Frölunda–Färjestad 260922 – kommentera matchen här

Det blev Oskar Olausson av forwards som står över. ”Missar” dagens match, skriver Frölunda på sina sociala medier.  Olausson tränade fullt på måndagen men kan förstås ha någon lättare skavank. Med många forwards tillgängliga ges ju utmärkta möjligheter att vila den eller de som behöver det. Och om en frisk forward sitter en match eller två är det  självfallet inte hela världen. Konkurrens är bra – inte dåligt.

Väntat lag i övrigt, ni visste att det var dags för Erik Thorell och Tobias Normann.

UPPDATERAT: Sen ändring, Lasse Johansson startar.

Så här startar Frölunda.
Kedjor:
92 Filip Cederqvist–44 Jacob Peterson–11 Samuel Fagemo
21 Patrik Puistola–70 Liam Dower Nilsson–9 Graeme Clarke
86 Erik Thorell–31 Nicklas Lasu–77 Max Lindholm
10 Max Westergård–16 Bosse Meijer–12 Max Friberg
40 Noah Hasa

Backar:
7 Henrik Tömmernes–6 Filip Hasa
26 Isac Heens–8 Samuel Johannesson
33 Linus Högberg–43 Tom Nilsson
3 Stefan Milosevic

Målvakt:
1 Lasse Johansson (30 Tobias Normann)

––––––––––
Den här korta texten är gratis. För inte missa något om Frölunda, KLICKA HÄR för att prenumerera. Det kostar inte mer än 69 kronor per månad, mindre än ett glas gott på restaurangen.
–––––––––

Power play.
Friberg – Fagemo, Peterson, Clarke – Tömmernes
Cederqvist – Lindholm, Dower Nilsson, Puistola – Johannesson

Saknas:

Christian Folin, back – gjorde ett enklare knäingrepp i våras, tvingades nyligen tömma knäet på vätska. Fortsätter köra anpassad träning för att vara hållbar över tid. Spel i oktober någon gång, kanske.

***

Tankar inför hockeyfesten.

Frölundas utmaning: Ett spännande men ofärdigt lag, X antal spelare som kommer från Nordamerika, allsvenskan, U20, som har resor att göra. Man behöver också hantera bristen på hög centerkvalité.

Färjestads utmaning: Ett på papperet redan mycket bra lag, ett mer färdigt sådant, som den här vintern måste vara bäst när det gäller, ta sig förbi kvartsfinal, åstadkomma något av värde.

Det handlar om att vara som bäst i mars/april. I kväll får vi inget svar, knappt ens en indikation – men det ska bli jäkligt kul.

***

FAKTA INFÖR MATCHEN
Frölunda–Färjestad.
Vad: SHL, grundserie.
Var/när: Scandinavium, 19.00.
TV: TV4 Hockey/TV4 play 18.45.

Frölundas tidigare match:
19/9: Växjö (h) 5–4
Frölundas kommande match:
24/9: Luleå (b)
Färjestads tidigare match:
19/9: Örebro (h) 7–0
Färjestads kommande match:
24/9: Rögle (h)

Efter matchen här på sajten:
1. Snabb analys att lyssna på plus spelarkommentarer.
2. I morgon 06.00 – krönika att läsa.

––––––––––
HÄR KAN NI SE MATCHEN.
Välkomna till Plaza på Östra Hamngatan 37. Hockey i mysig miljö på andra våningen – ni läsare av rakapuckar.com kan dessutom se fram emot en specialdeal:
▶️ 199 kronor för en burgare och en öl (eller alkoholfritt alternativ).
▶️ Detta gäller alla dagar, inte enbart när Frölunda spelar hockey.
Berätta bara att ni är med i rakapuckar.com-familjen så får ni rabatten på cirka 70 kronor jämfört med ordinarie pris. Ni vet vad det betyder, ett enda köp och … vips, så har ni ”fått tillbaka” den 69:a ni betalat för en månads prenumeration av den här sajten.
––––––––––

* Mer läsning nedan för den som missat.

 

***

Färjestad med samma lag som i premiären.

Många bekanta namn, ni känner de flesta spelarna väl, vet vad de kan. Det som på papperet är en förstakedja, Marcus Johansson med Radim Zohorna och Viktor Lodin, har förutsättningar att vara en av ligans vassaste.

Mikkel Öby Olsen? Norsk VM-spelare, öste in poäng för Almtuna i allsvenskan förra säsongen.

Måns Gudmundsson? 18-årig, stor back från Max Friberg-land. Skövde, alltså. Togs av Toronto i tredje rundan i sommarens draft. JVM-back.

***

Här har ni kvällens matcher.

