SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34
SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34 | Centrarnas marknad i SHL 66

Frölunda–Örebro 251113 – här kommenterar ni matchen

► Frölunda kickar igång SHL igen med att ta emot Örebro i Scandinavium. Ingen Erik Thorell, ingen Tom Nilsson. Örebro är också utan några starka kort.
► Här får ni laguppställningar, här kan ni också snacka med varandra om det som händer på isen. Jag blir jätteglad om ni tänker på tonen i era kommentarer. Välkomna att vara med.

SHL-tabellen just nu.

FAKTA INFÖR MATCHEN
Frölunda–Örebro.
Vad: SHL, grundserie.
Var/när: Scandinavium, 19.00.
TV: TV4 Motor/TV4 play, 18.30.

Frölundas senaste matcher:
Färjestad (h) 4–1
Växjö (h) 3–0
Rögle (b) 0–2
Örebros senaste matcher:
Skellefteå (h) 3–4 (straffar)
Linköping (h) 7–2
Brynäs (h) 2–3

Efter matchen här på sajten:
1. Snabb analys att lyssna på plus spelarkommentarer.
2. I morgon 06.00 – krönika att läsa.

Missa inget – prenumerera!
Den här texten är gratis. För inte missa något om Frölunda, KLICKA HÄR för att prenumerera. Det kostar inte mer än 69 kronor per månad, mindre än ett glas gott på restaurangen.

––––––––––
Vad tror ni om tabellen — kan den delas i två? LÄS MER HÄR.
––––––––––

Citatet:
”Nej.”
Frölundas tränare Robert Ohlsson om han kunde säga något mer om status på Erik Thorell och Tom Nilsson.

***

Frölundas lag:
Kedjor:
9 Linus Weissbach–40 Jacob Peterson–12 Max Friberg
11 Max Lindholm–27 Theodor Niederbach–41 Ivar Stenberg
21 Jere Innala–25 Arttu Ruotsalainen–44 Noah Dower Nilsson
92 Filip Cederqvist–31 Nicklas Lasu–32 Noah Hasa
10 Max Westergård

Backar:
7 Henrik Tömmernes–6 Filip Hasa
33 Linus Högberg–38 Oskar Wahlberg
26 Isac Heens–2 Christian Folin
65 Axel Bröngel Larsson

Målvakt:
1 Lasse Johansson (30 Tobias Normann)

Saknas:

Dominik Egli, back – på väg tillbaka efter befarad hjärnskakning. Kanske spelbar lördag mot Timrå. Annars nästa vecka.

Erik Thorell, forward – skadad mot Grenoble, oklar status.

Tom Nilsson,  back – skadad mot Grenoble, oklar status.

Anfallaren Gustav Rydahl har aldrig räknats med, alltid setts som en bonus, efter senaste bakslaget är hans karriär i stor fara. 

***

Kvällens matcher. Spännande i Ängelholm. Vilken är ni mest nyfiken på?

Noterbart: 

*  Erik Thorell är ett tufft avbräck, han är Frölundas poängkung (4+11), han gör flest poäng i lika styrka – och han gör andra bättre. Även Tom Nilsson är en tung pjäs att sakna. Men skador tillhör sporten, något alla lag måste klara. Örebro lider minst lika mycket utan till exempel Kalle Kossila och Filip Berglund.
Frölunda ger Noah Hasa chansen i Nicklas Lasus enhet, Oskar Wahlberg fortsätter på sex backar – och så får 18-årige Axel Bröngel Larsson vara med. Axel har norsk mamma och svensk pappa, representerar Sverige i landslagssammanhang, var med Frölunda i SHL två gånger under förra säsongen, snittade 2.18 (istid).

* Hemmasupportrarna får äntligen se kvicke Linus Weissbach igen. Denne var överraskande bra borta mot Grenoble (3–1) i CHL i tisdags, hur ser han ut nu mot tuffare motstånd? Weissbach med Jacob Peterson och Max Friberg, den kedjan känner ni igen.

