SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34
SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34 | Centrarnas marknad i SHL 66

Frölunda–Växjö 211120 – försnack och eftersnack

► Frölunda kändes slaget i läge 0–2 mot Växjö och knappt ett skott mål, knappt en målchans.
► Vändningen i tredje perioden – wow! Stämningen – wow de luxe!
► Här min snabba analys efter Frölundas 5–2. Mer senare på sajten.

 

SNABBA ANALYSEN

 

Så var matchen

Första perioden.
Mål:
0–1 (4.52) Emil Forslund (Holmberg, Koivisto)
* Frölunda hade dålig koll just efter ett power play, Forslund hade nyss kommit in från utvisningsbåset när han fick sitt friläge – Växjöforwarden fann femte hålet på Matt Tomkins.

## Vi har sett det förut, när Frölundas PP inte fungerar, då får laget problem. Två tidiga försök, båda underkända, båda förvånande svaga. Just efter det första släppte Frölunda till friläget som Emil Forslund utnyttjade, mitt i det andra drog Ryan Lasch på sig en tvåa – efter det nästan bara Växjö.

Bara 0–1 bör kännas okej för Frölunda som inte hinner med Pontus Holmberg & Co i egen zon, är för klent i närkampsspelet.

Mycket behöver bli bättre i hemmalaget.

Andra perioden
Mål:
0–2 (28.04) Olle Lycksell 4/3 (Holmberg, Persson)
* Finfint fyra mot tre-spel, brett pass, direktskott – mål.

## Fram till minut 17, ungefär, såg ett underpresterande Frölunda slaget ut. Renons på offensiv, vunna närkamper, pigga ben, passningsspel … ja, allt.

Hämta upp 0–2? Vid 2–18 (!) i skott tydde absolut inget på det.

Kanske inte nu heller, men sista tre minuterna av period fick Frölunda i alla fall något eller några anfall, Nicklas Lasu satte upp Johan Sundström, Jacob Olofsson frispelade Patrik Carlsson (sköt över), och kanske föddes ett litet, litet hopp ändå.

Annars? Växjö har så här långt (i 37 minuter) lätt stuvat undan det Frölunda försökt med, varit starkare, spelat bort försök till press, har mycket piggare ben, bättre passningsspel och Pontus Holmberg (0+2) är rinkens bästa.

Inte mycket talar för ett oerhört blekt Frölunda, men underläget i skott är i alla fall ”bara” 8–21 nu. Alltid något. Ett tips till hemmalaget kan ju vara att kasta några puckar på mål. Det kan hända saker då.

Helt ärligt: åtta skott på 40 minuter, med 12 044 i ryggen. Det är så underkänt att ord inte räcker till.

Roger Rönnberg skulle behöva snabbklona Nicklas Lasu.

Ni såg det med Henrik Lundqvist, va? Tweeten ovan.

Tredje perioden.
Mål.
1–2 (41.46) Christian Folin 6/5 (Edvinsson, Niederbach)
* Avvaktande Växjö-utvisning, bra av Michael Spacek, Folin hittade rätt med ett dragskott som satt högt.

2–2 (46.15) Jan Mursak (Lundqvist, Elliott)
* Elliott drev på kassen, det banade väg för Mursak som kunde smyga med, hitta yta på bortre sidan och ta vara på kaptenspasset.

3–2 (50.27) Anders Grönlund (Lasch, Lasu)
* Nedlägg där Frölunda var först, Patrik Carlsson kom ut med pucken, till slut kunde Ryan Lasch pegga upp Grönlund som kanonsköt för ledningsmålet.

4–2 (55.57) Mats Rosseli Olsen (Olofsson, Sundström)
* Första SHL-målet i höst, skottet gick via en Växjöspelare och ställde Kalnins.

5–2 (57.28) Mats Rosseli Olsen, tom kasse (Carlsson)
* Gör man ett kan man ju göra två …

 

Texten uppdateras.

***

FAKTA INFÖR MATCHEN Frölunda–Växjö.
Vad: SHL, grundserie.
Var/när: Scandinavium/15.15.
TV: C More live 3 (samt cmore.se), 14.30.
Senaste matcherna, Frölunda:
Rögle (b) 3–4
Skellefteå (h) 3–1
Malmö (h) 1–0
Växjö:
Skellefteå (b) 3–5
Leksand (h) 4–1
Brynäs (h) 3–1

Se matchen med andra:
O’Learys Avenyn.
Boka bord genom att klicka här eller ring 031–7304900.

Så startar Frölunda.
Kedjor:
21 Karl Henriksson–20 Joel Lundqvist–9 Jan Mursak
51 Mats Rosseli Olsen–31 Nicklas Lasu–81 Ryan Lasch
72 Patrik Carlsson–28 Johan Sundström–11 Jacob Olofsson
25 Elmer Söderblom–43 Michael Spacek–37 Theodor Niederbach
Saknas: Jacob Nilsson (långtidsskadad), Max Friberg (långtidsskadad), Linus Nässén (skadad). 

Backar:
7 Simon Edvinsson–2 Christian Folin
10 Jens Olsson–5 Filip Johansson
15 Anders Grönlund–16 Stefan Elliott
8 Viktor Ekbom
Saknas: Mattias Norlinder (Montreal).

Målvakt:
90 Matt Tomkins (41 Niklas Rubin) 

Så startar Växjö.
Kedjor:
37 Glenn Gustafsson–29 Pontus Holmberg–10 Richard Gynge
22 Tobias Rieder–27 Martin Lundberg–91 Andrew Calof
41 Ludvig Nilsson–60 Erik Josefsson–17 Emil Forslund
31 Olle Lycksell–28 Hugo Gustafsson–32 Oscar Hagman
2 Viktor Bernhardtz
Saknas: Robert Rosén, Julius Nättinen, Victor Stjernborg.

Backar:
7 Hardy Häman Aktell–94 Joel Persson
52 Arvid Lundberg–55 Miika Koivisto
8 Ludvig Claesson–5 Juuso Vainio
44 Peter Andersson

Målvakt:
98 Janis Kalnins (70 Adam Åhman)

Inför matchen.