 

291 Kommentarer

  1. Vi visste ej Leman. Du ger oss information som oftast stämmer. Lite mera kvällstidningsjournalist skulle du vara. Avslöja saker. Det jag egentligen ville ha sagt är att du gör ett grymt bra jobb. Från nuvarande spelare, och var dåtidens spelare har spelat bl a.

  2. Visst man kan tänka på den där centern eller inte, men Frölundas 4a kedjor är verkligen hög klass på. Ska bli spännande att se om dem får ihop försvarsspelet, gör dem det så tycker jag detta är en uppgradering kontra förra säsongen, iallafall i aspekten att vara ett fyra kedjorslag.

  3. Bara att konstatera, FBK flera nummer förstora än dagens Frölunda, försvaret som ska vara Frölundas signum i årets bygge är direkt vilset och bort kollrat av ett skridsko starkt o aggressivt Färjestad, och på det : inte direkt svagt center spel .knappt en vunnen tekning : bara att lyfta på hatten för FBK

  4. Japp !! Håller med till 100% , men det gör ju tyvärr inte dom sportsligt Ansvariga i Frölunda ledningen , det där med centrar är inte mycket att ha , har ju letat i fyra säsonger nu utan att hittat något gångbart 😱😱

  5. Så här långt är det klasskillnad, Frölunda blir uppätna hela tiden av Färjestads forecheck. Vi har få vettiga uppspel och kontrollerade ingångar i offensiv zon kan vi bara drömma om.

    Storleksmässigt ser det dessutom ut som gossar mot fullvuxna män.

    Frölunda får nog lägga in ytterligare ett par växlar i centerjakten. En ny center löser inte alla problem men skulle väl kunna bidra till att de löses enklare?

  6. FBK käkar bokstavligen upp FHC över hela plan 😱😱 är ju bara tragiskt att se , inte direkt någon rolig syn att se som FHC supporter , blir en tung säsong om det fortsätter på detta viset 😱😱😱finns ju ingen som tar tag i det och sätter ett par duktiga tacklingar, för åtminstone försök bryta mönstret,

  7. Sjöström borde skämmas! Haft 6 månader på sig att hitta centrar. Dower Nilsson och Meijer är allsvenska spelare. Peterson är ingen förste center. Det saknas även tyngd i laget. Heens hasa Johannesson aldrig en tackling spelar bara enkelt..

    • Tycker ändå det är orättvist att bedöma LDN när han tvingas spela i en position han inte behärskar eller är värvad för. Möjligt att han inte håller som vinge men där har han inte testats.

      Som jag sa tidigare i tråden, Frölunda får intensifiera centerjakten för detta håller inte. Vi får inte ut ngt av Clarke och Puistola på detta vis.

  8. Är det någon som förstår varför linjedomarna ska ha så förbannat svårt att släppa puckarna vid tekningarna. Alla pratar om att dötiden ska minska, underhållningen ska öka, intensiteten ska öka. Men linjedomarna sänker tempot, ökar dötiden. Jag har inte betalt för att se en linjedomare stå och dalta med pucken.
    Någon annan som ser saken annorlunda?

  9. Thorell trasig igen. Den gubben är gjord av glas. Annars ser det ju väldigt mycket ut som i våras. Får ju hoppas på att dom kan komma tillbaka till förra höstens spel. En ny toppcenter hade inte gjort någon skillnad idag. Hela laget känns osynkat.

  10. Hela laget ur fas, Clark är han med? Och detta otroligt virriga försvarsspel,
    Nej måste bara konstatera att utan 2 stabila centrar in så blir frölunda ett mitten lag i år! Finns inget positivt i det spel frölunda spelar för närvarande!
    Vinner inga närkamper eller teckningar överhuvudtaget och målchanserna är lika med 0!

  11. ”Vill vill va bäst i slutet av säsongen” säger Sjöström…Vad tror han supportrarna säger om det, svagt lag vi början ger inga 12044, de som betalar din lön…Det finns lag som fixar att vara bra hela säsongen, det är ditt uppdrag

  12. Ologiskt är bara förnamnet. Men det är väl det underbara med just hockey 😅 sen är alltid just fbk matcherna lite ”isolerade”. Kan alltid gå precis hur som helst. Hur formen för vardera lag än ser ut. 🤷‍♂️

    • Sen ska jag ändå ta och applådera Frölundas tålamod. Mycket går emot dom denna matchen, dåliga teckningar och mycket puckinnehav för fbk. Men Frölunda trummar på och det betalar sig till slut. Hade Frölunda blivit frustrerat tror jag fbk hade vunnit klart.

Delta i diskussionen?

