SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34
2026-07-02 11:10
SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34 | Centrarnas marknad i SHL 40
2026-07-03 11:31 | VF – en flirt med historien 10
2026-07-02 11:10 | Centrar som stannar i NHL 33
2026-06-29 21:57 | Stenberg med Kallio på camp 5

Frölunda–Färjestad 251230 – här kommenterar ni matchen

► Härligt rivalmöte i Scandinavium: Frölunda tar emot Färjestad där David Tomasek gör comeback. Frölunda ställer upp som förväntat, Lasse Johansson får förtroendet mellan stolparna.
► Här får ni laguppställningar, här kan ni också snacka med varandra om det som händer på isen. Jag blir jätteglad om ni tänker på tonen i era kommentarer. Välkomna att vara med.

SHL-tabellen just nu.

FAKTA INFÖR MATCHEN
Frölunda—Färjestad.
Vad: SHL, grundserie.
Var/när: Scandinavium, 19.00.
TV: TV4 Hockey/TV4 play, 18.45.

Frölundas senaste matcher:
Malmö (b) 3–2 (straffar)
Rögle (b) 5–2
Brynäs (b) 3–1
Färjestads senaste matcher:
Leksand (b) 2–1 (förlängning)
Linköping (h) 3–2 (straffar)
Rögle (h) 1–2 

Efter matchen här på sajten:
1. Snabb analys att lyssna samt spelarkommentarer.
2. I morgon 06.00 – krönika att läsa.

Missa inget – prenumerera!
Den här texten är gratis. För inte missa något om Frölunda, KLICKA HÄR för att prenumerera. Det kostar inte mer än 69 kronor per månad, mindre än ett glas gott på restaurangen.

––––––––––
Publikmatchen. Rivalhistoriken, Det och mycket annat i öppna texten nedan.


––––––––––

Citatet:
”Alltid när du gör mål så kommer du ha självförtroende. Vi har producerat, jag har varit en del av det med poäng. Jag hade en streak före det när jag inte gjorde poäng. nu har det svängt så det känns bra.”
Frölundas Jere Innala har gjort poäng åtta matcher i rad, 5+5.

***

Frölundas lag.
Kedjor:
11 Max Lindholm–27 Theodor Niederbach–9 Linus Weissbach
21 Jere Innala–25 Arttu Ruotsalainen–44 Noah Dower Nilsson
92 Filip Cederqvist–40 Jacob Peterson–12 Max Friberg
32 Noah Hasa–31 Nicklas Lasu–17 Isac Born
49 Måns Toresson

Backar:
7 Henrik Tömmernes–46 Dominik Egli
33 Linus Högberg–43 Tom Nilsson
26 Isac Heens–2 Christian Folin
6 Filip Hasa

Målvakt:
1 Lasse Johansson (30 Tobias Normann)

Saknas:

Erik Thorell, forward – behövde inte opereras för handledsskadan, sägs vara spelklar mitten av januari. Håller igång med tuff skridskoåkning men är ännu inte redo för att delta i träningar. 

Ivar Stenberg – JVM

Max Westergård – JVM.

Anfallaren Gustav Rydahl har aldrig räknats med, alltid setts som en bonus. Han fick ett bakslag i sensomras, har nu genomgått ytterligare en operation, för tidigt att säga vad den kan medföra, om karriären kan återupptas eller ej.

***

Noterbart: 

* Frölunda fortsätter med samma lag, inga konstigheter.  Lasse Johansson startande målvakt igen. Han stod även i segermatchen (4–1) tidigare under hösten.
Max Lindholm gör sin sista match i akvariemask, han fick sina porslinsgaddar i överkäken ersatta på måndagen, när vi skriver 2026 uppträder han åter i bara visir.

* David Tomasek behöver förstås lite tid på sig, han ska hantera omställningen från Nordamerika till SHL, även mentalt landa efter besvikelsen över att inte ha lyckats nog bra i Edmonton Oilers. Men – lätt att förstå Färjestadsupportrarnas glädje. Tomasek är givetvis en praktförstärkning. Inte minst för Jörgen Jönssons lag som stabiliserat defensiven (66 insläppta, näst bäst efter Frölunda) men haft svårare med målskyttet. Bara fem lag har färre gjorda mål än Färjestads 77, då är Luleå och HV71 just bakom med 76. Kan Tomasek slå till redan i kväll?

Kvällens matcher.

