SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT
2026-08-12 08:15 | Se Frölunda på Plaza i höst 11
2026-08-11 15:50 | Bara Lundin i Holsts landslag 1

Frölunda–Linköping 240305 – här kommenterar ni matchen

► Frölunda öser på med hemmamatcher, tre av fyra återstående grundseriefajter avgörs i Scandinavium. I kväll är Klas Östmans starka Linköping på besök.
► Lasse Johansson startande hemmakeeper. Väntade laguppställningen.
► Här får ni mina tankar inför nedsläpp, laguppställningar och fakta; här kan ni också snacka med varandra om det som händer på isen. Välkomna.

FAKTA INFÖR MATCHEN
Frölunda–Linköping.
Vad: SHL, grundserie.
Var/när: Scandinavium, 19.00.
TV: TV4 sport live 2 /TV4 play.

Senaste matcherna, Frölunda:
Modo (h) 4–1
Leksand (b) 0–3
Malmö (h) 1–4
Linköping:
HV71 (h) 4–1
Växjö (b) 2–5
Färjestad 3–6

Efter matchen här på sajten.
1. Snabb analys att lyssna på.
2. Text med citat.

***

Frölundas lag det förväntade, det ni kunde läsa om på måndagen. Lasse Johansson tillbaka i kassen. Filip Hasa ännu inte så symptomfri att han bedöms spelbar. Otto Stenberg spelar med Bik Karlskoga i allsvenskan, är dubbelregistrerad, kan gå fritt mellan klubbarna.

Snabb rekapitulering i övrigt för den som inte hängt med:

* Jayden Halbgewachs (sent i januari opererad för sin dubbelfraktur i underarm/handled), är på is sedan en tid, dock ej med laget. Frakturerna bör vara läkta en vecka/tio dagar in i mars; han närmar sig, kanadensaren. Halbgewachs har bestämt sig – han ska vara med  i slutspelet.
* Noah Dower Nilsson genomgick i förra veckan ännu en axeloperation i Detroit, USA. Säsongen därmed över.
* Max Lindroth har lämnat för TPS Åbo (där han gör succé), junioren Albin Sundin nu en del av A-lagstruppen.
* Gustav Rydahls ryggoperation blev lyckad, nervsmärtan i benet borta, Rydahl ska kunna vara med i augusti när träningen startar efter semestern.
* Mats Rosseli Olsen, tyvärr ingen ljusning här. Snarare tvärtom.

Kedjor:
12 Max Friberg–75 David Edstrom–88 Malte Strömwall
21 Jere Innala–39 Mikael Ruohomaa–22 Linus Nässén
17 Isac Born–31 Nicklas Lasu–48 Carl Klingberg
86 Erik Thorell–32 Noah Hasa–18 Linus Öberg
11 Erik Borg

Backar:
7 Henrik Tömmernes–25 Pontus Johansson
33 Linus Högberg–43 Tom Nilsson
26 Isac Heens–2 Christian Folin
3 Albin Sundin

Målvakt:
1 Lasse Johansson (50 Frans Tuohimaa)

***

Förhandstexten är gratis. För inte missa något om Frölunda, klicka här för att prenumerera för bara 69 kronor/månad.

***

Klicka upp LHC:s uppställning.

Linköping har inte spelat slutspelshockey sedan 2018, fem år av elfte- och tolfteplatser – men den här säsongen har betytt ett lyft för det Klas Östman-coachade laget. LHC har god chans på topp 6,  alltså en direktplats till kvartsfinalspelet. Oscar Fantenberg (en gång guldhjälte med Frölunda) gör comeback mot Frölunda, det fanns frågetecken för danske centern Patrick Russell men denne spelar. Broc Little har fyra mål på sina två senaste matcher, två mot HV71, två mot Växjö. Taylor Leier och Henrik Törnqvist är långtidsskadade sedan länge.

 

***

Lite snabbt:

## Ni läste om det i går, lite intressant ändå, Frölunda flyttar på Mikael Ruohomaa nu när han är frisk och spelklar. M3-kedjan splittras, Ruohomaa centrar alltså inte Max Friberg och Malte Strömwall (där fortsätter David Edstrom), går istället mellan Jere Innala och Linus Nässén. Givet att det tydliga förtroendet som nummer 1 gjort att Ruohomaa trivts bättre i Frölunda än i Modo är det lätt att höja på ögonbrynen. Samtidigt är det förstås som tränaren Roger Rönnberg var inne på i måndagstexten (nedan), man vet hur bra M3 fungerar, det går lätt att byta tillbaka, redan under LHC-matchen om så krävs.

