
SDE skrällde, vann tre kvartsfinaler i rad mot Modo (4–1 i Ö-vik på onsdagen) och tog sig till semifinal mot Luleå. Klart därför – Frölunda ställs mot Brynäs.
Fredag, match 1 – i Scandinavium. Premiär för damhockey i Göteborgs stora arena. Redan på onsdagsförmiddagen var runt 1000 biljetter sålda. Kanske blir det en publiksiffra runt 1500?
Alla åskådare kommer placeras på bortre långsidan, alltså mitt emot spelarbåsen. Frölunda värmer i Scandinavium på fredagsförmiddagen för att få en känsla för hur det är att spela i den stora arenan.
Kanske biter mig själv i läppen nu men vf har 3-1 i matcher mot Brynäs under säsongen jämfört mot modo. Blir en bra serie detta.
Frölunda och supportrarna borde väl lätt kunna fylla Scandinavium för damerna. Kom igen nu! Inte är det dyra biljetter heller!