► Frölunda har för första gången den här säsongen två förluster i rad, dessutom har Jacob Peterson skrivit in sig på skadelistan. Kan laget studsa tillbaka mot Leksand? Lasse Johansson vaktar hemmakassen efter tre starter i rad för Tobias Normann.
► Här får ni laguppställningar, här kan ni också snacka med varandra om det som händer på isen. Jag blir jätteglad om ni tänker på tonen i era kommentarer. Välkomna att vara med.

FAKTA INFÖR MATCHEN
Frölunda–Leksand.
Vad: SHL, grundserie.
Var/när: Scandinavium, 15.15.
TV: TV4 sport live 2/TV4 play, 14.30/15.05.
Frölundas senaste matcher:
Luleå (h) 1–2
Linköping (b) 1–2
Växjö (b) 3–2
Leksands senaste matcher:
Linköping (h) 3–0
Skellefteå (h) 3–4
HV71 (h) 5–4
Efter matchen här på sajten:
1. Snabb analys att lyssna på plus spelarkommentarer.
2. I morgon 06.00 – krönika att läsa.
Missa inget – prenumerera!
Den här texten är gratis. För inte missa något om Frölunda, KLICKA HÄR för att prenumerera. Det kostar inte mer än 69 kronor per månad, mindre än ett glas gott på restaurangen.
––––––––––
Linus Högberg om Frölundas läge.
––––––––––
Citatet:
”Om man har ett mindset att ta pucken mot mål, då löser sig mycket.”
Robert Ohlsson om att Frölunda saknat attack i sitt spel på slutet.
***
Frölundas lag.
Kedjor:
21 Jere Innala–25 Arttu Ruotsalainen–44 Noah Dower Nilsson
11 Max Lindholm–27 Theodor Niederbach–92 Filip Cederqvist
9 Linus Weissbach–32 Noah Hasa–12 Max Friberg
17 Isac Born–31 Nicklas Lasu–49 Måns Toresson
Backar:
7 Henrik Tömmernes–46 Dominik Egli
33 Linus Högberg–43 Tom Nilsson
26 Isac Heens–6 Filip Hasa
28 Eric Norin
Målvakt:
1 Lasse Johansson (30 Tobias Normann
Saknas:
Erik Thorell, forward – behövde inte opereras för handledsskadan, nu spelar det mindre roll, senaste beskedet är att det inte blir spel förrän i slutet januari/början februari, då är vi uppe i de tolv veckor som en operation hade betytt. Men stor osäkerhet råder, vem vet, det kanske går lite fortare? Eller långsammare?
Jacob Peterson, forward – fick ett skott på handen under fredagsträningen, något gick sönder, centern kommer bli borta en tid. Oklart hur länge.
Ivar Stenberg, forward – hemma från JVM, tillbaka nästa tisdag i CHL-semifinalen mot Brynäs.
Max Westergård, forward – hemma från JVM, även han tillgänglig nästa vecka om ömheten i nacken givit med sig.
Christian Folin, back – fraktur på ett finger, skadad mot Färjestad, snackades sex veckor, bör vara tillbaka efter det lilla OS-uppehållet (19/2). Kan gå något fortare också.
Anfallaren Gustav Rydahl har aldrig räknats med, alltid setts som en bonus. Han fick ett bakslag i sensomras, har nu genomgått ytterligare en operation, för tidigt att säga vad den kan medföra, om karriären kan återupptas eller ej.
***
Noterbart:
* Frölunda ställer upp precis som ni kunde läsa här på sajten fredag eftermiddag. Dags för Lasse Johansson igen (han har en enda förlust, Rögle borta), Måns Toresson in på tolv forwards på grund av skadeläget. Filip Cederqvist är nu den som vikarierar för Ivar Stenberg.
* Frölunda hade tolv segrar i rad (åtta fullpoängare) innan det tog stopp i Linköping på tisdagen. Ännu en 1–2-förlust två dagar senare mot Luleå. Fascinerande – i båda matcherna var Arttu Ruotsalainen nära att kvittera i slutet men pucken bedömdes inte ha passerat mållinjen. Kan det bli 1–2 även mot Leksand? Då kommer Olle Nordin och fotbolls-VM 1990 att dyka upp i skallarna hos många som levt ett tag. Senast Frölunda mötte Leksand i Scandinavium, då blev det … japp: 1–2.
––––––––––
Inget tvivel vilket som är omgångens hetaste match. I går fick Jörgen Jönsson sparken (mina snabba tankar här), i dag tar Färjestad emot Djurgården – ett klassikermöte. Christer Olsson, den förre Frölundabacken, är ny boss i båset. Övriga lördagsmatcher kan ni klicka upp till höger.
