SMÅTT OCH GOTT

Ett styrkebesked – Niederbach var dominant nere i Malmö

► Ett brett och spetsigt Frölunda hade en dominant i nummer 27.
Här bryter jag ner 6–1-segern mot Malmö och ger er mina fem bästa i Frölunda.

66 Kommentarer

        • Ni är roliga. 🙂 Det hemska här är att det faktiskt finns folk som kunde ha skrivit så där – på allvar.

          • TV4-folket brukar väl slänga sig med det där uttrycket så fort det vankas toppmöte, vi får väl se imorrn…

            Tack annars för bra krönika, kan bara håller med om både Niederbach och Peterson, för så här stabil centersida har vi inte haft på många år!

            I övrigt får man applådera både Bulan och domarna för ovanstående, men ska man få bort styggelsen med filmningar och förstärkningar så måste det bli avstängningar för det!

            5000 i böter för en hockeyspelare är ju som vad Raka Puckar kostar för en dag för oss, en piss i havet!

  1. När NDN lyckas med sina dragningar då kan han vara en förbannat bra spelare.
    Men han tappar pucken väldigt mycket och gör väldigt risky dragningar på blå och andra laget kan få sylvassa kontringar och mer momentum i matcherna.

    Tyvärr kostar det mer än det är värt och spela han med Routsa, Innala.
    Visst han gör lite assist och mål ibland, men det lossnar inte för honom.
    Tycker det är dags att ge någon annan chans nu, för NDN har fått otroligt mycket möjligheter nu och visa upp sig. Visst känns det som Weiss kommer gå in i den kedjan nu när han väl kommer tillbaka. För Thorell fungerar bäst i kedjan med JP, Friberg av alla spelare man testat hittils.

    • NDN är en sån där spelare som set ut som en rund miljon när allt stämmer men som spelar med för stor risk och är för dålig i allt det andra förutom offensiven. Att spela med ansvar och mer fysiskt. Vem vet, det kanske kommer men just nu tycker jag han är sämst av de forwards vi har. Om alla är hela tycker jag Westergård (en annan som har det tufft just nu) och NDN får slåss om att få speltid.

  2. Det där säger något om att Bulan är pressad. Att Blomqvist håller sig så lugn är imponerande.

      • Här ska man minnas att Bulan (och Luleå) ju jobbat med Shinnimin och har en del i att han minimerat sina dumheter.

        • Precis Leman. Om man nu ska kritisera Bulan finns det bättre saker att rikta in sig mot. Han fick faktiskt Shinnimin att tona ner sin mer flamboyanta sida.

  3. Tömmernes en gigant just nu! Titta hur han löser situationer i egen zon genom att pausera och sen hitta blad på en forward. Han stortrivs under Robban. Det hör man när han intervjuas. Äntligen spelar han så bra som han kan.

    Lasse sjukt stabil just nu. Suger åt sig nästan alla puckar.

  4. Det komiska med HV är att man sparkat så mycket tidigare så nu pratar man om kontinuitet fast man är i en situation där man kanske borde agera.

    Först tog man en helt oprövad tränare till ett lag som behöver mer erfarenhet, kompetens och förmåga att bygga något över tid. Blomman har sina kvaliteter men han uppfyller inte den profil man behöver just nu.

    Sen fick man för sig att Liljander är Guds gåva till sportchefer och är nästan på väg åt en Nubben 2.0.

    Problemet för HV är att lagen man har framför sig just nu, Brynäs och Luleå, inte kommer ligga där hela säsongen. De förväntade bottenlagen såsom Leksand, Timrå, Malmö, Djurgården och Linköping har redan börjat segla ifrån. Det blir extremt tufft att ta igen det nu.

    Blomman har alltså poängsnitt på 1.03 poäng per match över 62 matcher. Det är nog bland det sämsta i SHLs/Elitseriens historia.

    Snart får man nog fundera på att slå en signal till Lillis Lundh, Roger Melin eller liknande för att försöka rädda upp det sjunkande skeppet.

  5. Jag tycker Thorell borde in som tvåa på din lista HL, finurligheten och spelglädjen han utstrålar tror jag smittar av sig på andra i laget. Har inte sett någon statistik på tekningarna från igår, men min känsla är att vi inte vunnit så här många tekningar sen Joel slutade. I övrigt måste jag hålla med om Lasse, jösses vilken monsternivå. Ser fram emot Rögle på lördag nu, men fullt hus, tidig lördagsmatch och två matcher tidigare i veckan är varningsklockor, det har vi sett tidigare.

