SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Guldchansen har inte varit så här stor sedan senaste triumfen

► Det finns skäl för Frölundas spelare, ledare och supportrar att drömma stort. 2–1 på HV71, femte segern i rad, sände bra signaler.
► Här analyserar jag och ger er min fem bästa-lista.

Här har Arttu Ruotsalainen (sittande) just gjort 2–1 för Frölunda mot HV71. Foto: TV4 (skärmdump)

44 Kommentarer

  1. Bra text. Hade Frölunda varit skadefritt, inklusive Rydahl, hade man kunnat tro på att gå hela vägen ännu mer…

    Stora final? I hittepåturneringen? 😀 världens bästa spelare när inte ens Ryssland, Tjeckien m fl är med? Jippomatch helt enkelt och gillar man det så…

    • Leman blev förälskad i 4 nations Face-Off, men fyra lag var med. Hittepåturnering som han själv tycker om turneringarna i Euro Hockey Tour.

      • Hatet mot NHL och världens bästa liga är stort! Alla turneringar hittas på någon gång ;).

        • Bara för att man definierar det som hittepå, så är deinte detsamma som att hata.
          Jag älskar att de dessa svenska NHL spelare spela med inlånade tröjor och coach.

          • Ryssland borde vara med, det håller jag med om. Men hur Tjeckien ska få ihop sin backsida när bara NHL-spelare får vara med, det är en bra fråga. Tjeckien har alltså 16 forwards, 3 backar och 9 målvakter (hasek-effekt?) i NHL. Så det vore ju i så fall om de får plocka med sig några från AHL i så fall. Blir nog rätt många mål bakåt dock. 🤷‍♂️
            En variant är ju att göra ett ”övriga europa”-lag.

          • Som sagt i tidigare tråd är det inte NHL ensamma om att det blivit som det blivit. Internationella ishockey förbundet har lika stor del i att det ej blivit bäst on bäst hockey sedan 2016.

    • Det är väl kvalitén på ishockeyn som är det intressanta eller?
      Spelar väl ingen roll om turneringen är påhittad, även Canada Cup var väl påhittad någon gång i historien.
      De här matcherna har varit propaganda för ishockeyn, de bästa spelarna och domare som vet vad de gör. Handlar väl om att de negativa inte orkar ställa klockan kanske

      • Konstig kommentar. Vet att många bländas av NHL, men fyra nationers turneringen är ett skämt. Tyvärr. En klubb för inbördes NHL-beundran. Såna som du går ner i spagat för NHL-jippon och struntar i vad tradition och historia ger för värde.

        • Nej. Jag älskar ishockey oavsett vad det är för matcher.
          Jag tycker NHL var betydligt bättre förr.
          Men när du får möjlighet att se de bästa spelarna spela, då tar man chansen

        • Spelarna i NHL vill spela med sina landslag. NHL och spelarfacket har tillsammans gjort en turnering för att göra det möjligt. Varför är det något konstigt? Om du inte vill se något av det så titta inte?

      • Du har rätt, men förstår ändå inte. ( tror jag)¡
        Kvaliteten, spelarna och underhållningsvärdet på matcherna är inte problemet. ( I alla fall inte för negativa mig). Problemet ärreglerna, orsaken och den stora strategin som ligger bakom detta NHL arrangemang.
        Alla världens bästa får INTE vara med. ( 4 nationaliteter som namnet säger!).
        NHL försöker knapra för den europeiska kakan och utmanar IIHL. De började med träningsmatcher, nu 4N faceoff och strax kommer seriematcher. De håller på att grunda för att starta en ’farmarliga’ I Europa!
        Och det kommer gå lätt så fort intresset bland publik finnes, vilket 4N faceoff skall bidra med!
        När man sedan startar en farmarliga, så är det ju en klackspark för dem att trumfa europeiska löner!

        Ja jag vet att jag alltid tj^tar om att se möjligheter, men I detta fall så ser jag inget possitivt att SHL blir en 3:e liga bakom en europeisk farmarliga!
        Inte ens om frölunda som förening teoretiskt skulle kunna bli ett av dessa lagen!