## Ni läste kanske texten i går om Elmer Söderblom och ”JVM-positionen” i power play. Jag är faktiskt rätt spänd på att se utfallet. Hur blir det? Hur ofta får PP2 chansen? Hur fungerar det med Patrik Carlsson i skottpositionen i PP1? Bra. Tror jag bestämt svaret är på den sista frågan. Jag har ju tidigare argumenterat för smarte Carlsson i höger tekningscirkel. Dock såg jag det inte komma i ett läge då Söderblom börjat se riktigt, jäkla bra ut just där.

## Simon Edvinsson gör comeback. För alla som älskar hockey är det förstås ett glatt besked. Killen är lika bra som han är underhållande, Frölundas offensiv blir också bredare. Som väntat Matt Tomkins i målet. Ingen junior som extraforward, J20 spelar ju i eftermiddag.

## I dag fyller Max Friberg 29 (grattis), han är enormt saknad i Frölundas lag. Jag vidhåller att näst efter Ryan Lasch var detta med Friberg den sämsta skada Roger Rönnbergs gäng kunde få, därför givetvis bingo när rehabtiden var så mycket kortare än befarat. Friberg, Jacob Nilsson som ännu inte är ersatt, Linus Nässén … Frölunda är försvagat offensivt.
Men – det är sannerligen Växjö också. Robert Rosén, Julius Nättinen samt jättespännande talangen Victor Stjernborg – det där skojar man inte bort. Oavgjort på förhand.

## Frölunda har nått sin höstframgång på en nyfunnen förmåga att spela defensivt starkt och smart, skydda egen målvakt, blocka skott, med mera. Andra perioden mot Rögle senast, det var första gången då jag kände att laget fallerade här.
Roger Rönnberg ”dagen efter”-analyserade 3–4-förlusten i Ängelholm:
– Vi har för få minuter där vi riktigt, riktigt är i systemet. Jämför med hur vi sett ut när vi vunnit jämna matcher, då har vi varit mycket mer konsekventa och hårda i ytan framför eget mål. De får några väldigt enkla mål, Rögle. Det kostar oss matchen. Vi gör horribla misstag både med och utan puck. Vi brukar kunna överleva misstag med puck  om vi är mer ”connectade” i försvarsspelet men … vi såg inte bra ut. Fjärde målet kan vi blocka bort som vi gjort tidigare, nu släpper vi den (pucken) så att den får studsa på en av våra spelares byxor och in.
Sådant här händer ibland. Även om det gör ont i supportrars hjärtan. Viktigast: att snabbt studsa tillbaka. Mot Växjö krävs samma defensiva disciplin som tidigare under säsongen, plus lite bättre utnyttjande av egna skapade chanser. 

## Senast Växjö vann i Scandinavium var fjärde januari 2018: 5–2. Därefter har Frölunda vunnit sju i rad, fyra efter ordinarie tid, sex av sju segrar med uddamålet. Jämnt så det förslår. Inget talar för något annat i eftermiddag.

## NHL-meriterade Tobias Rieder har gjort 4+3 på de åtta matcher han spelat i Växjös tröja. Med starka kort som Robert Rosén och Julius Nättinen borta är en spelare som Rieder extra viktig. Pontus Holmberg, giganten från vårens slutspel, är en annan som behöver ta en ledande roll (poäng i sina tre senaste matcher, 1+2).
Växjö har förlorat sina tre senaste bortamatcher. 1–3 i Örebro och 2–6 i Ängelholm (Rögle) följdes upp av 3–5 i Skellefteå senast, en match där ovan nämnde Holmberg snyggade till siffrorna mot slutet.

## Det här blir andra gången som Frölundas Christian Folin ställs mot laget han tog SM-guld med. Vet inte om det är så stor grej längre. Första gången, i Vida Arena, var Folin på den vinnande sidan, Elmer Söderblom PP-målade i förlängningen.

***

I natt tar Montreal emot Nashville och som det såg ut på träningen i går så får Mattias Norlinder chansen igen. Kanske kommer något framtidsbesked i nästa vecka?

***

Vad säger ni om den här?

 

 

434 Kommentarer

  1. Kan inte förstå varför man fortsätter med dessa kedjor. Lasch är en otrolig spelare, men inte ens han kan förvandla Rosseli eller Lasu till poängspelare. Varför får inte han och Špaček chansen tillsammans även i 5v5? Hade nog kunnat bli riktigt bra. Sundström har dessutom varit som bäst när han centrat Söderblom och Niederbach.

    21-20-9
    72-43-81
    25-28-27
    51-31-11

    Viktigt att åtminstone Tomkins får stå igen, annars kunde vi lika gärna lämnat W.O.

  2. Även en långtidsskada på Tomkins skulle vara förödande för laget. Väl i klass med Max Friberg, antagligen värre.

  3. Sjöström verkar vara på gång med en skarprättare, tror vi får se nåt riktigt bra. Sjöström gör ett utmärkt jobb. Jag ser det inte som nån ”ersättare” till J. Nilsson då han inte är nån stor målskytt.
    Sorgebarnet Sundström är en gåta, man lider s
    Av att se honom så tandlös och svag när man vet vad som en gång fanns i honom. Undrar hut man tänker i ledningen för att få fart på honom.

    • Ja, Sundström är en gåta. Kallade honom för en ”one-hit-wonder” häromdan. Var lite elakt kanske. Men han ska ju vara i sin prime nu men finns inget som speglar det på isen tyvärr.
      Tycker han sölar för mycket med puck, droppar puck till spelare som inte är där, hamnar fel i backcheck och ser allmänt vilsen ut trots att kan systemet.
      Tycker ärligt att han inte förtjänar att spela PP som det har sett ut senaste 2 åren, även om det inte blir många minuter.
      Ingen hade blivit gladare än jag om det skulle släppa för honom. Men tyvärr finns det ett stort tvivel hos mig.
      Kan ju vara så att han vet att han är bland dom bäst betalda i ligan, och när man inte levererar poäng efter sin pay-check så låser det sig ännu mer.
      Men fan vet asså? Hoppas han snart kommer tillbaka till fornstora dagar.

