Det är ett avbräck utan en frisk och fräsch Ruohomaa – tveklöst

► Semifinal 6 mellan Frölunda och Skellefteå (2–3) är bara timmar bort. Det har inte blivit lättare för hemmalaget
► Borta i Detroit – han är stor nu, Lucas Raymond.

Skellefteå spetsar med Jonathan Pudas.
Frölunda tycks vara utan Mikael Ruohomaa.
Man får vara rätt naiv för att inte inse att … jo, det där märks. Exakt hur hårt det slår, det ser vi i kväll.

OBLIGATORISK MATCHVÄRMNING FÖR Frölunda den här tisdagen då säsongen antigen tar slut eller en semifinal 7 uppe i Västerbotten kan börja laddas för.

Tom Nilsson var på is (och såg rätt obehindrad ut). Gott tecken.

Mikael Ruohomaa saknades. Dåligt tecken.

”Kan du säga något om Ruohomaa?”, sa jag undrande till assisterande tränaren Anders Burström.

”Nej”, kom det snabbt, vänligt men bestämt.

Det kan förstås vara så att finländaren sparades till kvällens semifinal 6. Det är nog inte troligt. Han borde ha testat på is, gjorde inte det, och känslan är att Frölunda får slåss för sitt 23/24-liv utan sin ende center med lite annorlunda karaktär.

Ruohomaa har skickligheten att hålla i pucken någon sekund extra, dra ner på tempot, dra på sig bevakning, skapa spel, sätta lagkamrater i bra lägen, rent allmänt ge laget ökad chans att spela med pucken, få en känsla av kontroll, mer självförtroende. Han lyfte i match 4, var mycket stark i match 5 innan han tvingades av, och … utan att på minsta vis säga att Frölunda inte kan slå Skellefteå utan honom, så här:

Det är ett avbräck om Ruohomaa inte spelar (eller är med utan att kunna gå för fullt). Man kan snacka sig blå i ansiktet med det äpplekäcka ”då får någon annan kliva fram” – det är ett avbräck. Punkt slut.

Men – det är också hockey, det är professionell idrott.

Tur och otur spelar roll. Precis som i vanliga livet.

Skellefteå har fixat ett liv utan Jonathan Pudas (hur bra är han redan i sin comeback, tro?), Frölunda behöver kunna göra det utan Ruohomaa, och här är det förstås läge att påminna om följande:

Frölunda vann en jäkla massa matcher innan nummer 39 kom till Göteborg.

Man kan självfallet lyckas utan honom nu.

Tom Nilsson.

Samma ”fem man i bild”-uppträdande som i två perioder senast, mod att sätta press, skicklighet att hålla ihop laget, disciplin nog att inte ta utvisningar annat än i nödfall, en publik som stöttar – givetvis har Frölunda kvalitéerna för att vinna match 6, skapa oro i Skellefteå, påminna lagets supportrar om 2017.

David Edstrom har varit grymt bra, Erik Borg får (antar jag) chansen att visa gott centerspel, Jere Innala kan inte sluta göra mål, Tom Nilsson (om han kan gå för fullt) är ett värdefullt tillskott … visst förstår jag att det finns en tro inne i Frölundas omklädningsrum.

Men det är ett avbräck när Mikael Ruohomaa saknas. Det går aldrig att komma ifrån.

In i truppen kommer nog Otto Stenberg. Känslan jag fick, i alla fall.

***

Lucas Raymond kvitterade sent och avgjorde i förlängningen när Detroit vände och vann måstematchen mot Montreal i natt. Raymond (31+40 på 81 matcher) hyllas massivt efter sin hjälteinsats, hans säsong har varit strålande, han har till stor del burit Detroits offensiv, framför allt när superstjärnan Dylan Larkin saknats.

Natten mot onsdag har Detroit Montreal borta. Seger där, samtidigt som Washington inte tar mer än en poäng borta mot Philadelphia – då blir det slutspel.

