► Fınnomenalt bra på slutet. Men frågan är om Frölunda får behålla Jere Innala och Arttu Ruotsalainen.
► Här snackar de båda succékedjan med Noah Dower Nilsson och framtiden, ni träffar även sportchefen Fredrik Sjöström.
De vill prestera ännu bättre, men finländarnas framtid osäker
De vill prestera ännu bättre, men finländarnas framtid osäker
De vill prestera ännu bättre, men finländarnas framtid osäker
De vill prestera ännu bättre, men finländarnas framtid osäker
► Fınnomenalt bra på slutet. Men frågan är om Frölunda får behålla Jere Innala och Arttu Ruotsalainen.
► Här snackar de båda succékedjan med Noah Dower Nilsson och framtiden, ni träffar även sportchefen Fredrik Sjöström.
► Fınnomenalt bra på slutet. Men frågan är om Frölunda får behålla Jere Innala och Arttu Ruotsalainen.
► Här snackar de båda succékedjan med Noah Dower Nilsson och framtiden, ni träffar även sportchefen Fredrik Sjöström.
► Fınnomenalt bra på slutet. Men frågan är om Frölunda får behålla Jere Innala och Arttu Ruotsalainen.
► Här snackar de båda succékedjan med Noah Dower Nilsson och framtiden, ni träffar även sportchefen Fredrik Sjöström.
Delta i diskussionen?
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.
Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Av deras svar att döma känns båda förlorade. Men det kan säkert ändras. Jag har ju trott rätt hårt de ska bli kvar men nu tvivlar jag.
Sen är nog Fagemo inte omöjlig hem till våren. Det kan påverka.
Dom säger ju det som brukar sägas: ”trivs här, får se vad som händer, ska prata med min agent”. SHL kan inte matcha lönerna i Schweiz. Innala har väl inte gjort stora pengar än och ”svensken” var väl borta i NHL ett tag. Möjligt att han fått in lite deg. Hoppas givetvis på en förlängning för båda men min känsla är också att dom lämnar.
Routsa känns som större chans att han stannar än Innala. Han har vart över ”pölen” två år, vart i Schweiz två år, stortrivs här och nykläckt bebis hemma.
Om man tänker bort Schweiz och NHL så är Frölunda helt plötsligt en av världens bästa klubbar, så tror inte man som spelare letar sig vidare om det inte är ett steg uppåt på stegen eller att hemlängtan blir för stark och man får ett tillräckligt lockande erbjudande. Men såklart, rent spekulativt, vad vet jag egentligen 🤣
Ja, Daniel – instämmer här helt med dig.
Mina tankar far bakåt i tiden och då först handlande om Marko Jantunen som på den tiden gick till FBK, efter att första svenska lag för honom hade varit FHC.
Vet inte alls vad som hände där – mer än omsider hans egna erkända personliga problem.
Rörande Tomi Kallio exempelvis; vet jag nog mer om vad som egentligen skedde där från Frölundas sida.
Aldrig roligt när duktiga utländska spelare i Frölunda ger sig eller ”tvingas” iväg till en SHL-konkurrent.
Att dra till Schweiz och NHL – är mer acceptabelt.
* Å andra sidan – så kom ju tränaren Conny Evensson två skilda gånger i tiden och frälste oss. 😉
När det gäller Kallio så var det den ”vandrande katastrofen” Nubben, och Kenta Johansson som inte ville ha honom kvar. Båda två visade sig vara något av den sämsta rekrytering Frölunda gjort…… i konkurrens av ett par katastrofala Kanadensare….. 😜
En kontraktförhandling handlar till syvende och sist om pengar.
Eftersom shl inte står högst i näringskedjan så blir det som det blir.
Dessutom sitter spelarna fast i kontrakt med agenter.
Troligtvis har dessa agenter på tok för stor makt.
Nyfiken fråga: För mycket makt? Vad menas? Att spelarna inte själva bestämmer var de ska spela?
I slutändan är det säkert spelaren som bestämmer vart han skall spela.
Ja, allt annat hade ju varit synnerligen märkligt. 😉
Åh, fan…
Gissar att Sjöström räknat bort dem och letar ersättare.
Fagemo vore fin som ny vinge.
Svårt hitta rätt center, ont om bra sådana
Det har ju snackats om Malte, Wingerli och Fagemo. Men om Ruotsalainen lämnar måste det in en klasscenter. De växer inte på träd.
Tror Wingerli förlängde två år i Schweiz
Stämmer. Wingerli blir kvar i Zug till 2027.
Tycker båda ser väldigt fina ut. Aktiva, bra skridskoåkning, attackmentalitet. Vore kanon om de vill fortsätta men så klart inte oersättliga. Vore dock bra om det inte dröjer för länge med beslut så Sjöström vet vad han har att röra sig med.
Få hem Malte efter sina två år i Schweiz 💪
Det hade Frölunda säkert inte sagt nej till om möjligheten funnits.
