OS-hockeyn avslutas med drömfinalen: Kanada–USA (14.10). Den som inte ser fram mot den fajten … äh, sådana stollar finns väl inte. USA har spelat bäst, Kanada har lite storebrorsfördel, svårtippat – jag säger 3–2 USA.
I väntan på nedsläpp, lite annat, det här.
Allt ”fiaskosnack” om Tre Kronor, jag tror det bottnar i en övertro på de svenska spelarna.
Nej, man kunde inte förvänta sig att Sverige skulle gå till OS-final.
Nej, vårt land fostrar inte superstjärnor som förr, matchar inte Kanada eller USA i den aspekten.
Nej, Sverige ska inte slå Finland, även vår blåvita granne har större stjärnor om vi bara är inne på det spåret, framför allt: Aleksander Barkov (ej med i OS) och Mikko Rantanen. Man har bättre centrar i Barkov, Sebastian Aho och Roope Hintz, man har en vassare målvakt i Juuse Saros. Svenska förluster i OS och Four Nations Face-Off, det är ingen slump. Två bra, jämnstarka hockeynationer.
På ett sätt överträffade Tre Kronor mina förväntningar i OS, insatsen mot USA i kvartsfinalen var riktigt jäkla bra, man matchade bröderna Tkachuk & Co nästan fullt ut, det kunde mycket väl ha blivit en semifinal mot Kanada.
På ett annat sätt underpresterade gruppen, truppen, eller ska vi säga ledningen av den. Sam Hallam & Co tycktes inte ha riktigt koll på spelarna man tagit ut, det var ett jäkla hattande, spelare in och ut, rollerna otydliga, det tog tid att hitta något slags kemi och det kändes som att man aldrig riktigt fick ut max av gruppen.
Exempel 1: William Nylander underpresterade rejält. Ljumsken? Okej, men då borde han inte ha spelat. Det kan också ha varit att Nylander användes fel, med tuffe/rejäle centern Joel Eriksson Ek samt Adrian Kempe istället för med kvicktänkta, ”kvickhänta” spelare. Såg ni hur Nylander levde upp (i alla fall lite) i period 3 mot USA när han fick spela med Jesper Bratt? Lika barn leka bäst.
Exempel 2: Bratt, ja … det gjordes stor grej av att Filip Forsberg var bänkad inledningsvis. Ett mycket större fel, åtminstone i min bok, var att Bratt fick spela så lite. Sverige är inte så bra, inte så offensiv brett, att man kan avvara New Jersey Devils-stjärnan.
Exempel 3: Joel Eriksson Ek, Marcus Johansson och Matt Boldy har varit en högklassig kedja för Minnesota Wild. I en kort turnering som OS handlar det om att blixtsnabbt komma samman som lag, att då inte ta vara på den ”gratiskemin”, alltså bygga en kedja runt de båda Färjestadsprofilerna, det förstår jag inte. Johansson är väl ett för litet ”namn”, men det här var ännu ett misstag, anser jag.
Det går att hitta fler, men det är också lätt att coacha från soffan, det bör man vara medveten om.
Att Tre Kronor så sent fick ihop laget betydde att man drabbade samman med USA redan i kvartsfinal, och då är mina frågor:
* Spelar det verkligen roll om man övertidstorskar i kvartsfinal eller semifinal?
* Hade den svenska prestation per definition varit bättre om Lucas Raymond inte hade tappat humöret mot Slovakien eller om Jacob Markström räddat den där 3–5-pucken, om Sverige fått spela bronsmatch istället får att åka hem efter kvarten?
* Spelar det stor roll med teknikaliteter som att blågult nu fick placeringen 7?
Mitt svar är ett klart och tydligt ”nej.” Målet måste vara att gå till final, helst vinna den, även om Kanada och USA är snäppet före på papperet. Åka ut i kvart eller semi, det är samma sak på så vis att det betyder att man misslyckades. Och det här med plats 7 … vem i herrans namn bryr sig? Det är väl ingen normal människa som på allvar anser att det fanns sex bättre hockeylag i OS?
