Herre gud, lite sunt förnuft?

Ni vet min åsikt om hockeys tre mot tre-förlängningar – bland det dummaste sporten kommit på (text från i somras). Nu har jag sett något sju resor värre.

Kom igen, allsvenskan, förändra regeln omedelbart, annars förlöjligar ni sporten på ett sätt som borde vara straffbart. Kika på klippet nedan, lyssna på Fredrik Söderström, det kan inte finnas en vettig människa som inte håller med honom.

Om man nödvändigtvis ska ha tre mot tre, om man inte fattar spelformens dumhet när man behöver addera en regel som säger att pucken inte får spelas ur offensiv zon – okej, låt gå för den här regeln på testbasis då.

Men herre gud, lite jäkla sunt förnuft måste väl ändå finnas kvar?

Passa pucken ut i mittzonen, åka ut med den … fair enough. Men utvisning för att en spelare misslyckats med att få kontroll på en studsande puck … det är ju så dumt att man har svårt att tro det är sant.

Gör om, gör rätt, allsvenskan.

Till de av er som undrar: jo, domarna gjorde rätt, regeln är skriven så här (se nedan). Den måste ändras. Omedelbums! Annars blir allsvenskan en utskrattad liga.

Som exempel kan här nämnas att CHL inte har utvisning vid andra förseelsen utan bara fortsatt tekning i egen zon. Det är allsvenskan som går direkt från tek till utvisning.

 

9 Kommentarer

  1. Jag gillar 3 mot 3. Tycker nästan alltid att det är spännande och öppnar ibland upp för individuell briljans från spelare. Regel kom väl fram för att främst tvinga lag att bli mer offensiva, ta avslut och ta bort det avvaktande spelet?

    Jag tycker att det fått direkt motsatt effekt. Lag tar sämre avslut, det blir tråkigare offensiv hockey många fler alibiskott. 3 mot 3 tyckte jag var fine som det var – och jag tyckte det var underhållande och nervkittlande som supporter. Oändligt mycket roligare än straffar. 🙂

  2. Jag tycker att man skulle köra ett mellanting. Varning första gången, andra gången tekning i egen zon. Utvisning är alldeles för hårt vid misstag
    Att medvetet ta ut den å andra sidan, ska vara utvisning.

  3. Lika dumt som när Puck out infördes. Först gällde den regeln över hela banan. Så skott i offensiv zon som gick över plexiglaset blev utvisning.

    • Precis! Du minns? Satt och tänkte på det vanvettet men glömde nämna det här. Samma typ av ”gör om, gör rätt”-situation.

      • Det har jag för mig att de ändrade ganska snabbt väl?
        När det väl blev uppenbart hur löjligt det blev?

  4. Ja, så tokigt det kan bli när man som hockeyspelare olyckligtvis fallerar med hanteringen utav pucken.
    Däremot har jag sett en sekvens där pucken också passades bakåt till en medspelare i anfallszon, men trissan hinner före den nås, glida över den blå linjen varvid den avsedda mottagaren i sin tur lät bli att ta emot den och i stället får motståndaren snappa upp den (touchade den i varje fall) – varvid ytterligare strax därefter pucken snabbt återvanns.
    Domarna lät spelet fortgå utan någon avblåsning och det var väl helt korrekt för den gången.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Sjukt mycket elände just nu, men det finns några ljuspunkter

► Det kan fattas rätt mycket folk när Frölunda öppnar SDHL-säsongen på onsdag (mot Färjestad). ► Men – över tid...

När Fagemo mår bra gör även Frölunda det: ”Hitta glädjen”

► Det mesta handlade om Samuel Fagemo på söndagen. Mycket handlar om Fagemo även här på sajten...

Frölunda–KooKoo 2–1 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda räddade hem två poäng mot KooKoo (2–1), Samuel Fagemo den store matchhjälten, först tidigt i...
Senast kommenterat

Som jag skrev, klubben har helt enkelt inte hittat den ledande center man är ute efter. Det har ju ingen annan SHL-klubb heller, för den delen.

Av Henrik Leman
2026-09-07 23:41

Gôtt att vi förstår varandra.

Av Henrik Leman
2026-09-07 23:39

Det saknas fler än en pusselbit skulle jag säga.

Av LarsL
2026-09-07 23:27

Hur man än ser på det, Frölunda behöver (minst) en center...
Om pengar inte är problemet, då är frågan vilka krav man har, som ingen spelare verkar kunna leva upp till?
Det är ju inte så att detta är ett nytt problem.
Kanske är en OK center bättre än ingen?
Min förhoppning är att man har någon p...