Var ju sent beslut sist och han sa ju själv att han gärna skulle ta på sig Frölunda tröjan igen 👍 så liten chans finns de nog!
Ja då, helt omöjligt är det inte. Samtidigt så vill Rapperswil förlänga, så vi får se. 🙂
Frölunda kan bli väldigt brandskattat nästa säsong.
Sjöström har nog fullt upp nu.
Få ner Pontus Andreasson till FHC istället – som center
Kanske ett bra erbjudande till Lias Andersson om Ruotsalainen försvinner…… om han vill hem.
För Lias är HV71 mer hem i så fall.
Men Leman…. vem vill lira i HV om han har ett alternativ….. 😜😜
Det ser bra ut i år så långt – låt oss njuta i nuet. Nästa år finns många intressanta att tillgå men förhoppningen är att så många som möjligt stannar och vi får en rad av bra ishockey år…
För övrigt så är #21, #25 och #44 en väldigt bra kombo som Leman påpekar ovan..
Dessutom ser backarna #33, #6 och #7 väldigt bra ut enligt +- statistiken. Hoppas på mer positiva kommentarer om dess 6. I torsdags valde Scandinavium (12044) publiken #44 som en av tre bästa spelare – han var tyvärr inte med på någon del av Lemans lista. Funderade varför, men kom inte fram till något, naturligtvis var #30 och #21 med i både i Scandinavium och på Lemans lista.
Malte och Fagemo kan vi glömma redan nu, dels för mycket pengar att försaka,
och Fagemo är dessutom fortfarande relativt ung för att släppa NHL drömmen.
Känslan är att finnarna och även T Nilsson inte spelar i frölunda nästa säsong!
Ruotsos kommentar är bra ”Frölunda är alltid med och slåss om SM guldet” om det är varumärket Frölunda har bland spelare är det ett jätteplus när man försöker signa upp nya spelare, kan laget fortsätta som de börjat denna säsongen underlättar det Sjöströms arbete.
Routsalainen blir kvar. Bara så att ni vet var ni hörde det först.
Routsa, Tömmen, Tom förlänger med Frölunda.
Enbart spekulationer eller har ni något på fötterna här?
Tömmen har kommit rätt långt i förhandlingen, diskuteras längden kontraktet.
Routsa och Tom har kommit till var bägge parter vill, inte så långt i förhandlingarna.
Och vad vill de båda parterna?
Idag krossar vi Karlstadpöjkera med kaffe i trunken… Upp med farten så hänger de inte med.
Ruotsalainen och Innala är toppspelare. Tycker också de jobbar hårt – backcheckar etc. Synd om de försvinner men går att ersätta. Är mer oroad över att Born sticker som ju är sådär bra att han inte (precis) blir draftad men är en habil SHL forward som man kan ha i säsonger – typ Rosseli, Lasu och Joel. Tycker Sundin jr
hade samma feeling men som tröttnade på för lite speltid.
Det behövs en ”bas” av spelare med VF och Göteborg nära hjärtat som stannar i vått och torrt. Sen kryddar vi med skills som stannar en säsong eller två. De försvinner ju om de blir ”för bra” – typ Malte. Glöm inte att bygga ”basen” Robban!
Jag är inte riktigt med på Dina synpunkter – Sundin Jr kan väl komma tillbaka? Varför inte lägga mer kraft på skills och västkusten samt ge typ Pontus Andreasson som framtida center ett erbjudande? Born är nog inte helt självklar i dessa jämförelser.
Lasu och Joel har ordentligt med skills, men alla sk brunkare har inte det. Därav den tidigare kritiken mot tex Sjöström. Därför är det också relativt dåligt med guldmedaljer för FHC jämfört med upptagnings område publik och finanser. Nu tycker jag Robban får ihop det väldigt bra och FHC börjar dessutom, inte bara brunka fram resultaten, utan spelar väldigt bra rolig ishockey också. Kul för publiken och kommer att ge betydligt fler ädla valörer framåt.
Malte tycker jag inte alls var någon lagspelare, så där delar jag Din uppfattning. Men det finns som sagt många i AHL/NHL, som kommer tillbaka till Europa in framtiden och som har skills.
Håller med dig Matte – tycker Robban gör ett kanonjobb – basen frön Rönnberg är kvar men mer direkt på mål och fler varianter i speluppbyggnad. Håller med dig oxå om Malte – duktig individuellt men inte lagspelaren.
Det handlar om att vinna och ta guld – det jag försöker säga är att då krävs det spelare med passion som bas i laget med känsla för laget och regionen. Titta på Mjällby och GAIS i allsvenskan – har begränsad spelarbudget men tar SMguld (Mjällby) och Makrillarna slås om europaplats. Visst – man kan säga att de ”brunkat” sig till framgång men det handlar om att vinna och stå högst upp när säsongen summeras.