Finlands framtid presenterade sig, men Andreasson sårade Frölunda

► Frölunda spelade så bra att Roger Rönnberg sa sig ha självförtroende och god känsla inför fortsättningen av semifinalserien. Men – Luleå var bäst på det som räknas.
► Här får ni mina tankar, om matchen, om isens fräckaste spelare – han som toppar fem bästa-listan.

31 Kommentarer

  1. Spelare som Westergård, Born och Stenberg låg bara på runt 13 minuters istid. Kanske borde ges större förtroende?
    Luleås satsning på spets betalar sig: Omark, Andreasson , Levchi-Bromé. Frölunda är tyvärr lite trubbigare. Vi kan vinna denna semin ändå, förstås.
    Jag trodde Luleå skulle vara bättre i första hemmamatchen, en lördag, rejält hemmatryck. Timrå imponerade betydligt mer på mig i deras inledande hemmamatch i kvartsfinalserien.

  2. Känslan är att det var den här matchen man fick chansen att knipa ! Nu klantade man bort den med totalt huvudlöst agerande vid 3-2 målet 😡 Vinner man nästa match är allt glömt förlorar kommer det hänga med som en surdeg genom hela serien !

  3. Hur länge kan Frölunda få behålla Ivar och Max? Känslan är ju att de kan bli toppspelare om de får stanna ett par säsonger.

    Jag tror Frölunda kommer växa in i det mer och mer. Städa bort misstagen.

    Luleå har studsarna med sig just nu men vad händer när Andreasson går torrt i nån match? Han kan ju inte hålla detta hela slutspelet. I så fall är det bara att gratulera till ett NHL-kontrakt och målrekordet.

  4. Tråkigt att Frölunda aldrig kan få en bra start, man måste alltid jobba sig in i serierna. När vann man en match 1 senast? Denna säsongen förlust mot Timrå hemma i kvart 1 och Luleå borta i semi 1. Förra säsongen förlust mot Leksand hemma i kvart 1 och Skellefteå borta i semi 1. Om jag inte minns fel så va det säsongen innan det förlust mot Färjestad i kvart 1 och Växjö i semi 1. Man har ju trots allt löst att vända tillbaka i kvartsfinalerna men i längden kanske det inte är hållbart, tar ju oftast slut i semifinalerna då man ofta är slutkörda i slutet av serien. Men har trots gårdagens förlust en go känsla, men tror även Luleå kommer höja sig, dom kan mer än vad dom visade igår, därför surt att vi inte knep matchen 🙁

  5. Jag tror att Frölunda kommer att växla upp, men väldigt surt att man inte tog gårdagens match, det kan ju bli tvärtom på måndag att Luleå äger matchen men Frölunda gör målen.
    Det gäller ju trots allt att man är som bäst i slutet av en serie.

  6. Frölunda spelade bra. Några individuellt dåliga ingripanden vid 1-0 och 3-2 men överlag tycker jag det var bra.

    Kan man vara lite mer påkopplade från start
    Tvätta bort taffliga ageranden som vid målen ovan
    spela mer fysiskt på Luleås bästa spelare

    så kommer match 2 att se annorlunda ut.
    Den ende som verkar lite grinig och kan retas är Max Westergård. En ny Rosse med ännu mera skills 🙂

    • Får väl göra som häromåret och låta någon bli en Ryan Lasch igen. Filma till sig avstämning på honom

  7. Måste ge credd till Tom Nilsson som var på Andreasson ganska ofta. Självklart vill jag inte att han ska skadas men han måste nötas ner, både fysiskt och mentalt. Kanske borde man ligga nära gränsen och att riskera att det kan bli någon tvåa kanske inte är hela världen.

    • Tom är vår genomgående bästa back, bara hoppas han kan visa upp mer av sin offensiva uppsida som han gjorde i förra slutspelet fram till Skellefteå-grisarna skadade honom!

