Frölunda–Malmö 241005 – här kommenterar ni matchen

► Frölunda tar emot Malmö i veckans tredje match. För ovanlighetens skull nedsläpp 18.00 en lördag.
►  Tobias Normann i kassen, Isac Heens på läktaren, Erik Thorell tillbaka.
► Här får ni laguppställningar, här kan ni också snacka med varandra om det som händer på isen. Jag blir jätteglad om ni tänker på tonen i era kommentarer. Välkomna att vara med.

SHL-tabellen.

FAKTA INFÖR MATCHEN
Frölunda–Malmö.
Vad: SHL, grundserie.
Var/när: Scandinavium, 18.00.
TV: TV4 sport live 3/TV4 play (17.50).

Efter matchen här på sajten:
1. Snabb analys att lyssna på.
2. Eventuella spelarkommentarer.
3. I morgon 08.00 – krönika att läsa.
Nytt för den här säsongen, en lite utbyggd röstanalys som kan vänta in presskonferensen när det handlar om hemmamatcher. Lite spelarsnack kan ibland komma redan under kvällen – men den stora analysen har ni alltid 08.00 morgonen efter.

Missa inget – prenumerera!
Den här korta texten är gratis. För inte missa något om Frölunda, KLICKA HÄR för att prenumerera. Det kostar inte mer än 69 kronor per månad, mindre än ett glas gott på restaurangen.

***

Så här startar Frölunda:
Kedjor:
92 Cederqvist–75 Edstrom–25 Ruotsalainen
9 Weissbach–39 Ruohomaa–12 Friberg
44 Dower Nilsson–31 Lasu–17 Born
86 Thorell–22 Nässén–48 Klingberg

Backar:
7 Tömmernes–46 Egli
33 Högberg–43 Nilsson
6 Hasa–2 C Folin
3 Sundin 

Målvakt:
30 Normann (1 Johansson)

Erik Thorell tillbaka efter sin sjukdom, går in i Linus Nässéns kedja, självklart har David Edstrom – tvåmålsskytt i torsdags mot Modo – kvar sina vingar: Arttu Ruotsalainen och Filip Cederqvist. Filip Hasa in på sex backar, startar i par med Christian Folin – det visste ni som brukar läsa rakapuckar.com sedan tidigare. Tobias Normann gör första starten på hemmaplan, säkert nyttiga 20 minuter som norrmannen fick i tisdags när han bytte av Lasse Johansson. Isac Heens står över, Albin Sundin tillbaka. Ingen extraforward, detta eftersom J20 spelar samtidigt.

Noah Hasa har fått okej att röra på kroppen efter ögonskadan, tränar kanske fullt (med akvariemask) någon gång i nästa vecka. Wiktor Nilsson beräknas behöva ytterligare en vecka av träning innan han år redo, men vem vet hur det låter inför nästa lördag. Gustav Rydahl är veckor bort med sin rehab.

Just före nedsläpp kommer Nicklas Lasu få en blomma för att han gjort 900 matcher i Frölundas tröja.

***

Visst känns de igen?

Göteborgsidrottens Hall of Fame väljer in flera profiler i en Christian Olsson-ledd ceremoni med start 17.40. Tomi Kallio är en av de som ni får se, finländaren är i fint sällskap, här är övriga: Anna-Karin Ahlquist (bordtennis), Marcus Allbäck (fotboll), Maria Gretzer (ridsport), Carin Hjalmarsson Koch (golf), Rune Johansson (badminton) och Johan Pettersson (handboll).  Sedan några år tillbaka äger den här ceremonin alltid rum i Scandinavium, det har alltså inget att göra med att Kallio är en av dem som prisas, det är inte Frölundas arrangemang.

***

Mer läsning.

***

Malmö har två förlängningssegrar i rad (Rögle, Luleå), det här är ett rätt spännande lag, bättre än vad många tror och tippar. Det tror i alla fall jag. Henrik Haapalas kedja är ledande och vass. Ni som primärt ser hockey med Frölundaögon tittar säkert lite extra på omstartande Otto Stenberg (1+2) och Linus Öberg (1+0) samt göteborgaren och förre Frölundajunioren Joseph Berger.

169 Kommentarer

    • Har man åtta backar är det dumt att ha samme gubbe på läktaren hela tiden. Bra, tycker jag, att gå runt på folk. Om nu alla åtta skulle förbli skadefria ett längre tag.