* Med risk för att bli tjatig – är det någon spelare Frölundas anhängare ska hålla tummarna för i afton så är det Linus Weissbach. Han kommer till lägen, stora sådana – men missar. Här finns mer att få ut. 1+3 på tolv matcher.

* Frölundas tränare Robert Ohlsson sa så här när han ombads sätta ord på ett möte med ärkerivalen Färjestad:
– Oh … det känns extra, helt klart. Man känner ”Jäklar, nu ska vi ge allt i den här matchen, allt vi har. Allt från  all vår passion, hjärta och själ i det, men också kombinera det hårda jobbet med spelet.
** Speciella matcher även när du var i Djurgården?
– Ja, absolut. Det brukar vara roliga matcher mot Färjestad.
** För att de ofta varit bra?
– Ja, det tror jag.
** Så egentligen är det cred till …
– … Färjestad. Ja.

* Frölunda har tio segrar i rad, sju av dem efter ordinarie tid. Kan man avsluta hockeyåret 2025 med en elfte? 2026 öppnas i Växjö, där har Frölunda inte tagit en trea sedan januari 2016.

* Medan Frölunda hållit en konsekvent hög nivå har Färjestad gjort det ibland. Kapaciteten finns – på papperet. En spelare som Oskar Steen skulle Färjestad behöva få fart på. 45 poäng förra säsongen, bara åtta nu. Men 1+1 sedan comebacken annandag jul. Kanske på gång?

* Tidigare möten: Färjestad vann 4–3 i Karlstad, Frölunda 4–1 i Göteborg (två mål i tom kasse).

* I den mån sådant betyder något så har Färjestad tre bortasegrar i rad. Två efter förlängning (Örebro, Leksand), en efter ordinarie tid (Luleå). Totalt? Fem segrar på de sex senaste matcherna. Emil Larmi i kassen i afton. Säkert uppskattat i Scandinavium …

Saknas:
Linus Johansson, forward – skadad.

Jack Berglund, forward – JVM.

***

Frölundas damer tog ännu en uddamålsseger mot HV71, 2–1 på hemmaplan blev 3–2 borta. Ännu en gång massivt skottövertag, nu 47–20.

Linna Pettersson Dove gjorde 1–0, Elisa Holopainen fixade 2–0, 3–1 stod Emilia Bergeby Hallbeck för i power play, 4.52 in på period 3. HV reducerade men kom inte närmare trots två PP-chanser, trots spel fem mot tre.

***

Tomasek. Huselius. Loob. Larsson. Fint sällskap.

 

358 Kommentarer

  1. Kan nog bli en riktigt go kväll. Färjestad är definitivt inte vad de varit innan, här har vi ett klart mentalt övertag numera. Upphaussade Tomasek kommer inte synas knappt.
    4-1 låter väl som ett rimligt resultat att sluta året med.

  2. Var tog mitt långa inlägg i förra tråden vägen!
    Blir tre nya pinnar ikväll. Hoppas på en intensiv och grinig match med mycket känslor och handskar i ansiktet.

    • Jag kan lova dig att det blir grinigt och handskar i ansiktet, det är sen gammalt mot FBK 🙂 🙂

      Folin stänger matchen med 3-1 i slutet av tredje sen han vann pucken efter en monstertackling på Tomasek 🙂 🙂

  3. Tomasek kommer nog att behöva spela in sig några matcher innan han gör något väsen av sig.
    Bara för det smäller han säkert in 3 baljor redan i kväll..😬

  4. Bara jag som känner att matcherna mot FBK blir mindre och mindre rivalmöte. Jag tycker matcherna mot SAIK nu för tiden är mer som matcherna mot FBK var tidigare. SAIK är i alla fall laget jag hatar när Frölunda förlorar mot.

  5. Oskar Steen tillbaka efter skada. Tomasek är också tillbaka. Färjestad är nu på riktigt och kommer att klättra i tabellen. Även utmana om guldet till våren.
    Tomasek ? Han kommer givetvis att både bidra och leverera direkt från match 1.

  6. Domaren kan säga till gång på gång, det skiter ju Larmi i. Så länge det inte blir några repressalier så skiter han ju i det.Så dåligt domare!!!

