► Frölundas få power play-möjligheter är inget mysterium. Inte enligt Robert Ohlsson och Henrik Tömmernes.
► Här berättar de om frustrationen – och skickar ett budskap till SHL:s styrande.
► Frölundas få power play-möjligheter är inget mysterium. Inte enligt Robert Ohlsson och Henrik Tömmernes.
► Här berättar de om frustrationen – och skickar ett budskap till SHL:s styrande.
Det går inte att kommentera detta inlägg
Senaste nytt
Bra och intressant intervju!!! Vore kul om du kunde lyfta detta med någon från ligan/domarbas också? De borde ja ha intresse i att svara för sig.
Jag tror ni murvlar kan göra ett gott jobb här. Diskussionen lever ju inte ens nu.
Försök görs.
Tack! Uppskattas. God fortsättning!
+5
Kan bara jämföra med fotbollen. Förstärker du inte, så får du ingen straff. Tragiskt men sant.
Tack för en riktigt bra intervju, äntligen får man höra Robban och spelarnas åsikt om detta haveri i SHL med förstärkningar.
Såg några klipp mellan Luleå-Skellefteå verka som ingen lyssnade på vad Folin sa. Fruktansvärt trist.
Och inga anmälda igår…
Vi är påväg in med stormsteg där fotbollen är, med filmningar/förstärkningar. Blir det att det fortsätter, då lägger jag ner. Vill inte se fuskare som ska lura domarna.
Från 2.87 PP per match förra säsongen till 2.14 nu. Detta när man är mer offensiva, kreativa och spetsiga. Man går än så länge mot en historisk säsong. Att man då har klart minst PP, det är inte logiskt för fem öre. Här skulle man vilja höra vad ligan och domarna har att säga.
Tyvärr har media börjat gulla med fuskare såsom Larmi och Shinnimin. Det ska vara tjära och fjädrar när man har ett sånt beteende.
Synd att alla spelare inte är intresserade av att spela ärligt.
Wall of shame på SHL.se på alla filmare bredvid tabellen samt mer häxjakt på förbrytarna, tack.
Här får DN gärna göra en insats.
Alla vet vi att förbrytarna bor i Gävle, Skellefteå och Ängelholm med någon enstaka i Luleå.
Mycket intressant läsning.
Tydligen är både RO och HT på det klara; varför det inte har blivit så många PP:s spels fördelar till Frölunda och då i betraktandet av vad andra hockey spelande lag egentligen sysslar med (’film aktiviteter’) – däremellan därute på isen.
Hoppas ändå, att Frölunda fortsätter med sin dygd (goda moral) och tilltalande ”föreningskultur”.
Haha oväntat hockey reportern från Norra med Skellefteå hjärtat ska tweeta.
Robin Lindgren
@robinlindgreen
Robert Ohlsson fortsätter att kasta skit mot sin förra arbetsgivare, Skellefteå AIK.
Har han fel? Kanske inte.
Gör han rätt? Kanske inte.
Norran*
Han som spridit alla vidriga rykten om Robban. Spyr fan på den där människan.
Vad har Robin spridit för rykten?
Kan ta det på din mejl om du gärna vill veta. Men skriver det inte här.
Varför inte? Smutsig byk skall tvättas….
Denne Robin Lindgren, av allt att döma – en inte alltför angenäm person.
Uppenbarligen har han svårt med att se sanningen i vitögat – när även han försöker ta till fula knep för att kunna vinna och motbevisa något.
Han har inte utpekat någon specifik spelare!!!!!!!!!!!
Det verkar ju tyvärr vara så att domarna inte visar ut om man INTE förstärker. En hakning är ju en hakning oavsett hur det ser ut när du får den. Men domarna verkar inte bry om det hela om man inte sprattlar till och visar att det är en hakning. Här är det absolut domarna som är helt värdelösa.
Domarna tvingar spelarna till att förstärka, detta för att domarna ens skall orka med att se vad som händer.
+5
Jag tycker också att Ohlssons reflektion är nyttig, är kanske inte så att Frölunda ska ha 30 mer PP försök än man fått utan att problemet ligger i att vissa lag fått med sig extremt mycket mer än man ska ha. Menar, SAIK.s första enhet tokhyllas och självklart dom är gudomligt bra, men har också spelat 68 minuter mer i PP än Frölundas toppspelare. De bör ju också vara ett X antal poäng och mål in på kontot både för laget och individerna..
Sen smaka på siffran, 68 minuter mer i PP på 28 omgångar…
Precis dom,Skellefteå har haft många chanser att träna sitt powerplay i matchsituation medans Frölunda fått samma chans i boxplay! Kommentatorerna och TV4 visar gärna i tal och grafik att Frölunda är bra i PK -spelet.
Men det har ju delvis en naturlig förklaring.
Frölunda tränar mycket på detta under matcherna.
YNWA
Leman, varför är teckensnittet svagare när det kommer till kommentarer?
Vi med sämre syn har svårigheten att läsa kommentarena.
Det har jag aldrig reflekterat över. Ska ta det med webmaster-Per vid tillfälle.
Tack!
Mycket intressant läsning!
Skulle vara extra intressant att höra/läsa Fribergs kommentarer hur dialogen går med domarna under match.
Han är ju kapten och den som (jag förmodar) har mest dialog med dem.
Tycker det är beklämmande att Hockeynews, när de återger artikeln vinklar Tömmernes uttalande och istället skriver ”Tömmernes menar att det ibland kan gå veckor mellan att laget får spela i numerärt överläge.” när hans ord är att känslan är så. Kass journalistik på den! Lär ju få reaktioner också.
Tänkte att det förmodligen kommer ryckas citat ur sitt sammanhang efter den här artikeln redan när jag läste den.
Även vissa journalister förstärker….
Finns så mycket att säga och fundera över men en sak är att man anmäler alldeles för få förstärkningar, man gör det någon vecka och sedan släpper man det. Sedan måste domarna upp ett par snäpp och inte BARA döma på reaktion/utfall utan istället se och bedöma vad som skedde innan.
Håller med!
MEN konsekvenserna måste ju för h-e bli större än 5000:- i böter för enskilda spelare.
KLUBBEN måste ju på något sett lida konsekvenser av att egen spelare filmar!
Annars kommer det aldrig stoppas inifrån, från klubbens och lagkamrater sida.
Det är min mening.
YNWA
Man kan ju se det så här också. Samma lag som orsakar att andra lag får utvisningar mot sig som spelar mot Frölunda och helt ”plötsligt” inte orsakar utvisningar mot sig när de spelar mot Frölunda. Ska man tolka det som när lag spelar mot Frölunda att de drar på sig mindre utvisningar helt plötsligt?
Nja, någon match, något lag kanske, men att alla 13 lag skulle göra det. Jag är skeptiskt. Det är något i vattnet helt enkelt.
Ingen som sett Skellefteå mycket de senaste åren kan ju vara förvånad…. Men intressant att läsa Robbans åsikt så verkar som han är medveten men ”oskyldig” till filmandet i SAIK. Högre straff på filmande är kanske en väg men så länge inte ledningarna i respektive lag tar tag i detta själva är det nog svårt att stoppa.
Mygelmaffian fortsätter
Även nu i JVM hände detta!
Kanada förstärker och får med sig en 5:a.
Lettland står upp efter en mer solklar huvudtackling och får inte med sig någonting!
😡😡😡