SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34
SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34 | Centrarnas marknad i SHL 65

Frölunda 6, Plzen 3 – matchtexten

► Ett effektivt Frölunda kopplade grepp om finalplatsen i CHL.
► 6–3 på Plzen i halvtid – ett kanonläge, givetvis.
► Och blir det final, då kommer Frölunda jobba för att den spelas i Scandinavium.

Jubel i Frölundaborg efter ett av sex mål för Frölunda. Foto: MATHIAS PELKONEN

FRÖLUNDA–PLZEN 6–3: Det här var spelmässigt en jämn match (skotten 27–26), Plzen spelade hårt, fysiskt, hade folk i näsan på Johan Gustafsson, och 1–2 och 2–2 var logiska mål.

Det stod och vägde tidigt i andra perioden.

Sedan växlade Frölunda upp med tre mål på 3.12.

Fartig, fräck och fantasifull offensiv, plus att man biffade upp själva spelet, vann fler dueller, skruvade upp farten och gick ifrån i en långa stunder kvalitativt bra hockeymatch.

De tre snabba målen i mellanperioden avgjorde. I tredje tog Plzen för många utvisningar för att riktigt ha chansen att krypa närmare, Conor Allen gjorde visserligen hattrick – men så dags hade redan Rhett Rakhshani gjort sitt andra och fixat 6–2.

Avgjort? Inte alls. Plzen är bra, Milan Gulas och Jan Kovar en sylvass duo, laget kunde gjort fler mål – men det kunde Frölunda också.

Det här var händelserikt.

Det här var kul.

Det här blir spännande även nere i Tjeckien på tisdag, men visst har Frölunda skaffat sig en utmärkt position för att nå ännu en CHL-final.

***

Frölunda satte sig i förarsätet efter 40 minuter (5–2) främst tack vare detta:

## Effektivitet
Anfallsspelet var rörligt, kvickt och fantasifullt. Många enheter oroade, backar var delaktiga. Lovande.

## Box play
Inte mindre än fem numerära underlägen under de två första perioderna, Milan Gulas missade ett jätteläge, det var någon styrning här eller där, men Frölunda stred enormt bra med en man mindre, fick också 1–0-målet (Joel Mustonen) i den spelformen.

***

2975 var väl en något lägre publiksiffra än väntat, va?

***

Efter att Plzen hittat in i matchen via Conor Allens 1–2 strax före första vilan och 2–2 strax efter kopplade Frölunda grepp med tre mål inom loppet av 3.12 i andra perioden.

* 3–2 (27.54): Ett misslyckat skott av Patrik Carlsson letade sig på något lustigt vis in i mål eftersom pucken gick via Ryan Lasch som stod väl placerad framför målvakten Dmitri Milchakov. Viktigt mål, bara 3.23 efter tjeckernas kvittering.

* 4–2 (29.49): Anders Grönlund fick perfekt skottläge och drog till för allt vad tygeln höll – upp i nättaket med trissan.

* 5–2 (31.06): Fint anfall där Sebastian Stålbergs starka åkning och passning tillbaka över centrallinjen gav Simon Hjalmarsson läge för direktskott och mål.

***

Ryan Lasch (1+2) var pigg och klart godkänd i sin comeback, lovande tendenser i den kedjan.

Rhett Rakhshani (2+1) klart vassare och mer explosiv än senast, inte bara för de två PP-målen han ska ha beröm.

Simon Hjalmarssons enhet med Sebastian Stålberg och Mats Rosseli Olsen tyckte jag såg riktigt stark ut.

Chay Genoway som vanligt viktig med sin skicklighet från bakplan, och jag var väldigt förtjust i hur Viktor Ekbom genomförde matchen, hårt och rejält.

Power play var två för sex. Helt okej facit. 33 procent.

***

Kul förstaperiod med två box play-mål – ett åt vardera håll.

Frölunda fick fin start via Joel Mustonens 1–0.

Plzen fick sent hopp via Conor Allens 1–2.