* Frölunda gjorde jobbet nere i Frankrike, var lagom bra, behövde – som det såg ut – inte ta ut sig alldeles. Ingen träning på onsdagen, bara värmning på torsdagen, detta borde betyda att vi får se ett förhållandevis fräscht hemmalag som redan är inne i matchtempot – eller?

* Ledande Frölundakedja match efter match, Arttu Ruotsalainens med Jere Innala och Noah Dower Nilsson. Är det någon annan som hakar på fullt ut i kväll?

* Ni har väl sett att Pontus Widerström numera jobbar som materialförvaltare i Frölunda. Han startade först 1/11, detta för att han gick en snickarutbildning som var klar då.

* Isac Born? Om någon missat så är han utlånad till Malmö fram till nästa landslagsuppehåll.

* Kalle Kossila är ett tungt avbräck för Örebro. Centern missar sin första match för klubben. Även långtidsskadade Filip Berglund saknas, han har tagit ett steg tillbaka, spel dröjer något.
Örebro är svårbedömt, har rätt schyst kapacitet, det har alla lag som innehåller en Patrik Karlkvist, en Patrik Puistola, men det är lite för mycket upp och ner; tre segrar, tre förluster, på de sex senaste. PP är alltid ett hot givet spetsen, 2 x Patrik och skottglade backen David Quenneville.

Saknas:

Kalle Kossila, forward – skadad.

Filip Berglund, back – skadad.

Luke Martin, back – avstängd. 

***

 

162 Kommentarer

  1. Hoppas Friberg är ok efter skadekänning! Både Tom och Thorell är tunga tapp. Hoppas även att Ceder kan höja sig lite…

    • Litar inte så mycket på Max är helt 100 eftersom han var på S P O R T S M E D i söndags, specialistkompetens inom ortopedi och handkirurgi.

      • Visst kan det varit att han fick klartecken att spela igen från läkaren. Men tyckte han såg väldigt tveksam ut i CHL matchen och inte gick för fullt som Max brukar göra när han är helt 100%.

        • Nä, var inte sig själv senast i CHL heller trots vila.

          Antar att det görs en bedömning att skadan inte förvärras av spel. Blir intressant att se om han kan lyfta lite jämfört med tidigare, annars är det nog bättre att han tar den tid som behövs för att läka ihop och avstår spel. Kalla hem Born om det behövs, vore väl bra att utnyttja att det finns många forwards i truppen?

  2. Aldrig kul med skador. Men nu kanske Max W får bra med speltid. Viktigt om han skall finnas kvar i Frölunda även nästa säsong. Man ser ju också att det är viktigt med bredd i laget.

  3. Det kanske inte blir så mycket Leif ”Lotus” i Scandinavium ikväll. Men det blir åtminstone en Balltorpsbo på isen (dock inte Rutan).

  4. Alltid samma sak… vi hinner fan knappt låna ut en spelare innan skadorna kommer. Murphy och hans jävla lag.

    • Sant, men att ha sådan bredd i laget att man kan köra en spelare som Max Westergård som 13e är ändå rätt schysst.

  5. Kom igen nu Frölunda ni behöver sätta sådana klara chanser. Vi vill inte ligga under någon gång i denna match 😅

  6. Vi är inte riktigt på en så länge. Och tyvärr måste man kolla på hockey utan ljud idag igen.. pw 🤮

  7. Trivsam match, vi är ohyggligt festliga att titta på när vi får till anfallsspelet. Jag gillar vad jag ser, men saknar som alla andra några mål framåt.

  8. Alla dessa crosscheckingar i SHL, så tröttsamt att se. Klubban ska vara på isen inte i ryggen på motståndarna…

  9. Tycker det är för mycket slarv med såväl passningar som mottagningar. Obegripliga pucktapp ibland. Örebro får vara alldeles för mycket i vår zon. Framåt – som många skriver här – ser det bättre ut.