  4. HUR kan Grönlund och Elliott få fortsatt förtroende, trots att Edvinsson är tillbaka?! Sanslöst. Jag blir illamående…

  5. Gott att förnedra storfavoriten frölunda med reservuppställningen. Blir svårt att ta poäng ilväll.

  6. Gott att förnedra storfavoriten frölunda med reservuppställningen. Blir svårt att ta poäng ilväll.

    Växjö har just nu inte soelet att utmana toop tre utan får försöka klara toppsex om möjligt.

  7. Fortsätta med Elliott och Grönlund är som att ge Växjö ett handikapp på minst två mål! Va fan ser RR som ingen annan ser? Även de så kallade experterna sågar detta backpar.

  8. Okay! Sundström och Purre tyvärr noll framåt, jobbar men inget mer! Lasch med Rossi och Lasu är ett totalt slöseri av kompetens av klass spelare med att spela ihop med de sistnämnda, R,R nu måste du tänka om för dessa formationer 5 mot 5 är helt ofaliga framåt!
    Sedan utan Max i Joel formation har 40 % av kraften försvunnit!
    Det som bär Frölunda just nu är Spacek och Söderblom formation och Lasch i PP, ! Snart tar marginalerna slut och då kan resan neråt vara väldigt nära igen!
    Snart December ingen forwads eller back in, snart sticker några spelare till J VM och Frölunda skall snart iväg! Känns så där faktiskt med tanken på genomklappningarna som ligger och guppar på ytan!

  9. Läste tidigare här om att Joel slutat tackla ?
    Lagkaptenen får i så fall upp ett snäpp ! Grinig och lite lagom krokryggig i fart då är han som bäst, och några raka ben ser man nästa aldrig. Det är bara att ta rygg och bistå laget med samma medicin som Lagkaptenen, först in först ut i alla lägen för hela gruppen då är VF svårslaget en Lördagseftermiddag i fullsatt Arena.

    • Skulle säga att det ör ungefär 90% chans att frölunda vinner idag. Och då är jag ändå en av två som följer båda lagen.

  10. Det var länge sen vi spelade bra i SHL nu. Hade varit härligt med en sådan match idag :). Förstår inte riktigt hur det ska gå till med dessa kedjor, men förhoppningsvis är det ingen omöjlighet iaf.

  11. Jag vill ha ett ”Herr Lakers”- filter.
    Vill ej läsa allt spammande från honom.
    Fattar inte att någon över huvud taget svarar honom.
    Kan du fixa det Leman?
    /H

    • Vilken ljuvlig dröm det hade varit. Ist för Porrfilter eller Botfilter: Herr Lakers-Filter. Men då hade han väl bara skrivit under ngt av sina andra regg-namn ist som ”James Brand”.

      Man får väl se det som en bra övning att ständigt behöva läsa den människans inlägg IFALL man skulle råka hamna i helvetet efter döden.

      • Är bättre att ni använder era hjärnceller och filtrer bort de två tre poster som lägger. Klarar ni inte det har ni andra problem är jag rädd.

        • För det första sa jag ju just att det är bra övning. För det andra så underskattar du din egen äcklighet. Ett filter hade gjort dig rättvisa.

          • Hade behövts massa filter för matchdagen. Då det blir sådant ”snack”. Tycker dock det är underhållande.

          • En hel del av det han skriver är så osammanhängande att det är svårt att tyda vad han vill få fram alla gånger, så då gör det inget att det kommer inlägg…

  12. Man kan inte annat än skratta åt laguppställningen…#15 och 16 tillsammans och Ekbom som sjunde back…!?! Hur står det till egentligen?

  13. Hoppas Färjestad tar sig samman och nitar dit Rögle så de inte drar ifrån i toppen.
    Såg att Michael Lindquist i FBK är borta året ut, vilket avbräck. De lär också jaga forward nu, dålig bredd i Karlstad.

    • Samtidigt att De la rose mamma gick bort, kan förklara saken att han har haft de tufft i inledningen usch!!

  14. T5 jag förstår dig men man måste lära sig att de är honom vi kommer få leva med mestadels av matcherna och man vill ju ändå höra in stämningen.

    • Jag vet, om han bara kunde läsa på lite- kommer bara med självklara analyser och försöker vara ”käck” förstår att han är ute efter att skapa sig ett namn men han blir tyvärr inget stort namn

  15. Grattis Friberg och hoppas domaren är vaken idag för är de som förra matchen så blir de tufft och nu ska han inte falla för publiktrycket.

  16. Jo T5 så är det men har hört av andra lags supportrar gillar honom men det kan man ju förstå de slipper höra han varje match.

  17. 2 minuter och man kommer inte ens i in zon. Gott också att man har noll koll på att Växjö har en man på gång i och ger bort pucken. Småpojkar har mer koll på isen än flertalet av dessa Frölundaspelare.

  18. Känslan är att gränsen är hårfin, när som helst kan vi lika gärna klappa igenom som föregående säsonger

  19. Herregud, man får lära sig i knattelaget att ha djup i laget när motståndarna blir fulltaliga. Det här laget är så ofattbart huvudlöst ibland…

  20. Fattar Elliot fortfarande inte att om målvakten knackar med klubban efter utvisning betyder det att det kommer en motståndare ut på plan och man måste backa hem?!

  21. Är det bara jag som gäspar åt frölundas spel? Såååå ofattbart tråkigt.
    Förlitar sig på ett fungerande PP. Det är det enda man hotar med. Annars är det bara jaga, gnugga, ner djupt och spela längs sarg.
    När Växjö anfaller kommer man kontrollerat och med 3 spelare i fart och kastar INTE bara in pucken. Utan man har en tanke.

    Tappade nästan intresset helt förra året..frågan är jag gör det fullt ut till jul. Känner ingenting längre nästan. Likgiltigt. Sjukt tråkigt.