Om ändringen skapar två toppkedjor, om Friberg och Strömwall fungerar lika bra med Edstrom, om Ruohomaa accepterar sin nya roll och vi ser en Finnish Connection med Innala – då är det självfallet bra för Frölunda. Om inte, då är det alltså inte värre än att man avbryter testet. Är jag ändå lite förvånad? Japp. Tycker jag Frölunda gör fel? Inte alls.

## Erik Thorell gjorde en bra förstaperiod mot Modo, en puck i ansiktet slog ut en tand och gjorde andra lösa. I dag spelar han iförd akvariemask. Rätt bra kemi med Linus Öberg och Noah Hasa kunde man ana senast.

## LHC har höjt sig ett snäpp (eller två) i vinter, är mycket starkare som lag, har spets i stjärnorn som Ty Rattie (förlängde nyligen kontraktet) och Broc Little. Bara Malmös Janne Kuokkanen (1,02), Skellefteås Oscar Lindberg (1,00) och Växjös Kalle Kossila (0,92) snittar fler poäng än Rattie (20+23, 0,90). Både Rattie och Little är topp tio (2, 8) i SHL:s poängliga. Frölunda har Max Friberg som nummer 7 (13+26) och Malte Strömwall som nummer 13 (14+22).
LHC spelar till vardags med två rätt tydliga toppkedjor vad gäller offensiven:
Ty Rattie–Markus Ljungh–Remi Elie
Anthony Greco–Patrick Russell–Broc Little
En superkeeper i Marcus Högberg, en grupp som kommit samman, nog med spets för att väga upp en del insläppta mål (131, bara lag 11–14 är sämre), där har ni spännande LHC 23/24. PP har levererat 50-procentigt i de senaste matcherna.

SHL-tabellen.

## Skulle Frölunda vinna hakar man i princip av LHC i topp 4-kampen, bara Leksand är då ett realistiskt hot. Om LHC vinner blir avslutningen en rysare. Frölunda är starkt hemma, Linköping har vunnit fyra av sina sina sex senaste bortamatcher.

## Lätt att glömma i allt Mikael Ruohomaa-snack: David Edstrom gjorde en finfin insats mot Modo. Håll koll på den Vegassajnade centern i kväll. Nästa säsong är så att säga kanske redan här. Edstrom blir ju med stor sannolikhet kvar 24/25, muntligt löfte från Vegas till Frölunda.

## Gott om LHC-spelare/ledare med Frölundaförflutet. Se här:
Forwards: Christoffer Ehn, Anthony Greco.
Backar: Arvid Aronsson, Oscar Fantenberg, John Nyberg.
Tränare: Klas Östman.
Fystränare: Sebastian Karlsson.
Hur det går för Greco? 6+9 på 29 matcher, poängsnitt 0,52. I Frölunda: 13+12 på 47, poängsnitt 0,53. Plus/minus i LHC: +5. I Frölunda: -5. I slutspelet 22/23 lyfte Greco en del, 4+4 (0,61) på 13 matcher och +2.

***

 

182 Kommentarer

  1. MR är lite av en humörspelare. Är han bara med på förändringen så blir det bra. Jag tror att MR och Innala ihop blir riktigt bra.
    Även Edstrom, Max och Malte blir spännande att se igen, de gjorde det riktigt bra mot MoDo.

    • Tror det hänger mycket på Innalas förmåga att göra mål. Han kommer få sina chanser, men blandar lite när han skjuter. Ibland drar han på riktigt fina skott, men många gånger sitter det tyvärr i magplattan. Inte samma kvalitet på bössan som Malte.

  2. Men det är dags för andra att tagga upp.
    Tänker närmast på Klingberg och Lasu.

  3. Varför ska nässen spela med finnarna ? Han har ju inte haft någon vidare säsong och har varit osynlig. Bättre ge någon med potential tex Öberg chansen där.

    • Skulle gissa för balansen i kedjan, med Ruohomaa så behövs en forward som kan säkra upp och ta det defensiva ansvaret.

