SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT
2026-08-12 08:15 | Se Frölunda på Plaza i höst 11
2026-08-11 15:50 | Bara Lundin i Holsts landslag 1

Frölunda–Ingolstadt 251216 – här kommenterar ni matchen

► Frölunda tar emot Ingolstadt (tidig matchstart: 18.00), har med sig 3–1 från kvartsfinal 1, ska med en åderlåten forwardsbesättning försöka ta sig till semifinal. Noah Dower Nilsson dock frisk nog för att starta som extraspelare. Ingolstadt är utan anfallsstjärnan Riley Barber.
► Bra besked för Frölunda – Arttu Ruotsalainen är inte allvarligt skadad.
► Här får ni laguppställningar, här kan ni också snacka med varandra om det som händer på isen. Jag blir jätteglad om ni tänker på tonen i era kommentarer. Välkomna att vara med.

Är Max Lindholm lika glad efter matchen mot Ingolstadt?

FAKTA INFÖR MATCHEN
Frölunda–Ingolstadt.
Vad: CHL, slutspel, kvartsfinal 2.
Var/när: Scandinavium, 18.00.
TV: TV10/Viaplay, 17.55.

Frölunda i CHL.
Slutspel:
Ingolstadt (b) 3–1
Grenoble (h) 1–2
Grenoble (b) 3–1
Grundserie: Bern (h) 4–3, Eisbären Berlin (b) 4–1, Sparta Prag (b) 2–4, Tychy (b) 3–1, Lausanne (h) 5–2, Bolzano (h) 3–0.
Ingolstadt i CHL.
Slutspel:
Frölunda (h) 1–3
Red Bull Salzburg (b) 3–4
Red Bull Salzburg (h) 6–2
Grundserie: Odense (h) 8–2, Bolzano (b) 3–2, Lausanne (b) 3–1, Zug (b) 7–3, KalPa (h) 1–4, Ilves (h) 1–3.

Efter matchen här på sajten:
1. Snabb analys att lyssna på plus spelarkommentarer.
2. I morgon 06.00 – krönika att läsa.

Missa inget – prenumerera!
Den här texten är gratis. För inte missa något om Frölunda, KLICKA HÄR för att prenumerera. Det kostar inte mer än 69 kronor per månad, mindre än ett glas gott på restaurangen.

––––––––––
Mads Kongsbak Klyvö, 18, om att äntligen vara tillbaka efter knäoperation och en höst utan hockey. KLICKA NEDAN.

 

––––––––––

Citatet:
”Den är annorlunda men jag är inte annorlunda så att … för mig blir det ingen skillnad. Det är bara att spela som vanligt. Inte mer än så.
Frölundas anfallare Linus Weissbach om nya omgivningen, han ska ju vikariera för Ivar Stenberg, spelar nu med Theodor Niederbach och Max Lindholm.

***

Frölundas lag.
Kedjor:
21 Jere Innala–40 Jacob Peterson–12 Max Friberg
11 Max Lindholm–27 Theodor Niederbach–9 Linus Weissbach
64 Mads Kongsbak Klyvö–32 Noah Hasa–92 Filip Cederqvist
49 Måns Toresson–31 Nicklas Lasu–17 Isac Born
44 Noah Dower Nilsson

Backar:
7 Henrik Tömmernes–46 Dominik Egli
33 Linus Högberg–43 Tom Nilsson
26 Isac Heens–2 Christian Folin
6 Filip Hasa

Målvakt:
1 Lasse Johansson (35 Hugo Laring)

Saknas:

Erik Thorell, forward – behövde inte opereras för handledsskadan, sägs vara spelklar mitten av januari.

Arttu Ruotsalainen, forward – skadad, dag för dag.

Ivar Stenberg – JVM

Max Westergård – JVM.

Tobias Normann, målvakt – sjuk.

Anfallaren Gustav Rydahl har aldrig räknats med, alltid setts som en bonus. Han fick ett bakslag i sensomras, genomgått nyligen ytterligare en operation, för tidigt att säga vad den kan medföra, om karriären kan återupptas eller ej.

***

Noterbart: 

* Mycket positivt besked från Frölundas sportchef Fredrik Sjöström om Arttu Ruotsalainen: ”Skavank, dag för dag.” Kanske spelar den viktige finländaren redan mot HV71 på torsdag eller Brynäs på lördag. Tobias Normann är sjuk, Lasse Johansson startar, junioren Hugo Laring (annars i Vimmerby) backar upp. Väntat lag i övrigt, det som ni fick här på sajten i går. Det lönar sig alltså att läsa rakapuckar.com. Dock är Noah Dower Nilsson nu så pass frisk att han kan starta som extraforward.