    • 23/24: 47.65%, 14:e plats.
      24/25: 47.97%, 12:e plats.
      25/26: 50.85%, 6:e plats.

      Niederbach (53.61%) och Lasu (53.21%) leder vägen. Lasu har faktiskt bättrat sig rejält mot tidigare i karriären då han oftast låg under 50% i tekningar. De tre senaste säsongerna har han varit över 50% och stegrat sig för varje säsong.

      • Sista säsongen med Joel var vi nia med 49.50%. Joel vann 60.46% av sina tekningar, så han höjde statistiken rejält för oss. Det var bara Patrik Carlsson (50.41%) utöver Joel som var över 50% bland de ordinarie tekarna.

  6. Härlig seger. Jodå, det finns visst något som heter seriefinal om det är i slutet av en serie och ett lag kan vinna serien genom den matchen, men på lördag är det ingen seriefinal. Man undrar var alla Thorell-hatare tagit vägen? Frölunda borde spela i vita matchställ i varenda match. De röda är inte riktigt Frölunda och ett minne från den löjliga indiantiden.

    • Medhåll på den! Tycker de gröna tröjorna är mycket mer Frölunda. I synnerhet nu med den nya loggan. Kanske blir för mycket grönt? Hoppas på en återgång till grönt igen, men måste ändå medge att det röda matchstället ser bra ut med de gröna byxorna + hjälm. Gillade inte alls de röda hjälmarna.

    • Spelare måste kunna kritiseras utan att folk blir ”hatare”. Om NDN höjer sig rejält om säg tio matcher, är dem som har kritiserat hans pucktapp nu när han inte lyckas med sina dragningar ”hatare” då?

      Thorell hade en svag första säsong med laget. Den andra var bättre men han vägde lite lätt i närkamperna ibland (det gör han väl fortfarande egentligen) och kunde köra fast en del. Ibland fungerade hans uppåkningar och ledde till något bra, ibland inte. Nu under Robban har det blivit klart bättre, Thorells styrkor framhävs på ett annat sätt än under Roger.

      Jag slår ett slag för gröna ställ! 🙂

      • Gillar också gröna ställ, som på 70-talet. Grönt eller vitt. Grönt och vitt är urspungsfärgerna via VF, med röda inslag, men de röda tröjorna borde tas bort.

      • Respekt för att folk föredrar grönt ur ett historiskt perspektiv. Själv gillar jag rött för att det är snyggare och gör oss mindre lika Färjestad och Rögle 😄.

    • Tycker faktiskt att Malmö Redhawks hemmaställ är mycket stilfullt.
      * Vad beträffar Frölunda – så fanns det även en tid före ”indiantiden”.
      Det bortaställ som Frölunda nu har – är mycket påminnande om den ’hemmadress’ och som de bar vid första SM-guldet 1965, exempelvis.

  7. Respekt för andra åsikter, men för mig är det: Nej, till Gröna tröjor, åtminstone som hemmaställ. Gav t.om. bort min gröna tröja.
    Rött är snyggast!

  8. Niederbach fick ju en himla uppsving förra hösten, men sen bleknade det väl ändå en del? Det var ju inte som att han var stabilt svinbra fram tills att Modo åkte ut, eller minns jag fel?

    När jag läste att Händemark inte skulle spela så tänkte jag på det faktum att ett Malmö med eller utan honom är lite som natt och dag.

  9. Fråga till ChatGTP:

    Frölunda HC (eller Västra Frölunda som de hette tidigare) har haft olika färger (huvudsakliga färg) på sina matchtröjor. Kan du lista vilka som funnits och rangordna vilken färg som är mest används?

    Svar
    Vilka huvudfärger har funnits:

    Grönt — det historiska grundfärgen för klubben under stora delar av 1900-talet.
    Frölunda Hockey

    Rött / rödaktigt (inkl. vinrött/klarrött) — infördes som dominerande hemmatröja när klubben (under namnet Frölunda Indians) moderniserade sin profil kring mitten/slutet av 1990-talet; sedan 1994/95 spelar man i rött som huvudhemfärg. Det finns även variationer (mörkare vinrött vissa år).
    Wikipedia

    Vitt — använts ofta som bortatröja eller som alternativ grundfärg vid vissa säsonger.
    Wikipedia

    Guld/beige — inte som huvudsaklig tröjfärg men ofta som dekorfärg/kanter i klubbens färgsättning.
    internationalhockey.fandom.com

    Rangordning — vilken färg är mest använd

    Rött — mest använt under de senaste tre decennierna (1994→), och idag klubbens tydliga hemmofärg. Detta gör rött till den mest använda färgen sett över den moderna eran.
    Frölunda Hockey

    Grönt — historiskt sett (före 1994) klubbens dominanta färg; även efter rödens införande har grönt använts ofta som alternativ/komplement. Sammantaget kommer grönt alltså på en stark andra plats.
    Frölunda Hockey

    Vitt — frekvent som bortatröja men inte lika ofta som rött/grönt som primär hemmatröja.
    Wikipedia

    Guld/accents — återkommande men som sekundär färg snarare än huvudfärg.

