SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Frölunda–Modo 250213 – här kommenterar ni matchen

Efter PP-orgien mot Skellefteå ska Frölunda mäta sina krafter med formstarka Modo. Kan man följa upp effektiviteten, till och med spela lite bättre fem mot fem?
Tobias Normann vaktar kassen, Ivar Stenberg in på tolv forwards, Linus Nässén kvar på läktaren.
 Här får ni laguppställningar, här kan ni också snacka med varandra om det som händer på isen. Jag blir jätteglad om ni tänker på tonen i era kommentarer. Välkomna att vara med.

Läget i SHL.

FAKTA INFÖR MATCHEN
Frölunda–Modo
Vad: SHL, grundserie.
Var/när: Scandinavium, 19.00.
TV: TV4 sport live 2/TV4 play (18.30/18.50).

Efter matchen här på sajten:
1. Snabb analys att lyssna på samt spelarkommentarer.
2. I morgon 08.00 – krönika att läsa.

Missa inget – prenumerera!
Den här korta texten är gratis. För inte missa något om Frölunda, KLICKA HÄR för att prenumerera. Det kostar inte mer än 69 kronor per månad, mindre än ett glas gott på restaurangen.

Läsning:
* Johnssons ”narcissism”-attack på Rönnberg. KLICKA HÄR.
*
Frölunda är SHL:s bästa lag i special teams. Vem gör vad i tränarteamet? KLICKA HÄR.
  

***

Frölundas lag i kväll:
Kedjor:
86 Erik Thorell–39 Mikael Ruohomaa–25 Arttu Ruotsalainen
9 Linus Weissbach–40 Jacob Peterson–12 Max Friberg
92 Filip Cederqvist–75 David Edstrom–62 Wiktor Nilsson
17 Isac Born–31 Nicklas Lasu–55 Ivar Stenberg
32 Noah Hasa

Backar:
7 Henrik Tömmernes–46 Dominik Egli
26 Isac Heens–2 Christian Folin
33 Linus Högberg–43 Tom Nilsson
6 Filip Hasa

Målvakt:
30 Tobias Normann (1 Lasse Johansson)

Inga konstigheter med laget, känslan var att det nu var dags för Tobias Normann. Ivar Stenberg och Noah Hasa byter plats, båda lär få speltid, Hasa inte minst i box play.  Linus Nässén tvingas se ännu en match från läktaren. Frölunda är rätt nära att vara ordinarie nu, bara Noah Dower Nilsson (fot) och Albin Sundin (skavank) saknas. Det tar sin lilla tid med Dower Nilsson, han har ännu inte varit på is i något slags träning efter sin skada. Sundin lät inte alls bekymrad i tisdags, bör snart vara redo igen. Gustav Rydahl? Tillbaka i sitt rehabprogram, därmed inte att räkna med den här säsongen.

5–1-segern mot Skellefteå kom efter hundraprocentig utdelning I power play (4/4) och box play (4/4). Matchen var annars helt jämn, Frölunda ägde effektiviteten och – utan att Gustaf Lindvall var dålig – Lasse Johansson vann målvaktsmatchen.

Modo är rent tekniskt ett bottenlag, slåss för att slippa skräckkval, men spelarna uppträder som slogs de runt trevligare streck. Näst bäst poängsnitt (2,20) senaste tio matcherna, sjätte bäst (1,65). Det här är alltså en precis lika tuff match för Frölunda som den mot Skellefteå. Viktigt att hemmalaget fortsätter med det som var bra senast – attackmentalitet, skottvilja, special teams – och gärna ett lite bättre agerande i egen zon, snabbare och skarpare urspel.

***

14 gånger den här hockeyvintern har – vad än en del tvivlande supportrar tycker – Scandinavium officiellt varit utsålt. 13 gånger totalt. Totalrekordet är 16 från säsongen 04/05.

***

Spännande uppgifter om Matt Tomkins. Enligt HockeyNews.se försöker HV71 köpa loss den förre Frölunda- och Färjestadmålvakten som tillhör Tampa Bay Lighting men i vinter fått nöja sig med AHL-spel. HV vill alltså ha in Tomkins redan nu. Deadline är på lördag.

