SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34
SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34 | Centrarnas marknad i SHL 66

En sista SHL-match – sedan är det fullt fokus på OS ett tag

► En sista SHL-match, Frölunda–Växjö – men sedan är det OS-feber. Eller?
► Häng med på mina funderingar om Frölunda och OS-hockeyn. Det kommer mer. I båda fallen.

SHL i kväll tisdag, OS med Tre Kronor onsdag.

Frölunda–Växjö tisdag. Tre Kronor–Italien onsdag.
Är ni laddade inför OS?
Är det hockeyårets höjdpunkt för er?
För mig dränks hockeyn lite i allt annat, ett riktigt VM (alltså World Cup) går jag mer igång på – men visst ska det bli förbaskat kul och spännande att följa festen nere i Milano.

DET ÄR ROLIGT det där med namn, associationer och minnesbilder. ”Samuel Påhlsson” sa presschefen Peter Kymmer om Samuel Johannesson innan han kom på sig själv. ”Marcus Johannesson” sa jag till en god vän som ringde och undrade vem jag skrev om.

Så det kan bli. Suck. Nå, på tisdagskvällen gör Halmstadkillen sin hemmadebut för Frölunda, laget han hejade på som liten grabb. Kul att följa 25-åringen som jag tyckte såg oväntat bra ut uppe i Luleå givet de usla förberedelserna.

Annat att hålla ögonen på:

▶️ Jacob Petersons comeback. Värdefullt.

▶️ Kan Frölunda hitta tillbaka till en hockey där ord som tålamod och defensivt förstånd inte bara är hittepå? Här och var har jag läst att 3–7 i Luleå berodde på dåligt ”backspel.” Jösses, nej – defensiven är så mycket mer, forwards som inte tappar puck för enkelt, som får till pressen eller ställer upp och inte bjuder på enkla spelvändningar, som backcheckar hårt så att backar vågar stå upp och hålla laget tajt.
Försvarsspelet byggde Frölundas framgång. Försvarsspelet bygger i sin tur på ödmjukhet och rätt attityd.
En bra insats i det avseendet mot Växjö hade givit ett bättre OS-uppehåll.

––––––––––
Prenumererar ni inte? Testa – kostar bara 69 kronor per månad. Det får man inte mycket för i dessa dagar. KLICKA HÄR.
––––––––––

▶️ Joel Perssons elegans. Jag vet, många av er gillar Frölunda oändligt mycket mer än hockey i stort, men kanske för bara en sekund eller två – skänk Växjöbacken lite uppmärksamhet.

OS, ja – damerna är (starkt) redan klar gruppsegrare och slipper USA/Kanada i kvartsfinal. Därmed blir den fajten spännande, oviss och sevärd. Herrarna öppnar mot Italien onsdag kväll och låt mig kasta ut en fråga:

Är ni laddade?

Är ni tokladdade?

Är ni mer som jag att … visst fasen ska det bli kul men … jag vet ju inte ens vilka lag som är i Tre Kronors grupp?

Allt är okej. Inget är fel. Jag är mest nyfiken.

Som jag skrev i ingressen – ett riktigt VM (alltså World Cup) känns i min värld ett snäpp vassare, allt fokus på hockeyn istället för att den som nu är en del av en jäkla massa annat. Dock – för spelarna är ett OS självfallet massivt.  De njuter av upplevelsen och ska så göra. En fantastisk grej att vara med om, tävla för sitt land i ett olympiskt spel.

När OS-turneringen väl börjar, klart som tusan jag följer varje match med stort intresse.

Jag tillåter mig dock att känna så här – ett OS-guld tappar lite i status när Ryssland inte är med. Lite som att spela ett SM-slutspel, vinna guld men veta att Skellefteå inte fick delta.

Viktigt – jag argumenterar inte för att Ryssland borde få vara med, inte alls det saken gäller,  jag konstaterar bara att utan Kutjerov, Malkin, Vasiljevsjkij & Co är det inte riktigt på … tja, riktigt. Lite som när Sydafrika inte (också det förståeligt) tilläts delta i några rugby-VM under apartheideran.

