SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34
SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34 | Centrarnas marknad i SHL 66

HV71:s jättelyft under Lundh – bäst i SHL

► HV71 är SHL:s klart bästa lag sedan Stephan Lundh tog över.
► Tolv vinster, två oavgjorda, tre förluster.
► – De där tre stör lite, skojar Lundh.
► Vad gjorde han med HV egentligen? På lördag får Frölunda upptäcka det. Och varför tog det ”Lillis” så hårt när Johan Lindbom fick sparken. Ni läser det här.

Tro fasen att Stephan Lundh ler – hans HV71 är ligans bästa lag sedan han tog över ansvaret 25/11. Foto: HV71

DET VAR DEN 25/11 som HV71 berättade att man sparkat huvudtränaren Johan Lindbom.

Spelet var ofta rätt bra.

Poängutdelningen desto sämre.

Till slut gick det inte längre.

Assisterande tränaren Stephan Lundh, ”Lillis” med hela Hockeysverige, guldmakare med Frölunda 2005, tog över.

Han började med tre segrar i rad, och i princip har framgångståget aldrig slutat rulla.

HV var 6 4 10 -7 med Lindbom.

HV är 12 2 3 +19 med Lundh.

 

Remarkabel skillnad. Svårt uttrycka det på annat sätt. HV är klart bäst i SHL under den nya tränarregimen, klicka på tabellen till höger så ser ni.

– Det är inget hokus pokus, vi är ett bra gäng, fyra gubbar som jobbar jävligt tajt, och vi har jobbat hårt, var rätt bestämda med vad vi ville förändra, berättar ”Lillis.”

Han snackar om ”vi”, just det för att det är ett sådant, han själv, Nicklas Rahm, Jonas Holmström och William Rahm.

Men det är rutinerade ”Lillis”, 59, som är högste ansvarig av tränarna, och han berättar om ”nya” HV:

– Vi tycker att vi fått upp farten, vi kände att vi var långsamma, ineffektiva, det tyckte vi själva, nu är vi där vi ska vara.

”Lillis” tar upp offensiva detaljer som förändrats, spelare som inte rusar på riktigt lika mycket, tänker sig för mer, men ändå lyckas behålla farten.

Inte en endaste HV-supporter kan klaga på resultatet, nu drömmer man om SM-guld i Jönköping med omnejd igen.

”Lillis” vet vad många funderar över:

– Den frågan får man förstås när man varit bredvid: Varför sa du inget när du var där?

Ja, det är lätt att undra: hur kan en assisterande tränare, låt vara med Stephan Lundhs fina meritlista, få ut så mycket mer när han har ensamt ansvar? Kunde han inte ha sagt något tidigare? Stod Lindbom i vägen?

Kanske ligger svaret i att det framför allt är huvudtränaren som spelarna lyssnar på.

Kanske är det också så att i en superjämn liga kan små, små förändringar spela stor, stor roll.

– Ibland kan förändringen vara i hur du säljer in det, vilken typ av övningar du väljer och sådan bitar. Däri kan skillnaden vara, säger ”Lillis.”

I Corsi-tabellen var HV bra med även under Johan Lindbom, de rent spelmässiga kvalitéerna var lätta för alla att se, och de små marginalerna blir tydliga när man kollar på Lindboms tre sista matcher:

Alla uddamålsförluster. Två av dem efter straffar.

Sedan vann HV med uddamålet i Rögle, följde upp med 4–2 i slaget om Småland mot Växjö, gjorde 6–0 på då svaga Mora, fick självförtroende, och känslan av att det nya var kul, fräscht och bra tog fart på allvar.

”Lillis” tvekade aldrig när han fick frågan om att ta över, men det kändes inte helt bra när tränarrookien Lindbom fick sparken:

– Jag tog det hårt på något vis eftersom jag var här, tillsatt för att försöka stötta och hjälpa och göra Johan till en ännu bättre huvudtränare. Jag kände att det var en utmaning för mig, en rolig uppgift, så det är klart att det känns tufft.

”Lillis” vet hur det är att få sparken, två SM-finaler i rad med Frölunda (2005, 2006) räckte inte, han fick ändå gå hösten 2006, något som satte igång en tränarkarusell som snurrade fram till det att Roger Rönnberg hoppade av Norrlandståget i Göteborg 2013.

– Man är ingen idiot, ingen värdelös människa för att man får sparken. Det är viktigt att minnas. Johan och jag pratade när det hände, kom överens om att ta en kontakt igen när allt lugnat ner sig.

Efter hemmaförluster mot Luleå och Skellefteå är HV tillbaka på vinnarspåret, 3–2 på Brynäs, 4–2 på Växjö, hela 7–1 på Timrå – och i kväll är Robin Figren & Co i Mora för att ta sig an Spencer Abbotts gäng.

Resa hem på fredagen, ingen träning, och lördag kväll är det prestigefajt mot Frölunda – som är spelledigt den här torsdagen.

Vilket av lagen gynnas av det förhållandet, tro?

Figren, förresten – trea i interna poängstatistiken (10+11), något mer offensiv roll nu, spelar power play.

***

Rätt mycket Frölundakoppling i HV71, har ni tänkt på det?

Ledare:
Stephan Lundh (2004–2006, 2010/2011)
Nicklas Rahm (2000–2002)

Spelare:
Christoffer Persson (2002–2005, 2011–2016)
Joakim Andersson (2005–2010)
Robin Figren (2004–2006, 2013–2017)

***

Stephan Lundh kom till Frölunda 2004 som erkänt stor profil efter många år i Djurgården och Malmö, vann SM-guld 2005 och SM-silver 2006 efter finalförlust mot Färjestad. På hösten 2006 fick han sparken, men har ni koll på vad han gjort sedan?