      • a) Nässén har formpil upp, har de kvicka ben som fungerar med Innala och är smart defensivt. Bra match.
        b) Öberg har testats med Innala, ej fungerats alls, passar bättre i den rakare kedja han nu är, med Noah Hasa.
        Allt kan förstås förändrats, men här och nu hade jag formerat på samma vis.

  4. Spännande match då man kan precis som du skrev haka av LHC i topp 4 jakten.
    Viktiga poäng på spel.
    Intressant om det finns någon tidig kemi mellan våra finnar!

  5. Hade föredragit Öberg före Nässen i kedjan med Ruohomaa och Innala. Laget behöver få igång Öbergs målskytte, Nässen gör inga mål men förstås nytta i övrigt

    • Jag med, även om Nässéns form är bättre så träffar han inte en ladugårdsvägg när han får chansen. I Första kan både Malte och Max vara hot framåt, men här hänger det på att Innala kan ta vara på chanserna han kommer att få. Det begränsar ju den kedjan att det inte finns en till vinge som kan hänga den på MR’s fina pass.

    • Vem skulle ta det defensiva ansvaret i en kedja med Innala-MR-Öberg?
      Tror Nässen kan vara klockren där

  6. Hoppas Thorell kan följa upp fina insatsen mot Modo. Herr T kan mycket väl göra en Malte mot LHC.

    Saknar Fantenberg i Frölunda. Så mycket hockey han har i sig. Uppskattar speciellt skridskoåkningen och blicken för spelet.

    Svårbedömd match ikväll, men kanske 4-4 och Fantenberg avgör i ot.

  7. Tror att de två kedjorna blir bra – faktiskt riktigt positiv!
    Låt de få några matcher med ordentlig matchning

  8. Special teams avgör säkerligen idag, otroligt starkt PP det senaste för LHC, medan Frölundas akilleshäl i det defensiva är väl PK.

    • Dåvarande förbundskaptenen Per Mårds sa i samband med uttagningen inför en landslags turnering om Kahna: ”Fattar ni vilken skicklig hockeyspelare han är!!
      Det deltagandet i Tre Kronor stal SK från honom.

  9. Fuska inte i försvarsspelet. Vi kommer få våra chanser för Lucia Hockey fuskar och tjuvar framåt i tid och otid.

  10. Såg ni Little. Haha. Han vågade inte gå in i närkampen i deras PP nere högerhörnet. Tackla om honom rejält.

  11. Fan vad de hänger och klänger. Tänk er en kvartsfinal mot detta sopgäng, då nivån höjs också.

  12. Thorell bra idag igen, han växer mer och mer vilket är riktigt kul att se efter all kritik han fått. Och nr #39…. Kung!

    • Kan bara hålla med. Troligen Thorells bästa period i Frölunda.
      En gåta till er:
      Hur kan ha LHC ha ett PP och Frölunda noll….?

      • Han var svag innan skadan, det är fakta. Kom inte upp i någon vettig nivå. Nu ser han mycket rörligare och kvickare ut. Kul att se.

  13. Denna ryggsäckshockey som Lucia Hockey spelar, den vill jag inte veta av i ett slutspel. Ut med de direkt.

    • Domarna bryr sig ju inte så de får ju bara hålla på och tydligen är crosscheckingar och trippingar tillåtet på röda spelare.

  14. De här är ingen kritik, men vilka dömmer ? Jag har aldrig sett namnen innan, direkt från HA?

  15. Hur svårt skall det vara att slå sarg ut???
    Ständigt vändande och kladdade i egen zon

  16. Lägger snart ner att titta på SHL. Vidrigt att se hur de vita kramar om de röda spelarna så fort man närmar sig sargen. Sedan håller de fast.

      • Snälla. Då behöver du titta mer noggrant. Att hålla fast ett tag, det gör alla lag – men när vi rena rama brottningen egentligen där man håller fast under längre tid.

      • Står det så?
        Men även du ditt ufo måste väl se alla fasthållningar och spelförande grejer LHC håller på med

        • Så länge dom är konsekventa och dömmer lika åt båda hållen så skit samma. Frölunda är urusla i en man mer så ingen större vinst med PP.

  17. Brukar verkligen inte klaga på dommarna men nu är det för mycket fasthållningar, dom omfamnar i varje närkamp i varje åk duell!

