Max Lindholm till Frölunda (nyheten från Hockeynews.se för några dagar sedan) verkar vara en affär som blir av, trots att anfallaren har kontrakt med Skellefteå även över nästa säsong. Men han har inte riktigt trivts på och utanför isen uppe i Västerbotten, skriver norran.se, kan därför få lov att lämna. Att Skellefteå har klart med ett antal nya anfallare, till exempel Mikkel Aagard (Modo) och Victor Stjernborg (Växjö) spelar förstås också roll.
Max Lindholm är bäste kompis med Frölundabacken Linus Högberg (båda från Älta IF), är dessutom uppskattad av Robert Ohlsson, tränaren som efterträder Roger Rönnberg.

På centersidan har Hockeynews.se kunnat putta in Theodor Niederbach (Modo) i Frölundas trupp för 25/26, bland ytterforwardssidan är det med Max Lindholm rätt tjockt. Än mer så om Jere Innala skulle vilja återgå i tjänst. Det går att tänka sig att en eller två spelare med kontrakt kommer lämna i vår. Kanske känner Noah Dower Nilsson att ett miljöombyte är bra. Till exempel.
Nedan anfallsspelarna som just nu är kontraktsbundna över nästa säsong. Strunta i hur de är uppställda, det är mer för att ni ska se bredden. Att Ivar Stenberg ses som en A-lagsspelare är givet, hur det blir med Max Westergård återstår att se. Finländaren ska dessutom NHL-draftas i sommar, går han i första rundan kanske NHL-klubben har åsikter, men det troliga är ändå att den superspännande 17-åringen blir kvar i Frölunda. Blir ett maxat lag: Westergård, Lindholm – och Friberg.
Linus Weissbach–Jacob Peterson–Max Friberg
Erik Thorell–Arttu Ruotsalainen–Max Lindholm
Filip Cederqvist–Theodor Niederbach–Ivar Stenberg
Noah Hasa–Nicklas Lasu–Isac Born
Max Westergård–Wiktor Nilsson–Noah Dower Nilsson
Här har även Jere Innala och Gustav Rydahl kontrakt. Den förstnämnde kommer försöka stanna i Nordamerika, om inte är det Frölunda som gäller. I Rydahls fall är det ju osäkert om han över huvud taget kan spela hockey på SHL-nivå igen, det blir i så fall en bonus.
***
I och med att Skellefteå förlorade semifinalserien mot Brynäs är Frölunda klart för en CHL-återkomst nästa säsong. Brynäs och Luleå är de två andra lagen som representerar Sverige.
Hörde igår som de flesta verka ha en out i sitt kontrakt att spelare kan lämna om deras klubb går upp i SHL.
Då syftar jag på Wiktor Nilsson.
Men han har ju inte en out på att gå till Djurgården?
Noah Hasa vill ha center roll och större roll. Tror han kmr lämna också.
Filip Hasa sen länge är på väg bort, inte blivit som bägge parter velat efter hans skada.
Noah Dower Nilsson tror jag går till HV71 och lirar med sin bror när det blir klart med HV71 för honom.
NDN tror jag kan behöva ett miljöombyte. Att Noah Hasa inte skulle bli kvar , det skulle förvåna mig mycket. Mycket viktig för laget, kan spela vinge och center. Att han skulle vilja bort, det har jag svårt att förstå. Visst, han gillar att spela center, men det kommer han få göra en del, för det är alltid skador och avstängningar under en säsong. Och han gillar också att lira vinge med Born och Lasu.
Oskar Wahlberg känns som klockrent alternativ istället för Filip Hasa.
Filip, ja. Men inte Noah. 🙂
Tänker att om frölunda nu är med i chl så kanske de behöver mer spelare för att bredda truppen ser ju nu att vi behövt Klingberg.
Svårt att ha mer än 14-15 forwards.
Är det inte en följd av årets många skador på forwards?
Man inser att man inte kan ha tur med kanonbra junisar hela tiden?
Jag har absolut inget emot att ha en bredare forward sida. Det gäller även på backsidan. Tycke både Hasa och Sundin borde fått vara kvar – det är kvalitet som utvecklas hela tiden. Det ökar definitiv konkurrens men också möjligheten att vinna SM.