* Senast Frölunda spelade CHL-hockey i ett ödsligt Scandinavium var man nära sitt eget Vitryssland, Tobias Normanns sena räddning såg till att Grenoble (!) bara vann med 2–1, därmed avancemang via 4–3 totalt. Hur blir det i afton? Kan Max Friberg & Co sitta ihop bättre, prestera på högre nivå mot ett motstånd man nog tar på större allvar.
På måndagsförmiddagen var knappt 3000 biljetter sålda/bokade, kanske landar siffran runt 4000 igen. Officiellt, alltså. Hur många som verkligen är i arenan vet man ju aldrig.

* Med flera forwards borta har Frölunda framför allt två kedjor som på papperet ser producerande ut, Jacob Petersons och Theodor Niederbachs.
Spännande att se 1: Linus Weissbach som Ivar Stenbergs vikarie, hur blir det?
Spännande att se 2: Mads Kongsbak Klyvö, 18, knäskadad hela hösten (meniskopererad), går rakt in i A-laget efter att ha gjort bara en J20-match. Dansken är en rejäl power forward. Han ska dock spela JVM och flyger snart till Minnesota.

* Varken Linus Weissbach eller Robert Ohlsson höll med om att ett ödsligt Scandinavium påverkade Frölunda mot Grenoble.
Weissbach sa så här:
– Prestationen tror jag inte det påverkar, det är samma feeling. Klart det hjälper när det är många supportrar men jag tycker vi hade bra hjälp förra matchen också. Man har spelat inför betydligt mindre publik.
Ohlsson lyfte istället fram att matchen mot Grenoble kom efter ett landslagsuppehåll, att laget inte hunnit komma samman, något som knappast skickar goda signaler inför kvällens kvartsfinal. Även den här gången har ju Frölunda haft många spelare borta.
Intressant är att Ingolstadt är mycket mer i fas, kommer med tajming och matchvana, spelade så sent som i söndags, detta eftersom DEL inte haft uppehåll. 

* Ingolstadt toppar fortfarande tyska ligan, man förlorade mot Red Bull München direkt efter 1–3-matchen mot Frölunda men har sedan tre segrar i rad. Offensivt mycket starkt lag, 120 mål på 28 matcher. I kväll ett tufft avbräck, dock – Riley Barber, den NHL-och KHL-meriterade anfallaren som är Ingolstadts store anfallsstjärna, saknas.
Andra spelare att ha koll på:
Myles Powell, producerade bra på allsvensk nivå med HV71 och Björklöven, lite mindre i SHL med Oskarshamn.
Kenny Agostino, han som var och vände i Skellefteå 2023. Vände i Skellefteå? Mm, sponsorerna fick spatt, Skellefteå backade, detta eftersom Agostino var kontraktsbunden i KHL under säsongen 22/23 och därför spelade där under första krigsåret.
Fler Ingolstadt-spelare ni kan känna igen:
Riley Sheen, forward – i Rögle 22/23–23/24.
Morgan Ellis, back – i Färjestad och Skellefteå 17/18.

* Isac Born är tillbaka i Frölunda efter utlåningen till Malmö. Till många supportrars glädje, tror jag.

Så här gick det när kvartsfinalspelet inleddes för två veckor sedan. Bortalagen då har hemmamatch nu.

* Till höger ser ni hur det gick i kvartsfinal 1 för två veckor sedan. Om Frölunda håller undan för Ingolstadt lär det bli Brynäs i semifinal, om nu inte KalPa vänder 1–5 (knappast troligt). Den andra semifinalen? Mer ovisst. CHL som organisation håller tummar och tår för att Zug vänder 1–3 mot Lukko Rauma, bara svenska och finska lag gör inga underverk för intresset. Zug eller Lukko Rauma ställs mot Luleå eller Ilves.
Om CHL-bossarna håller samma tummar och tår för Ingolstadt? You bet! 

* Frölundaspelarna med bäst poängsnitt i CHL.
Linus Weissbach 1,33
Max Friberg 1,11
Jere Innala 1,00
För Ingolstadt ser det ut så här.
Riley Barber 1,33
Riley Sheen 1,11
Austen Keating 0,89 

* ERC Ingolstadt, så är det fullständiga namnet. Eishockey-und-Rollschuh Club Ingolstadt. Ishockey och rullskridsko. Lite kul. Så även att det tyska laget har en kanadensisk coach som heter French. Internationellt så det förslår.
Förnamnet? Mark. Som valutan i Tyskland hette förr.