  10. INFO: Erik Thorell har en handledsskada, något slags ligamentshistoria, inte superallvarligt vad jag förstod – men kanske blir han borta ett litet tag. Tom Nilsson, det vete fasen, inget stort där heller fick jag känslan av, men kanske inte spel lördag.

  11. Frölunda spelar äntligen en offensiv hockey där man skapar av egen kraft. Det har man inte gjort de senaste 6-7 åren.
    Nu gäller det bara att man fortsätter utvecklingen av unga talanger och mixar med en stark core-trupp.

    Visst, Wahlberg är lite valpig men enda sättet att bli bättre är att spela, misslyckas och lära sig! Lite mer orolig att man inte hinner med generationsväxlingen med Tömmernes och Folin. De är fortfarande bra men decline kan redan märkas. Hade varit fint att fylla på med nya hemvändare som Lagesson och Erik Gustafsson (även om DIF säkert hugger där). Sjöström är säkert några säsonger fram i planeringen 🙂

  12. Tråkigt att ta upp ämnet domarnivån i SHL hela tiden ,, men det här måste vara den sämsta insatsen av samtlig domarpar Av samtliga i årets SHL och i samtliga spelade matcher hittills denna säsong : bara otroligt tragisk insats

  13. Det här som Örebro gör vid nästan varje tekning och lägger sig på Frölundas spelare. Är inte det utvisning? Varje gång…

    • Problemet är inte att den är fel nödvändigtvis. Problemet är dom har släppt ett antal sådana tidigare i matchen. Alltså inkonsekventa domslut skapar upprördhet. Typ som dina idiotiska kommentarer

  14. Oj så mycket dom ska be lasse om ursäkt för att nollan sprack, idiotiska och så jävla solklara utvisningar.

  15. Frölunda som driver de mesta av spelet som vanligt , men på något konstigt vänster är de alltid motståndarna som får power play… typ som att domarna alltid ska hjälpa dom som har de lite tufft…

  16. Domarna kommer plötsligt på att det var match i kväll och dom skulle döma. Har inte blåst något första två perioderna…….

  17. Två bra perioder sista bland dom sämsta denna säsongen. Förstår verkligen inte all gnäll på domarna match efter match.. men skulle tro att ålder på dom är rätt låg. Godnatt

      • Utvisningarna Frölunda får är korrekta, den på Peterson vet jag ej för jag kan ej den regeln. Däremot är det dom som örebro inte åker på som jag reagerar på. Det var ju en det fasthållningar och annat.

  18. Bedrövligt 3 period av frölunda som bjuder Örebro in i matchen!
    Ingen bra match idag trots vinst, måste höja sig 2 klasser annars blir det förlust på lördag garanterat!

    • Jag tycker att det börjar redan andra perioden. Så många pucktapp och andra tekniska misstag att jag trodde att isen var kass. Men det var inte 100 påkopplat på alla håll. För många som gled in i situationerna istf att ÅKA dit och få kontroll. Tror inte de gör i sådan insats på Lördag, blir säkert fullt fokus på träningen imon för att komma in i rätt modus, hoppas jag.

    • Lite märkligt att ingen flyttar på de två örebrospelarna på sista målet men överlag spelar ju Frölunda en stabil defensiv. Speciellt forwards som är riktigt snabba ut i spelet utan puck, men backarna är ibland lite vimsiga under press

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

Ja precis. Lias lät väldigt klart med att efter alp landet så är Göteborg en dröm igen och Jacob Moverare har väl bostad där med och tränar där på sommaren

Av niklas5090
2026-07-14 21:06

Vive la France! I kväll, åtminstone.

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:45

Var det en podd som gjordes här i Göteborg? :)

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:45

Lias Anderson medverkade i en podd där nämnde att han verkligen ville spela i Frölunda igen, han och Moverare kan hamna hemma i Göteborg men kanske först om 2 år!!!
Lias vill spela med Moverare nämnde han också.