    • Man undrar när en så stor och anrik förening som Fbk ska ta tag i Larmi.. han skämmer ut hela föreningen… är detta något som fbk vill stå för? Då är det riktigt tragiskt…

  7. Underbart Weiss!!

    Men allvarligt, hur länge ska Larmi få hålla på? Vilken clown för svensk hockey…

  8. Dower har tappat det helt. Han behöver steppa upp om han ska ha kvar sin plats när Thorell och Ivar är tillbaka.

  9. Dags att börja skydda Lasse. Steens pååkning. Måste markeras. Tryck dit Steen direkt. Hårt.

  10. Helt ok första. Färjestad lite hetare hittils. Många verkar glömma att det finns två lag på planen. Men Frölunda har ändå ganska bra kontroll på dom. Tålamod och leta sig in i matchen 👍 Frölunda leder, och hockey går ut på att göra mål. Allt annat är bonus 🫶

      • Jaja vi vet att du älskar att vara negativ. Du får gärna vara det. ❤️ jag håller dock inte med dig. Allt är inte svart eller vitt här i livet. 😊

          • Men herregud… Hejar vi inte på samma lag? Vad tjänar det till att hålla på såhär? Hacka på någon som inte tycker samma som dig? Jag funkar inte så att jag hatar på laget i mitt hjärta så fort det går lite dåligt. Det är precis som att det blivit en tävling att så fort Frölunda inte toppresterar så ska folk se vem som kan klaga mest. Blir så otroligt less på polariteten som finns, tyvärr, överallt idag 😕

  11. Spelarna tycker fortfarande är rivalmöte iallfall, grymt rolig match med känslor. Frölunda behöver dock steppa upp rejält om vi ska ta hem detta!

  12. Dålig period av Frölunda, eller är det helt enkelt så att Färjestad gör en mycket mea period?

    Tyvärr lämnar Larmis trams en besk eftersmak, det måste till bestraffningar av hans pajaserier annars kommer han fortsätta och fler kommer haka på.

  13. Riktigt blekt Frölunda. Idag sitter inte passen och jobbet är inte lika bra. Det är INTE Färjestad som är bra, definitivt inte!

  14. Larmi har garanterat en bot på 10.000:- i morgon förmiddag. Men vad hjälper det!? SHL måste ta krafttag. Färjestad behöver läxa upp pajasen nu! Wallin borde riva kontraktet!!!

  15. Kontrollerad men ganska trist förstaperiod. FBK får skapa mycket alibiskott. Blir bättre ur Frölundasynpunkt ju längre matchen lider!

  16. Jobbigt första. Får inte träff i forechecken. För långsamt bakifrån. Blir bättre i 2a tror jag men behöver hålla rent i PK.

    Gött att se Folin rensa framför mål!

    Skönt att domarna blåser för spelförstörande moment idag. Klart PP är lite rostigt när man inte haft PP sen Jesus gick i kortbyxor.

  17. Färjestad vill spela hårt och vara på och störa Lasse, få Frölunda ur balans. Gäller att inte tappa fokus och humöret, ta utvisningar och hamna på hälarna.

  18. Dag att komma upp i nivå nu frölunda, färjestad äter upp frölunda i första perioden! 1-0 är rena rånet!
    Ser ut som statister på isen, in på kropp på färjestad och vissa känslor nu!

  19. Loob sa i nån intervju att Larmi hade åkt ut om han fortfarande hade varit sportchef i Karlstad.
    Helt rätt- föreningen måste statuera och slänga ut clownen Larmi

  20. Kom igen nu Frölunda! Nu är det dags att höja sig några snäpp och visa vart skåpet ska stå! 💪

  21. Helt otroligt så enkelt det är att ge oss utvisningar… skrattretande, detta är korrekt- men jag ser inte att vi får med oss liknande utvisningar… man är less på skiten med dåliga domare

  22. Viktigt att spräcka nye målvaktens nolla. Sist vi ledde med 3-0 för x antal år sedan så bytte fbk målis och det slutade 3-3 .

  23. Varnade för detta. Vi har lägen för 4-0., istället står det 3-2 nu. Ja, fbk har haft sina lägen också. Men synd att man tappar i slutet på andra.

  24. För svagt att avsluta sådär, alldeles för svagt. Rent uselt. Låter de åka runt hur de vill, kaffesumpen…

  25. Återigen blir Weissbach tama avslut på frilägen kostsamt. Kunde stängt matchen där.

    Färjestad med maxflyt nu. Hoppas Robban drar en hårtork i pausen och att man kommer riktigt påkopplade.

    Varför slutade domarna blåsa efter att man gett Färjestad 2 PP. Missade nån solklar tripping osv.

  26. Det är väldigt många situationer där det borde bli utvisning som domarna släpper.

    Fasthållningen på Born är helt solklar trippingarna på Jere och på Heens och på Dower Nilsson likaså.

