SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27
SMÅTT OCH GOTT
2026-06-15 16:27 | Ingen NHL-oro i Frölunda 10

Fokus på ”JG” – som inte fokuserar på procenten …

► Måndag är Morning Mailbag.
► Måndag är också slutspelsstart för Frölunda.
► Jag tog ett snack om procenten med Johan Gustafsson – han som ska stoppa Malmös skott i kväll.
► – Procenten har inget att göra med om du ska rädda nästa skott eller inte, säger ”JG.”

DET FINNS EN myt som säger att målvaktsspelet avgör slutspelsserier.

Så är det förstås inte.

Det är en faktor, en av flera.

Ju sämre laget är offensivt desto bättre behöver försvars- och målvaktsspel vara.

Öser du in mål, då kommer du undan med ett och annat misstag där bak.

Frågan är om något av lagen Frölunda och Malmö kommer ösa in mål, det kan bli tajt, och då blir förstås detaljer avgörande.

Som att göra något bra av chanserna man skapar.

Som att ha ett stabilt försvarsspel.

Som att ha ett bra målvaktsspel.

I det sistnämnda fallet litar Frölundatränaren Roger Rönnberg fullt ut på Johan Gustafsson eftersom ”JG”, har Rönnberg poängterat, vinner matcher.

Johan Gustafsson – han som ska stoppa Malmös skott i kväll.

SHL-statistiken avdelning vunna grundseriematcher i procent ger stöd här:

1. Viktor Fasth, Växjö, 78,12
2. Viktor Andrén, Växjö, 75,00
3. Johan Gustafsson, Frölunda, 68,97
4. Joacim Eriksson, Djurgården, 63,64
5. Joel Lassinantti, Luleå, 62,50

Tittar man istället på räddningsprocent är det helt annat:

1. Adam Reideborn, Djurgården, 93,70
2. Gustav Lindvall, Skellefteå, 93,04
3. Viktor Andrén, Växjö, 92,34
4. Viktor Fasth, Växjö, 91,78
5. Filip Gustavsson, Luleå, 91,83
(…)
Johan Gustafsson, Frölunda, 89,16

Det är den här svaga statistiken som fått många supportrar att kraftigt ifrågasätta Frölundas val av ”JG” som etta in i slutspelet, något som var klart redan innan Johan Mattsson skadade knäet.

När slutspelet nu börjar har Johan Gustafsson chansen att visa att Roger Rönnberg kan betydligt mer om hockey än fansen …

– Klart det känns bra att börja i första matchen. Jag ska försöka förvalta förtroendet, det är det enda man kan göra. Jag kommer göra allt för att spela bra, säger ”JG”, guldhjälte 2016.

Malmös Oscar Alsenfelt – en av tre nominerade till till SHL-titeln Årets målvakt – har vunnit 57,14 procent av de matcher han spelat, men hans räddningsprocent är klart bättre än Gustafssons: 91,48.

** Spelar sådant någon roll, Johan?
– Jag tror båda går in med noll procent i slutspelet, va?

** Procenten är inget du funderar över?
– Det är något mediemänniskor ofta lägger stor vikt vid.

** Och fans.
– Och fans, men framför allt media, det är de som skriver om det så mycket. Procenten har inget att göra med om du ska rädda nästa skott eller inte. Så ser jag det.

Mina funderingar? Tja, lite så här:

Hockey går ut på att vinna matcher, vinstprocenten kan vara ett trubbigt verktyg eftersom du kan räddas av ett bra lag, räddningsprocenten är å andra sidan minst lika trubbig eftersom du kan såras av några insläppa mål när matchen redan är avgjord eller om motståndarna skjuter få men bra skott.

Hade jag hetat Petter Rönnqvist (eller Carnbro) hade jag tagit fram avancerad statistik gällande skott från olika delar av isen, på olika veckodagar och Gud vet allt, men nu nöjer jag mig att konstatera:

Johan Gustafsson är en SHL-målvakt av rätt bra klass när hans lagkamrater spelar ett bra försvarsspel och är starka framför honom.

Problemet är att han kan släppa in en del lätta puckar.

Jag upplever att det är en fokusgrej.

Jag upplever också att vi ser mindre av det ju mer matcherna gäller.

Nå – det är upp till bevis för ”JG”, och jag tror han gillar det läget. Samtidigt ska man komma ihåg, Johan Mattsson är frisk nu, han konkurrerar fullt ut.

Det bör betyda blåslampa i häcken på killen som är Frölundas förstemålvakt här och nu.