Däremellan hade Rhett Rakhshani visat klass när han tryckt in 2–0 i power play genom att ta eget initiativ när alla väntade passning.

Bara mål i så kallade special teams, alltså.

***

Målsättningen är, förstår jag, att spela en eventuell finalmatch i Scandinavium.

Handlar om att lösa reklamen i isen.

Tid ska finnas, det är en melodifestival som ska avgöras mellan SHL-matchen mot Djurgården (annan reklam) 26/1 och CHL-finalen  5/2.

***

Jacob Moverare lämnade isen i tredje perioden, såg inte jätteilla ut. Filip Westerlund ersatte.

***

## Fakta:

1–0 (5.45) Joel Mustonen 4/5 (Ekbom)
* Skott från Viktor Ekbom, Frölunda hade två man på kassen trots en man mindre, Mustonen hetast på returen.

2–0 (11.53) Rhett Rakhshani 5/4 (Lasch, Genoway)
* Rakhshani letade passning, såg egen öppning, gick köksvägen och tryckte in pucken.

2–1 (18.48) Conor Allen 4/5 
* Smått spel av Frölundas PP1, spelvändning där Allen fick fritt spår och tilläts ta egen retur.

2–2 (24.31) Conor Allen (Straka, Jones)
* Frölunda lite på hälarna, backade ner i knäet på Johan Gustafsson, Straka och Allen fick ytor.

3–2 (27.54) Ryan Lasch (Carlsson, Fagemo)
* Bra jobb av Samuel Fagemo under avvaktande utvisning, Patrik Carlsson fick felträff, på något vis styrdes pucken i mål via Lasch. Videon sa – mål!

4–2 (29.49) Anders Grönlund (Rakhshani, Friberg)
* En bomb från blå linjen av den målovane backen som sken upp med hela ansiktet.

5–2 (31.06) Simon Hjalmarsson (Stålberg, Sigalet)
* Starkt jobb av Sebastian Stålberg som gick runt buren, spelade brett till Hjalmarsson som mötte med direktskott.

6–2 (47.57) Rhett Rakhshani 5/4 (Lasch, Lundqvist)
* Läckert avslut av amerikanen som trädde upp pucken högt.

6–3 (50.56) Conor Allen (Gulas, Kovar)
* Skott som smet in.

Så spelade Frölunda

Kedjor:
49 Rhett Rakhshani–20 Joel Lundqvist–12 Max Friberg
11 Samuel Fagemo–72 Patrik Carlsson–81 Ryan Lasch
46 Oliwer Fjellström–40 Joel Mustonen–27 Ponthus Westerholm
51 Mats Rosseli Olsen–59 Simon Hjalmarsson–17 Sebastian Stålberg
44 Lucas Raymond

Backar:
56 Jonathan Sigalet–10 Gustav Lindström
5 Chay Genoway–15 Anders Grönlund
3 Jacob Moverare–8 Viktor Ekbom
16 Filip Westerlund

Målvakt: 
37 Johan Gustafsson (33 Johan Mattsson)

 

Så spelade Plzen

Kedjor:
53 Vojtech Nemec–43 Jan Kovar–77 Milan Gulas
55 Petr Straka–88 Petr Kodytek–17 Jan Eberle
92 Denis Kindl–81 Jaroslav Kracik–22 Ondrej Kratena
93 Matyas Kantner–23 Miroslav Presinger–95 Miroslav Indrak

Backar:
51 Lukas Pulpan–14 Peter Ceresnak
37 Conor Allen–5 Nicholas Jones
90 Roman Vrablik–97 Lukas Kanak
65 David Kvasnicka

Målvakter:
50 Dmitri Milchakov (34 Dominik Frodl – in 31.06)

 

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

Är det Schweiz som numera har den bästa ligan efter NHL? (KHL räknas inte).

Om SHL hela tiden förlorar dragkampen om de flesta av de bästa spelarna som inte platsar i NHL så kommer det att bli resultatet i alla fall, eller har jag fel?

Av Karl Forsberg
2026-07-14 02:42

Blir många juniorer (typ två hela kedjor) i höst...