––––––––––
* Tränaren Robert Ohlsson har sett det samma som vi vid sidan om, Frölundas försvarsspel har fortsatt vara bra, det har däremot inte anfallsspelet. Primärt, menar Ohlsson, är det attacksspelet som fallerat, hockeyn har blivit för rund, spelare har inte tagit sig in på mål nog ofta, desperationen har inte varit stark nog, skottlägen har valts bort. Mycket fokus på detta under fredagsträningen. Håll koll i dag.
* Slående är också hur Frölundas fina passningsspel var som bortblåst mot Luleå. Stundtals såg spelarna ut som främlingar för varandra, tajmingen var off, känslan var att spelet var fyllt av tvivel, inte som tidigare – av självförtroende. Kan en tidig framgång på lördagen förändra detta? Kan det se bättre ut ändå? Även här – håll koll.
* Inte bara två förluster för serieledande Frölunda, nu börjar även skadeläget bli problematiskt. Christian Folin bröt fingret just före nyår, Erik Thorells handled visade sig sedan vara av den långsamt läkande typen, på fredagen sällade sig Jacob Peterson till den skadade gruppen när han fick ett skott på handen. Kanske något slags fraktur, kanske mildare. Borta en tid, mer besked efter undersökningar i nästa vecka. Då är dock Ivar Stenberg och Max Westergård tillbaka. Värdefullt. CHL-semifinal på tisdag mot Brynäs, kanske kan kedjorna se ut enligt nedan? Min gissning. Inget annat.
Innala–Ruotsalainen–Dower Nilsson
Lindholm–Niederbach–Stenberg
Weissbach–N Hasa–Friberg
Born–Lasu–Cederqvist
Westergård
* Frölundas problem i det egna spelet efter jul (gradvis sämre, i början poäng ändå, nu två förluster i rad) har varit kollektivt snarare än individuellt. Dock finns det spelare som skulle behöva lyfta ett hack eller två, till exempel Max Friberg, Linus Weissbach och Noah Dower Nilsson. Theodor Niederbach som länge var magnifik har haft några matcher där han i princip varit osynlig. Kanske kliver han fram mot Leksand?
* För den som undrar … nej, jag tycker verkligen inte det är konstigt att ett lag som toppar SHL går igenom en period med sämre hockey och färre poäng. Inget. Konstigt. Alls. Snarare nyttigt. Spelarna får en påminnelse om vad som krävs. Men – det är alltid bra att hitta rätt så snabbt som möjligt.
––––––––––
Har ni sett det här?
Nästa adress för Malte Strömwall – ZSC Lions.
Nästa adress för Kalle Miketinac – Örebro.
––––––––––
* I en fredagstext skrev jag att Frölunda skulle bjuda på en överraskning före matchen mot Leksand. Det var alltså mina ord. Frölunda har inte gått ut med något. Alla ni som omedelbart skrev hur dåligt det vore om det bara gällde ditt eller datt får då skylla på mig. I det här fallet är Frölunda skuldfritt.
Trodde inte detta skulle framkalla så starka känslor. Får väl ta lärdom.
* Jere Innala och Arttu Ruotsalainen bär Frölundas offensiv för tillfället. Innala har poäng i elva av de tolv senaste matcherna (5+8). Ruotsalainen har varit någon ynka centimeter från två viktiga 2–2-mål, har spelat hockey som en ledande spelare.
Innala, det minns ni säkert, spelar nästa säsing för Lugano i Schweiz, lönen där motsvarar ungefär 500 000 kronor i månaden i SHL – plus fri lägenhet och bil. Ingen kan alltså ifrågasätta varför finländaren lämnar. Vore rent dumt att säga nej. I Lugano får Innala sällskap av landsmannen Lassi Thomson som inte fick till det i Ottawas organisation.
* Scandinavium är utsålt sedan länge, Leksands supportrar brukar sätta skön färg på de här matcherna.
* Dominik Egli kom inte med i Schweiz OS-trupp, kan istället fokusera fullt ut på Frölunda.

* Leksand har tagit poäng (elva) i fem av sex matcher efter jul och har plötsligt fått hopp om att avancera i tabellen. I torsdags 3–0 hemma mot Linköping, Marcus Gidlöf höll nollan, han startar även mot Frölunda. Max Veronneau har gjort mål i tre av de fyra senaste.
Ingen Michael Lindqvist, comebacken dröjer ytterligare något.
Saknas:
Michael Lindqvist, forward – skadad.
