För mig är konkurrens överordnat trygghet och kemi, åtminstone nu

► Rotation och konkurrens? Jag tror på det.
Torsdag kväll i Örebro hade jag spelat Noah Dower Nilsson.

29 Kommentarer

  1. Jag tycker inte Thorell tillför något nämnvärt och där kan man spela Dower Nilsson istället.

    Thorell har en lite ojämn nivå. Kan vara bra och blixtra till, till att vara väldigt osynlig.

    • Ledarstaben måste sett något vi andra inte ser/sett med #86an.
      En bra SHL spelare i sina bästa stunder men dem är dock väldigt få…
      Den där ”översta hyllan spetsen” kategorin som Sjöström ansåg att han tillhör platsar han däremot inte alls i…

      • All respekt för supportrars åsikter om olika spelare. Inga konstigheter. 100 procent er rättighet. Bara en grej: Sjöström har aldrig uttalat sig i termer av ”översta hyllan” om Thorell. Det är något som ”blivit en sanning” ju fler människor som upprepat den. Likväl är det inte sant. På intet vis vill jag knäppa någon på näsan, igen: alla har rätt till sina åsikter om spelare. Men Thorell har aldrig kallats typ ”översta hyllan”, han har heller inte betalt som den typen av spelare. Min gissning är 140-150/månad.

  2. Klokt, instämmer helt! Framförallt kan jag tycka att här – Frölunda säsong 25/26 – finns verkligen chansen att pröva rotationen mer ordentligt. Bara för att normen är att alla spelare ska spela varenda match, betyder det inte att det är det enda som funkar. Speciellt passande i år eller för Frölunda, är ju att laget verkar ha förvånansvärt bra sammanhållning!

  3. Yep dags att välja väg testa NDN och/eller WN eller hjälpa dessa till en ny omgivning där de får chansen till en nystart.

  4. Jag tycker det skulle vara intressant att se utfallet om en SHL-klubb, till exempel Frölunda, testade att använda en bredare trupp än traditionellt och låta spelare rotera (med viss kontinuitet). Lite som fotbollen. Det kanske kan fungera om alla ”köper in” på konceptet, men det är såklart svårt att bryta med rådande kultur.

    Sedan, Henrik, i bästa välmening; det är lite onödigt att använda ”schizofren” (eller andra svåra diagnoser) i detta sammanhang. Schizofreni är en allvarlig psykisk sjukdom som är smärtsam för den drabbade och dess anhöriga. Att använda den typen av ord lättvindigt, i ”fel” sammanhang, kan röra upp starka känslor, helt i onödan.

    Ambivalent, till exempel, skulle vara ett bättre ord för att beskriva Ohlssons känsloläge.

    Jag vet att du citerade Robban, men det kan ju stanna i pratminuset, och inte segla upp i rubriker eller upprepas i brödet.

    Ikväll hoppas vi väl på bra spel, dramatik och spänning, tre poäng och inga skador.

    • Att rotera likt fotbollen fungerar inte i hockey, kommer aldrig göra. Helt annat uppbyggt.

      Kan inte ha spelare som ska sitta på läktaren och känna glädje när de inte får spela. Sedan är läktaren minus och speltid behövs för att utvecklas. Hellre Hockeyallsvenskan då om inte spel i SHL blir av.

      • Varför inte, vad skiljer? I exvis fotboll, baseball roteras det friskt, trots att alla sporter kräver speltid för att utvecklas.

  5. Självklart går det att rotera. Detta gör ju alla lag ”på sätt och vis” vid skador och avstängningar under säsongen. Inga problem om man vill! Så köper inte snacket om trygghet. Hoppas Robban vågar.

      • Ja absolut. Men det borde inte påverka tryggheten och kemin. Ändringar görs ofta under en säsong ändå. Köper inte riktigt det argumentet bara…

        • Klart att det går att rotera. Om man vill. Men det ligger inte i hockeyns kultur. Ingen har väl riktigt försökt sedan Boorken med Brynäs den där gången.
          Men visst måste det . Om man har en tränarstab med god psykologisk förmåga, en som kan motivera och sälja in konceptet hos spelare.