        Så: jag gillar att se våra bästa NHL spelare att lira ihop, men jag gillar inte att det är i ett NHL jippo, som i går i en större strategi!

  2. Nu ser Tömmernes ut som en gigant i allt han gör, har har lyft sig till den nivå bara han kan!
    Gott folk, detta lovar mer! Och känslan är att laget kan gå hela vägen om formen består.

  3. Tack för ännu en bra text! Kan bara instämma, det ser onekligen lovande ut, men det gäller verkligen att behålla ödmjukheten annars kan det snabbt gå åt skogen.

    Intressant är formen för de andra utmanarna och speciellt Brynäs, är de på väg att få en svacka så här nära slutspelet så kan ju deras säsong sluta med ett riktigt antiklimax! Och ska FBK åka i kvarten igen, eller hinner de vända skutan i tid? Avslutningen av säsongen blir spännande att följa.

    Ha en fortsatt trevlig fredag alla!

    • Brynäs. De har ingenting med guldet att göra, överhuvudtaget. De har kunnat mala på med i stort sett samma kedjor under hela säsongen och varit nästan förskonade från skador. De ryker direkt i en kvartsfinal.

      • Så att få mala på utan skador gör att man ryker?
        Då kanske de skulle skada någon frivilligt, om det skulle hjälpa ta guld!

      • Brynäs har haft sinnessjuk flax och bara vunnit och vunnit. Till och med deras egna enormt färgade supportrar har själva sagt att de vunnit trots att det sett förjävligt ut. De kommer aldrig överleva ett slutspel, lika lite som Färjestad utan försvarsspel och målvakter

  4. Detta är mycket intressant, verka gett bra effekt på powerplayet.

    Så spelarna pratar mer nuförtiden?

    – Japp! De pratar mer. Vi coacher pratade för mycket förut, hade för många möten och ville hjälpa till för mycket, erkänner Roger Rönnberg.

    – Nu på slutet har vi knappt haft några möten! Vi hade mycket i början av säsongen, hur vi skulle spela. Men nu flyter det på – och det är bra att vi får jobba själva med vad vi ska förbättra och förändra, erkänner Filip Cederqvist.

  5. Såg matchen mellan USA och Kanada. Det var en match som betydde mer än den vanliga rivaliteten det märktes på spelet ganska kontrollerat och tillknäppt tyckte jag iaf med mina amatörögon . Skönt ändå att Kanada vann å det brukar man inte tycka !

  6. Nu har Frölunda blivit en riktig maskin som bara vinner hur matchen än ser ut.
    Fortsätter maskinen rulla på så kan man snart vara förbi kraftigt överreklamerade Brynäs som haft maximalt flyt fram till ett par omgångar sedan. Serieseger hade ju varit fint, men givetvis kommer laget gå på en och annan mina framöver. Topp 3 räcker fint och sedan ett långt slutspel

  7. Enroth anmäldes alltså inte efter gårdagens yxhugg. Finns ingen som helst röd tråd i anmälningarna vilket är sorgligt

    • Hur är det möjligt att det inte anmäls och bestraffas med säsongens hårdaste straff? Det är ju handlingen och inte resultatet som borde straffas! I mina ögon helt galet!

      • Exakt. Någon puck finns ju inte i närheten. Men däremot ett pucko till domare som står 1,5 meter därifrån och friar. Häpnadsväckande

  8. Som tur är för världen är jag ingen hockeycoach men tänker framföra en tanke i alla fall.

    Om man spelar så med kniven på strupen och kämpar för sin SHL existens som HV 71 gör, blir jag lite konfunderad över att deras ”coachteam” släpper in Oscar Engsund på isen är det är mindre än 5 minuter kvar och man har en poäng

    Risken att han drar på sig en utvisning är mycket stor och spela med en man mindre mot Frölunda är ju inget önskvärt scenario. Alla som såg matchen vet ju hur det slutade.