***
Ni trogna läsare som känner igen en del uppgifter i de här förhandstexterna, jag gör så här eftersom dessa även kan läsas av icke-prenumeranter. Ni som redan vet allt, som har koll på allt – scrolla bara lugnt förbi.














Får hoppas att de tar lite lärdom från fredags träning o gör 3 p idag!
Tror tyvärr på tredje raka torsken, den energilösa och orkeslösa hockeyn vi lira senast. Såg ut som Frölunda var helt slutkörda. Sen står säkert Gidlöf på huvudet.
Tror på seger idag. Vi måste komma ut som hungriga tigrar direkt från start. In med Lasu-kedjan och sätt an tonen från början. Tysta Lyxfällan! Nu kör vi.
Läser man mellan raderna om Lemans överraskning är det solklart att Frölunda kommer presentera att man skrivit kontrakt med Fagemo och att han spelar för Frölunda redan på torsdag!
Han är väl inte ens uppsatt på ”den listan” för att kunna värvas?
Nu tror jag inte det är han. Men om han vill bryta kontraktet och flytta hem, och NHL föreningen går med på det, behöver han väl inte stå på någon lista. Det är väl bara när föreningen vill bli av med honom.
Spelare måste placeras på unconditional waivers innan deras kontrakt i NHL kan brytas.
Låter konstigt om spelaren vill bryta och lämna NHL. Nu tror jag inte detta är aktuellt för Fagemo att bryta så frågan är rent teoretisk……
Det är dock så det fungerar ”over there”
Min ironi lyser igenom dåligt här.. my bad.
Hjalmarsson och Sundström återvänder👌
Sundström klar för Zürich Lions. Men den hade aldrig var troligt ta hem någon av dessa spelare.
Känner man Frölunda rätt kommer dagens ”överraskning” vara något kommersiellt, typ att man förlänger med en viktig sponsor…
Du kan mycket väl ha rätt.
”Ingen kan alltså ifrågasätta varför finländaren lämnar” Nyfikenhet fråga, är det så många som ifrågasätter detta..?
Varit en del,. ja. Inte här inne så mycket (många kloka läsare) men en hel del på SoMe.
Aha, okej 👍
Få hål på världsmålvakten tidigt och sedan kl ommer det rulla på och Lyxfällan folket tystnar mer och mer när puckarna trillar in.
Idag blir det proppen ur och vinst! 5-1! Nu kör vi!!!
Jag blir orolig… Du har inte rätt så ofta 🤔
😅
Weissbach har normalt visir nu, inget tonat fjanteri.
Kanske det som var ”överraskningen” 😅
hahahaha
Ska bli intressant att se Hasa med Friberg och Weiss.
Tror mycket på Noa Hasa! Han har potential, behöver bara få förtroende och självförtroende så lyfter han. Tror jag iaf.
Vilken typ av spelare är Måns Toresson? Spännande med nya lirare.
Lasse in the kasse – vinst. Vi kommer få se ragin goblins på isen. Ser vi lika sega ut som sist, d är det fanimej en riktig svacka. Glöm inte – när Frölunda är skadeskjutna, ja då är vi oftast som bäst.
Vilken överraskning… Fniss
Många JVM spelare är igång i dag, DIF FBK Timrå mfl
Överraskningen är att det inte är någon överraskning 😂
Om det likt de två senaste matcherna skulle uppstå en situation där det krävs en videobedömning för att avgöra om pucken är över mållinjen kan jag redan nu med säkerhet säga att den kommer vara det. I fall någon undrar.
Ja idag har man ingen bra känsla. Men magen har ju haft fel förr 🤗
Var Ivar som var överraskningen. Eller?
Absolut! Ingen kunde väl förväntat sig något annat!?
Var mest logiskt.
WOW, vilken överraskning! Har han landat i Sverige?!
Hahahaha ja herregud detta måste firas 🤣
Mediaavdelningen 😂
Wow vilken överasskning
Underbar överraskning Stenbergs guld! Ja ja så var det med den överraskning!🙃
Behöver skjuta mer direkt när läget kommer 👍
Svårt att fokusera på matchen efter överraskningen. Ser ut som VF är lite mer på i inledningen… se om dom kan hålla i detta.
Ruggigt bra start. Helt annan fart än i de senaste matcherna.
Jag vill se mycket mer backskott i PP! Då blir det farligt. Lättläst just nu. In med Friberg i PP också!!!
Behöver ha 2 man framför Leksands målvakt
Ingen framför målvakten då blir det sällan mål
Bara alibi skott..