  1. Är sååå spänd på att se Kallios hyllning! Vi är många som tycker att han även ska ”upp i taket” men vi låter det vara just nu. Det kommer. Ganska säker. Tror Cederqvist målar idag. Weissbach gör 2. Tömmen o Egli briljerar över hela isen och Folin smäller på i egen zon och lyckas med en Zorro idag istället. Låter bra? Så blir det 😀

  2. Tobbe måste varit krasslig senast, annars hade han stått i torsdags och idag.
    Han satt jätte långt från alla andra spelarna på bänken i Övik.

    • Om han varit krasslig så hade han inte åkt med, då hade han inte suttit på ett plan där smitta sprids. Lasse startade för att han skulle starta – och bra blev det.

  3. Byta plats på Egli och Hasa. Samt på Thorell och Dower-Nilsson.
    Då hade jag vart nöjd, men förhoppningsvis blir detta bra också 🙂 🙂

      • Ja de blir verkligen osäkra FBK när andra lag smäller på. Fysik är modellen mot värmlänningarna. De ser helt vilsna ut idag!

        • Det jag har sagt hela tiden. Stora, starka Färjestad… Hyllas till skyarna men går definitivt att vinna mot. Inte oslagbara på något sätt.

  4. Snygg nigning av RR :), skönt mot alla andra som tar sig själva och allt på sånt allvar..
    Märks att han gillar Monty Phyton…kommer saknas

  5. Cederqvist är en kanonvärvning av Sjöström.
    Kommer bli oerhört nyttig de kommande säsongerna.

  6. Äter upp Malmö i första, men måste bli rakare i offensiv zon. Nu blir det mycket spel runt, runt.

  7. Hönsgård i egen zon gång på gång.. Bedrövligt detta.
    Men är väl bara tillfälligt ikväll va?

  8. Nu har Frölunda åter igen slutat spela. Hur en del här kan tycka att Frölunda är överlägsna.

  9. Helt oroligt vad vi ger bort andra perioden. Går inte ens skylla på domarna fast folk försöker.

  10. Vi som behöver stå ut med Westberg i varje hemmamatch borde få ett kännbart avdrag för besväret.

  11. Lite oroande att laget är riktigt dåliga i 5-5 spelet, som det senaste åren. Har vi 1 mål senaste 4 matcherna i 5-5. Riktigt uselt.

  12. Vara Malmö i 2a perioden, de 3 tomtarna står och sover i båset. Frölunda spelarna åker runt och tänker på kvällens krogrunda på avenyn ..

  13. Men snälla vad är det för utvisningar han tar??
    Missar mest solklara, nu hittar någon helt galen.

  14. Alltså mn börjar seriöst tröttna på denna ligan.
    Pinsamt låg nivå på domarna, rent pinsamt.
    Tillhör begåvningsreseeven hela bunten…..

  15. Nu har ni fel där, shl domarna är bäst i hela världen
    I NHL gråter man blod av avundsjuka på den höga kvaliten på shls domare…

  16. Hade Thorell varit vass skytt så hade den pucken suttit högt och 2-1.
    Blir så less på Frölundas skytte.

    • Thorell är en utfyllnads spelare, inget annat
      Sedan kan Sjöström och Rönnberg stå och svamla hur mycket som helst att det är en spelare från övre hyllan.
      Sjöström har det för bra i hängmattan, orkade inte hitta en spetsspelare. En junior kunde ersatt istället. Ja visst 86 har lyckats göra 2 mål…
      Men missar mycket och vinner inga närkamper

  17. Malmö bättre i andra. Visst, tre utvisningar för Frölunda. Inga repriser på plats men känslan var att det var rätt av domarna. Malmö är bra!

  18. Herre Jävlars vilken dålig match , minst dåliga är tyvärr Malmö, mer parten av spelarna i Frölunda är ju livrädda både för puck och motståndare, åker omkring mest och gömmer och lallar med pucken när dom får låna den en stund av Malmö som är det bättre laget så här långt, en så här långt en skitdålig match

  19. Ta tre poäng bara. Sedan finns det massor att jobba på i spelet, både med och utan puck. Efter deras bortdömda mål så slutar vi spela helt. Åker inte skridskor utan går in halvhjärtat i varje situation. Ligger en bit ifrån hela tiden.

    Upp i ringarna nu till tredje och kör.

  20. Stackars Kallio som sitter på läktaren och får se ett bedrövligt svagt viset Frölunda…
    För jävligt att inte laget visar bättre inställning..
    Lär ju bli sagostund i pausen inför 3e perioden.
    Rönnberg läser väl en liten gullig saga för spelarna..