  8. Känns lite som en måstematch på måndag kväll, förlust där och det väntar två hemmamatcher som måste vinnas. Tyvärr är känslan inte bra, vi har för trubbigt lag offensivt. Frölunda behöver mycket mer chanser än Luleå för att då sina mål. Dessutom måste Lasse komma upp på Lassenivå resten av matcherna

  9. Känner mer att Frölunda saknade studsarna och va bleka när pucken skulle in än att Luleå spelade grymt försvarsspel och hade en bra målvakt.
    Frölunda faller på sina misstag och dålig effektivitet snarare än att Luleå gör bra saker. Lite samma va de mot Timrå, där lyckades man dock över 6 matcher gör 4 bra och 2 mindre bra.

    Kniper man en match på måndag är det faktiskt mer öppet än när serien startade ,

  10. Det känns ju lite lockande att återförena Max och Ivar i samma kedja, och låta Noah Hasa centra dem. En ung rivig kedja som kan vända upp och ner på Luleås försvar och som även visat att de spelar vuxet hemåt!

  11. Nu är det väl så att när serien är hhbbhbh så är det väl förväntat att laget som börjar hemma skall vinna för att behålla hemmafördelen, så jag skulle nog säga att pressen fortfarande ligger på Luleå.

  12. Vår defensiv.
    Den som har fört oss till semifinal,.
    Den var borta igår.
    Vi släppte Luleå fria framför Normann och vi vann inte andra puckarna på Normanns returer.

    Det hade varit pluss om Ruotsalainen lagt ett mål på Westgårds pass, men att Routsalainen missade andra rensa bort pucken på Norrmans retur- som ledde till Luleåmål, det ser jag som mycket värre för matchens utveckling.

    Det spelövertaget vi fick, det gav Luleå till oss, medans de höll stenkoll på de viktiga zonerna framför sin målvakt.

    Semi 1 påminde mig skrämmande mycket om Frölunda för 3-4 säsonger sedan, när man alltid vann skottstatistiken och puckinehav, men sällan vann matcherna.

    Tillbaka till ruta ett och börja med att sätta prio på att hålla rent framför våra målvakter och säkra att man rensar målvaktsreturer 🙏

  13. Det går inte att släppa tanken att det var denna bortamatch vi skulle sno. Måstematch redan i match 2, vi börjar kunna detta nu.

  14. Väldigt bra match igår de sista 45! Men måste tyvärr kommentera Linus Högberg’s insats! Slarvar mycket med pucken och det är han som är ansvarig för att vi släpper 3-2 målet. Självklart inget personligt men kanske vi har en junior som kan avlasta lite!
    Vi vänder denna serien! Var så säkra😀

  15. Lite kul att man redan sett flera Luleåsupporters som verkar ha tagit ut segern I förskott och verkar tro att detta blir en enkel resa för Luleås del xD

    Dem är ju väldigt duktiga på att vara ”mästare” på förhand… Sen kan man ju se det som att Luleå alltid ”måste” slå just Frölunda för att faktiskt kunna vinna något vilket historiken också säger.

  16. Fråga, Leman: Hur ser du på Ruotsalainens spel i defensiven? Gick han inte bort sig på två av Timrås mål och nu en svag insats framför mål på en retur? Är det tillfälligheter eller behöver han höja sig?

    • Har noterat att han haft några situationer där han behöver vara tuffare framför eget mål. Inte bara i går. Här behöver han bli bättre, tuffare.

  17. Max Lindholm i SAIK på väg till Frölunda enligt Hockeynews. Trots ett år kvar på kontraktet.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Frölunda–Bordeaux 11–1 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda vann med hela 11–1 hemma mot Bordeaux i den avslutade CHL-matchen före slutspelet. ► Här hör...

CHL-tisdag – bör bli första steget mot något bättre i SHL

► Matchdag: Frölunda, redan slutspelsklart i CHL, avslutar mot Bordeaux. ► Viktig kväll ändå – som ett första...

Lasus stora vecka, först egen hyllning, sedan en del av Lundqvists

► Inte bara ska Joel Lundqvist hyllas i veckan, så även Nicklas Lasu. ► Här berättar 37-åringen om känslorna...
Senast kommenterat

Har det någonsin funnits en tydligare slashing på Bordeauxspelaren gentemot Clarke? Domaren står i fritt läge några meter bort och tar inte den? Hur är det möjligt? Ibland går det inte att förstå hur gärna man än vill! Inte undra på att Frölunda sällan får med sig utvisningar i SHL när det är SHL-do...