 

66 Kommentarer

  1. Klart det är ett avbräck. Samtidigt. När det är slutspel brukar andra spelare kliva fram. Så jag vill hävda att det inte kommer att påverka allt för mycket

  2. Riktigt trist om MR är borta ikväll, både sett till våra chanser och till underhållningsvärdet! Men om Tom Nilsson faktiskt är med ikväll så är det i.a.f. ett riktigt bra plåster på såren, vi blir både tätare hemåt och vassare framåt med Tom i laget!

    Får hoppas att Innala och Jayden hittar tillbaka till kemin de hade med Borg innan Jayden åkte på sin skada, i så fall kan det bli en kul kväll ändå! Det är ändå rätt ofta man ser att människor höjer sig när en mer senior kollega/medspelare försvinner, hoppas på det med Borg ikväll och att han inte tar fler ärkekorkade utvisningar!

    • Detr var nog ingen utvisning – det var ganska tydligt ett Hollywood uppträdande – som Borg tyvärr gick på

      • Visserligen en förstärkning, men du får inte vara så dum som Borg i det läget och kroka fast armen när han själv befinner sig bakom motståndaren och inte kan använda kroppen.

        • Precis, Borg börjar haka honom redan i deras zon, och åker i mittzon. Det var långt ifrån nån panik att stoppa den spelaren i det läget utan det kunde han överlåtit till någon back.

          • Absolut inte! Borg hade en arm uppe. Precis om Salomonsson på Lasu. Lundberg på Klingberg vid tekningen där studion hyllade Pelikka. Eller J.Johnsson på Born. Lundberg på Ruohomaa. Kan fortsätta. Att då plötsligt säga att Borg ska ha utvisning är såklart helt galet.
            I själva situationen han blev utvisad för så sträcker han sig bara efter pucken. Sen tar Johnsson hans klubba.

  3. Jättebra att Tom spelar men jag saknar fortfarande Otto Stenberg. Jag tycka att det är klokare att spara MR till match 7 – då behöver man nog honom extra mycket 🙂

      • Han är nog inte någon snitt spelare i HA ( 2:a i skytteligan i Sverige under JWM tex) – dvs det var inte en relevant kommentar.

          • De som var bra I JWM tex men där är många fler Liam Öhgren ( FBK) och Noah Östlund (Växjö )samt Läkkerimäki (Örebro) samt Pellika (SKE) och Sörum ( Leksand) samt Born och Edstrom har verkligen inte gjort bort sig. Tvärtom är de bland de bättre i sina lag. Tycker Du borde vara lite mer objektiv. Nu har Otto också varit väldigt bra i BIK och i slutspelet mot Brynäs, så jag fattar inte alls de negativa vibbarna som Du sprider.

  4. Usch! Det här känns blytungt. När matcherna är så här jämna kan ju MRs vara eller inte vara bli tungan på vågen. Rent allmänt har han ju matchats som första center, tekat bäst i laget och lett den vassaste kedjan. Det är bara att hoppas att någon annan steppar upp men…..Det blir nog svettigt ikväll

    • Mikael Ruohomaa visade i förra matchen hur viktigt det är med en bra tekare. Joel Lundqvist var outstanding i både i egen zon vid 4/5 men såklart framåt och då främst 5/4. Nu får andra kliva fram men till nästa säsong måste en renare av rang värvas. Det går inte nog att understryka hur viktigt den formen är.
      Jag är där ikväll och väldigt laddad, är du?

      • jag är ute och reser och tvingas nöja mig med att ha hittat en lokal sportbar som visar matchen. Jag hoppas att du får en höjdarkväll ihop med de övriga 12043

  5. Ruohomaa behövs, helt klart. In med Eddie i första och spela dom så mycket som möjligt.

    Väldigt viktigt om Tom kan spela. Han är inne i ett flow och är stabil bakåt och ett hot framåt.

    Tycker inte Skellefteå skapat mycket i senaste två utöver PP. Lindberg rätt blek. Det var mest i OT de hotade och Lasse stod på huvudet.