Mycket Frölunda i början så nu gör Leksand mål
Skulle inte förvåna mig om Leksand för första målet vi har svårt att få in pucken de senaste matcherna men bättre energi denna matchen iallafall 👍
Garanterat att Gidlöf kommer att stå på huvudet ikväll!
Ingen framför målvakten då blir det sällan mål 👍
Viktigt mål
Förlösande! Bara trumma på nu!
Rättvist!
Gott och viktigt!!
Såja skjut på benskydden så blir det oftast retur rakt ut
var ju inte ens nära benskyddet 😛
Jo i det första läget
ceder skjuter högt så returen kom till tom
Ja så var det kanske ber om ursäkt 😅
Grymt spelsinne av Tom!
+1
gött 🙂
Vad gör dem. Åka och byta där istället för att jobba ikapp. Galet!!!
Lasse, för h-e!
Vilken retur…. Rakt ut på bladet till Leksand spelaren
Suck…
Såå där kom bjudningar. Man bara vänta på det.
För dåligt att inte kunna hålla detta längre men han skjuter på det bortre benskydden och retur och mål 😭
Fan… onödigt.
Den backcheckingen är inte imponerande…
Oj, längesedan man såg en sådan retur från Lasse, inte bra alls.
Nästa omöjligt för målvakten att undvika när skottet kommer på isen så han måste ta den med benskyddet. Däremot måste fröundabacken ta undan returen
Samtidigt blir det mål för att Lasse är långt ute.
Samtidigt är Lasse bäst målvakt i ligan FÖR ATT han spelar långt ut
Jaja ack den glädje som varar….
Lyxfällan har en ramsa… Kör över sopgänget!
Oj va vi saknar Folin
Den måste sitta av max
Ska Normann ses som vår etta 2026?
Vi har mycket puck, men skapar inte supermycket, Leksand har noll lägen men då bjuder vi dom på mål istället.
+1
Robban Hallå! Robban Hallå! Ta timeout. NU!!!
Man gör 1 mål, sen faller man ihop som någon korthus, man har ingenting.
Efter målet i baken så faller man ihop.
Fribergs lina ska ha minimalt med istid idag..
Idag igen…Weissbach är ju urtypen för alibispelare!
Sant så sant. Sedan förstår jag inte valet av friberg som kapten..
Ja. Weissbach, där kan vi bryta kontraktet och ta in någonting annat.
Vi måste ju ha en junis som gör bättre jobb än honom? Maken till värdelös spelare, han hade inte ens platsat i Leksand eller hv.
De satte tonen i inledningen när en Leksandsspelare trillar, Weissbach trampar runt och släpper pucken snett bakåt, till Leksingar. Finns ingen kemi mellan Friberg och Weissbach, den sistnämnde lyckas inte med något. Släpp honom till HV, roligare att se juniorer få chansen än att tvingas se Weissbach sabotera en kedja genom att åka runt och leta efter nåt som liknar form.
8-9 i skott
Tyvärr det luktar förlust idag igen, Leksands må vara i botten men det ser ut som dom leder serien mot frölunda! Nej allvarligt det ser inget vidare ut!
Ger du upp? Två perioder kvar. Detta vinner vi.
Klart vi tar tag i detta och vinner
Robban lär vara allt annat än glad i omklädningsrummet nu. Sista minuterna var inte vackra!
Oj vad backgeneralen saknas på och utanför isen.
Är vi verkligen serieledare? Svårt att tro när man ser vårt spel idag…
Började bra, men sedan ner i källaren igen.
Riktigt illa detta!
Fråga, var överraskningen att Ivar hyllades?
Ja.
Ivar kan snöra på sig grejerna nu och komma med ut i andra…
Det har ju sett bättre ut idag. Gäller bara att skaka av sig det billiga 1-1.
Jo men vi skapar ju inte supermycket och är riktigt dåliga i försvaret idag igen.
Ribbskott, missat öppet mål och en hel del skott i slottet. Givetvis inte perfekt men inte dåligt.
Håller med. Idag har det sett bättre ut.
Folin saknas något enormt i dem bakre leden. Upp i ringarna igen, så kör vi över detta brödgäng.
PW,
Somääää, Därääää, Denääää, Medääää, Ochääää……
Bääääääääääää
På temat ”Kill you darlings”…
tömmen tog fel gubbe vid leksand mål 🙁 han åkte in i mitten istället för att ta den bakom sig 🙁
Missförstånd mellan han och Hasa(?)
måste ha varit det , hasa var långt bakom 🙁
Det var ndn inte hasa
Otroligt att det kan svänga så fort i hockey, för 3 veckor sedan såg frölunda ut som ett ryggigt bra lag, nu ser det ut som ja, vad fan skall man säga, hittar inga ord hur så många spelare ser ut som allsvenskan spelar!
