SMÅTT OCH GOTT
2026-09-05 18:58 | Samma segertörst mot KooKoo? 4

Hockey hela veckan lång …

► ”Lemans lördag”, bland annat med detta:
Härligt med hockey varje dag – och bottenstriden kittlar.
Stava rätt – en fråga om respekt.
Dessa jäkla hjärnskakningar.
Veckans sjukaste i Väsby, pricksäkraste var Lundh … och mycket mer.
Välkomna att tycka – och trevlig helg!

VECKANS
… tummen upp.
##
Nu är det … hockey hela veckan, hockey hela veckan, hockey hela veckan lång.
Har känt mig lite som Kurt Olsson (utan Damorkestern) i veckan med SHL-hockey var och varannan kväll.
Söndag: Malmö–Luleå. Tisdag: Malmö–Frölunda. Torsdag: Färjestad–Linköping. Fredag: Örebro–Brynäs. I dag: Malmö–Färjestad. I morgon: Brynäs–Leksand.
Jag vet, det är en ”spela i kapp efter corona”-vecka vi är inne i, så här kan det inte alltid vara, men ändå – för oss utan så mycket annat i livet så var/är det ju fantastiskt!
Lyckas man bara förtränga alla ”Vart är pucken?” (magsmärtan!) så är det verkligen en njutning att följa C Mores TV-sändningar.

## Bottenstriden i SHL. Respekt för att Linköpings, Oskarshamns, Brynäs och HV71:s fans inte håller med, men för oss som jobbar med hockey, eller alla som bara är allmänt intresserade, så är det häftigt med sådant här raffel.
Jag skrev det här i går.
## Den här trenden gläds jag som bekant åt. Jag skrev om det när Tim Stützle fick heta just så, med tyskt y (ü), och nu ser ni att det är ännu en spelare vars namn är rättstavat.

Kanske kan det hjälpa kommentatorerna att uttala svenskens namn i alla fall hjälpligt rätt, snarare än HOGUE-LANDER.
Stava rätt, försöka uttala rätt – det är en fråga om respekt.

… tummen ner.
##
Det är alltså slutspelat för Jacob Josefson. Ännu ett offer för hjärnskakningarna. Sorgligt. Slutspelat den här säsongen, enligt Djurgården. Men ni vet ju, det finns ingen bestämd tidtabell för hjärnskakningar, det finns ingen garanti att ge, vi kan bara hoppas att Josefsons fina karriär inte är över, att det inte slutar på samma vis som för Andreas Engqvist.
Låt oss hålla tummarna. Uppåt.

… pricksäkraste.
## Patrik Lundh
, på besök i Karlstad med sitt LHC.

… märkligaste mål.
##
Tror ni Linus Cronholm drömde om att göra sitt första SHL-mål så här? Inte jag heller. Men Linus kunde nog ta det. Värre för Eric Martinsson.

… ”Det går inte att komma närmare.”
##
Löjligt nära, för mycket snö på isen för Frölundas del, alldeles lagom för Djurgårdens. Robin Alvarez trodde han gjort mål – men se, det hade han inte.

… sjukaste.
##
Hot mot vaktmästarna (!) stoppade den allsvenska matchen mellan Väsby och Södertälje. Inte det minsta hockeyrelaterat, det är det sjuka samhällsklimatet som här påverkade hockeyn. Matchen flyttades från Väsby till Södertälje. På grund av hotbilden mot vaktmästarna. Sinnessjukt!

… roligaste.
##
Syftningen i ingressen nedan. På intet sätt försöker jag skratta åt själva händelsen som sådan, den är ju djupt tragisk, men isolerat från detta så … det är ju lite spännande med en hotbild mot hembesök.

… indian.
##
Frölundas. Klubben skulle byta logotyp till nästa säsong, men inget av förslagen som tagits fram var bra nog. Och nu måste matchtröjorna till nästa säsong beställas. Alltså blir det Frölunda Indians även 2021/2022.

