Ett annat Frölunda den här vintern, även en annan formkurva?

► Matchdag: Frölunda är i Luleå, en brutalt obehaglig motståndare i slutspelssammanhang, det har dock gått bättre i grundseriehockeyn.
► I kväll håller vi framför allt koll på spelet i egen zon.

Robert Ohlsson förklarar något under onsdagens träning.

Med risk för att upprepa mig – Frölunda är mer än tidigare höstar ett pågående arbete, ett lag som kommer växa.
Handlar inte om att, däremot om hur mycket.
Kanske syns något redan uppe i Luleå?

36 Kommentarer

  1. Jag tror helt klart vi kommer få se ett Frölunda som är byggt för att vara bäst till våren och att detta blir första säsongen på länge där vi är jämnare över och efter juluppehållet än tidigate år.
    Trots mycket som inte varit bra i första matcherna, finns också många styrkor och ljuspunkter att ta med.

  2. Frölunda borde bli bättre efter hand. Problemet är väl att det gäller alla lag.
    Utöver SAIK har de flesta lag ett antal nya spelare som ska anpassa sig till ett nytt spelsätt.
    Jag känner som jag trodde inför säsongen: Frölunda hamnar nånstans plats 5-8 i tabellen.

  3. Det måste ju finnas en hygglig center på marknaden, jag tänker typ Rouhomaa. Vi behöver en hygglig tekare med erfarenhet som stabiliserar defensiven om det inte finns en toppcenter tillgänglig

    Vi har ju haft tur och inte ”förtjänat” de 2 vinsterna, statistiken pekar ju på att vi borde ha 0 poäng… Finns uppenbar risk att det går utför med den här centeruppställningen, plats 5 till 8 låter optimistiskt

    • Det måste bli fred i världen också. Alltså … nej, det ”måste” inte finnas centrar på marknaden. Men … ju längre det går, skulle LDN inte utvecklas, skulle Meijer inte hålla, desto mindre kräset lär Frölunda vara.

    • Uppsatt på waivers är bara en teknikalitet, Skoog skickas till AHL. Det var på intet sätt oväntat för honom. Han måste ”passera waivers” innan han kan rapportera till Grand Rapids, andra NHL-org. har 24 timmar på sig att hugga. Skoog räknade med att inleda i AHL så det är inga konstigeter. Mer överraskande då med Calle Grundström (Philadelphia).

  4. Jag vet att det har varit uppe för diskussion nån gång tidigare, men jag skulle önska att om möjligt återgå till att ha matchtexten som en vanlig matchtext. Nu har både match 1 och 2 lurat mig att du inte har lagt ut något för att jag scrollat ned, upptäckt att det inte är något där, och sen har bannern hunnit flytta sig till nästa artikel. Är i mina ögon en av de absoluta huvudartiklarna, och matchdiskussionerna är för mig nästan lika stor del av Raka Puckar som att läsa efterhandsanalyser.

    • Menar du det, Rasmus.? Att den är så svår att hitta? Okej, jag får givetvis överväga detta då. Lovar inget. Tycker det är rätt skönt att slippa tapetsera sajten med ännu en inför match-text, men … ska fundera.

  5. Kan vi inte bara konstatera att frölunda har en svag centersida tills nu, får hoppas att Sjöström hittar något snart! Klart slut!
    Värre är det att se när vi möter fysiskt och högt stående lag med hög press, som dom 4 senaste matcherna!
    Då ser Frölundas väldigt ängsliga ut, och uppspelt från backarna blir oftast en puck utan adress eller så fastnar dom i egen zon och blir överspelad!
    Luleå ikväll blir som vanligt jobbigt och samma mot Malmö nästa match, om frölunda skall överhuvudtaget ha möjlighet i dessa matcher då gäller 5 man i bild och ett lagspel som funkar fullt ut!
    Men känslan är att nu är turen slut!

Delta i diskussionen?

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Joel i centrum – kan Frölunda smittas av hans vinnarskalle?

► Matchdag: Ja, det är ju det, Frölunda–Skellefteå. Lätt att glömma bort i all hysteri som föregår...

En utmaning att ställa om efter Joels hyllning: ”Mer ryggmärgsspel”

► Det är ingen vanlig lördag som väntar. Ingen vanlig hockeymatch. Men – det är ändå tre poäng...