  6. Att inte platsa i laget (varthän det gäller i livet), så är det oundvikligen till sist ett bittert fastställande för den drabbade individen själv – hur än mycket man ändå alltid kan försöka att trösta sig med raden: ”Always Look on the Bright Side of Life”.
    Nu blev jag denna gång både allvarsam, realistisk och lite ironisk.

  7. Frölunda har en bred och jämn trupp särskilt på forwardsidan där konkurrensen är hård . Den stora frågan tycker jag är om den är tillräckligt bra !

    • Frölunda har inga ”givna” 17,18 mål+ målskyttar med undantag från Innala om han nu kan hitta tillbaka till sin toppform han visade under sitt senaste slutspel här.
      Men hellre flera som snittar och producerar lite lägre med mål och poäng än vara så gott som helt beroende av två-tre ”stjärnspelare” som i princip behöver stå för all offensiv produktion.

  8. Robban får väl slå en signal till Gaisgården och Fidde Holmberg som visat hur man på lyckosamt sätt kan rotera hela truppen och få alla att känna sig delaktiga. Även om förutsättningarna är olika i hockey och fotboll så går det säkert att överföra en hel del tankar och idéer mellan dem. Främst hur man kommunicerar rotationen till spelarna.

    • Ja, Du Kalle Kula – i de bästa världar låter det här mycket bra.
      Att man inte gå ner på en fullskalig prestation med matchresultaten.
      Alltid på topp – oavsett vilka spelare som snörar på sig skridskorna.

    • Följer ju inte Gais så noga men tror nog att Fidde är en bra coach. Han skötte ju ”affären” då stjärnan Boudri omgavs med rykten om träningsstrejk. Gillade absolut hur han löste den knuten!

  9. Var på plats nyss och tänkte kolla träningen, men var går man in ?
    Kände på dörrarna i trapphuset men det var låst

    • Vet inte hur mycket till träning det var. Match i kväll, mer av värmning, osäker på om den var obligatorisk. Du gick nog rätt, men tyvärr är dörrarna ofta låsta.

  10. Finns det några ekonomiska incitament för spelarna att spela alla matcher? Har de bonusar som löser ut vid antal spelade minuter/gjorda mål etc?

    • Det kan det göra, bonusar ser olika ut. Men det är ju inte spelarna som tar ut laget. 🙂 Inte heller ska tränare ta ut lag baserat på spelares bonuskriterier.

  11. Håller helt med skribenterna här att det skulle vara bra/kul att se en form av rotation bland våra forwards. Vill alltså även jag se mer av WN innan man ev. avslutar samarbetet. Nu när det dessutom blir 5 matcher på 9 dagar så är det alldeles utmärkt att göra detta så här i början på säsongen. Trots allt så är det ju inga stora kvalitetsskillnader på de som idag nätt och jämnt tillhör starttruppen contra de som är 13-15:e spelare. Tycker precis som Leman att även de ”givna” spelarna kan få vila nån match för att de åtminstone skall få sig en liten tankeställare att nu minsann gäller det att vara på tå hela tiden. Pröva nu, börja gärna idag!

  12. Självklart ska, i alla fall, Dower Nilsson och Westergård ”roteras” in. Med den starten Dower Nilsson hade vore det märkligt att inte ge honom en rejäl chans. Speciellt om hans dipp på senare tid berodde på sjukdom. Han kan med rätt uppbackning/ förtroende komma att utvecklas till en spelare som avgör till Frölundas fördel senare i vår när det vankas slutspel. Men då kan han inte placeras på läktaren för ofta. Då tappar han både självförtroende och timing tror jag. Westergård ska självklart in, även han, bland 12 forwards relativt frekvent. Båda dessa har skills för att avgöra matcher eller förändra matchbilder.
    Jag är helt övertygad om att Robban och övriga lagledningen inte skulle ha några som helst problem med att få spelarna att acceptera ett rotationssystem. Bara man kör med raka rör. Detta, med så många spelare, är ju ett drömläge att låta spelare vila alt. träna extra lite då och då för att hålla uppe den fysiska statusen på samtliga.
    W Nilsson borde väl egentligen också få lite fler chanser, men där är jag mer osäker om han håller tillräcklig klass i den här konkurrensen.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

När Fagemo mår bra gör även Frölunda det: ”Hitta glädjen”

► Det mesta handlade om Samuel Fagemo på söndagen. Mycket handlar om Fagemo även här på sajten...