Skall bli spännande tror Sjöström kommer men en bra värvning så småningom

Av niklas5090
2026-07-14 20:35

Ang Klingberg så älskar jag detta med backar med defensiva brister!
Jag vill ha mina backar som just backar.
Tänk att värva en forward med offensiva brister....hahaha
Tack för alla texter du pumpar ut. Alltid läsvärt oavsett längd eller innehåll. Ha en bra kväll. Heja Frankrike!

Av STM
2026-07-14 20:33

Jag lovar, hade jag vetat något så hade jag skrivit det. :) Flera klubbar i SHL letar center, Frölunda har säkert Nils Åman högst på listan, för varje dag som går utan att denne sajnat så stiger hoppet.
Tack för snälla ord, btw!

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:16

Har du någon mer information om hur det går för Frölundas jakt på center? Bra artiklar som vanligt!

Av Rickard Ljung
2026-07-14 20:13

Det är nog väldigt bra att man gör plats för center junisar tex sådana som lyckats direkt i SHL är Leo C, Björk och Edstrom , men omgivningen måste vara stabil och välvilligt inställd.

Jag tror inte alls på något mirakel värvning - betydligt mer på ” center ämnen” i FHCs akademi.

Av matte
2026-07-14 18:01

Hej! Nej, inte bästa ligan sett till kvalitet. SHL fortsatt bättre, framför allt om man ser till hela ligans kvalitet men sannolikt även topparna – även om en match mellan Skellefteå och Fribourg-Gottéron nog skulle vara rätt jämn. Däremot betalas betydligt högre löner till toppspelarna. Så har det ...

Av Henrik Leman
2026-07-14 10:40

Nja, så illa ska det väl inte vara? Och framför allt – serien är lång. :)

Av Henrik Leman
2026-07-14 10:18

Är det Schweiz som numera har den bästa ligan efter NHL? (KHL räknas inte).

Om SHL hela tiden förlorar dragkampen om de flesta av de bästa spelarna som inte platsar i NHL så kommer det att bli resultatet i alla fall, eller har jag fel?

Av Karl Forsberg
2026-07-14 02:42

Blir många juniorer (typ två hela kedjor) i höst...

Av Patric Agblad
2026-07-13 23:12

Ledsen, Gustav – men jag tror alla behöver förstå att det sannolikt inte är den kalibern på spelare som de centerjagande SHL-klubbarna kommer lyckas värva. White lite för bra, hade chans att göra bra pengar i Schweiz – rätt givet att han skulle ta den.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:30

Ja, Christian, där var Schweiz hela tiden det väntade valet.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:28

Colin White tar samma väg till Schweiz. Det känns verkligen jättebra detta!

Av Gustav
2026-07-13 22:23

Ett långskott och förmodligen aldrig aktuell även om Frölunda säkert hört sig för med hans agent.
Rodrigo Abols klar för SC bern

Av Christian
2026-07-13 17:49

Kul ändå med idrottsmän som inte ger sig. Och går neråt i ligahierarkin. Han gör helt rätt. Kommer producera massa poäng och tempot i ligan kommer gynna hans spel. Tänk vilken monstervärvning av klubben. Det går inte annat än gilla Lasch!

Av STM
2026-07-13 12:08

Finns inga speciella datum så, däremot ... ju längre sommaren går desto mer vänder spelarna du syftar på blickarna mot Europa.

Av Henrik Leman
2026-07-12 19:40

Verkligen! Förlorade han någonsin en tekning? Vi hade vunnit guld även 2006 om inte Högardh och Esbjörs gått sönder under slutspelet.

Av Gustav
2026-07-12 16:54

Jason Krog, nödlösningen när Jaroslav Hlinka ändrade sig efter att han blivit presenterad på Frölundas hemsida.

Av Kalle Kula
2026-07-12 15:01