  18. Innala borde legat kvar och filmat då hade det blivit utvisning det är tyvärr dit vi har kommit trots att jag är starkt emot filmningar.

  19. Det märks direkt i vilken kedja #39 spelar i och inte…Edstrom, Max och Malte inte alls bra hittills ikväll.

  20. Tidigt att döma ut, men tycker inte att JI och MR slår väl ut. MR höjer visserligen den kedja han är med i, men summan är att vi inte får två vassa kedjor med bytet, utan snarare en halvt bra, och en vilsen. Mmm är klart bättre tillsammans och skapar bra mycket mer ihop.

  21. Detta kan vara en kvartsfinalmotståndare om två veckor och det ser så jävla halvdant ut så man kräks. Vakna nu!
    Slutspel runt hörnet.
    Strömwall livsfarlig i egen zon, är det månne hybris

    • En kvartsfinalserie mot detta sopgäng kommer att se ut så här, om inte värre då nivån kommer att höjas. Mer kommer att tillåtas. Hellre Leksand så att vi får se två lag dansa.

      • Går ju inte att förlora mot LHC över 7 matcher och kortare resor till bortamatcherna

  22. Att intervjua Friberg är som att intervjua en parkbänk. Fyfan vad tråkig. Min åsikt.

  23. Kommentator- pw, han måste vara dum på riktigt.
    Rena rama kamratposten-nivå på hans intervjuer.

    • Kan de inte skicka honom till norrland. Är en plåga och blir bara värre och värre. Finns ju folk som tycker han är bra och gillar en pajas i sportsändningarna

  24. Finns inte en chans att man kör MR och JI nästa match. Edstrom kan inte leda Malte och Max. Centrarna är extremt viktiga och vi har ju tyvärr bara en med hög offensiv klass

  25. Hur många gånger har PW sagt att målvakt Hagberg är bra denna match, > 10 ggr,
    Har man satt nån coach på honom från TV4 tro…?

  26. Tänker Helbgewachs är tillbaka redan i första kvarten.
    Då kommer vi se Innala – Borg – Helbgewachs igen och har förhoppningsvis två fungerande kedjor.
    Då ökar konkurrensen såpass att de övriga två kedjorna också kommer igång av bara farten.
    Längtar redan till slutspelet!!!

  27. Man kände verkligen hur det skulle bli 2-2 när Tömmernes slarvar och förlorar en sån enkel duel…

  28. Nu får fan Roger börja visa tömmen att han måste börja leverans! Två misstag idag och båda kosta mål i röven!

  29. Innan deras mål så är det ju en uppenbar tripping som hela arenan ser och även alla spelare på isen men den tar man inte för haha.

  30. Det blir ett jävla gnäll när man kritiseras Tömmen men han gör väldigt många misstag! Känns som ett obalanserad backpar

  31. Calle Klingberg lyckas bränna sitt andra friläge. Han är vass som smörkniv.

  32. Tycker att Friberg varit ganska osynlig ett tag!
    Känns tyvärr som vi tappar denna matchen.

  33. Tömmernes måste vara en av våra sämre skridskoåkare. Känns väldigt seg på rören.

  34. Vi är nöjda med 1 poäng det är känslan. Har svårt att se hur vi ska vinna mot Luleå borta och sedan seriesuveränen och Skellefteå blir inte heller enkelt.

  35. Haha. Friberg!
    Sedan är PJ och Tömmernes inne med 40 sek kvar och ger bort ett kalasläge.

  36. Nära PJ:s spel kostade oss en förlust sista minuten. Måste få bort sånt slarv.

  37. Friberg, vad har hänt med honom? Det går inte en match utan att han slänger en indianare rakt in i banan.

  38. Hur lägger man ett sånt pass med några sekunder kvar? Vad har hänt med Friberg… Under all kritik.

  39. Vinner vi kvarten blir det FBK i semi. Viss chans, större än om vi skulle möta Växjö och det lär inte ske.
    Viss, om än liten, chans att ta tredjeplatsen och gå förbi SAIK.
    Men sannolikt blir vi fyra och möter då LHC eller Leksand i kvarten.

    • LHC eller Leksand är nog vilket som? FBk blir storfavoriter antagligen och frågan är om de pallar trycket? Det kommer antagligen bli något lag som floppar. Har svårt att se att något annat lag än de i nuvarande topp4 lagen spelar final. Rögle , Luleå kan dock blir en jobbig överraskning.

