► 5–3 på Storhamar, tre poäng, målvaktsmål – allt frid och fröjd för Frölunda? Nja … nä.
► Här bryter jag ner CHL-matchen i Norge och blickar framåt. Val-fri läsning? Nix. Kommer en stump om det där också.

► 5–3 på Storhamar, tre poäng, målvaktsmål – allt frid och fröjd för Frölunda? Nja … nä.
► Här bryter jag ner CHL-matchen i Norge och blickar framåt. Val-fri läsning? Nix. Kommer en stump om det där också.

Senaste nytt
Bra analyser som vanligt. Jag har en tanke med att det kanske är bra att det finns saker att jobba på? Förra hösten såg jag inte att Frölunda skulle kunna förlora en slutspelsserie med 4 matcher. Sedan blev det totalt haveri ned självförtroendet, framförallt tror jag. Det jag tar med mig är Lasse in the kasse fick göra mål. Såg dock inte hela matchen. Men summasumarium. Det kanske är bra att inte allt var perfekt?
Totalt sett var matcherna i tyskland och norge riktigt illavarslande. 1 vecka kvar att hitta ett vägvinnande spel och framförallt få tillbaka de spelare som saknas. Flera spelare dom inte håller tyvärr
Oroande läge efter tävlingsmatcherna. Är laget kvar i vårens spel med vingligt försvarsuppträdande?
Att Robban sätter ut Hasa på en kant i SHL-genrepet tyder på att han inte anser Hasa fungera så bra som center. Det är oroande då Hasa var den mer givne i de två centerluckorna efter Niederbach och Ruotsalainen.
Tycker det är tydligt att vi är i vårens spel. Ser ganska likt ut. Mycket oroande.
Eller kanske MYCKET BRA, Nu finns all tid i världen för Robban och laget att jobba med det.
Att allt är PROBLEM bara för att det inte sitter innan seriens end har börjat….
Hellre sortera ut problem före seriestart, jämfört med vårkanten.
Så visst problem, men är det PROBLEM, eller möjligheter.
Min oro sitter i att det ofta ser ut som i januari. De har haft lång tid på sig att fixa problemen.
Plus 1!
Det är ganska tydligt att det fattas riktiga centrar.
Det finns ingen centralt framför varken eget mål eller motståndarens mål, alla är någon annanstans.
Jag vet inte hur många gånger ytterforwards kom förbi på kanterna, men hittade ingen att spela för det var tomt i mitten varenda gång.
Frölunda skulle må bra av en eller två centrar med bra storlek och lagomt elaka.
Omöjligt att det sker, Sjöström har värvat Clarke..
Nu är Sjöström slutkörd troligtvis
Storlek och elakhet på forwardssidan har saknats lääääänge!
Ja stundtals oerhört oinspirerat och slött….
Nu har man gjort 2 skitmatcher på raken.
Kan man hitta ett vettigt spel till premiären.
Vi har just nu en centersida som inte håller topp 10 i shl! Klart slut!!!
Det är faktiskt skrämmande dåligt av en förening av Frölundas mått som vill vara i topp i shl, att då gå in i en säsong med en centersida där det ser så blekt ut är på papret, ursvagt Sjöström!
Att inte få in någon som är bättre en dom vi har tills nu är undermåligt, sen får Sjöström komma med alla ursäkter han kan!
Vi har knappt 3 st 4 centrar och på sin höjd en 3 center i truppen just nu, och det märks i spelet även om frölunda gjorde det bra mot ett dåligt Saipa!
Robban kommer inte kunna trolla med dom centrar vi har tyvärr, Hasa och D N kommer aldrig bli mer än högst mediokra 4 centrar!
Undrar om inte Sjöström köpt en baden baden nu istället… hängmattan gick ju sönder
Även om RP är platsen att vara på för att få allt om FHC och lite till:
GP hade en artikel med genomgång av förra säsongen. Av Robbans svar att döma har man bättre koll på läget och vad som krävs, jämfört med för ett år sedan.