***

***

Frölunda är SHL:s bästa lag I power play och box play – om man lägger ihop siffrorna. Läs gärna.

***

Modo har två segrar mot Frölunda den här vintern. 3–0 i Scandinavium 16/11 var början på något bra, sedan dess är Modo fyra i SHL med poängsnittet 1,71. Fyra segrar på de fem senaste, poäng även mot Luleå i matchen före, och borta mot Växjö i tisdags var Modo bara sekunder från 3–2 och tre poäng. Till slut två efter straffar. Målvakten Lasse Lehtinen har visat storform en längre tid nu, matchades hårt i Beijer Hockey Games men det tycktes inte bekomma honom mot Växjö – fjärde matchen på sex dagar. Lehtinen älskar att spela mycket, till Allehanda han han sagt:

Modos lag.

– Jag mår bra och jag känner att jag kan spela de elva matcher som är kvar av serien. Sedan är det play off-matcher varje kväll med viktiga poäng på spel och det är roligt att spela om de här poängen.

I kväll startar dock Olle Eriksson Ek (lillebror till Minnesota-Joel). Ni minns kanske att Olle höll nollan när Modo 3–0-vann i Göteborg i november.

Modo släpper in flest mål (134) men har blivit bättre, det är ett spelande lag som inte fegat sig några placeringar uppåt i tabellen. Backen David Bernhardt har en bra säsong, ex-frölundaiten Theodor Niederbach leder en spännande kedja med Jesper Olofsson och Johan Södergran, Mikkel Aaagard och Sampo Ranta är skickliga spelare (håll koll om den  sistnämnde ska lägga straff).

***

Ni som inte satt uppe i natt eller såg ikapp senare – oj, ni missade något vansinnigt bra. På lördag går kanske Örebro–Frölunda före, men det går ju att se Finland–Sverige i efterhand.

 

231 Kommentarer

  1. Såg tredje och förlängning av matchen inatt innan jag gick till jobbet , idrott på en annan nivå än Shl !

  2. Gillar det du skriver om ”urspelen” ur egen zon. Vill kasta in en pinne i brasan avseende Frölundas goda defensivSPEL. Det håller jag inte med om. Att vi är bra på att skydda målet är odiskutabelt, men att vi alltför ofta (jag vet att jag tjatar) hamnar i långa sekvenser i egen zon, även i %7%, beror inte främst på att vissa backar som INTE gör som du skriver om avseende ”urspelen”. I enligt MIN uppfattning hamnar samtliga 5 spelare för långt ner i egna zonen, där de ”täcker ytor” som ingen spelare finns i ELLER brukar komma in i. Tre spelare skall givetvis vara nära sina 3 motståndare, men TVÅ av våra spelare skall INTE låta motståndarbackarna vara så enkelt spelbara. Mer dynamik mellan de två stötande (oftast för sent) forwards skulle jag vilja se. då kan vi nypa betydligt fler puckar för att kontra (gammaldags uttryck!). Vilket vi gjorde ett par gånger mot SAIK. Trots vårt heroiska försvar av målburen kommer oftast baklängesmålen som en konsekvens av de långa anfallen. När vi till slut lyckas bryta dessa långa anfall söker sig de flesta till båset för att byta så därför överlåts pucken till ”dom andra” igen!
    Blåvitt spelar sitt berömda ”försvarsspel” på ett liknande sätt, men det är väl ett annat forum. Tar gärna en diskussion om mina ”tyckanden” från Er som tycker att det är kul att diskutera ishockey.
    Nu blir det besök i Arenan. Jag tänker smita in, så där skiter sig statistiken iaf!

  3. UPPDATERAT med Modos lag. Ingen Lehtinen i kassen, däremot killen som höll nollan senast han var i Göteborg.

  4. Vill till att inte Frölunda drabbas av hybris nu efter matchen i tisdags. Vill se samma attack mot målet idag, duger inte att glida runt på en Skridsko och tro att Modo blir en enkel match.