… Clang och jubel.
##
Målvakts-Calle som tilldelades Guldgallret 2021, beviset på att han är bäste junior i allsvenskan.

… födelsedag.
##
Den upplevde Emil Sylvegård i tisdags. Malmökillen fyllde 28, firade med att göra mål, noterade glatt att Frölunda kom till Skåne med en hel säck presenter till honom och hans lagkamrater.

Snällt i överkant tyckte kanske Frölundas fans.
Emil log sitt skönaste, charmigaste, mest tandlösa leende.
Joel Lundqvist, förresten, han fyllde också år i tisdags. 39. Säg så här, den avstängde lagkaptenen hade nog hoppats att lagkamraterna skulle ge honom presenter, inte Emil och Malmö.

… skilsmässa.
##
Det kändes som om Robert Ohlsson hade drömjobbet i sitt älskade Djurgården, men efter fem säsonger är det dags att dra vidare. Det blir Skellefteå nästa säsong; Aftonbladet berättade det i veckan, Expressen var först med att det var på gång för ett tag sedan.
I sig inget konstigt att en tränare byter miljö efter fem år, men det känns ändå som att allt inte riktigt varit frid och fröjd i förhållandet Ohlsson/Djurgården.
Spännande att se stockholmaren i norra Västerbotten. Givet hans bakgrund, hans starka känslor för Djurgården, så lär Ohlsson inte falla för trycket och kalla Skellefteå för AIK.

… munkedalare.
##
Det dräller inte av SHL-spelare från Bohuslän, men lilla Munkedal har ändå fostrat några lirare av klass. Joakim Andersson, till exempel, han gick hela vägen till NHL (Detroit).
Nu är det klart, enligt Mr Madhawk, att Pontus Andreasson spelar SHL-hockey kommande säsong. Munkedalaren, som juniorfostrades i Frölunda, går antingen upp med Björklöven, eller så blir det en flytt norrut till Luleå.

… tabell.
##
 Har ni här till höger.

… läsare.
## 
Alltid ni, alltid ni som följer rakapuckar.com. Tack för att ni betalar för er. Se början på texten för hur.

… fria fall.
##
Modo. Jag följer inte alls allsvenskan som SHL, men det är lätt att klia sig i huvudet och undra vad som är fel i klubben. En massa tränarbyten, en massa förluster, och det här med att titta uppåt i tabellen är det ju slut med. Efter 1–7 i Mora väntar dubbla möten med Björklöven – samtidigt som jagande Väsby i går slog jumbon Kristanstad och har ännu en match mot Skånelaget.
Det skiljer nu bara fyra poäng ner till Väsby under strecket som betyder negativt kval. Och anrika Modo är alltså inte ens nära (15 poäng från tiondeplatsen) att få spela slutspel och ha ens en liten, liten teoretisk SHL-chans. Något står inte rätt till I Ö-vik.

… mest kritiske.
## Roger Rönnberg
. Mot sig själv.


… adjö.
## Wayne Gretzkys
far, Walter, lämnade jordelivet 82 år gammal.

***

Tack för i dag – ha en riktigt fin helg!

Och tyckte ni inte detta var alldeles otrevlig läsning, dela gärna texten i era sociala medier-kanaler. Knapp för ändamålet finns nedan.

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Det blir en ljudkuliss modell maffig nere i Köln: ”Vi mot dem”

► Det är ingen vanlig match när Frölunda spelar CHL-hockey i Köln. Storpubliken – och svensktränarduellen. ► Frågetecken för två...

Dubbla CHL-matcher, dubbla rutter, dubbla uppsättningar utrustning

► Frölunda on tour. Spelarna reser lätt. Materialförvaltarna, de har en tuffare uppgift. ► Så här fungerar det när Frölunda ska...

Sjöström om nyförvärvet: ”Först och främst en spetsig spelare”

► Så här ser Frölunda på spetsvärvningen Graeme Clarke, så här ser man på fortsatt centerjakt. ► Spelar Clarke SHL-premiären?...
Senast kommenterat

Var hittar du klipp på honom? 😊

Av zvezze74
2026-09-09 18:24

FÖRTYDLIGANDE: Det är redan publikrekord för CHL, dock inte säkert att det blir 18 000 som jag skrev. Lite drygt 17 000 är sålt. Men ... det kanske blir 18 000 till slut ändå?