Med CHL nu känns det bra med större trupp. Rätt tänkt där.
Sen tror jag detta kommer vara det nya framöver i alla klubbar med tanke på hur död marknaden är nuförtiden när man behöver fylla på vid skador etc…
Jag tror vi kommer se större trupper i framtiden överlag!
Precis – någon stark center till hade inte skadat?
Hoppas verkligen Hasa blir kvar. Den kedjan med Lasu, Born och Hasa vet man ju vad man har varje match.
Tror som du skriver att Dover Nilsson kanske vill vidare. Viktor Nilsson har ju haft en hemsk säsong med skador, men tror han kan bli nyttig nästa säsong om han får vara hel.
Stenberg tar ju givet en plats och jag hoppas Max får en bra sommarträning och även han blir ordinarie.
Innala ser jag inte att han skulle ge upp efter bara en säsong där borta.
Jag hade helt ärligt inte behållt Thorell nästa säsong. Hans högsta nivå är skit bra men han är för skadebenägen och hans lägsta nivå är som han är onsynlig ibland. Försök få hem Fagemo istället då. Visst att Erik ofta gör ett bra defensivt men han som sagt håller ej. När det gäller Erik så blir jag verken ledsen eller glad om han stannar. Vi får se där helt enkelt.
Dower tror jag att han lämnar.
Wiktor Nilsson tror jag inte heller kommer få stanna. Själv gillar jag wiktor men vi får se.
Max L vet jag inte mycket om, förutom att han tar en del utvisningar i offensiv zon.
Hoppas Theo växer mer denna gångerna i Frölunda.
Men nu fokuserar vi på en bra match imon av Frölunda (förhoppningsvis). Hoppas alla har en trevlig kväll!
Sjukt många forwards kan det bli och man kommer inte tacka nej till Fagemo.
Hur ser det ut med Fagemo?
Som med Innala, hans mål är ju att stanna i Nordamerika. I inget av fallen kommer nog besked förrän rätt sent.
Hej Henrik!
Vet du hur det gäller med innala. Är det samma deadline i år igen för när han får senast lämna för NHL? Tänker, hans kontrakt går väl ut i typ sent April/Maj och då är han en Frölundaspelare igen. Alltså måste han förmodligen signa nytt NHL-kontrakt innan 15 juni, eller när gränsen nu är?
Fråga värd att ta med Sjöström, anser jag. 🙂
Hej, Affe. 15/6 gäller för.tjänstlediga spelare som Innala.
Därför behöver vi inte vänta superlänge på svar. Som i fallet med Fagemo 🙂
-NDN har jag i princip räknat bort, får ingenting uträttat här.
-W. Nilsson har jag svårt se bli kvar, särskilt om DIF får upp.
-Kan man räkna med att två 07:or håller en hög nivå en hel SHL-säsong som ordinarie? Stenberg ligger givetvis före Max, men det är en sak att rida på vågen under ett slutspel och en annan att klara en hel säsong mot fullvuxna män. Dessutom lär båda försvinna på JVM
– Såklart lätt att vara efterklok, men förlängningen av Thorell känns ju sådär så här i efterhand. Två år dessutom.
Bara några snabba tankar.
Förlängningen med Thorell är vansinnig och var så redan på förhand. Samma med Högberg. Här hade man chansen att förändra truppen något, men icke. Får ställa hoppet till att Robban kan få en del att lyfta.
Det var prat om att Ivar skulle åka till college, vilket såklart inte blev av. Hur är det med Max W? Han har väl inte skrivit på kontrakt med Frölunda än, och är lika gammal som Ivar.
Yes. Det stämmer. Han skulle, i princip, kunna lämna. Inte hört något om detta, vi får se.
Nä, känns helt rimligt att lämna det beslutet (eller kommunikationen om beslutet redan är taget) till efter slutspelet.
Hur är der med låneregler mellan HA och SHL?
Är det så farligt att ha för många bra?
Det verkar rent filosofiskt – väldigt korkat
Theodor Niederbach känns fel, han är väl liten? Ytterligare en spelare som är lätt att ta bort. Speed absolut men minns han sist och har inte monterat av han i modo även om han gjort poäng. Återigen tycker jag med att Rotsalainen försvinner som center och glänser mest i PP medans 5 mot 5 syns knappt