    Skall bli kul att få gå till Scandinavium på torsdag och se Sveriges två bästa lag i en match

  9. Brynäs leder väl serien med tio poäng. Inte så konstigt att de åker på lite förluster nu, är väl svårt att gå igång 100 procent.
    Källgren känns inte stabil i mål, kanske går de med Ludvig Persson i slutspelet?
    Men att de skulle klappa ihop och ryka i en kvart tror jag inte. Enorm rutin och revanschlust hos många spelare. Given guldutmanare.
    SAIK verkar komma i gång allt mer, kan få långt om Linus Söderström spelar lika bra som i senaste slutspelet. Men är väl sämre nu jämfört med vid guldet.
    Växjö blir farliga, varit bra efter jul, nu har de liksom Frölunda fått igång offensiven.
    Luleå, helt annan spets än tidigare säsonger. Livsfarliga.
    FBK? Bäst offensiv men målvaktsspelet kan väl inte räcka hela vägen? I och för sig har vi vunnit med JG.

    • Brynäs har under säsongen inte förlorat fler än två matcher i rad, dock är det kanske fel tidpunkt att göra just detta när det är nu du vill att få en skön känsla inför vad som ska komma. Sen att ryka i en kvart för en tabelletta är inget fiasko, mer ett misslyckande, så tight som SHL är idag. Ponera att Brynäs ställs mot Leksand, en helt vidöppen historia. Så även om Frölunda skulle avsluta som tabelltvå och får möta ett Växjö.
      Så som det ser ut just nu i FBK så är inte ens topp 6 en garant, otroligt hårt matchande med CHL-spel, har de energi nog för avslutningen? Tveksamt.

    • Fast de borde vara bekymrade. Det är nu alla topplagen skall börja pinka in revir. Vad som hände i höstas kommer vara historia om 1 månad.

  10. Tidigare år har vi haft CHL eller utlandsturnering som någon slags vändpunkt. I år tycks vändpunkten sitta i omklädningsrummet. Vilket känns mycket bra!
    Nämnt det många gånger….men… Det Max sa i intervjun innan första matchen efter sista uppehållet.
    Att det är nu det börjar (slutspelet), inga mer distraktioner (uppehåll) och alla matcher går i ett till det är slut och semestern börjar.
    Glöden i ögonen, glädjen i ansiktet och av vad han sa.
    De har tydligt kommit ihop sig i gruppen och insett att slutspelet började direkt efter sista uppehållet.
    Jag tror banne mig det finns något här!

  11. Man kan fundera på om man bränner formen för tidigt samtidigt så behöver alltid lag vinna och nu behöver laget hittar en god vana på isen. Tycker laget varit i en svacka hela säsongen näst intill. Men nu är de på topp. Fbk och brynäs är ur balans och deras svacka kommer i tid inför ett slutspel. Förra året var fbk topp innan slutspelet och sedan blev det 4-0 i matcher. Jag tippade att de skulle åka ut tidigt pga formen. Jag hoppas inte frölunda hamnar där.

  12. Kul att Isaac Heens var med på topp-5. Tyckte att han gjorde en kanonmatch igår. Suveränt försvarsspel och inte alls oäven framåt.

  13. Hmmm … som många sagt ovan – det kan bli kul till våren. VF’s pil uppåt, Färjestad har issues med försvar och målvakt, Brynäs hackar …. Tror kanske hotet är större från lag som hittat formen typ Lule, SAIK och Växjö.

  14. Vaknade nu. Kollade Kanada mot USA, ren och skär klass på spelet. Frölunda är mycket riktigt med och sniffar på guldet. Rydahl är inte att räkna med i vår? Följer inte träningar

  15. Det här bådar gott för oss fans, och vi har nu åter fått hoppet!!
    Dock är vi alltid en förlust ifrån haveri och gap från oss fans att ledningen ska avgå 😀 (skämt)

    Jag har inte sett någon nämna det men NR32 har blivit en riktigt grinig spelare och jag noterade det vid MoDo matchen. Sen har jag försökt hålla ett öga på han när han är på isen, och det är riktigt kul att se någon som brinner till och visar lite att han kan ”äga” isen utan puck. Saknar annars det i frölunda att dem kan stå upp och tjuvas lite.

    Som vanligt fantastiska texter Leman!

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...