    • Så har de varit länge, alla stjärnvärvningar är dessutom helt värdelös i 5 mot 5 år efter år, spacek har haft 2 matcher kanske där han varit bra i 5 mot 5, man värvar för PP, inget annat.

      • Beror på spelsystemet. Spacek skall inte spela jagahockey och sarghockey.
        I Rögle hade han gjort dubbelt så många poäng. Garanterar jag.

  22. 0-5 i skott, då har vi haft ett PP, blir spännande att se ifall laget faller igenom i år också, blir inte förvånad.

  23. Alltså när Grölund och Elliot är inne så VET man att det blir farligt bak… sjukt att vi har kvar dom två.

  24. Väldans gnäll på Herr Lakers idag. Jag kan själv tycka det är bra att han är här inne och rör om lite. Annars blir det bara samma sak hela tiden. Har blivit mycket gnäll på det mesta nu för tiden bland många Frölundafans.

  25. Undra vad nyförvärvet blir, kanske ännu en spelare som inte kan skjuta för 5 öre, Sjöström och Roger gillar ju det så.

  26. Kul match! Rak och snabb hockey med massor av närkamper! Skönt att slippa dump &chase hockeyn! Glömde, massor av skott på mål!

  27. 0-6 i skott o två PP. Hade det inte funnits människor som tycker att det klagas här så hade man kanske varit lite missnöjd nu. Men det känns riktigt bra det här. Vi har verkligen ngt på gång. Kul att se :). Hoppas på mer av den här varan!

    • 0-7 officiella siffror, men jag har det till 0-8… och väldigt få kontrollerade anfall från Frölunda. Knappt ett enda hittills.

  28. Rönnberg har en övertro på vissa spelare… läs Grönlund ( skiter i om han är billig, karln är oduglig) Elliott ( dyr import- han ska bara ut med huvudet före) Rubin ( medelmåtta- dom skrattade i Luleå) funkar det inte så måste man agera!

  29. Kan inte förstå att 12k går och kollar på denna skit hockeyn Frölunda bjuder på. Nä gör 0-2 så man kan göra något annat istället. Katastrof detta

    • Ja Joel jag tycker synd om de som betalar 600 kr för att se detta , tråkigt att man inte gör en bättre match när det är fullsatt.

    • Jag la av efter 0-1 vet hur det slutar. 0-3 i tredje och upphämtning till 2-3
      och historien visar ”jämn match”…..

  30. 15 lär bli rund om magen för den här säsongen har han varit många gånger uppe på läktaren och köpt korv.

    • Elliott o Grönlund skulle aldrig få istid i Troja Ljungby ens, men i VF blir dom överösta med det samma , bara att konstatera att ledarstaben i VF har en mycket märklig syn på bra och värdefulla spelare : dags att sparka Näsa 👃 fans en anledning varför han fick kicken from Bofors

  31. Ekbom som sjunde back…:)))) Ja, du milde vilka märkliga beslut.
    5 mot 5 är vi även den här säsongen helt impotenta!

  32. Växsjö lirar så otroligt jävla tråkig hockey, precis som Leksand gjorde för några år sedan. Köttmur och sedan kontra. effektivt mot oss iaf, men så tråååååååååååååkigt

    • Va? Vad tycker du då om sättet vi spelar på?

      Växjö spelar ju igenom mittzon gång på gång och kommer 3 spelare in i off zon och kommer till halvleken varje gång..

      Exakt så jag vill se Frölunda spela…

      • Ne vi lirar så jävla tråkigt vi med.. Men nä fyfan för den hockeyn Växjö lirar.
        Dom har sin köttmur, tar pucken och kontrar.. Mot oss funkar det. Såg du matchen mot SAIK? Där hade Växjö NOLL att hämta med sin prupphockey. ÖNSKAR vi kan börja spela som SAIK gör, dom lirar en ROLIG hockey. Kolla några matcher med dom får du se.

  33. En av de bättre bortaperioderna iår. Laget spelar inom laget och vinner lite puckar vilket laget inte brukar klara.

      • Ja, men det ör mycket hockey kvar. Frölunda är ett topplag nu och då kan de vinna ändå. Håller ändå frölunda som liten favorit forfarande med tanke på att lasch är ned. Hade Robban varit med i Växjö hade nog Växjö varit lite mer favorit.

  34. Leksand lånar spelare men förlorar bara efteråt. Vi lånar spelare men förlorar bara efteråt.

  35. Det här var det sämsta jag sett på år och dag. Ser ut som pojkar mot män. Och vilket gå och stå tempo. Fantastiskt dåligt underhållsvärde. Det naturligtvis bli sämre men det kan inte vara enkelt att prestera sämre.

  36. Patrik fucking Westberg… måste vara den sämsta ”kommentatorn” i nord Europa.
    Fan va han förstör matcherna med sitt jävla svammel.

  37. Frågan är om inte Friberg kanske hade tagit en plats i laget med bara ett fungerande ben ändå

  38. Nu får det vara nog. Vill aldrig mer se Elliot.

    Hur kan man slå den passningen till Växjö när dom precis blivit fulltaliga.

    Sämsta spelaren någonsin i Frölunda.

    • Så sjukt smart av Thomas Johansson att plocka in Veronneau när han var bra i Oskarshamn.
      Det gnälls en del på Sundström men kag har mer problem med Mursak. Lite äldre, väl så dyr och – herregud- ett år kvar på kontraktet. Känns ju helt uddlös.

  39. Tycker tendensen är att Frölundas spel blir sämre och sämre, likaså är det svårt mot lag som utnyttjar sin fysik. Nu när även PP ser normalt ut (just nu inte mycket bättre än avslutningen på förra säsongen, vi kommer ju knappt in i zon och väl där händer det ingenting) så kan man undra om det traditionsenliga raset tar sin början i detta nu.

    Ett sätt att väcka laget skulle kunna vara att skicka iväg/bänka de som inte presterar. 15 o 16 t.ex. funkar inte alls, den senare har dessutom betalt för att vara ledande back. Sundström har knappt visat något vare sig förra eller denna säsong, MRO sliter och jobbar men är han så mycket bättre än en junior?