    Pudas tillbaka. Gäller att ligga tätt på honom och smälla på när tillfälle ges.

    Gör Frölunda första målet så vinner man tror jag.

  6. Ser det bara som en fördel om SAIK slänger in en spelare utan matchtempo, det gör ju knappast deras risiga försvar bättre.
    Det blir en match 7 oavsett vad de gör, det kommer bli tryck i Kålleseum ikväll

  7. Tungt avbräck med MR, Otto S ersätter säkert i PP spelet, han hade samma position i Karlskoga som MR har, det kan nog vara bra. En spännande kväll att se framemot, hoppas givetvis på en sjunde match.

    • Otto Stenberg skall alltså gå rätt in i en semifinal med mycket på spel och lira pp efter ett gäng matcher i Bofors?

      Ja jävlar..

        • Otto är ingen ”dussinlirare” som jag skrev tidigare . Han har dessutom vilat och är inte små skadad om jag fattat rätt.

          • Min skull? Tycker inte man ger fullt förtroende till de fullvuxna juniorerna som finns. Nej det är RR som sköter uttagning men Sjöström som står där värvningarna . Tur att juniorerna Hasa Sundin Edstrom Born spelar så bra, annars hade FHC inte varit i semi? Om nu också Otto kan bidra är det väldigt bra för FHC. En ”lektion” till alla dyra förvärv från ”översta hyllan”, som inte levererar.

          • Jag håller med Matte, skulle gärna se att Stenberg kommer in om nu inte MR mot all förmodan kan vara med ändå!

  8. Oj vad roligt för Borg att få komma in mellan Jayden och Jere inför fullsatta läktare och kokande stämning idag. Min magskänsla är att det kan spraka om honom idag.

  9. Givetvis jättetungt om MR inte är med.

    Då verkar det alltså som Stenberg går in i laget? Inte Öberg?
    Jag förstår det absolut.
    Men jag kan inte mer än undra över Öbergs situation, jag har extremt svårt att se att han spelar i Frölunda nästa säsong.
    Så som han situation har varit och är, nja, det lär fixas en deal så han drar nån annanstans

    • Frölunda lär i så fall inte behöva köp ut honom utan det finns garanterat klubbar som tar över det kontraktet utan att blinka.

    • Ja, många tar nog gärna över Öbergs kontrakt. Han gick nog till Frölunda ganska billigt innan han slog igenom förra året. Värre lär det bli att bli av med Klingbergs avtal.

  10. Beslut om MR skulle ju komma ett par timmar innan match var vad jag läste. Han kanske väntar in svaret från läkaren helt enkelt. Är det inget som kan förvärras så tar han en spruta och kör.

  11. Där gick nog tåget – MR legat bakom det mesta av kreativitet o spets det senaste, får hoppas på 0-0 då,,

      • Det är han absolut, samtidigt så har Malte verkligen blommat ut när han fått spela med MR. Känns lite som de behöver varandra eller i varje fall behöver Malte MR

  12. Man har stor chans att vinna hemma även utan MR. Däremot skulle han behövas borta i en ev match 7. Därför är det klokt att vila honom om han är halvskadad.

    • Fast de måste vinna för att det skall bli en match 7….
      Så kan han köra på sprutor så tror jag han gör det.

      Men var han inte med idag på värmningen så är frågan om han kan spela. Borde testat då för att se om det funkar.
      Tråkigt att offra en plats i laget om han tvingas utgå efter 5 minuter

      • Det gäller att maximera sina totala chanser. Jag säger minst 50/50 idag utan MR. I en match 7 MÅSTE vi ha med honom.

  13. Någon som behöver en biljett till kvällens match? Ger hellre bort den än vaskar den. Ganska positivt sällskap utlovas… 😉

  14. Trist om Ruohomaa inte är med. Men jag tror fasen han lirar. Klokt stå över träningen och sen spruta mot smärtan ikväll! Att vara tyst om sånt här och låta SAIK bli osäkra om Jan är med eller icke hör till …
    MEN oavsett så har man det lag man har att tillgå. Ursäkter är för förlorare.
    Nu går vi för vinst! Drakar lyfter i motvind!
    Tror såklart på seger ikväll oavsett Ruohomaa eller ej.