2007–2010: Huvudtränare för U18-landslaget.

2010–2011: Assisterande tränare i Frölunda, först till Ulf Dahlén, sedan till Kent Johansson.

2011–2014:  Huvudtränare för det ungerska, något svårstavade, laget Dunaujvarosi.

2014–2016: Huvudtränare för Pantern, tränade upp laget från division I till allsvenskan.

2016–2018: Assisterande tränare till Johan Lindbom i HV71.

2018–??: Huvudtränare i HV71.

***

HV71 har förre Frölundabacken Christoffer Persson långtidsskadad, Filip Sandberg är borta för resten av säsongen, veteranen Martin Thörnberg hann knappt göra comeback innan han tvingades av igen.

Men det är ett starkt lag ändå. Så här ser det sannolikt ut mot Mora i kväll:

Kedjor:
Mattias Tedenby–Markus Ljungh–Andreas Thuresson
Simon Önerud–Joakim Andersson–Robin Figren
Johan Johnsson–Anton Bengtsson–Oscar Sundh
Isac Brännström–David Gustafsson–Christoffer Törngren
Sebastian Wännström

Backar:
Nils Andersson–Mikko Lehtonen
Kristofer Berglund–Didrik Strömberg
Alexander Ytterell–Markus Lauridsen
Martin Fehérváry

Målvakter:
Jonas Gunnarsson, Felix Sandström

***

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

:)

Av Henrik Leman
2026-07-15 01:51

Du menar som typ Isac Born eller annan fjärdekedja-gubbe? Haha.

Av Alfred
2026-07-14 22:50

Han sa också att det är som att välja mellan mamma och pappa när det gäller Frölunda/HV…

Haha.

Av Alfred
2026-07-14 22:49

Inte illa att orka spela vidare för en kille som Lasch som enligt mina källor missbrukar alkohol rätt friskt. Han gjorde det även i Frölunda har jag fått berättat.

Av jt630421
2026-07-14 22:42

Om det var GP:s podd, eller någon annan med 031-anknytning, så säger Lias förstås så. Hade det varit Jönköpings-Postens podd så hade han säkert talat lika gott om HV71. :)
Jag säger inte alls att Lias aldrig kommer spela för Frölunda, bara att man bör läsa situationen, så att säga.

Av Henrik Leman
2026-07-14 21:18

Ja precis. Lias lät väldigt klart med att efter alp landet så är Göteborg en dröm igen och Jacob Moverare har väl bostad där med och tränar där på sommaren

Av niklas5090
2026-07-14 21:06

Vive la France! I kväll, åtminstone.

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:45

Var det en podd som gjordes här i Göteborg? :)

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:45

Lias Anderson medverkade i en podd där nämnde att han verkligen ville spela i Frölunda igen, han och Moverare kan hamna hemma i Göteborg men kanske först om 2 år!!!
Lias vill spela med Moverare nämnde han också.

Skall bli spännande tror Sjöström kommer men en bra värvning så småningom

Av niklas5090
2026-07-14 20:35

Ang Klingberg så älskar jag detta med backar med defensiva brister!
Jag vill ha mina backar som just backar.
Tänk att värva en forward med offensiva brister....hahaha
Tack för alla texter du pumpar ut. Alltid läsvärt oavsett längd eller innehåll. Ha en bra kväll. Heja Frankrike!

Av STM
2026-07-14 20:33

Jag lovar, hade jag vetat något så hade jag skrivit det. :) Flera klubbar i SHL letar center, Frölunda har säkert Nils Åman högst på listan, för varje dag som går utan att denne sajnat så stiger hoppet.
Tack för snälla ord, btw!

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:16

Har du någon mer information om hur det går för Frölundas jakt på center? Bra artiklar som vanligt!

Av Rickard Ljung
2026-07-14 20:13

Det är nog väldigt bra att man gör plats för center junisar tex sådana som lyckats direkt i SHL är Leo C, Björk och Edstrom , men omgivningen måste vara stabil och välvilligt inställd.

Jag tror inte alls på något mirakel värvning - betydligt mer på ” center ämnen” i FHCs akademi.

Av matte
2026-07-14 18:01

Hej! Nej, inte bästa ligan sett till kvalitet. SHL fortsatt bättre, framför allt om man ser till hela ligans kvalitet men sannolikt även topparna – även om en match mellan Skellefteå och Fribourg-Gottéron nog skulle vara rätt jämn. Däremot betalas betydligt högre löner till toppspelarna. Så har det ...

Av Henrik Leman
2026-07-14 10:40

Nja, så illa ska det väl inte vara? Och framför allt – serien är lång. :)

Av Henrik Leman
2026-07-14 10:18

Är det Schweiz som numera har den bästa ligan efter NHL? (KHL räknas inte).

Om SHL hela tiden förlorar dragkampen om de flesta av de bästa spelarna som inte platsar i NHL så kommer det att bli resultatet i alla fall, eller har jag fel?

Av Karl Forsberg
2026-07-14 02:42

Blir många juniorer (typ två hela kedjor) i höst...

Av Patric Agblad
2026-07-13 23:12

Ledsen, Gustav – men jag tror alla behöver förstå att det sannolikt inte är den kalibern på spelare som de centerjagande SHL-klubbarna kommer lyckas värva. White lite för bra, hade chans att göra bra pengar i Schweiz – rätt givet att han skulle ta den.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:30

Ja, Christian, där var Schweiz hela tiden det väntade valet.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:28

Colin White tar samma väg till Schweiz. Det känns verkligen jättebra detta!

Av Gustav
2026-07-13 22:23