  40. Vi gjorde en bra första period och den en dålig andra mot Rögle. Vi får hoppas på en dålig första idag och en bra andra.. När ett lag precis blivit fulltaligt så måste man vara rädd om pucken så man inte åker på en omställning. Ja ja, mycket kvar, vi tar detta med 3-2.

  41. Måste bara fråga vad RR tänker med. Borta mot Rögle ställer han RUNBIN?!, slutar givetvis i fiasko, han sätter in Lasch med MRO och Lasu? givetvis fiasko, han spelar två av ligans absolut sämsta backar TILLSAMMANS givetvis fiasko. Har sätt folk börjat ifråga sätta honom, jag är inte där än men jag börjar ju förstå lite mer nu.

  42. Man är ju oroad över ett ras likt de två senaste säsongerna. Senaste matcherna har vi vunnit tack vare Tomkins.
    Detta är en match vi bör vinna för att haka på i absoluta toppen, Fullsatt, hemmamatch, ett Växjö med sådär form.
    Men Växjö är svårspelade när de kör sin defensiva, sega hockey som drar ner tempot. Roligt är det inte, men effektivt. Hallam leder coachmatchen.

  43. Är det bara vi som ser att något MÅSTE in snart!!! Back/forward spelar ingen roll just nu men nått måste in i laget för ny energi!
    Det har sett odugligt ut många veckor i rad nu!
    Finns inte den superstjärnan man letar efter? Nej men ta förfan näst lr tredje bästa alternativet!
    Sen måste man våga sparka spelare som får för mycket lön för det dom bidrar med!!!

  44. Men är Ekbom verkligen bättre än Grönlund och Elliott?
    Jag är inte säker.
    Tycker ofta hans tajming är sådär, vilket gör att han kommer sent in i situationerna.

  45. Japp… då får man lite spel i off zon, men BARA spel längs sargen.. grötande, jobbande och inget konstruktivt alls.

    Jag är fruktansvärt trött på RRs spelidé nu…

    Har bett om det innan, ni som säger att VF spelar ett annat off spel i år, kan ni vänligen förklara vilken skillnad det är mot tidigare år? Läst här att man spelar effektivare och smartare offensivt denna säsong. Jag ser det inte, önskar få det förklarat tack.

    • Jag ser inte heller någon skillnad i 5 mot 5. Vi har ett bättre PP samt Lasch som kan slå fina passningar. Det är väl det som skiljer…Övriga dödgrävare spelar likadant

    • De små justeringarna som är gjorda gör ingen vinter. Det behövs mer övergripande förändringar om det ska ge resultat över tid. Tror jag.

    • Självklart ska alla vara med, har du bott under en sten eller? 😉

      Hoppas du förstår att jag skojar med dig. 🙂

  46. 2-16 i skott. På hemmaplan, fullsatt arena. Just Saying….

    Vårt offensiva spel kommer även i år bli vår förlust..Lasch kan inte göra allt själv i PP…Men RR fortsätter tro att ALLA skall utvecklas och kliva fram och producera….

    • Kan börja med att ändra spelidé och taktik… en bra början så våra ”skickligare” spelare utnyttjas utifrån deras egenskaper och inte bara används som vilka 3-4 linespelare som helst…

  47. Disciplinen brister, så även förra matchen på vissa spelare. Att Sundström märks endast när han blir utvisad är inget gott betyg.

  48. Nä så trött man är på detta avskräde till lag… fortsätt ni med dynghögarna Grönlund o Elliott.. Rubin o Sundström… säger det mesta om detta skräp till lag

  49. Snart halva matchen spelad o 2 jävla skott på mål? FÖR I HELVETE FRÖLUNDA. SÅNT JÄVLA SKÄMT TILL LAG JUST NU!

    Skiter i att man inte ska klaga o att man ska vara käck o älska Lakers. Fy fan för hela den här jävla matchen o allt som fan har med den i helvete att göra.

    FUCK FUCK FUCK FUCK FUCK

    Dra åt helvete med allting

  50. Rogers offensiva superlag har alltså mäktat med 2 skott (!!!!!) på halva matchen. Då pratar vi alltså inga målchanser, utan en dumpning som målvakten stoppade… så typ ett halvt avslut mot mål på halva matchen…

    Har det någon gång hänt i SHL???

  51. En fråga, hur kan Edvinsson komma in i spel när Växjö gör mål och inte lasu som satt utvisad tidigare? Hade fattat om lasus 2:a kvittades men de gjorde den ju inte. Märkligt?

  52. Nu kommer snart frölunda få en kompensationsutvisning. Lundberg skulle absolut inte åkt på en två, inte Edvisson heller tyxker jag och det var nog det somarna insåg också.

    • Nej lakers vi har aldrig fördel av domare speciellt inte i Scandinavium för då ska domaren statuera exempel. Ni kommer städa av denna match utan problem.

  53. Jag skrev efter Mannheim matchen, detta kan vara det sämsta som hänt Frölunda.. Nu förstår ni kanske vad jag mena.

  54. Hahaha, herregud….Samma visa i år igen. Laget är fullständigt uddlöst och har fler poäng med sig än vad de förtjänar.

  55. Nej. Nu lägger jag ner hockeyn för denna grundserie.

    Ses till slutspelet kanske igen, OM Roger börjat spela en hockey som man kan titta på. Detta går inte längre..har lidit under 3 år nu och spyr på den skithockey RR vill spela. Fruktansvärt!!

    Tack och hej, kämpa på ni andra stackars krakar.

  56. Herregud, klart det är inte någon protest mot tränarna. Besinna er.
    Vi är topp 3-lag och har väl gjort flest mål i serien. Svackor kommer och vi möter ett skickligt lag.

  57. Patetiskt att man efter en vecka ännu inte masat sig iväg till materialrummet och tryckt ett namn på Olofssons tröja. Hur jävla svårt kan det vara?

  58. Förklara för mig var i helvete gör Grönlund?? Han ser att försvaren går ner på knäna och så skjuter han ändå?? Var fan är tänket på de??