Två tankar i huvudet samtidigt.

På förhand ser jag Kanada och USA som stora favoriter, det räcker att se laguppställningarna. Sverige saknar Leo Carlsson och Jonas Brodin (Kanada saknar Anthony Cirelli och Brayden Point men urvalet är ju brutalt mycket större), Victor Hedman, Gabriel Landeskog och William Nylander kommer från skador, laget har dessutom en coach (Sam Hallam) som inte alls är van vid att coacha i dessa NHL-sammanhang.

Många skickliga spelare i Tre Kronor, givetvis. Enormt värdefullt med en ledare, vägvisare och vinnare som Landeskog i truppen. Men jag vet inte … går man tillbaka till gamla World Cup och OS så tycker jag Tre Kronor rent kvalitetsmässigt är något längre ifrån Kanada och USA nu jämfört med då.

Så spelar Tre Kronor.

På papperet. Men hockey spelas som bekant på is.

Det här blir kul. Så klart. Bara att skriva om OS gjorde mig mer sugen.

I ett Frölundaperspektiv finns framför allt det här att se fram emot:

Lucas Raymond – gör sin bästa säsong, främste NHL-svensk sett till poäng, med 19+41 för sitt Detroit Red Wings är han nummer 21 totalt, en pinne före en viss nummer 87 i Pittsburgh.

Rasmus Dahlin – bärande back i ett Buffalo Sabres som äntligen har chans att nå slutspel. Vetskapen om vad Rasmus och hans Carolina Matovac gått (går) igenom gör att man håller en extra tumme. Snart ska förresten paret gifta sig. Grattis.

Artturi Lehkonen – viktig för sitt Colorado Avalanche, viktig för sitt Finland.

Håkan Olofsson – den goe gubben från Hisingen är materialförvaltare i Tre Kronor.

***

Kanada och USA är guldfavoriter, Tre Kronor är med där uppe och hotar, det gör även Tjeckien (med flera Europabaserade spelare) och Finland. Kanske även Schweiz. Starkt lag även det rödvita. Men på papperet, min topptrio före första nedsläpp:

Kanada, USA och Sverige.

Jag har Sverige just före Tjeckien och Finland (och lite mer före Schweiz) främst tack vare bredden. Men det är jämnt, oerhört jämnt. Om Finland inte saknat toppcentern Aleksander Barkov, förresten – men nu gör man ju det … 

Ni kan ju jämföra uppställningarna, detta är från första  eller andra träningsdagen, mycket kan/kommer ändras. 

Svenskfundering 1: Jesper Bratt eller Filip Forsberg? Om inte Bratt är given är det ju obegripligt.

Svenskfundering 2: Sverige kommer gå med två målvakter. Det måste bli Minnesotaduon Filip Gustavsson och Jesper Wallstedt.   

Kanada (Mark Masters, Twitter)
Kedjor.
Celebrini–McDavid–Wilson
Marchand–MacKinnon–Suzuki
Stone–Crosby–Marner
Hagel–Horvat–Reinhart
Jarvis, Bennett

Backar.
Toews–Makar
Morrissey–Parayko
Harley–Sanheim
Theodore–Sanheim

Målvakter.
Binnington, Thompson, Kuemper 

USA (The Athletic)
Kedjor.
B Tkachuk–Eichel–M Tkachuk
Guentzel–Matthews–Boldy
Connor–Larkin–Thompson
J Hughes–Nelson–Miller
Trocheck,
Keller

Backar.
Q Hughes–McAvoy
Slavin–Faber
Sanderson–Werenski
Hanifin–Lacombe

Målvakter.
Oettinger, Swayman, Hellebuyck,

Sverige (Adam Johansson, Expressen/TV4)
Kedjor.
Adrian Kempe–Joel Eriksson Ek–William Nylander
Elias Pettersson–Mika Zibanejad–Rickard Rakell
Jesper Bratt/Filip Forsberg–Elias Lindholm–Lucas Raymond
Gabriel Landeskog–Pontus Holmberg–Alexander Wennberg/Marcus Johansson