Det är upp till honom själv om det fortsatt ska vara så.

Avslappnat snack mellan målvaktstränaren Kristoffer Martin och Johan Gustafsson före träningen. 

***

Om någon surfat in på shl.se eller stats.swehockey.se och tycker mina målvaktsligor skiljer sig åt i jämförelse så har jag tagit med målvakter som de inte har.

Jag känner så här: har man spelat +20 matcher av 52, då ska man baske mig vara kvalificerad på listan.

***

Det är bara slutspelspremiär en gång om året (jag vet, det är ju redan i gång för flera lag, men de flesta här inne har ju fokus på Frölunda), så det kommer en förhandstext till senare i dag; troliga laguppställningar, mina tankar om ditt och datt, med mera.

Men här och nu är det er tur, ställ frågor, kom med åsikter, berätta vad ni tänker på, det är ju trots allt måndag och Morning Mailbag.

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Vi kommer fortfarande ses, kära läsare – bara inte lika ofta

► Det är den tiden på året igen. Sommar – med lite färre texter. ► Här får ni...

Fem frågetecken med Frölundakoppling – och snart är det måndag

► Vad händer med Lars Eller, John Klingberg och andra ex-frölundaiter med utgående kontrakt i NHL? ► Snart...

Frågor och svar om draften, om Stenberg – läs och haja mer …

► Så här fungerar NHL-draften; lite fråga/svar för den som är nyfiken. ► Så här tror jag om...
Senast kommenterat

Trevlig midsommar, en skön sommar och semester önskas herr redaktör……. 🌞🍦⛱️😃

Av Kjelle
2026-06-18 00:44

Vi kör året om!🙏 trevlig sommar bäste Leman!

Av platax1953
2026-06-17 21:55

Fantastisk rapportering här på Raka Puckar hela säsongen, stort tack för det! Uppskattar mycket att rapporteringen är neutral och inte färgad av att journalisten dessutom är supporter. Glad Midsommar!

Av Lamprologus
2026-06-17 14:26

Tack för alla texter Henrik. När Frölunda bara va i topp halva säsongen så levererade du toppresultat heltiden.
Härlig midsommar och semester till dig och alla RPläsare.
Fritzen 👋🏻👋🏻

Av fritzkrabby
2026-06-17 12:45

God o varm sommar önskas till Leman och alla här inne!

Av KLH
2026-06-17 12:00

Ha en go sommar du med Henrik!

Av bertillundin
2026-06-17 11:09

Tack detsamma👍😀

Av Tommy Henningsson
2026-06-17 08:38

Till skillnad från Frölunda så höll du samma höga nivå hela säsongen.
Ha en bra sommar!

Av Claes Olsson
2026-06-17 07:47

Ha en bra sommar Leman o alla andra.

Av kaj_jarefjall
2026-06-17 07:29

Ha en skön sommar Leman, och alla andra här inne, prenumerationen fortsätter naturligvis över sommaren med.

Av R@Y
2026-06-17 07:03

Önskar en riktigt fin sommar! Tack för alla bra texter

Av Henke81
2026-06-17 00:20

Philp är väl inte klar än, va? Han vill nog helst bli kvar i Nordam.

Av Henrik Leman
2026-06-16 23:17

Glad midsommar och ha en trevlig sommar önskar jag alla här inne.

Av Ante
2026-06-16 22:27

Helt med jag också. 😀

Av Henrik Leman
2026-06-16 22:11

Absolut. Helt med. Min poäng var mer att pengar finns, vilket många verkar tro att det inte gör.
Sen respekt för att man försöker hålla ner lönerna

Av Christian
2026-06-16 21:40

Mysak till HV71. Philp till HV71.
Ändå relativt bra centervärvningar, sen skall ju HV få ihop det, vilket de fatalt misslyckats med de senaste säsongerna

Av Christian
2026-06-16 21:39

Klart att prenumerationen rullar på.
Du ska väl leva även på sommaren.
Trevlig "semester"
Som man brukar säga, den Svenska sommaren.... Bästa dagen på hela året.

Av hasse0101
2026-06-16 21:36

Ha en riktigt bra sommar, självklart betalar man året runt, väldigt billigt för så mycket information.

Av Bengan
2026-06-16 21:35

Mm, krävs nog något sådant.

Av Henrik Leman
2026-06-16 21:18

Tack för säsongens alla briljanta texter, tankar och intervjuer. Ha nu en Glad Midsommar och en skön (välbehövlig) semester. Syns framöver!

Av STM
2026-06-16 20:51