  5. Visa att matchen mot Skellefteå inte var en engångsföreteelse. Viktigt att få hål på OEE tidigt, så att han inte växer ut till ett monster ännu en gång…

    • Ja, orkar inte med ett smått klassiskt Frölundabakslag. Ge oss hopp och tro!
      Modo luriga, kommer säkert ligga på omställningar. Viktigt att vi gör 1-0.
      Eriksson Ek normalt (men vi vet vad det kan betyda) en rätt svag målvakt, står ikväll.

  6. Normann kan man inte annat än gilla. Han är som en sockerbit, varenda puck som kommer i närheten suger han bara in och allt ser så enkelt och lätt ut. Killen lär vara förlorad efter säsongen, tyvärr.

  7. Varför har vi alltid domarna emot oss?? Årets mest solklara tripping av deras målvakt och domaren gör washout, dvs han ser den men skoter u det. Sen får dom med sig en slashing

  8. Bra bp men märkligt vad vi har svårt att spela oss in i anfallszonen. Vilket också RR nämnde
    Kom igen Frölunda och kör över Modo 💪

  9. Man leder med 2-0 och börjar bli bekväma.
    För helvete vakna upp ur dvalan nu Frölunda.
    Släpp inte in modo i matchen

  10. Vi får inga långa anfall men när vi väl kommer in i anfallszon så skiter MoDo i byxorna. Blir farligt väldigt ofta.

  11. Vi får faktiskt se upp. Modo hade lika gärna kunnat leda den här matchen. Vi släpper till alldeles för många chanser, jösses.

  12. Nu när det är paus, ska vi titta lite framåt. MR tror jag inte fortsätter nästa säsong. Om man kan hitta en riktig bra center, ”svensken” förlänger, ska man förlänga med Thorell? Då har vi ju en väldigt bra kedja. Den har vi Friberg, Weiss och Peterson i en kedja. Då är det våra två toppkedjor. Eller tycker ni att man ska strunta i att förlänga med Thorell och ”svensken”?

    • Inte Thorell, för vek. Vinner aldrig några närkamper och för många felpass i anfallszon och egen zon. Tveksam till Routsalainen med, måste prestera mera

      • Ja, Ruotsalainen sitter på en topplön. Hänger på vad vi kan få istället. I min bok får han betyg 3 på en 5-gradig skala så här långt.

  13. PW när en spelare gjort mål i 2 matcher i rad..
    ”Han har nu gjort mål 2 matcher i rad, VAD ÄR DET SOM HÄNDER..!!!!!”

  14. Hybrisen slår till igen, Frölunda tror dom vunnit SM Guldet redan och slutar spela
    För helvete väck laget Rönnberg

  15. Visst gör väl Högberg ett å annat fint uppspel.
    Men hur många gånger per match skall man tillåta sig fastna ingen zon eller passa fel.

    Ser inte storheten, för mig enbart en säkerhetsrisk

  16. Tom Nilsson utvisning för crosschecking????
    Otroligt, det trodde jag man tagit bort från regelboken?
    20-30 crosscheckingingar per match utan utvisning
    Vilket jävla skämt domarna är

  17. Filmning eller ej; vi går mot förlust om vi inte lyfter spelet, Modo har varit det klart bättre laget i den här matchen.

  18. Frölunda lägger sig på försvar när det är två perioder kvar, blir nog förlust igen mot Modo

  19. Modo leker med Frölunda nu.
    Allt från tisdagsmatchen är som bortblåst.
    Att kunna men inte vilja.

  20. Utvisningen på Nilsson köper jag OM man tar det i andra matcher också. Hur många ggr har vi inte sett en spelare crosschecka nån o ryggen på en, två och tre ggr och ändå ingen utvisning. Fan, var konsekventa.

    • I matchen i tisdags så crosscheckas en Frölunda spelare typ 10 gånger i ryggen av Lindholm ingen utvisning
      Nu 3 Frölunda utvisningar men inte en enda modo????
      Och domarna hyllas?