    • Hoppas verkligen de kan samla kraft för att skaka fram en match 7 =)
      Kan man fortsätta ligga högt och pincha med backarna så Skellefteå inte kommer genom mittzonen så bekvämt kan man ställa om rätt bra och stressa dem.
      Man skall komma ihåg att det inte är helt enkelt att slå in en matchboll.
      Kom igen nu Frölunda…

    • Ja, STM – mycket trist rörande Ruohomaa.
      Kanske någon eller några kortisonsprutor kan avleda smärtorna.

  15. MR spelar, det mörkas in i det sista! Lite sprutor så kör han, säker jobbar dom hela dagen med att få honom i dugligt skick! Han kör!

  16. Så länge dom inte säger något annat så så borde MR spela, det mörkas ju jämt i dessa slutspelstider, men skulle det vara helt kört så borde dom ju ha gått ut med det redan nu.
    När det gäller Pudas så tror jag inte han är på topp oavsett om han är en av de bästa spelarna i SHL, han kan ju inte dirket ha något matchtempo i sig, tar nog minst ett par matcher och förhoppningsvis är det slut för Skellefteå då 🙂

  17. Vill man verkligen överraska, som man ska i ett slutspel, så kommer MR spela. Men låter det bli en överraskning för saik.

  18. Det här med sprutor mot smärta, av ren nyfikenhet; vad är det för något man sprutar in? Någon som vet?

    • Idag behandlas de flesta idrottsskador i form av parcetamol, max dos som oss vanliga dödliga. Ska du börja injicera lokalbedövning med smärtstillande så påverkar det idrottare snarare negativt i kort aspekt, som ändrade rörelsemönster vilket knappast gör en idrottare rättvis, idrottaren kan rent av förvärra skadan om denne har en bortdomnad fot exempelvis. Så det är svårt att göra särskilt mycket som svar på din fråga Kjelle.

    • I NHL är det vanligt med Toradol. Smärtstillande som även ”bedövar” något. Antar att det är något liknande, om inte just det.

  19. Missar Rouhomaa matchen i kväll antar jag att Borg spelar center i första. Dumt att sära på han, Innala och Halvmannen. Sedan kör Otto Stenberg på Rouhomaas plats i PP

  20. Håller fullständigt med Leman . Rylander pratar bara om Max o Strömwall. Arkitekten o motorn Ruohomaa är förstås det sämsta som kunde hända. Hoppas det inte är Roberts idéer att skada bärande spelare likt Lindbergs crosschecking mot Tom.
    Tror ändå på seger idag. Det är andra matchen för säsongen jag ser . Såg när vi slog FBK i sista seriematchen.
    Hemmapublik o mentalt övertag.
    Hade tänkt Robert tar över om/ när Roger slutar.
    Nu vill jag ha Chalmers Berglund. Tycker inte om att Andreas Johnsson uttalar sig som han gör.
    Det ska Olsson ha koll på

  21. Som sagt ovan. Allt är ett spel i slutspel. Såklart tog RR chansen att överraska.
    Well played.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

När Fagemo mår bra gör även Frölunda det: ”Hitta glädjen”

► Det mesta handlade om Samuel Fagemo på söndagen. Mycket handlar om Fagemo även här på sajten...

Frölunda–KooKoo 2–1 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda räddade hem två poäng mot KooKoo (2–1), Samuel Fagemo den store matchhjälten, först tidigt i...

Tydligt vad det här lagets DNA ska vara – helsike, vad det tävlas

► Sprakar Frölunda igen? Om inte – en annan detalj kan ni räkna med sitter. Läs om vilken....
Senast kommenterat

Är inte Larkin ledig😀
Han är ju center!