  59. Det står alltså en Växjö spelare framför våran back som ska skjuta, varje gång träffar han mitt på spelaren så pucken åker ur zonen!

  60. Innan jag försvinner, vi har 4 skott mot mål nu..varav alla är alibiavslut, dvs inga målchanser, utan nerdumpningar.

    Detta är anmärkningsvärt och har nog aldrig hänt i SHL… frågan borde ställas till RR i paus.

    Tack o hej! Ses till april igen. Om ni andra är kvar.

  61. Jag blir inte klok på detta lag. Hemma, fullsatt och dom har 4 skott. Vafan har hänt? Friberg hade inte tillåtit detta utan en kamp.

    Vad sysslar dom med?

    • Nej, inte 4 skott, 4 dumpningar som målvakten stannat. Inte Ean enda målchans på 2 perioder. Inte en endaste!!!

  62. Att Frölunda rasar för tredje året i rad vid den här tidpunkten är inget konstigt längre. För i längden kan man inte leva på grymt pp osv. I längden måste man ha ett spel i 5 mot 5. Där är många lag skickligare, därför visar det sig alltid i längden, även om Frölunda är serieledare i början av varje säsong..tyvärr, men jag älskar mitt Frölunda oavsett. Tycker bara det är trist att detta mönstret fortsätter för tredje året i rad..

  63. En sak att se ett dåligt Frölunda.

    Men att uthärda denna barnsliga och okunniga hockeyfrilla som kommentator är en evig plåga.

    • Hmm – inte uttryckt mig riktigt så – men det är verkligen jobbigt att höra. Cmore kunde väl hitta en mer vältalig Göteborgare….
      Tyvärr är det inte roligt att titta på heller – dvs underhållningsvärdet är just nu negativt.

      • Han borde naturligtvis fokusera på spelet i stället för mustacher, Roger röda kinder och tro att han vet vad spelare, ledare och publik tror och säger,
        Att hela tiden försöka göra sig lustig över allt och alla, göder enbart trollen.

  64. Näää en läxa att lära som RR säger och så gör vi om några forwards till målskyttar så tar vi det här!!

  65. Stackars satar som har betalat för att se skiten…. Nu är det tredje året i rad som denna förening rasar ihop. Man finner inga ord längre

  66. Ändå lite bra av Sundström där. Härligt att se. Kommer behövas rätt så mkt mer dock.

    Men i övrigt HELVETE VAD JAG HATAR DEN HÄR JÄVLA SKITEN

  67. Raset förra säsongen ser jag inte upprepas, vi är stablilare denna säsong.
    Minns ni förra säsongen, denna tid?
    19/11: Frö – OSkarshamn 4-0
    21/11 Brynäs – Frölunda 7-1
    28/11 Frö – Djurgården 2-3
    1/12 Växjö – Frö 8-0
    Sen var det upp och ner, vi vann mot Rögle och HV efter dessa fajter men laget var nog rätt sänkt efter brakförlusterna.

    • Det är väl inte så konstigt helt enkelt att vi sjunker. Vi har ju så många spelare som inte är särskilt bra. Vi har ett spel som inte är särskilt intressant.

      Och anledningen till att det går bättre för oss i början är att laget kräver kortare tid att spela in sig, då hela stommen av systemet-brunkare typ alltid är intakt.

      Det är ingen vild gissning att vi missar topp-6 även i år o klarar oss från bottenstrid pga poängen vi tog i början.

      • Ja, att vi har stora delar av laget intakt plus tävlingsmatcher i CHL före seriestart gynnar oss i inledningen av serien. Så är det rimligen.
        Men – tror inte vi faller samman på samma sätt denna säsong. Bättre målvakt, bättre PP.
        De som klagar på att vi spelar ”trist”, jag vet inte. Det gjorde ju Växjö hela förra säsongen och van guld?

  68. Alldeles för mjukt på många håll. Fan, smäll på lite. Jensa går in och petar lite med klubban. Tackla!

    • Han har väl två år kvar på kontraktet efter denna säsong? Eller är det vara en? Det var en rätt märklig förlängning i vilket fall som helst sett till förra säsongens prestation.

  69. Förstår frustrationen hos vissa här men är det inte lite väl tidigt att snacka om en svacka? Det händer att man spelar dåligt några matcher och sen kommer man igen. Lugn vänner, vi kan fortfarande vända detta!

  70. Frågan är om Mursak lider en del av att Friberg saknas, tyckte han var på gång en del men nu är det inget vidare bett i honom.

    Tänk vilken lönesumma som läggs på 9, 16 och 28 i förhållande till det extremt klena utbytet? Nu, med ev kommande nya restriktioner får vi se om Frölunda vägar öppna plånboken för att värva utan att man samtidigt bryter kontrakt med någon av dessa. Fast vad dum jag är, klart man inte bryter kontrakt med någon. Slutar väl med en billig lösning att man tar in Olofsson på kontrakt.

  71. SCROLLA upp för tankar om period 2. Där finns också, för den som missat, en tweet om Henrik Lundqvist-hyllningen.

  72. Många i VF har en dipp, Jens Olsson t.ex misslyckas med betänkligt mycket i passningsspelet och när han ska skjuta.
    Patrik Carlsson trampar lite vatten även om han sällan är riktigt dålig. Edvinsson ser hämmad ut.

    Grönlund kan man väl skriva om när han inte har en dipp kanske.

    Idag känns det som Växjö tillåts utnyttja delen i sin spelidé där interference och fasthållning ingår.
    Det är ju en av anledningarna att de kan stänga ner försvarsmässigt att de hela tiden ligger på gränsen där.
    Idag känns gränsen väldigt generös…
    Irriterande.

    Lägg till Noll koll Westberg också..
    Han missar ju det mesta som händer på isen för att snacka om sina jävla mazariner.