Backar.
Gustav Forsling–Rasmus Dahlin
Victor Hedman–Rasmus Andersson
Philip Broberg–Erik Karlsson
Oliver Ekman Larsson–Hampus Lindholm

Målvakter.
Jesper Wallstedt, Filip Gustavsson, Jacob Markström

Finland (Daily Faceoff, Twitter)
Kedjor.
Granlund–Hintz–Rantanen
Lehkonen–Sebastian Aho–Teräväinen
Luostarinen–Lundell–Kakko
Tolvanen–Haula–Armia
Kiviranta, Kapanen

Backar.
Heiskanen–Lindell
Mikkola–Ristolainen
Määttä–Jokiharju
Lehtonen–Matinpalo

Målvakter.
Saros, Lankinen, Korpisalo

Tjeckien
Kedjor.
Necas–Hertl–Pastrnak
Palat–Kämpf–Kase
Cervenka–Sedlak–Tomasek
Stransky–Faksa–Kubalik
Flek, Chlapik

Backar.
Hronek–Simek
Kempny–Gudas
Spacek–Rutta
Tichacek–Kundratek 

Målvakter.
Dostal, Vejmelka, Vladar

Schweiz (Nicole Vandenbrouck, Blick)
Kedjor.
Fiala–Hischier–Thürkauf
Meier–Suter–Kurashev
Andrighetto–Malgin–Niederreiter
Riat–Bertschy–Jäger
Schmid, Knak

Backar.
Josi–Glauser
Moser–Fora
Kukan–Siegenthaler
Marti–Berni

Målvakter.
Berrra, Schmid, Genoni

 

34 Kommentarer

  1. Jag håller ej med dig om statusen. OS-Guld får du bara där. Därför tycker jag det är störst. Vinnare av WC är kanske en större prestation, däremot.

    • Statusen tror jag kanske inte att jag tyckte till om, inte mer än att jag berörde hur oerhört stort det är att få representera sitt land i ett olympiskt spel. Vad jag lyfte var att jag personligen nog har lite lättare att gå igång (inte minst före) vid ett riktigt VM, alltså World Cup, eftersom allt fokus då är på hockeyn.

    • Håller med. Tycker World Cup är en hittepåturnering i nordamerikansk anda. Tror tyvärr inte att svenska laget i OS räcker till på långa vägar.

  2. Kul att läsa det du skriver om defensiven (mot Luleå) och jag håller med om det. Det kanske var bristande backchecking från forwards som gjorde att INGEN av backarna vågade stöta mot den Lule-spelare som sköt in det långskott som Lasse nog borde tagit. Där och då irriterade jag mig grymt på att de backade hela tiden, nu kanske jag fått förklaringen!

    Jag kan för lite om NHL, men några namn är ju bekanta och utifrån dessa ser – i mina ögon – USA djäkligt starkt ut.

    • En dålig laginsats var det mot Luleå. Blir bättre ikväll. Är helt övertygad om. Jag håller med Leman att Samuel Johannesson såg väldigt mycket bättre ut än vad jag trodde på förhand med tanke på förutsättningarna.

    • Tror inte så mycket mer än det du redan läst. 😀 Nyckeln för Frölunda är att återfinna tålamod och defensivt förstånd

      • Det är bara Norrmännen som har förstått vad OS är……
        Det är ett gammalt arv som går längre tillbaka är Romartiden. I början fyllde sport en viktig funktion, men idag är det bara ett gammalt arv som förtjänar att kallas för lekar!
        Det tråkiga är dock att det är en massa …. Som försöker utnyttja lekarna till mer än bara uderhållning av den breda massan.
        Men när man argumenterar om vad som är på riktigt, så måste man komma ihåg att inget är på riktigt, utan bara på lek. Detta oavsett vem som får, eller i te får vara med och leka.

      • Sverige kommer åka på smörj så det sjunger om det, mot tex Kanada och USA för att nämna två. Kan bli som i World Cup, fiasko.