    Om man som domare inte tar för de så gör man fel. Det finns ingen förmildrande omständighet. Det är tjänstefel att släppa dem.

    För att inte nämna de tre fyra? Pååkningarna på Lasse som tydligen är ok.

  27. Är man förvånad? Frölunda kan köpa en lott i pausen för färjestad är överlägset ett frölunda som har haft tur mot ett påslaget färjestad som är en klass bättre i allt!
    Om frölunda inte kommer upp i nivå i period 3 så blir det förlust!
    Ser otroligt rörigt ut över hela isen i frölunda spel och färjestad får åka in och ut i frölunda zon hur dom vill!

    • skilnaden är att färjestad inte har ngr farliga chanser alls nästa , skott utifrån , vi har lika gärna kunnat leda med 5-0 innan dessa mål

  28. För lite skridskoåkning. Vi är betydligt snabbare än detta betonglag, så börja åk skridskor så löser det sig.

  29. Väntat att flytet skulle jämna ut sig. Riktigt svagt att Weissbach att inte sätta 4-0 och Robban borta ha tagit TO

  30. Känns som att det var lämge sedan Folin var på isen. Är det något som hänt han?

    Kanske missade jag något men han är ju den backen man bör spela mest i en såhär tight match, speciellt när han spelar som han gjort idag.

  31. Med tanke hur det sett ut så får vi va överlyckliga att det står 3-2 ! Pajasen Larmi hjälper Frölunda synd att Lasse gör en liten tavla på slutet 😡

  32. Nu måste vi upp i tredje. Gå ner på tre kedjor. Bänka Älgen tex som ser helt slut ut. Behöver syrgas.

  33. Har mycket orättvisa 3-0 och två kladd med pucken senare är det 3-2. Otroligt svagt och kommer nog kosta poäng till slut

  34. Det var en riktig bjudning utvisningen på Friberg, ska de ta sådana kommer de bli många blåsningar framöver

  35. Finns ett ypperligt tillfälle för domarna att stävja dessa filmningar, i stället för att ta ett litet snack med larmi efter sin nya filmning så ta en 2:a för det.(värdelösa återigen) Domarna behöver visa att när dom ser uppenbara filmningar då blir de en 2:a, det finns faktiskt med i regelboken. (Domarna visar här hur tomma i bollen dom är, snackar i stället för att visa.)
    Vidare har ju media ett ypperligt tillfälle att fråga Jörgen och om han tycker att det är ok med att se sina spelare att filma. Vad jag minns så var han själv ingen filmare men kanske har det blivit ok när man nu är tränare.

  36. Domarna har tappat matchen fullständigt.
    De är helt enkelt inte kompetenta nog.

    De vill ”hålla en hög nivå” men det klarar de inte av.

  37. Lasse har sin första match där han släpper in billiga mål. Han måste också få ha en mindre bra dag på jobbet. Håll tätt resten så är jag nöjd!

  38. Inte ofta Lasse J gör två tavlor i samma match han har dock räddat Frölunda flera gånger i denna matchen oxå 👍

    • Ja men så vill ju alla hockey journalister på Expressen och Aftonbladet ha det, likaså alla experter på tv4 hockey.
      Det gillas och skådespelarna hyllas gång på gång…
      Där är det absolut största felet angående filmningar i shl
      Dom hyllas i massmedia,men dom borde mötas av massivt förakt istället

        • Luleå hyllades vid sitt sm guld förra säsongen, trots ett antal skådespelare i laget.skellefteå hyllades vid sitt sm guld,flera filmare.Listan är lång på spelare som hyllats men som är duktiga skådespelare..

  39. Hahaha att vi vinner denna matchen! Färjestad var dåliga med Frölunda än sämre. Bara att tacka och ta emot ännu en trepoängare!

  40. Vilken jävla uppoffring i slutet, hur många skottblock är vi uppe i nu? Sen lite slagsmål i slutet för att avsluta denna kamp. Dålig match överlag men på nått sätt välförtjänt efter kampen man visar upp!

  41. Det här är oerhört märkligt…vi gör en riktig skitmatch, skjuter få skott, men vann med 5-3?!?

  42. Skön seger! Men så tillbakatryckta som de var så är det inte godkänt! Tur att Frölunda var effektiva idag med. Det är ju målen som räknas ändå! Stort plus till Lasse!