  21. Här måste vi ha tre poäng. Hemma, en lördagkväll, mot svaga Malmö.
    Vi har haft ett ”lätt” spelschema, så finns inga marginaler, vi kan inte torska två raka hemma.

  22. Frölunda är så fyrkantiga framåt och när dom får lägen så gör dom målvakten bra!
    Men detta är inget nytt det är en följetong eftersom Sjöström/Rönnbergs väjer sådan spelare år efter år!
    Känner att förlust i dag och sedan upp Karlstad och färjestad som floppade idag mot Hv71 , aldrig dom förlorar ingen efter den matchen!

  23. Oerhört uselt Frölunda hittills. Hur fan kan det se ut så här hemma en lördag mot ett lag som Malmö.
    För helvete VAKNA!

  24. Är Klingberg med i dagens match? Missade hela första perioden och såg inte till honom i andra.

  25. Jag är allvarligt oroad att denna säsong är första på många år som Frölunda inte kommer spela slutspel. Är vi på väg att hamnar i ingenmansland….

    • Vi var bra mot ett uselt Leksand i premiären, helt ok mot ett Rögle utan sina tre bästa spelare. Matcherna efter det har varit katastrof.

  26. Nr 21 Loui Eriksson skulle kunna bidra mycket, svälj ditt beslut Sjöström. Vakna upp i hängmattan. Laget behöver förstärkning redan nu. Eller är det som vanligt?
    Man är nöjd med en 7e plats? Och respass i kvart eller semi?

  27. Haha asså jag blir nästan arg att vi får utvisning där, fan är det för nivå. In med den nu!

  28. Alltså, jag vet inte… Man behövde målskyttar, mer än allt. Ruotsalainen skjuter mycket, men skjuter han bra??? Jag vet inte jag.

  29. Fy fan vilket sömnpiller, i vanlig ordning. Frölundas matcher brukade vara dagens höjdpunkt, nu är det rena skiten att se på.

  30. Conny Evenson hade läst lusen av laget, men nu för tiden är kravbilden ibefintlig i Frölunda
    Undrar vilken nattklubb man har bokat ikväll på avenyn?

  31. Jag trodde inte det kunde bli sämre än förra hösten. Men Sjöström och resten av gänget bevisade att det gick……

  32. Sjöström är ett skämt, men så många här som försvarar honom. Robban tränare nästa säsong. Vad hjälper det med Sjöström som sportchef?
    Nada
    Behöver storstädade i Frölundas ledning, men är ju så många nickedockor i organisationen så skiten fortsätter

  33. Positivt: Normann gör en stabil insats.
    Lite oroande: när Ruohomaa har en mindre bra kväll har vi bara en kedja som hotar. Hade hopp om Klingberg men det händer absolut inget runt honom.,

  34. Kvällens glädjeämne: Normann ser väldigt trygg ut, kan kanske utmana och på sikt ta över efter Lasse i kassen.

  35. Fan vilken tråkigt match men va viktigt och bra att normann får göra den räddningen och svensken får avgöra!

    • Frölunda har så jävla svårt att skapa och göra mål på Malmö, inte första säsongen direkt.

    • Malmö är bättre än folk verkar fatta. Sen har folk svårt att förstå att det finns inte längre några strykarlag i SHL. Nivån är så sjukt mycket bättre än vad det var för fem-tio år sedan!

  36. Det enda vi tar med oss är två poäng. En fin och lugn Normann i kassen samt det kyliga avslutet av Ruotsalainen.

    Det finns att jobba på, om vi säger så…

  37. Vi behöver få in Wiktor Nilsson, han kommer tillföra mer än ex Klingberg och Born som får ut noll i offensiven.
    Noah Dower Nilsson ser mer spännande ut, kommer till lägen.

    • Med det sagt:; hoppas det lossnar för Klingberg. Härlig typ, smart person, fostrad i klubben. Men det ser än så länge blekt ut.

      • Problemet med Klingberg tycker jag är att om han inte lyfter sig jämfört med förra säsongen så står han lite i vägen för yngre spelare.

  38. FHC måste ha mer fullvuxna spelskickliga forwards.
    I FHC svaga upplaga är det en gåta att se att man inte har plats för egna spelare som tex Stenberg .
    Tycker det finns för många forwards som är direkt dåliga.
    Har de betalt? Ta in en kedja från J20 istället – bänka några på läktaren

    .