Carnbäck inför Lundqvists stora dag: ”Ingen är i närheten”

► Vad minns Patrik Carnbäck av en ung Joel Lundqvist? Varför hyllar han honom med så stora ord? ► Ni...
Senast kommenterat

Kallio & Lasch är väl de tydligaste namnen som borde fått en plats i taket men icke...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-10-17 00:04

Är inte det där lite av en myt att det går illa efter hyllningsmatcher? Läser man artikeln ovan så känns det ju inte som att resultaten brukar ta stryk direkt.

Av andreas
2026-10-16 23:00

Ja, det var lite "udda" tajming på Beckmans inträde i valberedningen och hans tröjhissning.

Av Jonas Å
2026-10-16 22:18

Oj, missat det? Var rätt omdiskuterat när styrelsen beslutade att hissa hans tröja. Bäckman, som även då satt i valberedningen.

Av Acke
2026-10-16 21:58

Mitt främsta Joel-minne är finalserien mot Färjestad under lockouten 2005, när han som enda spelare vågade stå upp och ta fighten mot Souray. Jävlar, vad han växte redan då!

Av Gustav
2026-10-16 21:41

PS: Skellefteå är det bästa valet av motståndare, inte bara för rivaliteten, de bästa matcher jag sett i SHL, är mellan de två lagen!
Leve Joel!

Av Tommy Nilsson
2026-10-16 21:23

Tyvärr så fanns det nog ett ganska tragiskt människoöde bakom signaturen Herr Lakers. Som jag minns det så var han ett kul och trevligt inslag här i kommentarsfältet när han dök upp. Men som med tiden spårade ur i ett evigt gnäll på Joel som bara gjorde folk irriterade.

Av Kalle Kula
2026-10-16 21:21

Det är kusligt, hur illa det ofta går i de matcher dör Frölundas stora hyllas och/eller tröjan hissas...
Man förlorar matchen.
Ibland sägs det bero på att spelarna blir stela, under cermonin.
Det blir isf motståndarna också...
Min gissning är att spelarna spänner sig, för att de verkligen så g...

Av Tommy Nilsson
2026-10-16 21:15

Det hade varit extremt skoj!

Av jt630421
2026-10-16 20:20

Jojje: Vet inte vad för slags sedvänja Frölunda spelarna sinsemellan har efter en vinst på hemmaplan en lördagseftermiddag med start 15:15.
Kanske går de då på lokal efteråt och tar sig en stänkare alla tillsammans? ;)

Av EDWARD 51
2026-10-16 19:42

👍🏻

Av Totte
2026-10-16 19:24

raschen87: När Du här nämner om "Växjö Lakers" så kommer jag nu väl ihåg den signaturen.
Ja, som sagt vad det blev 'too much' med hans eller hennes alltför många gånger felaktiga yttrande om Joel.

Av EDWARD 51
2026-10-16 19:16

Det förstår jag.

Av Henrik Leman
2026-10-16 19:07

Det kommer bli känslosamt för alla inblandade och det är något fint med det. Måste få vara så.

Sedan efter att hyllningen är över, då ska det ryka ur öronen på varenda spelare. Inte en enda millimeter ska ges bort utan det ska bli tre poäng, till vilket pris som helst när den störste ska hyllas!

Av Jojje
2026-10-16 19:04

Är det bara jag, men Bäckmans tröja är väl inte i taket?
I så fall behöver jag verkligen gå till optikern.

Av Jojje
2026-10-16 19:00

Exakt. Och jag vill inte på något sätt förringa den här suveräna sajten.
Men 45 minuter med Joel med frågor från bl.a Henrik 44 år var ordentligt sevärt.

Av Totte
2026-10-16 18:56

Klokt. :)
Menade mest att du har rätt, man ska ha respekt för svårigheterna som existerar.

Av Henrik Leman
2026-10-16 18:49

Precis. Tänker att det är lättare att hitta ett färskt poddavsnitt med rubrik ”Joel” än att gräva i arkivet här.

Av Totte
2026-10-16 18:28

Nja.. Han försökte flytta på Domaren med handen för att komma åt att slå på HV-spelaren.

Av Totte
2026-10-16 18:24