  43. Som vanligt mot fbk blir det ”speciella” matcher 😅 ofta ologiska och böljande. Fbk må ha varit lite bättre. Men Frölunda fick in mer mål. Något som i slutändan ändå är det viktiga. Får fira nyår som vinnare är en bra känsla 👏

  44. Sämsta matchen jag sett mellan Frölunda – Färjestad.
    Brukar vara riktigt underhållande matcher, men inte denna.

  45. FBK är bra. Tomasek tillför en dimension (och han gjorde ett riktigt bra AHL-slutspel, så att han inte kan tror jag inte på), de blir farliga i vår.
    Var väl väl så bra som oss idag?

  46. Born har fått upp farten igen. BLaHa linan har sett bra ut senaste matcherna. Riktig stänkare av Lasu idag😂

  47. Larmi kvällens absolut största pajas. Räddar knappt några skott alls och kör återigen en Hollywood.
    Tomasek riktigt usel, stackars lilla vekling som lämnade en plats i ett NHL. Hoppas sopan blir avstängd också

  48. Seger mot fbk. Så skall hockey-året avslutas.
    Nu är det bara att trycka ned raketerna i backen och invänta 12-slaget.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

Logan Brown då?
Visst han har lirat få matcher. Men han är stor och tung och vet vart mål och egna spelare är.
Vore något för Frölunda får vi hoppas.

Av Lallen
2026-07-10 07:36

+1

Av Hampus Olofsson
2026-07-09 22:57

Såklart har man ingen aning, men ändå rätt fina stats på Marody som LHC tog. Och då ska de ändå in med ännu en toppcenter.

Av Gustav
2026-07-09 22:38

Vilka är dessa spetscentrar som de andra lagen har hittat? Uppenbara hemvändare som Marcus Johansson räknas inte.

Av Kalle Kula
2026-07-09 14:54

Tror man jobbar rätt hårt (med ganska goda förhoppningar) på Nils Åman. Tror det är han man landar när allt är klart.

Av STM
2026-07-09 13:45

Just så Hampus,spelare som Sjöström har koll på,har spelat tidigare i klubben..
Sjöström lär inte mäkta med hitta något annat

Av Conta 2019
2026-07-09 12:25

Ja det här är värre Totte än att en stackarshockeyspelare åker till Ryssland och spelar. Snart är vi där när Internationella hockeyförbundet välkomnar dom också. Det värsta som finns för Putin är när hans idrottare inte får åka och visa upp sig på olika arenor i Världen. Så det här blir ett skyltfö...

Av kilberg28
2026-07-09 11:46

Trenden blir nog större nu när Ryssland åter skall få deltaga i OS och förmodligen även släppas in i FIFAs globala turnering.

Av Totte
2026-07-09 10:40

Vad säger Björn? Han har ju stenkoll på vad som händer. Vilka centrar jobbar man hårt på?

Av ulven84
2026-07-09 09:27

Nej. Erik Borg och Patrik Carlsson

Av Hampus Olofsson
2026-07-09 06:27

Tror vi att det är Nils Åman och Logan Brown som är högst upp på listan?

Av Lallen
2026-07-08 23:08

Alka andra SHL lag hittar centrar..
Frölundas trupp otroligt tunn..

Av Conta 2019
2026-07-08 22:54

Precis, och den 15e Februari nästa år så kommer Sjöström stå och svamla..vi är nöjda med truppen vi har,vi tror på laget, finns inget på marknaden......

Av Conta 2019
2026-07-08 22:53

Marody klar för LHC

Av Hampus Olofsson
2026-07-08 18:48

Det kommer ingen center innan säsongsstart. Truppen lever ju fram till 15 februari.

Av Gustav
2026-07-08 16:49

Sicken rolig hockey sait!

Av Maxad
2026-07-08 13:31

När kommer Frölunda presentera Erik Borg?
2års kontrakt med option på ytterligare 2år..

Av Conta 2019
2026-07-08 12:11

Ja precis?
De värvade ju Niederbach och Ruotsalainen, det var väl bra av dem?

Nu valde de själva att lämna då behöver det värvas nytt

Av Christian
2026-07-08 09:57

Förstår hur du tänker men vi får inte glömma vår fina juniorer som kan utvecklas till seniorspelare. Samtidigt så vinner vi inget guld före jul. Tror vi har lärt oss läxan från förra året. Fyll hellre på sen

Av Richard Hasselqvist
2026-07-08 08:07

Brukar vara duktiga? Centersidan är svag när vi tappat Routsalainen och Niederbach.

Av Jojje
2026-07-08 01:00