Av Tommy Henningsson
2026-09-07 08:06

Ja det var ju exakt det jag skrev, hur kunde du missuppfatta det?

Av Claes Olsson
2026-09-07 08:00

Absolut bättre än tidigare, men bästa back håller jag inte med om. För att vara det behöver han visa betydligt mer i mina ögon. Han har och ska med all rätt ha höga krav på sig.

Av Jojje
2026-09-07 07:57

Yes. Samma sak förra säsongen. Ser inte ut att ha det där klippet. Är å andra sidan ingen raket på rören.

Av Jojje
2026-09-07 07:56

En resa? Den har bara börjat. Det är inte nu vi ska vara bra, utan i vår. Nu behöver vi "bara" vara någorlunda bra för att vinna matcher och ta poäng, både i CHL och snart även SHL. Det är i vår vi ska ha hela pusslet ihopsatt och där vi flyger fram längs isarna..

Av Jojje
2026-09-07 07:40

Jag tycker att Dower Nilsson har bekymmer med fysiken, han flyttas på alldeles för enkelt i det fysiska spelet. Lite som med brorsan, när det är större ytor som är de bra men i mer trafik då blir svårigheterna tydliga.

Kongsbak Klyvö gillar jag med sin storlek. Han tar för sig, lägger verkligen i...

Av Jojje
2026-09-07 07:38

Jag tycker detta var en bra match för Frölunda. KooKoo var ett bättre motstånd än SaiPa.
Att man tappade matchen i andra tror jag kan vara bra för den resa årets upplaga av Frölunda är ute på.
Man är inte ett färdigt lag och om det då bara rullar på så kan man ju vaggas in i en falsk trygghet.
...

Av Claes Olsson
2026-09-07 07:38

Jag förstår fortfarande inte, varför är ni så oroliga för Färjestad säsong efter säsong?

De huassas upp som alltid och satsar rejält, men ut i kvartsfinal. Som bäst.

Av Jojje
2026-09-07 07:35

Rykte på X säger att vingen Greame Clarke, rightare med sinne för mål och hyfsad playmaker, är på ingång.
Blir trångt på kanterna. Men fint med en rightare till,
Fagemo - JP - Puistola
Clarke - LDN - Olausson
Meijer - Hasa - Lindholm
Friberg - Lasu - Thorell
Sedan kanske någon av Westergårdh o...

Av HenrikM
2026-09-07 07:16

Ja du, på tal om att skriva fel. Det kan man göra på många sätt. Värst blir det nog när andemeningen blir något helt annat, till exempel tvärtom. Tar nog hellre ett stavfel då.

Av #24
2026-09-06 23:57

Då får man hoppas på en center också. Oavsett vad måste två spetsiga forwards in.

Av Gustav
2026-09-06 23:54

Nepp…

Av Kalle Lindskog Henriksson
2026-09-06 23:14

Ingen center

Av Hampus Olofsson
2026-09-06 23:09

Graeme Clarke mycket nära en övergång till Frölunda HC.

Tydligen enligt SillyPucken på X

Av Kalle Lindskog Henriksson
2026-09-06 23:05

Nej FBKs offensiv kommer inte komma igång. Som vanligt ett bra lag på papperet i praktiken ett flopplag.

Av STM
2026-09-06 23:02

Färjestad har haft super offensiv i flera år men åkt i kvartsfinal. Krävs mer än en offensiv

Av Frölundaminichian
2026-09-06 22:12

Färjestad har hittils under försäsongen gjort 5 mål, Fagemo har gjort 6.

Av Erik Andersin
2026-09-06 21:41

Vi lär ju inte behöva kvala iallafall 😉

Av Ante
2026-09-06 21:09

Den känns på papper rätt tuff att möta som motståndare

Av Ante
2026-09-06 21:08

Vi måste få in en toppcenter. Annars kan vi kyssa denna säsongen hejdå

Av Hampus Olofsson
2026-09-06 20:25