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Liberec–Frölunda 3–2 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda förlängningsföll borta mot Liberec: 2–3. ► Här hör ni vad jag tycker om matchen. DEN FÖRRE HV71-anfallaren...

Meijer vet vad nästa steg i Frölunda är, får medhåll av Ohlsson

► Matchdag: Frölunda fortsätter CHL-säsongen nere i Tjeckien mot Radan Lencs gäng: Liberec. ► Bosse Meijer, 17, han...

Clarke har en ”centerkompis”, framför allt har han själv mer att ge

► Redan sex matcher in på SHL-säsongen har Graeme Clarke visat att han är något extra. Kan...
Senast kommenterat

Frölunda låter alltid laga bryta sina förlustsviter. Det är sedan gammalt, ja...

Av Ågren
2026-10-06 23:16

Klagar verkligen inte på antalet texter och det skrev jag ju inte heller😀.

Av HL
2026-10-06 22:52

Med tanke på att vi som inte förlorat än möter Timrå som inte vunnit än, så kan det ju bara sluta på ett sätt på torsdag…

Av Gustav
2026-10-06 22:47

Psykbryt på bänken och centrar kastas om hej vilt. Blir spännande att se hur laget reagerar efter första förlusten i SHL.

Av Grundin
2026-10-06 22:38

Gott med ljudfil igen. Intressant att lyssna på nyanser i språket. Det ger också information.
Men texterna är också mycket värdefulla. Speciellt dessa som skrivs av redaktör Leman.
Men jag gillar också läsa alla våra kommentarer, nu när de flesta ”troll” är borta eller har skärpt till sig.
Ha en...

Av Tobba TBS
2026-10-06 22:34

Jag tycker inte att ljudfilerna och texterna behöver vägas emot varandra, utan att de har olika syften och uppgifter. Jag uppskattar att få ljudfiler så snart efter match, i väntan på krönikan. Texterna är mer lättillgängliga då ljudfilerna kräver att man har det tyst omkring sig, men efter en match...

Av Bemo
2026-10-06 22:31

Förstår det, därför jag är frågande till varför han spelade ikväll.

Av Daniel B
2026-10-06 22:05

Jag gillar CHL.
Jag gör verkligen det.
Men det här med att ha hemmadommare. Det är inte ok.
Det går inte. De är direkt partiska.

Av Viktor Sjöstrand
2026-10-06 21:49

"Det här var (verkligen) ingen höjdare."
Som Nisse sade; stundtals rena rama rundgången från Frölundas sida och påminnande om radiobilarna på Liseberg (när man vill undvika hopkörning) och som nu skall försvinna. ;)

Av EDWARD 51
2026-10-06 21:31

Domarna, det är väl de bästa i varje match? Suverän yrkeskår, med rättvisa som största ledstjärna. Fina killar.

Av lgk
2026-10-06 21:27

Som sagt så gillar jag ljudfilerna.
Blir mer nyanser då tycker jag.
Matchen?
Som en sämre träningsmatch.

Av Claes Olsson
2026-10-06 21:08

Du kan knappast klaga på mängden texter här inne.

Av Henrik Leman
2026-10-06 21:06

Det är ju därför han står över. Han gör det när kroppen krånglar. Inte för att han "får" vila. :)

Av Henrik Leman
2026-10-06 21:06

Jag vill hellre ha texter än ljudfiler. Orkar inte folk läsa längre?😀
CHL är verkligen ointressant och märkligt av tränaren att slita på bästa spelarna.

Av HL
2026-10-06 21:01

Jo, fast hans hälsena var intakt i våras och då såg han likadan ut.

Av Lamprologus
2026-10-06 20:57

Tom har alltid stått över träningar, gjort det i alla år. Men om han har en känning så fattar jag inte varför han spelade denna match. Helt obegripligt!

Av Daniel B
2026-10-06 20:50

Säger det igen: Tom Nilsson och Tömmernes borde ha vilats denna match. Samma med 2-3 forwards. Borde ha släppt fram juniorer som hade kört järnet. Det hade kunnat få igång laget när ungdomarna gasade på.

Av Daniel B
2026-10-06 20:48

👍

Av Henrik Leman
2026-10-06 20:48

Det gör jag. :)

Av Henrik Leman
2026-10-06 20:48

Kul att du gillar!

Av Henrik Leman
2026-10-06 20:48