  21. För att vara värdes sämsta back måste man ändå ge Tömmernes att han ibland får till det.

  22. Alltså gud, vad är de för utvisningar man får mot sig…. Sådana situationer som är 200 ggr per match…

  23. Dom här donarna är ju ett skämt. Bedrövligt inkonsekventa bedömningar till Frölundas nackdel varje gång. Känns ju orilmligtcsrt det är en slump

  24. Riktigt dålig box igen lamt spel ingen press på modospelarna alls…. skönt med domare som kompenserar

  25. Nu är det som vanligt igen, passa runt pucken tills helvetet fryser till is, ingen vågar skjuta
    Vi fick se attack i en match. I tisdags

  26. Vilken jävla kompensations utvisning.
    Men ändå nice.

    Han Aagard eller vad han heter, han kan inte ha mer än typ 50-60 i IQ. Verkar ju helt tom

  27. Klart att Cederqvist börjar öka ännu mer nu, inte allt för långt kvar till ”Den stora älgvandringen”.

  28. Cederqvist spelare på det sätt jag hoppades att Klingberg skulle spela på. Trycka sig in mot mål, använda sin storlek

  29. Det är alldeles för lite målgester i SHL nuförtiden. Bra att Cederqvist visar vägen. Måste in fler på alla håll och kanter.

    Tänk förr. Nummelin med sin fiol tex.

  30. Domarnivån är makalös idag… men bara åt ett håll… sen gör ju inte Weissbach någon lycklig idag..

  31. Så fruktansvärt inkonsekvent bedömning igen, släpper klubba mellan benen på fri Frölunda spelare och tar den filmningen. Han tar ju tag i klubban och lägger sig ner

  32. Konsekvent bedömningsnivå över en hel match. Är det så jävla mycket begärt. Kan köpa nån miss, men jösses….

  33. Tycker det är starkt att vinna mot Modo, det är ett riktigt bra lag. Ställer enorma fråger till Frölunda.
    Vill inte möta dessa i ett slutspel.

  34. Jag tycker man ska byta plats på MR och Peterson. Man måste få igång Peterson och samtidigt måste fribergs kedja bli lite bättre.

    Se upp för Växjö. Dom vill man inte möta i ett slutspel. Sen hoppas jag att Modo klarar sig kvar. Grym offensiv!

  35. Nu vinner Brynäs guld, allt är klart. Det är för det första inte ens samma lag som de hade förra säsongen i Hockeyallsvenskan. Sedan har de varit skonade från skador och spelat med nästan samma formationer/lag hela tiden. Ingen svacka. De kommer sättas på prov på ett helt annat sätt i ett slutspel när allt blir tätare och man nöter på varandra varannan dag.

    Bra gjort, absolut. Men oslagbara? Definitivt inte. De tar inget guld, det kan jag lova.

    • Håller med. Frölunda har haft bra spel mot Brynäs även när Frölunda inte haft det bästa spelet. Vi vinner mot dem den 27 och sen hoppas iallafall jag att vi får möta dem i slutspelet, skulle vara skönt o slå ut dem 😅🥳

  36. Härlig seger men måste erkänna att jag var inte helt lugn före Max gjorde 5-2 i tom målbur. Håller med Folin spelmässigt ingen bra match från vår sida men vi var otroligt effektiva och det behövs inför slutspelet.
    Kul att det går så bra för 🫎
    Kul också för Tobbe i målet bra insats
    Alltid Frölunda oavsett ❤️💚❤️

  37. Det är bra att vinna men 1:a och 2:ra måste börja reda ut sitt spel i egen zon. Dessutom orka med att spela i anfalls zon. Max belastas för mycket – andra bli passiva obra för ett lag!
    3 och 4 kedjorna är bättre- men kostar nog en tiondel av vad de två första kostar. 3 matchas alldeles för lite mot vad de presterar.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Hannas camp ger tjejer chansen: ”Tacksam för att möjligheten finns”

ÖCKERÖ: ► Fjärde året för Hanna Olssons hockeyskola ute i skärgården. ► Vad tycker hon? Vad tycker tjejerna? Som ung...

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...
Senast kommenterat

+1 grundin

Av Hampus Olofsson
2026-07-18 18:43

🤗

Av Henrik Leman
2026-07-18 18:28

Var två veckor bort nyligen.

