmarknad.
Frölunda tappar två klasscentrar i Niederbach och Ruotsalainen.
I bästa fall får vi in en bra center. Men där är vi inte än, den 19:e juli.
Kanske går vi in i SHL med JP, Liam Dower Nilsson, Hasa och Lasu som våra centrar med Bosse Meijer som vikarie vid ska...

Av HenrikM
2026-07-19 09:28

Ja, samtidigt:
Sätt ihop han med Elvenes och en bra center, ge honom PP-tid. Kan nog göra 15 mål.
Inte lastgammal. Är en klasspelare i grunden. Och få har spelat bra i Leksand de senaste säsongerna.
Det vittnar absolut om en stendöd marknad, men här finns skrällpotential i form av leverens.

Av HenrikM
2026-07-19 09:26

Jojje: Ändrar jag mig hela tiden ?!?

Av Christian
2026-07-19 01:35

Kul ändå. Alla här inne hyllar ju Evertssons värvningar! Måste ju vara en herrejössesvärvning. Tänk om Sjöström gjort den...hahaha tänk vad forumet rasat.

Av STM
2026-07-18 23:16

Cehlarik till Växjö på två år vid den här tidpunkten säger egentligen allt om marknaden som råder. Lycka till, Sjöström…

Av Gustav
2026-07-18 22:55

Trevligt gjort HL -kul att Du var där. Missade Dig naturligtvis.

Hanna, som alla såg var exemplarisk - glad föratt min lilltjej var med på Campen för första gången.

Många från norra delen av västkusten hänger socialt ihop fastän de är från olika klubblag - LN70, Lions Strömstad, Munkedal, St...

Av matte
2026-07-18 21:53

+1 grundin

Av Hampus Olofsson
2026-07-18 18:43

🤗

Av Henrik Leman
2026-07-18 18:28

Var två veckor bort nyligen.

Av Jojje
2026-07-18 17:19

Du ändrar dig hela tiden...

Av Jojje
2026-07-18 17:14