Fan helt otroligt att det kan vända i ett lag som har dominerat serien så!
Formsvackor kallas väl de?
att folk inte fattar att man kan få det är ett under än idag . spelat badminton i alla mina dagar i vet att dom kommer . ju mer man tränar ju närmare formsvacka kommer man , men formen kommer tillbaka när man lugnar ner träningen igen 🙂
Nej, det är inte alls konstigt. Överhuvudtaget! Det sitter mellan öronen, ingen annanstans.
Färjestad ligger under. Det glädjer iallafall 😄
Weissbach. Sjöströms guldfynd
Han och NDN måste bort. Helst igår.
Ja, Weissbach märklig spelare….han är för snabb föe sitt eget bästa…8 av 10 fel…
1 + 2 hittills…
Tänkte precis skriva att Weiss känts lite piggare idag..
Såja
Weissbach hittar rätt… Gött!
Oerhört viktigt för Weiss!
Och nu gör weisbach äntligen mål 💪💪💪
Skills som få andra.
såå jaaaaaaaaaaaaa
Ojoj! Är det här säsongens viktigaste mål såhär långt?
På tiden👍
Det var väl för att jag kallade honom alibispelare…!
😅
Håll tätt nu för bövelen så kommer målen framåt 👍
Den såg man inte komma måste jag säga 🤗
Du låter som en politiker…😀😀
Haha sant men usch förlåt 😉
Haha. Lugnt. Skojar bara.
Gäller o ösa på nu för att säkra en viktig seger 💪
Slapp retur igen av Lasse.
men lägg ner , den tar högt . samma som vårat mål , snarare backarna som inte gör det dom ska
Haha Leksand gör mål på varenda chans….
De klarar inte vinna kamperna vid målen längre!!!
Fint att 9e fick göra mål, men satan va han ska kladda med pucken.
Weiss mål var nog överraskningen…..
Eller Lasses returer
Men snälla lasse?! Byta målis?
Normann är vår nya 1a
Det finns inget enklare än att göra mål för leksand.
Vad gör backarna framför Lasse? Puckarna måste rensas undan 🫵
Lasse ur slag
🎼Vi hade en gång ett försvar… men var e de nu…. jag bara undrar…. var e de nu…. 🤷♂️🤷♂️
Haha 😛!
Hasa kommer ALDRIG bli en topp 6 back
Du kommer ALDRIG bli vettig
Nu blir det inga mer mål bakåt för Lasse har inte släppt mer än 2 😅
Orkar inte höra… Dalarna… Dalarna. Kör över sopgänget!
Kommer bättre chanser NDN … jösses
Sådär ja skit!!!!
NDN!!
Byt målis nu. Lasse står inte att känna igen. Fortsatt där han slutade sit match.
absolut inte lasses fel . skottet är högt o inte lätt o fånga in . det är snarare backarna som inte gör som dom ska
Helt och hållet Tömmernes fel…
japp
Vilket jävla skämt det har laget har blivit.
Å herregud
Men snälla byt målis nu!!!
Va faan gör han…. går inte att missa den sätt nu NDN han är direkt dålig
Detta är pinsamt
Tömmen spelar innebandy
Så fort Folle blev skadad blev de hönsgård hos alla backar.
NDN tar en kvart på sig att lägga in den i öppen kasse, det straffade sig.
Syns att självförtroendet försvunnit! Logiskt i hela laget. De tänker och vill för mycket.
Är det en komedi vi tittar på?
Är det möjligt att missa en sådan målchans, #44??
Detta är en skräckfilm och inget annat.
Vad gör backarna vid 2-3????
Just nu är SAIK 6 poäng bakom, en match mer spelad.
Man blev lurad av första minuterna i första perioden.. nu ser man det man sätt dom senaste matcherna. Sjukt va uselt detta är.
Båda målvakterna har en LITEN dipp samtidigt
Försvaret som helhet har en rejäl dipp. Målvakterna får inte alls samma hjälp nu som tidigare.
Hade varit bra om Frölunda kan göra ett pp mål nu👍
Av saknaden av Folin är mycket större än man önskat , el ledare av laget saknas , samtidigt så är det det tydligt att Filip Hasa inte riktigt räcker till och NDN är direkt dålig i matchen efter matchen men ändå får betydligt större förtroende än han på långa vägar förtjänar är bara en jävla gåta , sen kan man undra hur laget bara kan falla ihop som ett jävla korthus varje säsong
Men vad är det för avslut? Herregud
Gött 3-3
Innala!
