► Samuel Fagemo i juniorlandslaget – bör ha goda chanser att spela JVM i vinter.
► Och så en påminnelse:
► Hockeyquiz på John Scott’s Avenyn nästa måndag – glöm inte att anmäla er.
JAG TOG UPP det redan i går, det var förstås ingen högoddsare när förbundskaptenen Tomas Montén släppte truppen till tjeckturneringen (Hodonin, 6–12/11) i dag:
Samuel Fagemo, 18, får göra sin debut i det äldsta juniorlandslaget.
Han var inte med i den stora turneringen i Kanada i somras, han var inte med i fyrnationsturneringen i Ö-vik sent i augusti, men efter vad Fagemo presterat på slutet kändes han gjuten i Monténs trupp.
Är man så bra mot vuxet motstånd, då ska man in i juniorlandslaget.
Är man så bra mot vuxet motstånd, då är man en het kandidat för att få spela JVM i vinter.
Säsongens hockeyhöjdpunkt på landslagsnivå avgörs den här gången i Vancouver, Kanada (Sverige spelar sina gruppmatcher i Victoria en bit utanför) och även om det saknas några spelare i den här truppen (bland annat är Isac Lundeström upptagen i NHL, Fabian Zetterlund och David Gustafsson är skadade, Rickard Hugg spelar juniorhockey i Kanada) så är känslan denna:
Går Samuel Fagemo in med samma självförtroende, spelar samma rejäla, vuxna hockey som i Frölunda – då har han en jättechans att nå JVM.
2+2 på sex SHL-matcher, 3+2 på fyra i CHL, det är starka papper för en 18-åring.
Fagemo gick orörd i NHL-draften i somras.
Räkna med att det blir huggsexa 2019.
Arizona Coyotes har som ni kanske minns haft över Fagemo på sina camper, den NHL-klubben ser nu risken att de hjälpt svensken att bli för bra.
Så kan det gå …
Filip Westerlund – JVM-petad i sista stund i fjol – ska också med till Tjeckien, han borde ha goda JVM-chanser, men backkonkurrensen är tuff och Filip behöver få vara hel och spela mycket i SHL.
JVM-killarna missar som vanligt ett antal SHL-matcher, i Frölundas fall handlar det om sex stycken skulle Fagemo och Westerlund tas ut.
Sedan ska man ju inte helt räkna bort supertalangen Lucas Raymond här, men denne ska först spela World Under-17 Hockey Challenge. Kanske är han ändå ett år för ung?
***
Hockeyquiz, ja – ni kommer väl ihåg att rakapuckar.com har ett sådant?
Så här är det:
## Måndag 29/10, 19.00.
## John Scott’s Avenyn
## Främst hockeyfrågor, mycket Frölunda, men även lite annat.
Vinnarna kammar hem ett presentkort på 500 kronor, att användas på John Scott’s Avenyn.
Max fyra i ett lag, anmäler gör ni ett mejl till henrik.leman@gmail.com – märk det gärna med HOCKEYQUIZ
Helst senast fredag efter lunch, vi kommer inte stoppa några, men alltid bra att veta i tid och kunna planera lite.
Tipsa gärna andra. Kul att få se många av er. Välkomna!
***
Slutspelsdagarna för CHL är nu definitivt satta.
6/11, 19.45: Lugano–Frölunda
20/11, 18.00: Frölunda–Lugano
Intressant att se vad ni tycker om starttid 18 för hemmamatchen. Lockar det fler eller färre?
***
Johan Sundström har gjort 13 matcher för sin KHL-klubb Kunlun Red Star.
Facit: noll poäng.
Den såg man inte komma, riktigt. Han snittar dock istiden 16.30 per match och tekar 60 procent, så det är ju inte som att göteborgaren inte är involverad i matcherna.
Jag vet att flera av er drömmer om en återkomst till Sverige för Johan, ha då i åtanke skattesituationen som omöjliggör en sådan förrän en bit in på 2019.
Om Johan ens skulle vilja. Vilket jag inte alls är säker på. Så … väldigt många nypor salt här.