Av Patric Agblad
2026-07-13 23:12

Ledsen, Gustav – men jag tror alla behöver förstå att det sannolikt inte är den kalibern på spelare som de centerjagande SHL-klubbarna kommer lyckas värva. White lite för bra, hade chans att göra bra pengar i Schweiz – rätt givet att han skulle ta den.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:30

Ja, Christian, där var Schweiz hela tiden det väntade valet.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:28

Colin White tar samma väg till Schweiz. Det känns verkligen jättebra detta!

Av Gustav
2026-07-13 22:23

Ett långskott och förmodligen aldrig aktuell även om Frölunda säkert hört sig för med hans agent.
Rodrigo Abols klar för SC bern

Av Christian
2026-07-13 17:49

Kul ändå med idrottsmän som inte ger sig. Och går neråt i ligahierarkin. Han gör helt rätt. Kommer producera massa poäng och tempot i ligan kommer gynna hans spel. Tänk vilken monstervärvning av klubben. Det går inte annat än gilla Lasch!

Av STM
2026-07-13 12:08

Finns inga speciella datum så, däremot ... ju längre sommaren går desto mer vänder spelarna du syftar på blickarna mot Europa.

Av Henrik Leman
2026-07-12 19:40

Verkligen! Förlorade han någonsin en tekning? Vi hade vunnit guld även 2006 om inte Högardh och Esbjörs gått sönder under slutspelet.

Av Gustav
2026-07-12 16:54

Jason Krog, nödlösningen när Jaroslav Hlinka ändrade sig efter att han blivit presenterad på Frölundas hemsida.

Av Kalle Kula
2026-07-12 15:01

Vilka datum är aktuella för spelare som inte fått kontrakt i NHL/AHL? Alltså när de kan tänkas vara tillgängliga för klubbar i SHL.

Av Jasing68
2026-07-12 14:10

Jason Krog minns man minsann!
Tråkigt för Dichow. Frågan är hur den situationen blir för honom i Timrå. Känns ju inte klockrent.

Av STM
2026-07-12 13:03

Jag är dock inte så mycket för sådana "netiketter" :) :)
Har mest hopp om att om tillräckligt många skriver att de inte uppskattar sådana kommentarer att de upphör, men det är kanske att hoppas på för mycket :)

Samtidigt är det kul med ett levande forum med olika åsikter :)

Av Christian
2026-07-12 11:57

Vore märkligt om han inte tar plats i NHL eller
alpligan före SHL.
Är han aktuell för SHL?

Av Richard Hasselqvist
2026-07-12 09:17

Suck..

Av Hampus Olofsson
2026-07-12 00:34

Björck drar till NHL direkt. Då välkomnar vi Djurgården som nästa lag som ska ha in en toppcenter.

Av Gustav
2026-07-12 00:29

Jag har tagit upp detta med att just Sjöström är en tydlig hackkyckling för några individer här på forumet. Fredrik är inte den mest karismatiska sportchefen i Sverige, men har en gedigen erfarenhet. Det var inget fel på förra säsongens lagbygge och han ligger bakom många starka värvningar. Många av...

Av Karl Forsberg
2026-07-11 18:53

Absolut Claes. Det kokar över för mig under matcher ibland med. Man liksom tycker hela världen är emot Frölunda.
Men när man sansat sig lite så brukar man inse hur det egentligen är.
Så jag har all förståelse för det.

Men som du säger, det är just detta drev mot Sjöström & Co som pågår från...

Av Christian
2026-07-11 13:49

Bra skrivit Christian.
Hit kommer man ju för bra läsning och förhoppningsvis ett insiktsfullt tyckande från oss läsare.
Att det kokar över för vissa under en match kan man ju bara scrolla förbi om man vill.

Men detta drev mot Sjöström, domare mm är bara tröstlöst.
Kommentarerna om att man ska...

Av Claes Olsson
2026-07-11 09:29

Mycket bra skrivit Christian!!

Av ulven84
2026-07-10 23:12