    • Den är inte pjåkig, du. Då är inte Point här, du skulle kunna använda Bennett … änna rätt bra bredd här. 🙂

  3. Så bra du skriver detta med defensiven. Skrivit det massor av gånger…defensiven börjar alltid med forwards! Det är där problemet ligger just nu. Luleå matchen var slående. Forwards jobbar inte klart och rätt. Kolla skillnaderna mot när vi var som bäst och forwards jobbade färdigt och vi startade bakifrån med fem man i bild. Alldeles för utspritt det sista. Forwards kommer inte bak lika djupt utan ”fuskar”. Tror dock det är en naturlig följd av resultaten det sista. Man blir osäkra och vill göra ”rätt” snabbare vilket då blir ”fel”. Logisk psykologi.
    OS lite ljummet just nu men suget kommer nog några gruppspelsmatcher in. Tycker fortfarande Sam Hallam är fel person att leda Tre Kronor. Förväntningarna är lågt ställda. Skulle vi fixa ett brons är jag imponerad!

  4. OS står över World Cup. OS är ändå en ”äkta” turnering med stora anor, inget hitte på i nutid.
    Även om man spelar mot t.ex. Italien med fler så ger det en extra dimension. Lex Vitryssland år 2002…
    Sedan ur VF intresse så får vi inte glömma Erik K samt A Wennberg.

    • Erik K och A Wennberg är absolut inte glömda. 🙂 Jag bara nämnde några av flera.
      All respekt för att OS står över ett World Cup/VM i din bok. Verkligen.

      • Jag förstod det då du skrev, ”I ett Frölundaperspektiv finns framför allt det här att se fram emot:”
        Jag ville bara vara tydlig.
        Samma här. Respekt för att vi alla tycker olika.👌🏻

  5. Förstår precis vad du menar! Ska absolut bli kul att kolla men är ju inte i närheten av den laddning man känner när Frölunda spelar. Tvn kommer absolut vara på imorgon men det är på den nivån att man kan greja med annat under tiden, man sitter inte bänkad☺️

  6. Gillar att du nämner Håkan Olofsson i samma anda som Dahlin och Raymond. Tar vi medalj så är det Olofssons förtjänst 🙂

    Gällande forwards i försvarspelet så tror jag det är centerbristen som varit den stora orsaken. Med tanke på att Routsi är en omskolad ytterforward, Peterson skadad, Lasu och Niederbach skadade/halvskadade, så har det sett väldigt klent ut på centersidan de senaste matcherna. Tycker Niederbach såg seg ut mot Luleå, känns som att han var hämamd av något. Hoppas det ör sjukdom och inte skada..

    • I Niederbachs fall är det någon form av skada. Därför han inte tränade i går.
      Ruotsalainen har spelat en del center i sin karriär. Det i sig har inget med Frölundas sämre defensiva prestationer att göra. Center/ytter, skillnaden så mkt mindre än förr.

  7. 270 i månaden till Johannesson, måste vara en bit över det Egli hade. Tydligt att Frölunda tror mycket på SJ.

  8. Bye bye Tomasek

    850 000 kronor brutto i månaden.
    Mattias Persson
    @mattiaasp7
    Över fem år till och med står där i texten. Det vi hört är sex eller sju år.

  9. Klart World cup kittlar, men det är ett NHL-styrt jippo där dom gör lite vad de vill och då blir det inget ”VM” i min bok. World cup bygger inte sporten heller då knappt några lag är med. OS slår det alla dagar i veckan, det har historik, minnen och ett sammanhang inte bara kring en ligas kommers.

  10. Blir svårt att kalla det ”best on best” när den röda maskinen från öst inte är med. På pappret hade dom haft en trupp som hade kunnat utmana både Kanada och USA i denna turnering.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

:)

Av Henrik Leman
2026-07-15 01:51

Du menar som typ Isac Born eller annan fjärdekedja-gubbe? Haha.

Av Alfred
2026-07-14 22:50

Han sa också att det är som att välja mellan mamma och pappa när det gäller Frölunda/HV…

Haha.