Frölunda–KooKoo 2–1 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda räddade hem två poäng mot KooKoo (2–1), Samuel Fagemo den store matchhjälten, först tidigt i...

Tydligt vad det här lagets DNA ska vara – helsike, vad det tävlas

► Sprakar Frölunda igen? Om inte – en annan detalj kan ni räkna med sitter. Läs om vilken....
Senast kommenterat

Vi älskar Fagemo också. Jag hade hellre kört Bosse som center än LDN och Hasa

Av Ante
2026-09-07 11:03

Dower Nilsson istället för hasa

Av Hampus Olofsson
2026-09-07 10:56

Då har man säkrat upp en vinge som kan gå center i väntan på MR X. Jackpot isf!

Av Grundin
2026-09-07 10:56

Fagemo-clarke-puistola
Cederqvist-Peterson-Olausson
Lindholm-lasu-friberg
Thorell-hasa-meijer
Klyvö

Av Hampus Olofsson
2026-09-07 10:56

Jag läste för snabbt, intressant

Av Grundin
2026-09-07 10:56

Men han är väl inte center?

Av Grundin
2026-09-07 10:55

Såklart! Onekligen spännande dock!

Av Willan
2026-09-07 10:22

Först ska det här bli av. Vet ej om det är så nära. Och, som jag skrev, det har varit nära med spelare förr. :) Mest intressant, tyckte jag, att Clarke spelat så pass mycket center och är fullt möjlig i den positionen även i Sverige.

Av Henrik Leman
2026-09-07 10:20

Riktigt spännande! Tog för givet att han skulle ut på en vinge, men än bättre om han går in på en centerplats såklart!

Av Willan
2026-09-07 10:15

Har Frölunda hittat sin center? Kanske. Kanske inte. Vem vet ...
https://rakapuckar.com/kan-detta-vara-frolundas-center/

Av Henrik Leman
2026-09-07 10:09

Alla har rätt till sina åsikter, jag skriver bara att Frölunda inte ser Friberg som center. Större chans att C överger vänstersidan.

Av Henrik Leman
2026-09-07 10:08

Jag är inte kompetent nog att bedöma hur Fribergs spelförståelse skulle påverka en centerroll. Vad jag sett hittills (mest baserat på alla träningar) går Max mot en bra säsong och hans spelförståelse - som jag ser det - i termer av att hitta crosspuckar, instick och vinna lösa puckar räcker iaf lång...

Av lgk
2026-09-07 10:03

Jag var ju tveksam till Westergård efter dom första träningsmatcherna och hur det såg ut under förra säsongen. Men det han visat senaste två, då är han att räkna med. Nu var det bara två matcher så man kanske ska hålla i hästarna..😀

Av Daniel B
2026-09-07 09:53

Menar att resan är lång...

Av Jojje
2026-09-07 09:33

Nej! Fribergs ska inte vara center. Inte den spelförståelsen för det.

Av Jojje
2026-09-07 09:31

Helgens klart gladaste besked för Frölundas del. Klart gladaste.

Av Henrik Leman
2026-09-07 09:29

Fagemo kommer bli viktig. Om vi säger så här: killen är ju inte rädd för att skjuta. Gillar att han skjuter nycket under matcherna. Det gillas att passa en extra gång ibland istället för att skjuta.

Jag tycker att kedjan med Lasu, Friberg och Westergård har gjort det bra dessa två matcher som sp...

Av Daniel B
2026-09-07 09:27

Tommy, Raymond får la snacka med sin polare och skicka hit honom. 😀

Av Daniel B
2026-09-07 09:23

Sorry, glömde Älgen. Han tar Meijers plats :-)

Av HenrikM
2026-09-07 09:20