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Joel i centrum – kan Frölunda smittas av hans vinnarskalle?

► Matchdag: Ja, det är ju det, Frölunda–Skellefteå. Lätt att glömma bort i all hysteri som föregår...

En utmaning att ställa om efter Joels hyllning: ”Mer ryggmärgsspel”

► Det är ingen vanlig lördag som väntar. Ingen vanlig hockeymatch. Men – det är ändå tre poäng...

Carnbäck inför Lundqvists stora dag: ”Ingen är i närheten”

► Vad minns Patrik Carnbäck av en ung Joel Lundqvist? Varför hyllar han honom med så stora ord? ► Ni...
Senast kommenterat

Hoppar snart på allmänna färdmedel mot Göteborg . Ska bli kul att hylla Joel ! Matchen ....har inga förhoppningar där .

Av Peter Johansson
2026-10-17 07:49

Kallio & Lasch är väl de tydligaste namnen som borde fått en plats i taket men icke...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-10-17 00:04

Är inte det där lite av en myt att det går illa efter hyllningsmatcher? Läser man artikeln ovan så känns det ju inte som att resultaten brukar ta stryk direkt.

Av andreas
2026-10-16 23:00

Ja, det var lite "udda" tajming på Beckmans inträde i valberedningen och hans tröjhissning.

Av Jonas Å
2026-10-16 22:18

Oj, missat det? Var rätt omdiskuterat när styrelsen beslutade att hissa hans tröja. Bäckman, som även då satt i valberedningen.

Av Acke
2026-10-16 21:58

Mitt främsta Joel-minne är finalserien mot Färjestad under lockouten 2005, när han som enda spelare vågade stå upp och ta fighten mot Souray. Jävlar, vad han växte redan då!

Av Gustav
2026-10-16 21:41

PS: Skellefteå är det bästa valet av motståndare, inte bara för rivaliteten, de bästa matcher jag sett i SHL, är mellan de två lagen!
Leve Joel!

Av Tommy Nilsson
2026-10-16 21:23

Tyvärr så fanns det nog ett ganska tragiskt människoöde bakom signaturen Herr Lakers. Som jag minns det så var han ett kul och trevligt inslag här i kommentarsfältet när han dök upp. Men som med tiden spårade ur i ett evigt gnäll på Joel som bara gjorde folk irriterade.

Av Kalle Kula
2026-10-16 21:21

Det är kusligt, hur illa det ofta går i de matcher dör Frölundas stora hyllas och/eller tröjan hissas...
Man förlorar matchen.
Ibland sägs det bero på att spelarna blir stela, under cermonin.
Det blir isf motståndarna också...
Min gissning är att spelarna spänner sig, för att de verkligen så g...

Av Tommy Nilsson
2026-10-16 21:15

Det hade varit extremt skoj!

Av jt630421
2026-10-16 20:20

Jojje: Vet inte vad för slags sedvänja Frölunda spelarna sinsemellan har efter en vinst på hemmaplan en lördagseftermiddag med start 15:15.
Kanske går de då på lokal efteråt och tar sig en stänkare alla tillsammans? ;)

Av EDWARD 51
2026-10-16 19:42

👍🏻

Av Totte
2026-10-16 19:24

raschen87: När Du här nämner om "Växjö Lakers" så kommer jag nu väl ihåg den signaturen.
Ja, som sagt vad det blev 'too much' med hans eller hennes alltför många gånger felaktiga yttrande om Joel.

Av EDWARD 51
2026-10-16 19:16

Det förstår jag.

Av Henrik Leman
2026-10-16 19:07

Det kommer bli känslosamt för alla inblandade och det är något fint med det. Måste få vara så.

Sedan efter att hyllningen är över, då ska det ryka ur öronen på varenda spelare. Inte en enda millimeter ska ges bort utan det ska bli tre poäng, till vilket pris som helst när den störste ska hyllas!

Av Jojje
2026-10-16 19:04

Är det bara jag, men Bäckmans tröja är väl inte i taket?
I så fall behöver jag verkligen gå till optikern.

Av Jojje
2026-10-16 19:00

Exakt. Och jag vill inte på något sätt förringa den här suveräna sajten.
Men 45 minuter med Joel med frågor från bl.a Henrik 44 år var ordentligt sevärt.

Av Totte
2026-10-16 18:56

Klokt. :)
Menade mest att du har rätt, man ska ha respekt för svårigheterna som existerar.

Av Henrik Leman
2026-10-16 18:49

Precis. Tänker att det är lättare att hitta ett färskt poddavsnitt med rubrik ”Joel” än att gräva i arkivet här.

Av Totte
2026-10-16 18:28