  73. Mattias tyvärr kan raset ske även i år, jag hoppas verkligen inte det, men vi är inte bra i spel 5 mot 5. Finns ingen tanke. Och då är man oftast inget lag i toppen. Som du säger har vi varit grymma i pp men det brukar inte hålla över en hel säsong och det har ju faktiskt sakta börjat bli sämre även där över tid. Målen i procent minskar ju sakta vecka för vecka. Två bedrövliga pp idag drar ner procenten ännu mer…

  74. RR ändrar i om i formationerna å se vad som händer! Fatta att man måste förändra om allt är ut som skit innan!!

  75. ”fan va Frölunda är dåliga. Helt otroligt vad svaga dom är och Roger Rönnberg är så pinsamt dålig” gillar mångas inställning här inne. Frölunda LEDER SHL just nu, jagar spetsförvärv och man är för dåliga? Imponerande vad man kan kräva som supporter

    • Dom första två perioderna var så osannolikt usla så att både Kungen o Statsministern har i ett extrainsatt livesänt tal erkänt att det är ok att tappa hoppet när det såg så illa ut, så jag vet inte riktigt vad du vill komma fram till hjärtat

  76. Ni är så sjukt negativa. Ligger laget i topp och jar de gamla Växjöspelarna Folin och Rajjan. Då vinner de jämna matcher som de hör. Se bara på Växjö förra året. Hockey vara 60 min.

    • Jag vet inte var du har läst någonstans. Alla här inne brukar hylla Grönlund o säger att det bara en tidsfråga innan blommar ut.

  77. Vill inte vara den som är den men skrev efter andra perioden att vi kan vända och att alla lag har svackor..

  78. Anders Grönlund har gjort tre fler mål än MRO nu.
    Skönt om Växjös defensiva, dra ner på tempot-hockey straffar sig. Men det återstår att se.

  79. Vilken kvalité Spacek har. Han kan plocka fram den precis när han vill. Det är som att han har en turbomotor insatt i skridskorna.

  80. Bara att Gratulera till segerna. Bra flyt i sista perioden. Växjö göra en bra match men brwdden saknas i Växjö iår.

      • Och tack för att du gratulerar oss till ”tur”. Det var stort av dig. Verkligen fin människa.

    • Herr lakers var inte så negativ ni gör en bra match tror ni kommer vara med i toppen. Frölunda har ju bra flyt nu i sista och matchen är inte slut ännu

      • Den jör matchen vinner man om är med i toppen. Växjö kommer få kääpa för topp sex. Letar en back och forward. Hittas det kan Växjö kan vara med i Vår. Vi får se. Men visst. Skada Rajjan eller Dolin så ör frölunda något annat.

        • Det är väl härligt att Växjö inte hade ”flyt” i dom två första perioderna och att Växjö inte har ett par spelare som är bättre o viktigare än dom andra i laget. Det har ni gjort bra! Grattis till att ha ett helt jämt lag som spelar helt utan flyt! Grattis Lakers!

  81. Ja jag håller med tomkins har gjort många lägen när vi haft ledning med 3-2 annars hade det kunnat stå 3-3

  82. Olofsson ska ha plus idag. Den saken är glasklar. Jobbade, försökte och slet första 40 när det var sömnigt. Sedan gav det utdelning i tredje.

  83. Så otroligt viktigt med bra målvakt, Tomkins är på samma nivå som Andersen o Johansson. Helt klart, han är avgörande

  84. Ja tomkins vinner denna matchen åt Frölunda ändå han håller nere siffrorna när det kunde varit betydligt värre och klarar av att stå emot när de står 3-2.

  85. Sammanfattning.
    Period 1: Svag.
    Period 2: Svag.
    Slutet på period 2 så ändrar Roger om i kedjorna och i period 3 så får vi ett tidigt mål och sedan lyfter det. Allt lossnar.
    Tomkins: Han gör räddningar som gör att vi har chansen till seger. Hade kunnat vara godnatt redan första 20.

    Tack för vändningen och tre poäng! En kall på detta nu.

    Ha det gött alla!

    • Ja Björn det känns som lag är rädda för Rögle och överskattar dem pga final föregående säsong dem har inte imponerat på mig spelmässigt men de hittar vägar att vinna matcher och få med sig poäng.

      • Nja, det håller jag inte med om. De har flera matchvinnare framåt. Everberg, Brithen, Bristedt, Tamberllini (stavnig?) Olika backtyper. Dessutom är Gellinas på ingång. Rifalk som presterar. Duktiga tränare. RBK är laget att slå i år.

  86. Mäktig vändning!! Det här behövde laget. Två förluster i rad mot toppkonkurrenter hade satt igång saker i huvudet på spelarna. Skönt för Grönlund att näta. Detsamma för Mursak. Tomkins visar ånyo att han ger laget chansen att vinna. Hade hans släppt in en enkel balja vid fel läge och matchen skulle vara körd.

    Ps. Jag förstår inte hur man kan ha ÅTTA raka vinster mot regerande mästarna och nästan det omvända mot RBK. What gives?

  87. Jag tycker ändå vi har bredare trupp och vi är inte beroende av enskilda spelare som det känns just nu efter denna match , lasch hade bara en andra assist idag och Spacek var väl poänglös ? Tomkins är bättre än rifalk trots att rifalk har bättre backar.

    • Vi har ett lag där de flesta producerar, det är skillnaden och en målvakt som kan hålla kvar matchen när vi ligger under med 2-0

      • Ja, Spacek utan poäng. Men det kommer poäng i nästa igen. Han är grymt skicklig och med en liten turbomotor i skridskorna så kan det inte bli någonting annat än bra.

    • Svårt att göra jämförelser förvisso, det är så många parametrar som spelar in. Tex hur hela laget spelar, coachning osv, men jag skulle nog vilja påstå att RBK är spetsigare framåt och jämnare försvarare. Tomkins är däremot bättre än Rifalk. Sen tror jag att mkt sitter i huvudet på spelarna. Det är som om Frölundaspelarna krymper ett par snäpp när man möter RBK. Hade gärna sett Lunkan eller Folin sätta in ett par rejäla men schyssta tacklingar på deras nätta spelare som tex Bristedt och Kelleher för att få de att tveka lite. Frölunda måste också lära sig att grisa när det behövs.