    Sammanfattning och tolkning

    – Grönt var huvudfärg under stor del av klubbens historia fram till mitten av 1990-talet.

    – Rött infördes 1994/95 som huvudfärg och har hållit sig sedan dess som standardhemmatröja.

    – Det finns upprepade tillfällen då Frölunda återkommer till grönt som “retro” / hyllning till de äldre åren.

    – Vit har ofta varit bortatröja eller alternativ, inte så ofta som huvudsaklig hemmatröja.

  10. Vilka färger som skall bäras när och var är nog en generationsfråga; jag började följa VF 1989 så för mig är det självklart att spela i vitt hemma och rött borta. Men nu har vi spelat i rött hemma under så lång tid att det nog är den färgen de flesta är vana vid. Jag ser gärna grönt borta i de matcher de funkar.

  11. V Frölunda är grönt och vitt, det är historia från start och en klubb byter inte färger om man inte vill göra våldtäkt på historien. Det handlar om tradition och klass. Att ta bort Västra var också ett dumt beslut.

    • Det där är ju DIN åsikt. Kan ju vara bra att vara öppen för och respektera att andras också 😉 För oss ”yngre” som började följa Frölunda under sent 90-tal är ju indianen och den röda-matchtröjan just Frölunda. Tack för ordet!

      • ”Yngre” här! Jag ser gärna en återgång till grönt och att man tar tillbaka Västra i namnet. Jippo-indianen växer man ifrån med åldern. 🙂

    • HL: ”historia från start”??
      Har Du glömt de blågula tröjorna (VFrölunda) och som uppvisades vid Frölundas första premiärmatch i den högsta serien år 1959?
      Dessa retrokulörer användes åter en gång senare vid just mötet mot DIF i Scandinavium den 5/12 – 2019 och då i samband med FHC:s 75 års jubileum.

      • Frölunda är från start 1944 V Frölunda., hockey, handboll och fotboll. Grönt och vitt, med gröna tunna ränder för handboll och fotboll. Grönt och vitt har varit V Frölundas färger, sedan finns det ju avarter under åren, tyvärr. Medveten om det. Att Örgryte fotboll skulle byta klubbemblem och färger är ju helt otänkbart, men fotbollen håller ofta hårdare på traditioner, vilket är väldigt bra.

        • När GAIS på den tiden också hade en ishockeysektion (1954-1968) så tävlade de i sina gröna tröjor.
          I derbyn och DM just emot Gais HK så ställde VFrölunda redan då upp i sina blå/röd/gula tröjor, i varje fall vid de här sammankomsterna när dessa avlöptes lagen emellan – innan VFIF:s nya 1961:s modell av hemmaställ kom på plats.

    • Håller med!!! Till din lista lägger jag gärna en som är PÅ VÄG dit; Max Friberg, liksom Ceder som dessvärre är skadad…..

  12. Imponerad igår att när Frölunda växlade upp i tredje hängde Malmö inte med.
    När modet infann sig så kom lekfullheten i spelet.
    Ser fram mot lördagens match mellan de två lag som toppas serien just nu 🙂

  13. Säger nog nej till grönt. Blir för likt fbk och Rögle. Två lag man absolut inte vill liknas vid.. Rött gör att vi sticker ut lite. 👍 och sen ett stort rungande NEJ till vita hemmaställ. Det är nonsens bara leksand håller på med. Vitt är bortafärg i mina ögon.

  14. Suverän insats – jag instämmer med Leman om topp 5 men – topp 10 är mera rättvist. Tömmernäs var kung igår- på isen och i intervjun. Malmö var inte ofarliga – men jobbet gjordes igår – ingen trötthet syntes som många befarat. Nu ser jag fram emot att se hur VF orkar hålla i detta mot Rögle. Det var mycket hockey godis igår – lobben fram till 5-1 målet … det finns mycket att glädje och självförtroende i årets upplaga – inte konstigt att det ofta är utsålt.