Först eventarenan, nu Gamla Ullevi – hur löser Göteborg detta?

► Som om det inte räckte med eventarenan – nu skriker Gamla Ullevi efter stora pengar. ► Hur...
Senast kommenterat

Florida, där kan han spela ut hela sitt register...

Av Jojje
2026-06-13 23:52

För min del så är det bra om Ivar slipper Toronto, Vancouver och Rangers.

Av Claes Olsson
2026-06-13 17:15

Ja, Henrik - det har inte gått mig förbi. ;)

Av EDWARD 51
2026-06-13 17:11

Notera verkligen "tror." Det tangerar "gissa." :)

Av Henrik Leman
2026-06-13 16:16

Högre eller lägre vore bra för honom. Så han slapp Vancouver. :)

Av Henrik Leman
2026-06-13 16:16

1. McKenna
2. Chase Reid
3. Stenberg
4. Malohtra
5. Björck
Detta är min topp 5 vad jag tror. Men hoppas naturligtvis att Stenberg går högre

Av Hampus Olofsson
2026-06-13 16:02

Ja, kilberg28 - det skall bli kul att efterhand få veta vilken NHL-klubb han kommer hamna i till sist. Leman tror på San Jose Sharks och vilket han också tidigare har nämnt. SJS blev som sagt vad tvåa i 'lotteriet' bland de klubblag som får välja först. (Toronto Maple Leafs etta.)
* Även experten S...

Av EDWARD 51
2026-06-13 15:51

Ingen får sticka ut i svensk hockey. Alla ska åka så snabbt det bara går och dribbla. Därför är det så underbart härligt att få se spelare som Joel Persson och Lukas Elvenes. Det går inte i hundra knyck med benen, men deras skallar går desto fortare. Vet redan vad som kommer att hända, innan det hän...

Av Jojje
2026-06-13 15:38

Vilken presentation av honom Edward. Bara att önska honom lycka till och hoppas att han fortsätter att vara så jordnära som han varit hittills och inte svävar iväg. Sen får han gärna komma hem när han fortfarande har tre till fyra år kvar i kroppen.

Av kilberg28
2026-06-13 14:59

* "The Most Talented Swedish Prospect We've ever seen ..."

Av EDWARD 51
2026-06-13 14:01

* När man söker på tuben efter Stenberg, så finns det en hel del om honom där och då bland annat en - där han är skrud i en Toronto Maple Leafs tröja. ;)

Av EDWARD 51
2026-06-13 13:55

Ivar Stenberg i Toronto Maple Leafs- tröja. (AI?)
https://youtu.be/D5C6CmbzJoE?si=2nM3cGFTqpu3pUJF

Av EDWARD 51
2026-06-13 13:48

Ja, där har vi ännu en gubbe till. ;)

Av EDWARD 51
2026-06-13 13:41

Förlåt om jag var otydlig.
Runda 1: natt mot lördag svensk tid.
Rundor 2-7: lördag eftermiddag/kväll svensk tid; start 17.00.

Av Henrik Leman
2026-06-13 12:38

Natten till lördag är det draftrunda ett och de övriga sker på lördagskvällen/natten till söndag. Det är runda ett som är den mest intressanta.

Av Kalle Kula
2026-06-13 12:32

Ska följa draften för första gången, är det då alltså två sändningar? Första natten till lördag och den andre natten till söndag? Har försökt googla lite info men verkar tomt.

Av jagelaunderbar
2026-06-13 12:20

Glöm inte Jagr!!

Av Rinken
2026-06-12 22:26

Simon Hjalmarsson, tydligen personligen 'Still Going Strong' som hockeyspelare.
Gillar man att spela ishockey likt Ryan Lasch - så är det nog allt svårt att acceptera änden på det.
Legendaren Gordie Howe är ju ett bra exempel på hur länge en hockeyspelare orkar eller kunde hålla på med det. Hittar...

Av EDWARD 51
2026-06-12 16:05

Jo, tjena...

Av Jojje
2026-06-12 10:13

Nybygget blir väl som i den gamla berättelsen om mäster skräddare…… 😜😜

Av Kjelle
2026-06-11 22:41