Samuel Fagemo hänger med på Winnipeg Jets träningsläger, truppen är fortfarande stor. Men, tittar man lite på forwardskonkurrensen, lyssnar till lokalmedia i Winnipeg, så är det inte alls troligt att Fagemo är en del av Jets trupp som snart ska inleda NHL-säsongen (öppnar 7/10).
Fortsättningen blir då intressant. Fagemo lämnade Los Angeles Kings efter flera säsonger där, nappade på Winnipegs bud för att försöka uppfylla NHL-drömmen i kanadensiska provinsen Manitoba istället. Om det inte blir något nu heller, nöjer sig Fagemo då med ännu en AHL-vinter eller blickar han mot Europa?
Långt dit, men det går att tänka tanken.
Fagemo är garanterad 450 000 dollar vid spel i AHL, cirka 4,2 miljoner svenska kronor. Bra pengar, men en intresserad klubb i Schweiz skulle kunna matcha det där.
Om Fagemo skulle hamna i ett sådant läge.
Om han skulle vilja.

Kanske är det här istället vintern då 26-årige svensken blir en NHL-forward på regelbunden basis.
Detta bara spekulationer, det ligger också en bra bit fram i tiden. Vi får vänta och se vad svaret blir.
Frölunda? Klubben i Fagemos hjärta är förstås alltid aktuell, men …kanske inte redan i vinter när det är så tjockt i truppen.
Man ska också minnas att livet i AHL i dag är rätt bra, månne var det dock mer aptitligt i Kalifornien (Ontario Reign) än i Manitoba (Manitoba Moose).
Andra ex-frölundaiter som kämpar om en plats plus mina tankar om deras NHL-chanser från start.
Boston
Fabian Lysell – kanske?
Buffalo
Rasmus Dahlin – stjärna.
Carolina
Frederik Andersen – given
Chicago
Arvid Söderblom – given.
Colorado
Artturi Lehkonen – given.
Victor Olofsson – bör ta plats.
Detroit
Simon Edvinsson – given
Erik Gustafsson – trolig.
William Lagesson – knappast.
Lucas Raymond – stjärna
Elmer Söderblom – given.
* Carl-Otto Magnusson (osajnad) var med på camp, ska spela juniorhockey.
Edmonton
Mattias Janmark – given.
Matt Tomkins – AHL även efter flytten från Tampa.
Los Angeles
Erik Portillo – blir nog AHL i ännu ett år.
Jacob Moverare – se Portillo.
Nashville
David Edstrom – börjar sin karriär i AHL.
* Viktor Nörringer (osajnad) var med på camp, ska spela juniorhockey.
NY Islanders
Pierre Engvall – nog given ändå.
NY Rangers
Anton Blidh – som vanligt spel i AHL.
Ottawa
Lars Eller – given.
Pittsburgh
Erik Karlsson – stjärna.
St Louis
Otto Stenberg – sannolikt AHL.
San Jose
John Klingberg – given.
Alexander Wennberg – given.
Carl Grundström – given.
Washington
Ludvig Persson – ska testa AHL i vinter efter några vintrar i Finland.
***
Jag har snutit ut hjärnan och är därför dummare än vanligt, har jag glömt någon lirare går det bra att säga till.

Andersen. Hade nästan glömt honom. Vad är han i för ålder. 36-37 år? Krya på dig
Gissar 37. Ska kolla. Mer sport så. 🙂
Fel. Fyller 36 på torsdag. Nå, vi var nära både du och jag.
Hade varit guld värt med Fagemo, så klart, men beror ju lite på hur långt fram man är med att förlänga med Innala exempelvis.
Visst att livet i AHL är mer behagligt och välbetalt än tidigare men snart måste han nog etablera sig i NHL för att orka kämpa på.
Fagemo känns inte helt omöjlig som spets inför slutspelet. Sista veckan innan deadline kommer han hem igen! På ett femårskontrakt.
Lagesson, stor chans att han vänder hem eller?
Kontrakt till 2027.
Intressant grej ändå som jag gärna bollar med dig. Om Fagemo, rent hypotetiskt, skulle vilja hem till Frölunda i år (inte för att jag tror det händer) hur tror du Frölunda ställer sig då? De senaste 20 säsongerna så hade det ju inte ens varit en tveksamhet, men nu när det är så tjockt, tror du man ens kan säga till en sån gubbe om han vill?
Då får man noga överväga några saker. a) Hur bra är Fagemo? b) Hur lång tid kan han behöva för att slå ut de toppspelare som i dag finns i truppen? c) ärd et givet att SF bara är en positiv faktor, kan det störa gruppen, hierarkier med mera? Men – hypotetiskt. 🙂