***

Glöm inte att CHL en del regler som skiljer sig från SHL. Håll koll på detta.

a) I tre mot tre-förlängningar är det förbjudet att vända ut ur anfallszonen med pucken, du får inte passa ut den, inte åka ut med den. Frölunda tränade kort på det under torsdagen.

b) Två minuters utvisning är två minuters utvisning, må det bli mål eller ej. Som en ”femma”, ni vet.

c) Om domaren har handen uppe för en avvaktande utvisning så tas inte straffet bort om det blir mål för laget som spelar sex mot fem. Utvisningen verkställs ändå.

d) Om laget som har en man utvisad gör mål, då är belöningen att spelaren får komma in från syndabåset.

Gemensam nämnare: skapa en offensivare hockey, belöna det speldrivande, kreativa laget.

 

93 Kommentarer

  1. Det va 4000 mot Grenoble och kanske 4000 mot Ingolstadt ikväll, det är tyvärr en missräkning så håller med i detta. Jag hade trott på minst 5000 bara för att det är scandinavium. Jag avvaktar med att kalla flytten ett fiasko fram tills man vet utfallet i en ev semi mot Brynäs. En semifinal mot ett svenskt lag kanske kan framkalla mer SHL känsla och i alla fall dra runt 8000? Då va flytten värt det, annars inte. Hoppas på en stabil match ikväll och tidig ledning så att man bara kan spela av matchen sista perioden och inte va för slitna inför torsdag. Håller alla tummar för Routsalainens status!!

  2. För bilälskares kännedom så står förkortningen AUDI tydligen för ”Auto Union Deutschland Ingolstadt” – om man nu inte visste om det redan.
    * Inte fasiken gjorde jag det – men så är jag inte heller någon jätte bilnörd precis. 😉

  3. 100 tyskar lämnade precis avenyn, glada i hågen o eskorterade av två supporteypoliser, gick de mot templet. Tände facklorna bör de kom ned till heden, blir nog stämning👍

  4. Riktigt genant i arenan. Idag lär bortafansen vinna läktarkampen överlägset. Inte ens den vanliga klacken vill stötta laget

  5. Blir kul att se Mads, Måns och Born.
    Matchen då ?
    Personligen vill jag inte se några skador
    Matchresultatet bryr jag mig mindre om.

  6. Jag såg Gamma Ray på SRF 2002(?) och allt ljud utom trummor och bas blåste bort, det lät inte helt olikt den tyska klacken ikväll.

  7. För det första så måste det varit hög klubba, för det andra så FÅR inte videogranskningar ta så lång tid. Det är helt orimligt.

  8. är väl inte målskott då gills det väl eftersom han slår in pucken efter isen , dom skulle blåst högklubba innan ?

  9. Vad är det för odugliga domare, sämre än Sjöqvist. Dom säger att det är hög klubba innan målet och kan inte se om någon rör pucken efter höga klubban och säger att Frölunda kan köra coach challenge.

    Idiotiska domare..

    • Inga idiotiska domare.
      I första skedet får de bara titta på om målskottet sker med en klubba som är ovanför ribban. Bedömningen var att klubban var över ribban men att pucken ej gick rakt i mål. Mao inte ett målskott med hög klubba.
      VF överklagar att spelet borde blåsts av för att pucken spelades över axelhöjd. Mao spel med hög klubba=annan regel. Vid lagets utmaning får man titta på den situationen vilket man gjorde och dömde för spel med hög klubba.
      Domarna gjorde därmed precis vad regelboken säger att de skall göra.

  10. Mycket märklig regel rena skojeriet? Även om det är positivt för Frölunda. Domarna tittar på samma video 2 ggr och kommer fram till olika beslut ja jösses 😆

  11. Nej ingen formsvacka.
    Trots Frölundas blixtrande offensiv leder Ingolstadt med 2-1
    Maximal otur hela tiden för alla Frölunda spelare..

  12. Ser inte att JP kommer att lyfta. Lite jobbigt att han sitter på ett dyrt kontrakt även över nästa säsong.

  13. Jösses Frölunda, detta spel ( och inställning ) hade inte gett många poäng i SHL.
    Tur det är chl.

  14. SHL kanske inte är så stark liga trots allt? Frölunda överlägsna i SHL, men har det inte enkelt med europeiskt motstånd. Eller kan det handla om underskattning, oflyt eller odugliga domare?