Av Alfred
2026-07-14 22:49

Inte illa att orka spela vidare för en kille som Lasch som enligt mina källor missbrukar alkohol rätt friskt. Han gjorde det även i Frölunda har jag fått berättat.

Av jt630421
2026-07-14 22:42

Om det var GP:s podd, eller någon annan med 031-anknytning, så säger Lias förstås så. Hade det varit Jönköpings-Postens podd så hade han säkert talat lika gott om HV71. :)
Jag säger inte alls att Lias aldrig kommer spela för Frölunda, bara att man bör läsa situationen, så att säga.

Av Henrik Leman
2026-07-14 21:18

Ja precis. Lias lät väldigt klart med att efter alp landet så är Göteborg en dröm igen och Jacob Moverare har väl bostad där med och tränar där på sommaren

Av niklas5090
2026-07-14 21:06

Vive la France! I kväll, åtminstone.

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:45

Var det en podd som gjordes här i Göteborg? :)

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:45

Lias Anderson medverkade i en podd där nämnde att han verkligen ville spela i Frölunda igen, han och Moverare kan hamna hemma i Göteborg men kanske först om 2 år!!!
Lias vill spela med Moverare nämnde han också.

Skall bli spännande tror Sjöström kommer men en bra värvning så småningom

Av niklas5090
2026-07-14 20:35

Ang Klingberg så älskar jag detta med backar med defensiva brister!
Jag vill ha mina backar som just backar.
Tänk att värva en forward med offensiva brister....hahaha
Tack för alla texter du pumpar ut. Alltid läsvärt oavsett längd eller innehåll. Ha en bra kväll. Heja Frankrike!

Av STM
2026-07-14 20:33

Jag lovar, hade jag vetat något så hade jag skrivit det. :) Flera klubbar i SHL letar center, Frölunda har säkert Nils Åman högst på listan, för varje dag som går utan att denne sajnat så stiger hoppet.
Tack för snälla ord, btw!

Av Henrik Leman
2026-07-14 20:16

Har du någon mer information om hur det går för Frölundas jakt på center? Bra artiklar som vanligt!

Av Rickard Ljung
2026-07-14 20:13

Det är nog väldigt bra att man gör plats för center junisar tex sådana som lyckats direkt i SHL är Leo C, Björk och Edstrom , men omgivningen måste vara stabil och välvilligt inställd.

Jag tror inte alls på något mirakel värvning - betydligt mer på ” center ämnen” i FHCs akademi.

Av matte
2026-07-14 18:01

Hej! Nej, inte bästa ligan sett till kvalitet. SHL fortsatt bättre, framför allt om man ser till hela ligans kvalitet men sannolikt även topparna – även om en match mellan Skellefteå och Fribourg-Gottéron nog skulle vara rätt jämn. Däremot betalas betydligt högre löner till toppspelarna. Så har det ...

Av Henrik Leman
2026-07-14 10:40

Nja, så illa ska det väl inte vara? Och framför allt – serien är lång. :)

Av Henrik Leman
2026-07-14 10:18

Är det Schweiz som numera har den bästa ligan efter NHL? (KHL räknas inte).

Om SHL hela tiden förlorar dragkampen om de flesta av de bästa spelarna som inte platsar i NHL så kommer det att bli resultatet i alla fall, eller har jag fel?

Av Karl Forsberg
2026-07-14 02:42

Blir många juniorer (typ två hela kedjor) i höst...

Av Patric Agblad
2026-07-13 23:12

Ledsen, Gustav – men jag tror alla behöver förstå att det sannolikt inte är den kalibern på spelare som de centerjagande SHL-klubbarna kommer lyckas värva. White lite för bra, hade chans att göra bra pengar i Schweiz – rätt givet att han skulle ta den.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:30

Ja, Christian, där var Schweiz hela tiden det väntade valet.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:28

Colin White tar samma väg till Schweiz. Det känns verkligen jättebra detta!

Av Gustav
2026-07-13 22:23