  88. Patetiskt att se vissa av er ”supportrar” som först gnäller som 3-åringar när det går trögt och sedan skriver hur fantastiskt det gick när vi fan KÄMPAR och vinner tillslut! I med och motgång eller??

    • Du är duktigare helt enkelt :). Nu kan du trippa runt o va mallig o fnysa med nosen åt gårdsfolket som inte kan bete sig. Tacka vet jag sådana högstående varelser som du själv. Det är allt bra tur att ni finns!

  89. Matchen vänder när Joel sätter monsterproppen i första bytet i tredje. Efter det är det ett lag på plan. Tänk att det dröja in i tredje perren innan det sker.

    • Mycket sitter mellan öronen. Sedan var Växjö bra första 40. Vann alla lösa puckar, satte press och spelade kompakt. Vi fick jaga puck hela tiden och blev utspridda. Mycket en och en.

      Det gör vändningen starkare, då första två perioderna inte alls var så som man hade hoppats. Inte laget heller såklart. Lite ändringar i slutet på andra och tidigt mål i tredje så kom självförtroendet tillbaka.

  90. Snacka om att det är skillnad på att ha en supermålvakt jämfört med en minsta bra! Efter dom här två matcherna kan ingen säga annat än att tomkins verkligen ger oss chans att vinna medans rubin inte alls gör det mot topplagen!

    • Ja Kalle han är så trygg.släpper knappt några returer. Mår illa när jag tänker tillbaka på JGs dagar.

  91. Vad tycker ni ska man fortsätta köra på Olofsson?
    Känns som han är väldigt duktig hitta passningar som skapar sylvassa lägen.
    Sen gäller de ju trycka till de passningar med så poängen rullar in.

    • Ja Björn jag hade inte blivit ledsen om han hade blivit kvar tycker han visade idag att han kan bidra med lite tyngd och vinna puckar.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

:)

Av Henrik Leman
2026-07-15 01:51

Du menar som typ Isac Born eller annan fjärdekedja-gubbe? Haha.

Av Alfred
2026-07-14 22:50

Han sa också att det är som att välja mellan mamma och pappa när det gäller Frölunda/HV…

Haha.

Av Alfred
2026-07-14 22:49

Inte illa att orka spela vidare för en kille som Lasch som enligt mina källor missbrukar alkohol rätt friskt. Han gjorde det även i Frölunda har jag fått berättat.

Av jt630421
2026-07-14 22:42

Om det var GP:s podd, eller någon annan med 031-anknytning, så säger Lias förstås så. Hade det varit Jönköpings-Postens podd så hade han säkert talat lika gott om HV71. :)
Jag säger inte alls att Lias aldrig kommer spela för Frölunda, bara att man bör läsa situationen, så att säga.

Av Henrik Leman
2026-07-14 21:18

Ja precis. Lias lät väldigt klart med att efter alp landet så är Göteborg en dröm igen och Jacob Moverare har väl bostad där med och tränar där på sommaren

Av niklas5090
2026-07-14 21:06

Vive la France! I kväll, åtminstone.

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:45

Var det en podd som gjordes här i Göteborg? :)

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:45

Lias Anderson medverkade i en podd där nämnde att han verkligen ville spela i Frölunda igen, han och Moverare kan hamna hemma i Göteborg men kanske först om 2 år!!!
Lias vill spela med Moverare nämnde han också.

Skall bli spännande tror Sjöström kommer men en bra värvning så småningom

Av niklas5090
2026-07-14 20:35

Ang Klingberg så älskar jag detta med backar med defensiva brister!
Jag vill ha mina backar som just backar.
Tänk att värva en forward med offensiva brister....hahaha
Tack för alla texter du pumpar ut. Alltid läsvärt oavsett längd eller innehåll. Ha en bra kväll. Heja Frankrike!

Av STM
2026-07-14 20:33

Jag lovar, hade jag vetat något så hade jag skrivit det. :) Flera klubbar i SHL letar center, Frölunda har säkert Nils Åman högst på listan, för varje dag som går utan att denne sajnat så stiger hoppet.
Tack för snälla ord, btw!

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:16

Har du någon mer information om hur det går för Frölundas jakt på center? Bra artiklar som vanligt!

Av Rickard Ljung
2026-07-14 20:13

Det är nog väldigt bra att man gör plats för center junisar tex sådana som lyckats direkt i SHL är Leo C, Björk och Edstrom , men omgivningen måste vara stabil och välvilligt inställd.

Jag tror inte alls på något mirakel värvning - betydligt mer på ” center ämnen” i FHCs akademi.

Av matte
2026-07-14 18:01

Hej! Nej, inte bästa ligan sett till kvalitet. SHL fortsatt bättre, framför allt om man ser till hela ligans kvalitet men sannolikt även topparna – även om en match mellan Skellefteå och Fribourg-Gottéron nog skulle vara rätt jämn. Däremot betalas betydligt högre löner till toppspelarna. Så har det ...

Av Henrik Leman
2026-07-14 10:40

Nja, så illa ska det väl inte vara? Och framför allt – serien är lång. :)

Av Henrik Leman
2026-07-14 10:18

Är det Schweiz som numera har den bästa ligan efter NHL? (KHL räknas inte).

Om SHL hela tiden förlorar dragkampen om de flesta av de bästa spelarna som inte platsar i NHL så kommer det att bli resultatet i alla fall, eller har jag fel?

Av Karl Forsberg
2026-07-14 02:42

Blir många juniorer (typ två hela kedjor) i höst...

Av Patric Agblad
2026-07-13 23:12

Ledsen, Gustav – men jag tror alla behöver förstå att det sannolikt inte är den kalibern på spelare som de centerjagande SHL-klubbarna kommer lyckas värva. White lite för bra, hade chans att göra bra pengar i Schweiz – rätt givet att han skulle ta den.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:30

Ja, Christian, där var Schweiz hela tiden det väntade valet.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:28

Colin White tar samma väg till Schweiz. Det känns verkligen jättebra detta!

Av Gustav
2026-07-13 22:23