  15. Perfekt träningsmatch för att spela ihop lite nya konstellationer nu när vi har några spelare borta. Hur det går i matchen har ju ingen större betydelse.

  16. Det är makalöst dåligt på så många plan ikväll!

    Passningarna sitter inte för fem öre.

    Felbeslut, felpass och man kommer fel om och om igen!

  17. Fram till nyss tyckte jag det var en ok match av domarna men senaste minuterna ändrades det…

  18. Friberg förlorar återigen en 50/50 duell som i slutändan får Heens att ta en nödvändig utvisning. Weiss är tredje hjulet personfierat med Lindholm och Niederbach och inte ens Innala lyfter Peterson och Friberg.

  19. Weiss slashingar är inte vackra, nu träffa han Lindholm över tummen. Kan gå riktigt illa när han hugger med sin klubba.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

HV71–Frölunda 1–4 – snabba analysen med spelarsnack

JÖNKÖPING: ► Frölunda 4–1-slog HV71 i första träningsmatchen för säsongen. ► Här hör ni vad jag tycker om matchen, ni...

Bara en träningsmatch – men håll koll på Meijer, 17

► Matchdag: HV71–Frölunda. Träningsmatch nummer 1, 18.00 i Jönköping. Här får ni mer och träffar en av de...

Efternamnet klingar vackert i HV-land, Patrik vill växa i Frölunda

► En 21:a har lämnat Frölunda. En annan har anlänt. Vad säger Patrik Puistola om sig själv,...
Senast kommenterat

Inte omöjligt han blir vinge när Hasa är tillbaka.

Av STM
2026-08-13 22:34

Boka Götaplatsen! 😁

Av Gustav
2026-08-13 22:33

GWG till Meijer.. stiligt

Av Philip Lindberg
2026-08-13 22:27

Fönstret stänger inte än, fniss. Kommer inte komma någon center, bara snack.

Av Jojje
2026-08-13 22:19

Bosse Meijer, är de den gamla Ulricehamns bördige Sebastians son?

Av Karlsson
2026-08-13 22:19

Har inte den spelförståelsen för att vara center.

Av Jojje
2026-08-13 22:17

Björn då måste vi värva en center och det har ju inte Sjöström lyckats med

Av Hampus Olofsson
2026-08-13 22:17

Bättre låta han spela vinge, så han kan komma in i spelet lättare.
Nu måste han tänka mera och då blir de inte lätt för honom.

Av Björn
2026-08-13 21:47

Jag tror inte på honom, det är min känsla.

Av Jojje
2026-08-13 21:46

Dower Nilsson har en väg att vandra, så att säga. Sällan sett en spelare vara så vilse i ett spelsystem. Hade verkligen inte ett rätt.

Av Acke
2026-08-13 21:40

SM-Guld, SM-Guld, SM-Guld...

Av Jojje
2026-08-13 21:33

Du kommer få se Born fast i en annan tröja ☺️

Av Jojje
2026-08-13 21:32

Lasse såg 100 ut igen och syns att han kan röra sig mycket bättre nu. När han verka helt fri från skavanker.

Av Björn
2026-08-13 21:31

Mycket såg bra ut för att vara första matchen! Här finns potential!

Av STM
2026-08-13 21:20

Självklart skall man inte dra för stora växlar, om ens några växlar.
Men det är klart att det var gladare miner i Frölundas omklädningsrum efteråt än i HVs.
Dock har nog HVs spelare skakat av sig detta i bilen hem.

Men tyckte ändå man visar lite. Lasse vill direkt bevisa att han skall slåss om...

Av Christian
2026-08-13 21:16

En skön start.

Av Christian
2026-08-13 21:13

Snälla, nämn inte Born… blir så arg att han inte är kvar. Jag tror inte Westergård kommer lyckas så bra i Frölunda.

Av Daniel B
2026-08-13 20:44

Borgman är en rätt opolerad och grisig spelare faktiskt!

Av tommy Pettersson
2026-08-13 20:42

Den tacklingen som Borgman sätter på Cederqvist är fruktansvärt ful!
Han driver honom in i kanten på plexiglaset med huvudet före.
Alla spelare vet mycket väl hur farlig just den delen på planen är. Det är under all kritik att göra så i en träningsmatch!

Av Viktor Sjöstrand
2026-08-13 20:38