Sverige föll med flaggan i topp mot USA, men min åsikt inför World Cup om två år består:
Laget måste coachas av någon med daglig erfarenhet av NHL, en som lever med och matchar mot de spelare som uppträder på den största scenen. Att sätta en SHL-coach som högste ansvarig, det är som att en skicklig allsvensk coach skulle leda Färjestad i SM-slutspelet.
Det finns gott om nordamerikanska coacher som vill ha jobbet. När Rikard Grönborg nu tar över efter Hallam bör han få mer av en GM-roll och se till att de svenska chanserna optimeras i kommande World Cup och OS.
***
Mina fem bästa svenskar i OS.
1. Lucas Raymond.
2. Rasmus Dahlin.
3. Erik Karlsson.
4. Mika Zibanejad.
5. Joel Eriksson Ek.

Det finns en övertro på landslaget helt klart. Ett av problemen tror jag är att NHL plockar över allt som dem kan sedan hamnar många i AHL stannar i utvecklingen eller tappar självförtroendet.
Hade inga förhoppningar blev därför inte särkilt besviken .
Det man kan bli besviken på är att ALLTID när det bränner till så går ALLTID domsluten Kanadas väg vid jämna tillställningar !
Förlåt, men det där stämmer ju inte alls. En gammal klyscha som inte blir mer sann för att den upprepas ofta
Såg du Tjeckiens sex man-mål mot Kanada? 😉
Undantag går säkert hitta i grundserien men i finalerna är det defenitiv så !
Säger som jag sa till vänner och bekanta redan innan OS. Tar Sverige medalj i herrhockeyn i år är det en bragd. Har man någon som helst hockeykoll så ser man att många länder sprungit om Sverige på många plan… Hoppas förbundet nu ser till att skaffa en riktig förbundskapten till att börja med. Förbundet måste ju först och främst tro på sitt landslag och ge rätt förutsättningar.
De presterade som jag förväntade att de skulle göra. Hade Kanada, USA, Finland och Tjeckien före Sverige. Hade inte räknat med att Slovakien skulle gå så långt men de kanske de inte själva hade heller.
Sverige är inne i en generation med duktiga spelare men de är i skiktet precis under världstoppen. Nylander är en duktig spelare men ingen Peter Forsberg. Gustav Forsling är bra men ingen Lidström osv. Då pratar jag nivå och ingen direkt jämförelse som spelare.
Varför måste coachen vara svensk?
Ta in den som är bäst för uppdraget, kompetens borde vara ledordet inte nationalitet. Det kan man lalla om i hittepå-vm etc. Där kan svenska, coacher som leder på lägre nivåer som SHL få komma upp och känna på lite mer internationell hockey. Vid en kort turnering gäller det att få ut max av materialet under kort tid. Hallam verkar dessutom hantera situationen som en sårad dovhjort. ”Alla är emot mig, ingen tycker om mig”. Lite looser-mentalitet å ena sidan, och kanske mänskligt å andra sidan. Men man vill ju ha någon som går före, leder och är tydlig med sin energi och spelidé.
Skadeproblematiken är nog svår att bortse ifrån… många ifs and buts men hade Hedman varit på topp samt Landeskog haft hela säsonger hade chanserna såklart ökat.
Nu blir det de två bästa lagen i final!
👊🏾✨
Håller med redaktören helt och hållet
Vi behöver även införa liten rink i Sverige, de flesta stora hockey nationerna spelar på små rinkar. Ställer högre krav på spelarna, snabba beslut, mer teknik, mer fart i matcherna. Domarna behöver döma som i NHL. Inget massa tjafs med spelare och coacher efter varje domslut utan bara åka o sätta sig i utvisningsbåset.
👍
+1
OS mest uttjatade fras. ”Det pågår energiläckage framför mål”
Ledsen att säga det, men jag slutade att läsa direkt när förolämpninen kom.
Läste npgon rad till för att se om detnkom något som hittade om att jag inte är en IDIOT.
Men den kom inte, utan so vanligt så uppvisas en total oförståelse för icke likasinnade.
Tråkigt, men inte ovanligt,,,
Du menar väl ändå inte på fullaste allvar att du tog illa vid dig av en uppenbar hyperbol?..