Av Tommy Nilsson
2026-09-07 21:23

Märkligt? Skulle jag inte säga. De kanske har en renodlad center på gång också, vem vet. Skulle inte så vara fallet då kan Clarke spela center, även om han primärt är ytterforward. Dubbla möjligheter.

Av Jojje
2026-09-07 21:00

Kul. Tack för att du även "bevakar" damerna.

Av STM
2026-09-07 20:59

Oj, jag tog det absolut inte som kritik!

Du svarade och förklarade hur det brukar se ut "behind the scenes", och det är ju precis sånt som alla vi läsare här älskar.

Jag skrev bara att jag trodde som du – att Frölunda inte är sååå desperat, utan att de hellre väntar på rätt person, någon de...

Av Karl Forsberg
2026-09-07 20:48

Och du ser inte att den pusselbiten är centerformad, Jojje? Märkligt sätt att se på saken.

Av Acke
2026-09-07 20:34

Tommy: Att Frölunda inte värvat en center har inget att göra med ekonomi, att man inte vågar satsa.
Plånboken kan och får öppnas.
Sjöström, West och Ohlsson har dock ej hittat något de gillar.

Av Henrik Leman
2026-09-07 20:19

Absolut. Ingen kritik gentemot dig, absolut inte, mer en allmän förklaring vad gäller hur det går till.
Ibland kan man läsa att klubb X och Y också var intresserade av spelare Z som gick till klubb W, det behöver inte alltid betyda mer än att X och Y kollade läget lite
Kan betyda mer.
...

Av Henrik Leman
2026-09-07 20:17

Jo, jag tror precis som du Henrik att Frölunda inte var så heta på den här pucken. Refererade bara till Expressens text.

Av Karl Forsberg
2026-09-07 19:59

Troligen ett klokt beslut. Men med tanke på centersituationen, någon gång borde Frölunda satsa?
Frölunda har oftast fulla hus, även när det inte går så bra och jag tror att det är en återhållande faktor, vid värvningar.
Varför riskera något, när publiken ändå kommer.
Troligare att man lyfter på ...

Av Tommy Nilsson
2026-09-07 19:58

Även om man inte ska överdriva skillnaden center/ytterforward i dag, den är ju mindre än förr, så ... visst är det så att Frölunda mer än något annat skulle behöva en bra center.
Låt oss se om en sådan hittas.

Av Henrik Leman
2026-09-07 19:31

Spelar ingen roll om han är center eller ytterforward, det är ett pussel som ska läggas och det saknas en pusselbit.

Av Jojje
2026-09-07 19:23

Spännande säsong framför oss, helt klart! Tack för bra content!

Av Patric Agblad
2026-09-07 19:21

I Belleville var han center, jag kollade nästan alla deras lineups. Säkert har han spelat mycket vinge. Säkert är han allround. Inte alls säkert att han ska till Frölunda. :)

Av Henrik Leman
2026-09-07 18:47

Man vet aldrig exakt hur mycket en klubb är "med i rejset" om en spelare.
Generellt går det till så här:
Klubbar får av agenter veta att en spelare finns på bordet. Vid intresse meddelar en klubb ett bud, eller bara "Vi har visst intresse."
I flera fall stannar det där.
Vad gäller Stachowiak tro...

Av Henrik Leman
2026-09-07 18:33

Clarke tror jag ändå man skall se som ytterforward.
Enligt de flesta sidor så beskrivs han som renodlad ytterforward.
Under säsongen Hersey hade han ofta Eriks Mateiko som center, men flyttades periodvis upp i hiearkin. Då matchades han ofta med centertalangen Ilya Protas, både i 5mot5 och i PP.
...

Av Christian
2026-09-07 18:04

Läste i Sillyrummet på Expressen att Örebro betalade 270 000 euro netto för Wojciech Stachowiak. Tydligen var Frölunda med i racet om den tysk-polska centern från AHL (Grand Rapids), liksom Växjö, Djurgården och HV71.

Men 3 miljoner kronor alltså. Plus ytterligare en miljon i sociala avgifter – s...

Av Karl Forsberg
2026-09-07 17:54

Inte enkelt att värva nordamerikaner. Låt oss hoppas på bättre utfall än när välscoutade Greco kom

Av HenrikM
2026-09-07 17:46