Det kommer inte vara stabilt under hösten.
Det är är efter årsskiftet som det är dags att växla upp.
Med all, all respekt för GP:s fina jobb så är detta något jag skrivit om vid några tillfällen, även med Robert Ohlsson-citat.
Mycket kvar att jobba på men inget som jag tror man behöver oroa sig för. Att inte alla kan tagga till för ett gruppspel i chl är nog ganska naturligt och man ska nog inte dra för stora växlar av dessa matcher heller (likt försäsongsmatcher).
Med fler ordinarie som kommer tillbaka och när shl startar tror jag att fler kommer göra rätt jobb och fem man i bild. Sen tror jag som många här att det kommer behövas skruvas här i början och att det inte nödvändigtvis behöver vara negativt..
Det här med kvaliteten på centrar är ju något som de flesta ser. Vi har bra klass på ytterforwards.
Detta är, enligt mig, definitionen på ett fuskbygge. Att vi skall växla upp runt nyåret och att N Hasa och LDN skall vara kvalitativa 2/3-centrar så är ju nästan lite komiskt. Även Peterson som 1-center är lika komiskt.
Vi kommer inte behöva kvala, men jag blir förvånad om vi klarar topp 6. Se på Skellefteå och lär hur man bygger en centrallinje i laget.
Jag vet att detta är långsökt, men undrar hur säkert Robban sitter efter en svag höst…?
Det finns en anledning till att Frölunda sedan läääänge sökt efter en kvalitetscenter. 🙂
Att bygga ett lag utan vassa centrar är litegrann som att försöka bygga ett hus utan stomme. Det står ett tag, men kommer att ge vika.
Dower Nilsson håller inte för SHL och som jag skrev i någon tidigare artikel så krävs det att vi får utveckling på ganska många spelare för att det i slutändan ska kunna bli BINGO. Det tycker jag är att spela ett högt spel när man går ut säsong efter säsong och säger att man vill vinna allt man ställer upp i. Då går inte den ekvationen ihop och man visste länge om att Routsalainen skulle lämna, så även Niederbach med största sannolikhet.
Jag tycker det visar sej att fysiken o tyngden inte finns där.
Sen kanske dom inte vill riskera nåt i de här matcherna.
Har inte med brist på fysik och tyngd stt göra, mer detta som jag tog upp:
”Närkamper förlorades för att spelare inte låg nog nära varandra för att hjälpa, moderna uttrycket ”fem man i bild” var svårupptäckt, det kuggade liksom inte i …”
En av orsakerna till tappet efter jul förra säsongen var att man började ”fuska” med försvarsspelet. Därför är det oroväckande att man återigen ser dessa tendenser och att man inte lyckats bli kvitt dem. Här har uppenbarligen Olsson och Co ett jobb att göra med att få spelarna att inse att de inte har råd att ”fuska” med defensiven.
Var ju lite förvånad över att Näslund fick lämna arbetet med backarna/försvarsspelet. Men å andra sidan var ju både defensiv och offensiv enormt fin halva säsongen förra året
Så länge ödmjukheten fanns där och man jobbade för varandra såg det bra ut. Men när man började slarva efter jul så rämnade det.
Inga centerrykten alls för stunden, väl? Eller hör du något, Björn?
Inget, men kan hända saker med Ambrì-Piotta. Klubben har skulder på 350 miljoner, risken är att de kan bli av med ligalicensen. Damlaget har ju redan fått lägga ner.
Men finns det så mycket att hämta där? Tycker inte riktigt att jag hittar någon vass center i deras trupp.
Ser inga direkta centrar i Ambri som skulle lyfta oss, dock
Det roliga är att pappa Puistola, Pasi, är assisterande coach där. Kanske han kan tipsa om någon liarre skulle allt gå åt den schweiziska skogen. 😉 Men … Ambri klarar sig nog.
Leman. Vet du tiderna för träning i veckan?
Rätt vanliga tider, typ 11.15. Ledig tisdag. Fredag i Scandinavium. 11 då.
Tack!