Jaaaaaa
Fint pass av Weiss!
Gött pp mål….
Gott!
Kom igen nu, så sätter vi ett till!
Vi har släppt till fem skott i andra, två har gått in. Upp med defensiven.
Så många kamper Frölunda förlorat framför egna kassen har inte laget gjort på hela hösten
Skönt men allt handlar om att sätta defensiven nu!
Weiss 1+1.
Kan inte komma närmare jisses
Oj vad nära mål för Leksand igen.
Precis så. Det defensiva spelet måste upp.
Som vi ställer till det i egen zon…!
Vad fan håller ni på med?! Asfaltera det här jävla pisslaget!
Någon som vet varför Lasse inte stått på ett tag? Sjuk?
Är väldigt besviken på Tömmernes! Defensivt har har varit nonchalant den senaste tiden tyvärr! 2-3 idag så vet jag inte vad han gjorde…
tömmen är helt under isen tyvärr :/
Bara att hålla med – 3 idag….
4-3
Underbart! Tysta Lyxfällan!
Jaaaaaaaaaaa
Fan vad snyggt av Weiss. Ja, det har blivit några inlägg om honom men han är bättre idag än tidigare. Måste ge spelare beröm när dom förtjänar det.
såå jaaaaaaaaaa
Förlåt Weissbach…!
Oerhört snyggt! Syns när de får spela mer PP att det sätter sig igen!
Bra pass av weis var det va?
Åter grymt assist på weiss
Nr9 du kan ju 👌
Innala och Weiss ska spela ihop.
Kanske läge att testa Weissbach istf NDN med Ruotsalainen och Innala?
+1
Håller med, man borde testa honom istället för NDN
Innala 👍🏻👍🏻👍🏻. Snyggt pass av Weissbach också. Weissbach är dagens överraskning vad gäller produktion.
Håll tätt nu för bövelen
Innala kommer bli väldigt saknad!
Weiss passningar i PP är magiska
Weiss med Stenbergpass. Her Innala öppet mål.
Var är forchecken i egen zon?
SAIK herre jävlar va bra dom är just nu.
Kanske borde testa #9 med finnarna? #44 håller inte måttet alls
Intressant tanke
Haha 4-4
Byt ut lasse för i helvete.
Herregud! Öppna spjäll bakåt! Bckspelet är obefintligt efter Folin försvann.
Vad bra det går
Alltid tobbe hade släppt in 4a mål ikväll.. lasse är inte bra
Byt Lasse
Byt målvakt
Vi spelar väldigt mjäkigt i egen zon och Lasse är Inte bra.
Lasse har ingen bra kväll i dag med returhanteringen.
Sen förlorar vi allt framför mål helt plötsligt:(
Tömmernäs försvarsspel är inte bra idag
klappkasst
Lasse??????
Byt !!!!!!!!
Han får ingen hjälp av backarna
Minus 3 för Tömmernes som slavar väldigt mycket defensivt!
Snälla Folin, skynda dig att tillfriskna! Du kan spela med en hand ifall du vill, för du är ändå mer resolut än de som spelar ikväll…
Vad bra försvar och målvaktsspel vi har idag. Är ju bara slutsålt mot ett bånkegäng.
Men herre gud , varför bänkas inte Lasse i kassen , det är inte hans dag , in med Norrman , allt annat är direkt tjänstefel av Robban och övriga i staben
Normann.
Normann Jojje ! Helt korrekt, tur att du inte har större problem i livet !! Uppbarligen fattade du vad fast stavfelet,, tröttsamt bara att se din kommentar
Hjärtat i halsgropen så fort detta (!) Leksand lägger pucken mot mål
Håller med orolig varje gång
Vi slutar spela VARJE GÅNG vi tar ledningen
Lasse 79 i räddningsprocent.
Han får ingen hjälp tyvärr…
Du kanske har rätt att Lasse har någon skavank. Ser inte direkt ut som Lasse.
Så virrigt försvarsspel!
Oj så osäker Lasse.. Leksand ser det med.
Var är backarna??!
Dom blir ju osäkra dom med när lasse är så här dålig.
Lasse har inte sin bästa dag…
4 insläppta mot ett allsvenskt lag. Lyxfällan är ett sopgäng.
Lasse gör säsongens absolut sämsta match
Lasse är inte bra idag.. men han har rätt till en dålig match också. Sen är försvarspelet inte fräckt idag heller.
+1 samt ett riktigt dåligt försvar….
Självklart, men inte vanligt att se honom så här,ser obekväm ut.
Möjligt att det är en kombo av att Lasse är osäker och backarna känner av det.