  15. Håller inte riktigt med om att det var en jämn match. Frölunda klart bättre i både första och tredje. I andra hade lagen varsin halva.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Frölunda kan betala, klargör Sjöström, men det finns en lönehierarki

► Är Frölunda berett att betala lika mycket som andra SHL-klubbar? Står man sig i den ekonomiska...

Visst, om bara spelarna stått still under matcherna, så …

► Jag gillar verkligen en detalj med Frölundas nya tröja. ► En annan sak har jag ett stort...

Nödlösningen räds inte centerrollen i Frölunda: ”Kul att testa på”

► Vad tycker Liam Dower Nilsson om att ta ett större ansvar nu när han är hemma...
Senast kommenterat

Låg en enda spelare på under 150 i månaden under Nubbens tid? Sjukt många spelare i intervallet 250-400. Jag får kalla kårar av att tänka på de åren.

Av Gustav
2026-08-09 22:17

Nubben och Adrian gick med på de mesta. Inte kostigt eknomin var katastrof...

Av Björn
2026-08-09 21:25

Honken och Joel hade lön på 450-500k ett tag. Så Frölunda har haft sjuka löner tidigare.

Av Björn
2026-08-09 21:22

Hampus, för att de två inte har annonserat att de tittar åt Europa hållet än, utan de vill vara kvar där borta.
De är inte bara hugga på spelare som du tror, utan de måste själva säga till sin agent att de vill ge Europa chansen.

Av Björn
2026-08-09 21:21

Hur mycket fick Ryan Lasch när han återvände till FHC året (hösten) 2021??
Det var tydligen då ett påskrivet tre års kontrakt och som inte riktigt fullföljdes fullt ut.

Av EDWARD 51
2026-08-09 20:55

Fick inte Joel L 25miljoner för 6år? Det blir ju typ 350tkr i månaden. Angående snacket att man inte betalar för toppspelare........pengar finns för rätt spelare!

Av tommy88pihl
2026-08-09 19:25

Problemet är väk om man tar in någon som borde ha 200-250tkr och ger honom 300tkr+ men han är fortfarande en 250tkr spelare. Tänk dig själv att det kommer in någon på jobbet som levererar som du men har 30-40% högre lön. Jag hade inte gillat det!

Av tommy88pihl
2026-08-09 19:12

Born hade jag också sett kvar i laget, alltid lojal för lagets bästa.
Westergård har inte visat mycket, är tveksam där och Dower Nilsson tror jag inte alls på. Dock ska han få sin chans.

Av Jojje
2026-08-09 18:42

Kostar för mycket...

Av Jojje
2026-08-09 18:38

Tack! Försöker alltid ha respekt för folk härinne.

Av Daniel B
2026-08-09 17:56

Eller Oliver Wahlstrom

Av Hampus Olofsson
2026-08-09 17:37

Du är alltid lika trevlig Daniel B!

Av Grundin
2026-08-09 17:36

Mycket intressant!

Av Grundin
2026-08-09 17:35

Varför går Frölunda inte all in på Kole lind som står utan kontrakt

Av Hampus Olofsson
2026-08-09 17:24

Jag förstår Sjöströms inställning – han vill inte betala en betydligt högre lön och har en gräns han inte tänker överskrida. Men skillnaden mellan Färjestad och Frölunda handlar i grunden om arenan och de intäkter den genererar. Frölunda ligger långt efter på den punkten, och det är inget som kommer...

Av stas87@seznam.cz
2026-08-09 16:55

Missade det viktigaste: håller med om Born. Så jäkla synd att han inte är kvar.

Av Daniel B
2026-08-09 16:34

Grundin, tack för dina svar. Det är ingen kritik mot dig, hoppas du inte tar det så.

Ivar trodde jag faktiskt inte skulle vara så bra.

Jag ska vara ärlig och säga att jag också är lite tveksam till Liam, men vill ge honom en chans.

Av Daniel B
2026-08-09 16:34

Dock skrämmer ordet ”lönehierarki” mig lite i det här sammanhanget. Går det att plocka en toppcenter och behålla den hierarkin?

Av Grundin
2026-08-09 16:20

Har jag inte påstått. Jag svarade på ditt och Daniel B’s inlägg. Jag menar att man skall vara beredd att överbetala för rätt center. Om en sådan skulle dyka upp.

Av Grundin
2026-08-09 16:15

I vilka fall kan vi härleda uteblivna centrar till att Frölunda inte velat betala tillräckligt?

Av theothermarcus
2026-08-09 16:05