  40. Innala, så gött.

    Men nu är det dags för kvartssamtal med Friberg. Han är inte bra i defensiven just nu, passningarna han slänger på chans i uppspelen ger mig gråare hår än nödvändigt.

  41. Jag är fundersam…
    Friberg. Karln har knappt ett rätt de senaste matcherna. Väck med C:et från hans tröja. Ge det till Lasu istället.
    Tömmernes. Han blandar och ger hela tiden. Hasa måste komma tillbaka, för då kan Tömmernes spela sitt spel. Det kan han inte med en valpig PJ.
    PJ. Oj, vad han bjuder. Varför skickade vi iväg Lindroth? Det är en gåta för mig.

    • Det går ju naturligtvis inte att ta C ifrån Friberg nu, vore direkt dumt. Men i sak håller jag med dig, Lasu eller Folin borde varit kapten.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

HV71–Frölunda 1–4 – snabba analysen med spelarsnack

JÖNKÖPING: ► Frölunda 4–1-slog HV71 i första träningsmatchen för säsongen. ► Här hör ni vad jag tycker om matchen, ni...

Bara en träningsmatch – men håll koll på Meijer, 17

► Matchdag: HV71–Frölunda. Träningsmatch nummer 1, 18.00 i Jönköping. Här får ni mer och träffar en av de...

Efternamnet klingar vackert i HV-land, Patrik vill växa i Frölunda

► En 21:a har lämnat Frölunda. En annan har anlänt. Vad säger Patrik Puistola om sig själv,...
Senast kommenterat

Med tanke på försäsong mm, tyckte ändå att det såg rätt bra ut. Utan att dra för stora växlar, kan Meijer/Puistola vara ett nytt radarpar? Tycker våra nyförvärv gjorde klart bra ifrån sig.
Fagemo syntes inte så mycket, men viljan fanns där och med några matcher till kommer han bli värdefull.

Av Split Vision
2026-08-14 00:02

Och det lär aldrig Sjöström mäkta med att hitta,2 önskningar? Det går ju inte?
Erik Borg och Gustaf Thorell är nog 2 kandidater..

Av Conta 2019
2026-08-13 23:29

Bra där, +1

Av hlundgr
2026-08-13 23:19

Jag sticker ut hakan och säger att det behövs två centrar för att utmana SAIK och FBK

Av Grundin
2026-08-13 23:15

Laget som det är nu tar inget guld, behövs en center av klass samt en ytterforward för att kunna vara med långt fram i vår.

Av Jojje
2026-08-13 23:10

Inte omöjligt han blir vinge när Hasa är tillbaka.

Av STM
2026-08-13 22:34

Boka Götaplatsen! 😁

Av Gustav
2026-08-13 22:33

GWG till Meijer.. stiligt

Av Philip Lindberg
2026-08-13 22:27

Fönstret stänger inte än, fniss. Kommer inte komma någon center, bara snack.

Av Jojje
2026-08-13 22:19

Bosse Meijer, är de den gamla Ulricehamns bördige Sebastians son?

Av Karlsson
2026-08-13 22:19

Har inte den spelförståelsen för att vara center.

Av Jojje
2026-08-13 22:17

Björn då måste vi värva en center och det har ju inte Sjöström lyckats med

Av Hampus Olofsson
2026-08-13 22:17

Bättre låta han spela vinge, så han kan komma in i spelet lättare.
Nu måste han tänka mera och då blir de inte lätt för honom.

Av Björn
2026-08-13 21:47

Jag tror inte på honom, det är min känsla.

Av Jojje
2026-08-13 21:46

Dower Nilsson har en väg att vandra, så att säga. Sällan sett en spelare vara så vilse i ett spelsystem. Hade verkligen inte ett rätt.

Av Acke
2026-08-13 21:40

SM-Guld, SM-Guld, SM-Guld...

Av Jojje
2026-08-13 21:33

Du kommer få se Born fast i en annan tröja ☺️

Av Jojje
2026-08-13 21:32

Lasse såg 100 ut igen och syns att han kan röra sig mycket bättre nu. När han verka helt fri från skavanker.

Av Björn
2026-08-13 21:31

Mycket såg bra ut för att vara första matchen! Här finns potential!

Av STM
2026-08-13 21:20