Försvarsspelet framför eget mål är ju total katastrof. Hade inte hjälpt vem som stått…
Kaffe kaka 3e raka
Hoppas på målvktsbyte. Finns nog en anledning att han inte stått på tre matcher. Matchen innan var han inte bäst, samma idag. Det lilla extra fattas.
Försvarsspelet är uselt men Lasse är heller inte bra, tycker man borde bytt målvakt tidigare under andra perioden, hoppas ändå Normann kommer ut i tredje.
Fan va besviken jag är
Håller med 👍
12-11 i skott och 3-3 i perioden. Täta till försvaret.
Inget PP än till Leksand, det kan bli svettigt i 3:e om domarna får för sig att jämna ut fördelningen av PP.
Man har nog inte råd att förlora den här matchen rent mentalt. Då blir det några tuffa omgångar framöver
Om Tobbe står tisdag, vet man att Lasse status är 100%.
inte*
Ja, Lasse är som bäst när han kommer från en svajig match, så tisdag borde generera en fin insats. Svårt att se Lasse skulle spelas om han var skadad?
Vila ifall Tobbe skulle stå på tisdag? Spelat 3 matcher i rad nu.
Skylla på Lasse går, men det är en helhet med försvarsspelet och det är för svagt just nu. Alldeles för mjukt framför eget mål.
Ja han får ingen hjälp alls. Men står heller inte ”på huvudet” när det behövts…
Ja, så är det. Men lite ond spiral. Lasse får inte hjälp av försvaret men tar inget extra och släpper returer, vilket i sig gör försvaret osäkert.
Det handlar inte om Lasses prestation Jojje! Men det är klart att du inte fattar , det handlar om att göra en förändring och försöka väcka laget
Jag förstår inte? Det gör jag, men du förstod inte min poäng.
Så som Skellefteå spelar nu och så som Frölunda spelar nu…… det blir rena slakten i en ev slutspelsserie dem emellan…… 😱😱😱
Långt dit och tills dess har vi hittat spelet, såklart.
Långt kvar till dess. Kanske är saik som är i en svacka i april..
Har bara kunnat se matchen lite då och då i mobilen men Frölunda ser ut som lobotimerade höns i egen zon VÄLDIGT ovanligt ! Vafaen är det som händer 🤔
Försvars- och målvaktsspelet är som bortblåst. Vi lyckas inte all freda vår egen kasse och Lasse presterar inte på topp. Herregud, vad Folin saknas…
Folin kan knappast spela 60 minuter. Så det räcker inte med han tillbaka. Något är allvarligt fel…..
Hade vi inte gjort våra 2 mål i pp hade Leksand lett matchen men 2-4
Leksand är bättre eller effektivare än oss i spel 5 mot 5
Märkligt 🤔 och oroande
Omöjligt att svara på. Matchen hade kunnat se annorlunda ut då.
Hade inte Leksand gjort 4 mål hade vi lett med 4-0!
Det känns som att man bara tränat attackspel de senaste träningarna, och helt glömt bort försvarsspelet.
+1
Jag tror som många andra – byt Lasse.
Sen är vi inte bra 5 mot 5 längre. Svagt ifrån FHC.
PW är dessutom i extas …- suck
Man bör nog ta hem Oskar Wahlberg omgående
Där kom utvisningen
Tycker finnarna behöver en mer arbetande kedjespelare. Med NDN blir det lika många mål bakåt som framåt. Kul att det släpper för Weiss. Hade Lasse varit ”normal” hade vi haft 4-2.
4-5 snart är jag rädd
Våra forward sjunker ner framför egen målvakt så snart lif får fast oss i egen zon. Djävla myller framför Lasse! De skall ligga högre upp o säkra blad mot puck! Tre mål i röva pga av detta 😡😡😡
+1
Friberg är verkligen inte i balans
Där kom vår kapten med i matchprotokollet!
Är Friberg slut..? Kom plötsligt….
Kom igen nu Frölunda!!!
Friberg borde köra i 4 kedja
+1.
Så ynkligt agerande i egen zon, vinner inte en lös puck eller några returer från Lasse😵💫
Heens har ingen bra dag
Han blir väldigt mycket sämre utan Folin
Där gjorde han det bra dock med framspelning till Innala – gött!
Frölunda är ett mittenlag för tillfället, i bästa fall…
Inte många gånger i år som försvaret varit den svaga läsken. RO har en del att fundera på…….
Hasa och NDN håller inte i ett slutspel…
Känns inte bra detta 😭
NDN började helt ok men sista 15 matcherna klapp kass.