Av Henrik Leman
2026-09-09 17:44

Precis. Väldig ologik i detta.

Av STM
2026-09-09 17:30

Grym Arena om jag inte missminner mig såg jag några VM-matcher där, en dag skulle vi räkna på hur många hänglås som satt på en bro (kanske var de Leman skrev texten), Omöjlig uppgift.

Idag tyckte jag mig se en uppspelsvariant jag inte sett förut, såg djäkligt bra ut. Långt pass från egen zon, for...

Av lgk
2026-09-09 16:59

Vore trevligt om Grauers fick lämna som mästare.

Av golf0591
2026-09-09 16:57

Ja, som topp på allt annat vi får här! Ta en burgare på Plaza så är månadens 69:a betald🤪

Av lgk
2026-09-09 16:53

Han tränade i går, stod över i dag. Följer planen, tränar för att hålla.

Av Henrik Leman
2026-09-09 16:32

Förtydligande!
att vi kanske skulle ge avkall på vår strategi ”NÅGOT ÅR” och köpa in riktig spets för att ge fansen det de vill ha, dvs guld.

Av Sventon
2026-09-09 16:28

Känner viss oro för Folin, han halkar långt efter. Kan inte träna ordentligt, inga CHL-matcher.

Av HenrikM
2026-09-09 16:28

Kan inte släppa det Grauers sa, att vi kanske skulle ge avkall på vår strategi och köpa in riktig spets för att ge fansen det de vill ha, dvs guld. Kanske inte ordagrant men andemeningen är förhoppningsvis korrekt.
Är det inte märkligt att vi som är en elitförening har en strategi som inte leder t...

Av Sventon
2026-09-09 16:26

Om centerforward blev center (helt okej för mig) så borde ytterforward bli ytter. Allt annat är ju ologiskt.

Av Henrik Leman
2026-09-09 15:39

Eau de Cologne (vatten från Köln) - på tyska Kölnisch Wasser.
* Original Kölnisch Wasser med det kända varunumret "4711".
Tydligen en parfym som är användbar för både damer och herrar. ;)

Av EDWARD 51
2026-09-09 15:36

Det är för den här typen av artiklar som det är värt att pytsa ut den där 69-kroningen i månaden.

Av andreas
2026-09-09 15:06

Gillar Markus Ljungh i Köln och Johani T... i Köln

Av frippe
2026-09-09 14:58

Tack för ännu en givande text!
Intressant att man verkar gått ifrån ordet ytterforward till just forward. Och centerforward till enbart center.

Av STM
2026-09-09 14:46

Håller med ovan sagda, skitkul med information om vad som sker "bakom kulisserna". Kanske ett inslag "en typisk vecka för en säljare" intervju med Larsson eller Esbjörs (eller båda). Fast veckan kanske skall ändras till "försäsong - under säsong - efter säsong". Bara en tanke..

Av lgk
2026-09-09 14:09

Enig.

Av LarsL
2026-09-09 14:09

Ja, men att säga att en spelare inte är en toppspelare bara för att han inte levererat massvis med poäng, det blir galet.
Clarke är en toppspelare i SHL, utan tvekan. Vare sig han gjort 50 eller 20 mål senaste säsongen, som ett exempel. Poängen avgör inte skickligheten, rakt av.

Av Jojje
2026-09-09 13:48

STM: Nej, inte sjuk. Vad jag vet 😁 Blivit mer lugn och sansad, nu när SHL närmar sig.

Detsamma till dig, eller kväll som det börjar närma sig så smått.

Av Jojje
2026-09-09 13:45

Möjligen fokuserar många på poängspelare då vi har haft förtvivlat svårt att få utdelning på spelövertag och målchanser.

Av LarsL
2026-09-09 12:57