SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Fokus på Växjös Teddy Lucic-hockey – och en häftig SM-final

► Växjö Lakers har lirat Teddy Lucic-hockey, skriver jag i en krönika för HockeyNews.se.
► Vad betyder det? Räcker det mot ett imponerande Skellefteå? Och är Lakers verkligen ett ”köpelag” som många hävdar?
► Läs och finn ut här. Kolla också Frölundakopplingarna i de båda SM-finallagen.

Teddy Lucic i Häckens tröja. Foto: TOMMY HOLL

OM NI KOMMER ihåg Teddy Lucic? Klart ni gör – hockeyfans gillar ju rätt ofta även fotboll, däremot gäller det motsatta förhållandet sällan (anledningen kan vi grotta ner oss i en annan gång).

Vad är det med Teddy då? Tja, det är alltså SM-final 1 i kväll – och jag tar den starkt (86 kamper) landslagsmeriterade göteborgaren som exempel när jag beskriver hur Växjö Lakers tagit sig till final mot Skellefteå.

Jag skriver i krönikan:

Möta ett allsvenskt bottenlag? Teddy var där. Utan att sticka ut.
Möta en superstjärna med landslaget? Teddy fixade jobbet. Stjärnan stack inte ut.
Växjö Lakers har med tålamod, lugn och trygghet i sitt spel manövrerat ut först Brynäs, sedan Malmö, sällan med 60 minuters sprudlande hockey, däremot har man – minus en match mot Tommy Sjödins gäng – alltid sett till vara bättre än motståndaren.
Göra det som räknas: vinna, gå vidare. 

## Men det var två rätt skadeskjutna lag som stod för motståndet.
## Skellefteå blir något helt annat.

Det är det som ska bli så oerhört spännande att se i den här finalserien, för Skellefteå har verkligen lyft i slutspelet, blivit ett bredare lag, och imponerat på mig.

Inte minst mentalt starkt.

Hanterade att 3–0 mot Färjestad med 3–2 utan att darra på manschetten.

Höll skallarna kalla mot Djurgården.

Växjö ställs inför ett riktigt tufft test. Men mitt tips är ändå att Sam Hallams gäng är för bra. Från krönikan:

Spelarmaterialet talar för det.
Bredden på toppen.
Toppen på bredden.
Elias Pettersson, den magnifike grabben från Ånge, är förstås en matchvinnare om det någonsin fanns en, men det kan precis lika gärna vara Dennis Rasmussen, Janne Pesonen som kliver fram – eller varför inte Linus Fröberg?

Gå gärna in och läs hela här.

En sak jag inte nämnde i krönikan, förresten … det går ju inte att få med allt, då blir det en hel roman, men:

Daniel Rahimi vs Jimmie Ericsson

Två vinnarskallar, två veteraner som kommer ta till varje tänkbart knep för att deras lag ska gå vinnande ur den här matchserien.

Åh, det här ska bli alldeles rasande roligt.

***

Vad Teddy Lucic gör i dag? Assisterande tränare för Häckens U19-lag, tidigare har han tränat Velebit och Holmalund.

Klubbarna i karriären kommer ni kanske i håg, annars har ni dem här:

Lundby, Frölunda, IFK Göteborg, Bologna, AIK, Leeds, Bayer Leverkusen, Häcken, Elfsborg.

***

Det snackas ofta om Växjö Lakers som ett lag som bara värvar stjärnor.

Direkt felaktigt.

Jag gick igenom truppen i en story för HockeyNews.se, snackade med Oliver Bohm och Arvid Lundberg som fått fart på sina karriärer i Småland, och det är rätt intressant att se hur sportchefen Henrik Evertsson byggt laget.

Har ni kastat in era åsikter i en byrålåda behöver ni inte läsa, men har ni ett öppet sinne tror jag ni kan tycka det är värt några minuter av er tid.

Lakers köper långt ifrån bara färdigt. Där utvecklas spelare också.

***

Direkt tyckte jag pucken tog i stolpen. Det gjorde den inte. Frederik Andersen fick dit klubban. Kolla själva – magnifik räddning.

Ex-frölundaiten släppte annars två mål som inte såg helt otagbara ut, men han tog en massa annat, Toronto Maple Leafs fixade 4–2 och därmed 1–2 i serien mot Boston Bruins.

***

Ni är ju en del här inne som bara uppskattar hockey när Frölunda spelar, jag lider lite med er, att ni inte kan njuta mer av världens bästa sport, men alla har självfallet rätt att leva sitt liv precis som man vill.

Man är inte bättre eller sämre fan för det.

Nå, för er som kräver något frölundaitiskt, här 031-kopplingen i finallagen

## Växjö:
Oliver Bohm
– Karlstadkillen som bytte Färjestad J mot Frölunda J 2010, som hade drygt fem rätt trevliga år i Göteborg innan han blev överflödig och till slut fann sin roll i Växjö. Jag skrev om Bohm i förra veckan.
Peter Andersson – Skånekillen som kom till Frölundas organisation som 16-åring, gjorde 48 SHL-matcher på två säsonger, hamnade i Örebro, sedan tre AHL-vintrar, tillbaka i Örebro och sedan den här säsongen i Växjö. Inte alls gjort bort sig, men sannolikt läktarplats när Noah Welch återvänder.
Andreas Andersson – målvaktscoachen (då i Rögle) lånades faktiskt in av Frölunda för en (eller var det fler?) match säsongen 2006/2007, i en backup-roll. Det blev dock aldrig något spel.