Måste få in någon bättre i den kedjan. #44 är ett riktigt sänke…
Weissbach borde spela med innala och ruotsi har sagt det länge
Innala är stekhet! Nu måste de gå för nästa. Inte bara slå undan!!
sååå jaaaaaaaaaaaaa
Allvarligt, finns det inget engagemang i scandinavium? Slängdes ingen keps in?
Äntligen se nu till o kör på och håll tätt bakåt !!!!!!!!
Go han e
Det hade väl bara varit för Sjöström att ge honom en blank check….Killen är ju magisk!
Snyggt! Innela och heens!
Bara att vänta på retur och 5-5? 🫢
Kör på !!!!
Tur att vi har finnarna
Hoppas de hittar en bra ersättare till Innala. Riktigt bra spelare
Undra vem Sjöström ska ersätta innala med? Blir väl Simon Hjalmarsson….
Det kan väl aldrig ha varit Sjöström som värvade Innala? Hmmm…
För en månad sedan satt man och var hur lugn som helst när motståndarna anföll. Nu är man livrädd när dom passerar blå linjen….
Solklar tripping gånger två
Ett steg framåt idag i alla fall!
solklar straff , hakning så det heter duger
Blir inte straff när det inte finns någon målvakt där, utan då skulle det dömts mål eller utvisning.
SHL- domare… så otroligt dåliga!!!! Det kan ju inte bli tydligare än så!!!
Uffffff
skönt 🙂
Underbart. Godnatt Lyxfällan.
Allvarligt, vad är det här för nivå? Ännu tydligare än torsdagens incident. Ett skämt ta mig fan.
Håller med
Alltså domarna!!!!!!!!!!!!!
Domarkris. Hur i busshelvete dömer dom?
Ett utomordentligt tappert försök av domarna att avgöra igen men den här gången gick det inte hela vägen.
Två domare står på första parkett och beundrar hakningen på Cederqvist. Det finns inga ord för hur USEL nivån är.
Är domarna blinda på riktigt eller???
Asså, vadå straff?
Det finns ingen målvakt där. Det skall dömas mål för Cederqvist.
Det måste göras något med dessa domare snart.
Ja det ska dömas mål!
Ja, såklart det ska vara mål!
Solklart mål: tagen målvakt, friläge och en utvisning= MÅL!
Även denna tabbe av dommarna kommer skyddas av shl
Så skönt med 3p, men oj vilka problem robban har att försöka fixa. Med min envishet så hävdar jag att tobbe max hade släppt 2mål.
Inte den snyggaste vinsten men vi tar den! Skönt få igång målskytte och PP.
Återigen en enormt grov domarmiss! Tydligaste straffen i år. Om jag inte minns fel ska det till och med dömas mål direkt.
Inget vidare försvars- och målvaktsspel idag men det får vi ta i nästa match.
Kan inte döma straff vid öppen målbur. Blir dömt mål isf
När alla är tillbaka vill jag se
Weissbach-Peterson-Friberg
Innala-ruotsalainen-Thorell
Lindholm-Niederbach-Stenberg
Cederqvist-lasu-Hasa
Extra born
Tömmernes-egli
Högberg-Nilsson
Heens-Folin
Normann
Lasse
Byt plats på hasa och born 👌👏
Vari ligger vitsen att fortsatt envisas med Friberg och Weissbach tillsammans? Flytta Friberg till 4:e line, hans spel passar bättre ihop med Lasu.
Haha, jag skulle vilja påstå att det är vår fjärdeline..
Färjestad förlorar med nya huvudtränaren!
Viktig seger mentalt. Att få vinna och ta tre poäng. Nu startar vi om och hittar tillbaka till det vi kan.
FBK, oj….
VF vinner, Färjestad förlorar. Det duger för en godkänd lördag.
Viggo Björck och Eklund hyllas efter fina insatser mot FBK. De orkade!
Frondell var väl också med?
Frondell gjorde de viktiga 2-1 målet.
Bara gratulera att de fortsätter spela bra. Dessutom var de skillnaden enligt tv4 experterna – är de bättre tränade? Mentalt klarare?
Snälla bänka Egil. Om han har -3 med Tömmernes och inte vill vara kvar.
Han är redan i Schweiz precis som Innala. Bänka båda och skicka in Norin och Toresson istället!!
Ironi?
Underbar seger. Men det finns mycket problem kvar att jobba med
Det har gått bra i FBK sen Tomášek återvände. Idel förluster!!! Frälsaren är hemma! 🤣
👍🏻
SHL s högsta lön och fjorton av femton tappade poäng sen han vände ”hem”!