Av Jojje
2026-07-18 17:19

Du ändrar dig hela tiden...

Av Jojje
2026-07-18 17:14

Snyggt producerat Henrik

Av Bureauman
2026-07-18 17:08

Låt oss inte döma innan vi vet facit. Det verkar ju vara en svår marknad, men å andra sidan hör man ju alltid att de ligger långt fram i planeringen hela tiden.

Av Grundin
2026-07-18 11:55

I början på nästa vecka tror jag centern presenteras.

Av STM
2026-07-18 11:32

Nu sa ju Sjöström i en intervju häromdagen någonstans att det var rätt nära att vara klart med centern.

Av STM
2026-07-18 11:31

Lyckas Sjöström ro hem Åman är det en bonus, men tyvärr tror jag inte det blir fallet, hade han varit seriöst intresserad så hade han redan varit klar den 18 juli!
Säsongen är 2 veckor bort och Sjöström har fortfarande inte fått in någon klass center, jag tror på tomten ner jag ser och hör det! Men...

Av platax1953
2026-07-18 09:29

Dessa hockeyläger är supervikyiga för att bygga för framtiden tror jag. Fem-tio år framöver är det dessa killar och tjejer som ska in i föreningen. Superbra initiativ!

Av STM
2026-07-18 09:00

Hur är Nils Åman i det fysiska spelet?
Frölunda saknar en Rydahl i sin bästa form! Nån som spelar hårt och är tung och jobbig att möta. Sen får det gärna trilla in en del poäng och så också givetvis.

Å med Lindholm borta under inledningen som trots att han knappt tacklar är en av sällsynt få li...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-07-18 02:16

Jag hoppas också på några år med Åman. Men vi får se vad som sker :)

Av Christian
2026-07-17 23:53

Det har du verkligen gjort, med visst understöd av ett par av oss skribenter. Tyvärr har inte alla velat förstå eller ta till sig när det påpekats hur spelarmarknaden ser ut och fungerar.

Av Kalle Kula
2026-07-17 21:45

Som tidigare skrivits:
AHL har de senaste blivit en allt attraktivare liga, mer välbetald.
De bästa, som ändå tröttnat, väljer Schweiz.
Ingen ska tro att Frölunda< Linköping m.fl. kommer sajna några stjärnor med stark lyskraft hos gemene man.
Om, srort "om", Frölunda eller annan SHL-klubb skull...

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:28

Visst, man ska inte överdriva skillnaden. JAD var vinge i slutspelet iaf. Så mycket vet jag. :)
Huruvida Frölunda var intresserat vet jag ej. Men tror man fortsatt hoppas på några är med Åman

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:22

Riktigt deppigt att läsa Svenssons text. Vår centersida är verkligen ett skämt.

Av Gustav
2026-07-17 21:14

Med det sagt, så är det klart han kan spela vinge också. Så stor skillnad är det inte på center och vinge :)

Av Christian
2026-07-17 21:07

Jag man hoppas ju en del på Åman.
Skulle säga att det är en spelare på absolut översta hyllan, med SHL mått mätt.

Jag tror dock fortfarande att det blir en nordamerikan, som för oss är tämligen okänd.
Tror Åman hamnar i Schweiz till slut, fast jag har ingen koll på vilka lag där som har "utlänn...

Av Christian
2026-07-17 21:06

Absolut. Jag läste det,
Men jag hävdar dock att han är primärt center, faktiskt ganska sällan använd som vinge och då mest i NHL. I AHL spelade han center i de allra flesta matcher och tar också väldigt mycket tekningar.
Sen är han förmodligen för defensiv mot vad Frölunda söker i dagsläget, han s...

Av Christian
2026-07-17 21:02

Jag har verkligen försökt påminna om detta vid ett stort antal tillfällen. De "bästa", som t.ex. Abols nyligen, går till Schweiz. Alltså – rimliga förväntningar. Hoppas det har gått in hos de flesta. Men om inte är det förstås bra om även Johan poängterar det samma. :)

Av Henrik Leman
2026-07-17 20:00