## Skellefteå
Johan Alm
– den store, tunge och nyttige backen gjorde som 17-åring en säsong (2009/2010) i Frölundas J20, fick till och med chansen med A-laget, men valde sedan att flytta hem till Västerbotten.
Emil Djuse – värvad till Frölunda 2013 som en typisk Roger Rönnberg-back, var med i klubbens nya regim under en och en halv säsong men ansågs inte platsa, skickades till Modo där han tog stora steg, och utvecklingen har fortsatt i Skellefteå.

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Hannas camp ger tjejer chansen: ”Tacksam för att möjligheten finns”

ÖCKERÖ: ► Fjärde året för Hanna Olssons hockeyskola ute i skärgården. ► Vad tycker hon? Vad tycker tjejerna? Som ung...

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...
Senast kommenterat

Kul ändå. Alla här inne hyllar ju Evertssons värvningar! Måste ju vara en herrejössesvärvning. Tänk om Sjöström gjort den...hahaha tänk vad forumet rasat.

Av STM
2026-07-18 23:16

Cehlarik till Växjö på två år vid den här tidpunkten säger egentligen allt om marknaden som råder. Lycka till, Sjöström…

Av Gustav
2026-07-18 22:55

Trevligt gjort HL -kul att Du var där. Missade Dig naturligtvis.

Hanna, som alla såg var exemplarisk - glad föratt min lilltjej var med på Campen för första gången.

Många från norra delen av västkusten hänger socialt ihop fastän de är från olika klubblag - LN70, Lions Strömstad, Munkedal, St...

Av matte
2026-07-18 21:53

+1 grundin

Av Hampus Olofsson
2026-07-18 18:43

🤗

Av Henrik Leman
2026-07-18 18:28

Var två veckor bort nyligen.

Av Jojje
2026-07-18 17:19

Du ändrar dig hela tiden...

Av Jojje
2026-07-18 17:14

Snyggt producerat, Henrik

Av Bureauman
2026-07-18 17:08

Låt oss inte döma innan vi vet facit. Det verkar ju vara en svår marknad, men å andra sidan hör man ju alltid att de ligger långt fram i planeringen hela tiden.

Av Grundin
2026-07-18 11:55

I början på nästa vecka tror jag centern presenteras.

Av STM
2026-07-18 11:32

Nu sa ju Sjöström i en intervju häromdagen någonstans att det var rätt nära att vara klart med centern.

Av STM
2026-07-18 11:31

Lyckas Sjöström ro hem Åman är det en bonus, men tyvärr tror jag inte det blir fallet, hade han varit seriöst intresserad så hade han redan varit klar den 18 juli!
Säsongen är 2 veckor bort och Sjöström har fortfarande inte fått in någon klass center, jag tror på tomten ner jag ser och hör det! Men...

Av platax1953
2026-07-18 09:29

Dessa hockeyläger är supervikyiga för att bygga för framtiden tror jag. Fem-tio år framöver är det dessa killar och tjejer som ska in i föreningen. Superbra initiativ!

Av STM
2026-07-18 09:00

Hur är Nils Åman i det fysiska spelet?
Frölunda saknar en Rydahl i sin bästa form! Nån som spelar hårt och är tung och jobbig att möta. Sen får det gärna trilla in en del poäng och så också givetvis.

Å med Lindholm borta under inledningen som trots att han knappt tacklar är en av sällsynt få li...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-07-18 02:16

Jag hoppas också på några år med Åman. Men vi får se vad som sker :)

Av Christian
2026-07-17 23:53

Det har du verkligen gjort, med visst understöd av ett par av oss skribenter. Tyvärr har inte alla velat förstå eller ta till sig när det påpekats hur spelarmarknaden ser ut och fungerar.

Av Kalle Kula
2026-07-17 21:45

Som tidigare skrivits:
AHL har de senaste blivit en allt attraktivare liga, mer välbetald.
De bästa, som ändå tröttnat, väljer Schweiz.
Ingen ska tro att Frölunda< Linköping m.fl. kommer sajna några stjärnor med stark lyskraft hos gemene man.
Om, srort "om", Frölunda eller annan SHL-klubb skull...

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:28

Visst, man ska inte överdriva skillnaden. JAD var vinge i slutspelet iaf. Så mycket vet jag. :)
Huruvida Frölunda var intresserat vet jag ej. Men tror man fortsatt hoppas på några är med Åman

Av Henrik Leman
2026-07-17 21:22

Riktigt deppigt att läsa Svenssons text. Vår centersida är verkligen ett skämt.

Av Gustav
2026-07-17 21:14

Med det sagt, så är det klart han kan spela vinge också. Så stor skillnad är det inte på center och vinge :)

Av Christian
2026-07-17 21:07