Av Ovster
2026-10-14 03:23

Bra att Robban inte gick med ett gäng juniorer. Det förefaller som om han vet vad han gör…

Av Sventon
2026-10-13 23:41

Ja, mycket bra att pumpa in självförtroende i truppen inför LHC och SAIK

Av Jan Barklund
2026-10-13 23:36

Tycker att dagens kedjeformationer faktiskt passade jäkligt bra tillsammans. Visst motståndet, men ändå. 77, 44, 11 samt 10, 40, 70, för att inte tala om 92, 16 & 9 skickade bra signaler. Dessutom Lasu, Friberg med Klyvö alt. Elofsson var kul att se. Tycker alla levererade framåt med ett fråget...

Av Ovster
2026-10-13 23:19

Den kedjan var den största behållningen, och den kan förhoppningsvis bli vår ledande framöver. En riktigt smart center, en playmaker av Niklas Andersson-typ samt en power forward med rätt mycket skills! Sen var det säkert välgörande för många andra i laget att hitta nätet med, inte minst Friberg (va...

Av Johan Carlander
2026-10-13 23:14

Cederqvist och Clarke tillsammans, där snackar vi klass. Hoppas de fortsätter så här resten av veckan, då blir det riktigt kul.

Av Jan Barklund
2026-10-13 23:05

CHL i Scandinavium funkar ej. Bara final som säljer. 5000 i Scandinavium är totalt värdelöst.
Tragiskt att supportrarna inte vill se sitt favoritlag även i CHL

Av Jan Barklund
2026-10-13 23:03

Tack och bock för analysen och mini-intervjuerna!

Av theothermarcus
2026-10-13 22:42

Många som fick känna på nätet, alltid bra. Fick lira lite gött helt utan någon som helst press då matchen snabbt var avgjord.

Mycket go känsla in i laget inför kommande SHL-drabbningar, det är alltid bra.

Av Jojje
2026-10-13 22:30

Tack för sammanfattningen.

Av ligula1962
2026-10-13 22:29

11-1 är såklart ett Kalle Anka-resultat, men det visar ju lite att VF är rätt bra när de kan, eller om ost- och vin-mumsarna är usla.

MEN! Det är tråkigt att vi inte lyckas mobilisera mer intresse för en sån här match än att spela den i Borgen. I varje hemmamatch vi haft har det funnits en rätt s...

Av andreas
2026-10-13 22:27

Peterson har dock sina lägen, vissa mer eller mindre öppna, men missar ändå. Han behöver få till några mål så självförtroendet höjs. Det KAN inte vara på topp just nu!

Av Ovster
2026-10-13 21:52

Är verkligen inte nån urbota optimist men idag är kommentarerna så mörka att man kunde trott att alla här håller på ett lag som ligger sist, ett lag utan ungdomsverksamhet och med 12 skadade spelare. Vi kommer igen. Älgen såg bra ut med Clarke, om än mot ett avsevärt sämre motstånd. LDN fick också g...

Av Sulan
2026-10-13 21:34

Frölundas damer hade förmodligen också kört över det här laget. Jösses vilka blåbärsgäng det finns i chl. Kände också det där öronbedövande trycket från publiken, det var grymt. Hoppas det kommer fler sådana här ligor som Frölunda kan satsa ännu mer på. Alltid kul att vinna något om man nu inte sats...

Av Mogge
2026-10-13 21:28

Ja, men i vissa fall tror jag faktiskt att det är så. Som ett slags skydd. Att kunna säga ”vad var det jag sa” istället för att bli helt knäckt när det inte blir något SM-guld.
Själv har jag svårt att se poängen med hockey ifall jag inte tycker att det är roligt, vilket det blir iom att det går up...

Av Bemo
2026-10-13 21:27

Ööööllll- lundaaaa

Av PPP
2026-10-13 21:24

Spelade du internationell hockey när du var 18?
Han skall vara skitglad! Med i anti-mål-protokollet :-)

Av PPP
2026-10-13 21:23

Tur att det inte blev någon överkörning. :)

Av robertkjellner
2026-10-13 21:14

Helt klart!

Av Grundin
2026-10-13 21:11

Min första tanke med!

Av jt630421
2026-10-13 21:08