SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Dags för en världsmästare att få debutera: ”Otroligt mäktig känsla”

► Ni får se en A-lagsdebutant när Frölunda tar emot Grenoble i CHL på tisdagen: Isac Born.
► Varför just han? Roger Rönnberg berättar.

Isac Born hade gjort några träningar med A-laget tidigare, men tisdag kväll ser han ut att få göra A-lagsdebut.

Med två forwards borta ger Frölunda Isac Born, 18, chansen mot Grenoble:
– Otroligt mäktig känsla.
Första A-lagsmatchen för U18-världsmästaren. Ni som inte är i Frölundaborg får hockeyn i SVT2/SVT24 (19.00).

NÄR FRÖLUNDA GÅR ut för att ännu en gång köra över franska Grenoble (10–2 nere i Frankrike) så saknas sannolikt Joel Lundqvist (skada) och Patrik Carlsson (sjukdom).

Det öppnar dörren för 03:an Joel Ratkovic Berndtsson – men också för A-lagsdebutanten Isac Born (-04).

– Det hade varit jävligt kul, sa Born efter måndagsträningen utan att vilja ta ut något i förskott.

Det känns långsökt att Frölunda skulle vilja ta några risker med, eller slita på, veteranerna Lundqvist & Carlsson i den här typen av match – så Born kan räkna med en plats i Nicklas Lasus och Mats Rosseli Olsens kedja.

– Otroligt mäktig känsla. Sedan man började här i Frölunda har man alltid strävat efter att göra en A-lagsmatch. Oavsett om det är SHL eller CHL så är det lika kul, sa en glad Born.

Man blir törstig av att träna med A-laget.

Han är fostrad i Kings och Kållered, var en säsong i Järnbrott, sedan blev det Frölunda och hockeygymnasiet. Ni som hänger med i hockeysvängarna minns säkert att Isac Born var med om att vinna U18-VM i våras – en höjdpunkt i karriären, så klart.

2+7 på elva matcher med Frölundas framgångsrika J20-lag i höst, fyra poäng färre än Teodor Forssander, nio färre än Noah Dower Nilsson.

Roger Rönnberg, Frölundatränaren, berättade om varför valet den här gången föll på Isac Born:

– Det finns olika sätt att ta ut spelare, det är ju jag och vi som får ta ut vårt lag men vi lyssnar ju väldigt mycket på J20-tränarna vilka som varit bäst där nere. Sedan får man värdera, det kan ju finnas någon i J20 som gör en jäkla massa poäng och är bra offensivt men som vi kanske bedömer behöver längre tid för att klara av helheten att spela seniorhockey. Just nu anser både Martin Dahlin (J20-tränare) och jag att Born är den som är mest lämplig.

Born är smart center i J20 (”Kan spela både center och ytterforward, spelar där de säger till mig”), bedöms alltså vara den för tillfället mest seniormogne. Han sa själv om hösten:

– Jag tycker väl att jag utvecklats i spelet med pucken, både i försvarszonen, mittzonen och anfallszonen. Jag litar mer på mig själv, håller i pucken mer, använder min skridskoåkning för att skapa lägen.

Den här säsongen vill han ta SM-guld med J20 – men också få fler smakbitar av A-lagskakan:

– Jag vill vara med och träna, göra det bra, utvecklas som spelare.

Isac Born blev inte draftad i somras, till skillnad från mer hajpade U18-guldkompisar som Jonathan Lekkerimäki, Noah Östlund med flera. Ny chans nästa sommar.

***

Alla backar är hela, återstår att se om någon har en skavank och står över tisdagens CHL-hockey. Målvakten Frederik Dichow var sjuk på måndagen, Sebastian Hagen Aarsund kan komma att backa upp Lasse Johansson mot Grenoble.

Med Joel Lundqvist och Patrik Carlsson borta så såg kedjorna ut så här:

Radan Lenc–Jan Mursak–Max Friberg
Joel Ratkovic Berndtsson–Jacob Nilsson–Anthony Greco
Jere Innala–Liam Dower Nilsson–Ryan Lasch
Mats Rosseli Olsen–Nicklas Lasu–Isac Born

Linus Nässén gjorde första riktiga träningen den här säsongen, behöver nog ytterligare några innan han är aktuell för spel.

Intressant 1: Frölunda vågar spela Liam Dower Nilsson som center igen, trots att denne inte fyllt 20.

Intressant 2: Joel Ratkovic Berndtsson får äntligen spela, han hade tidigt på säsongen bra inverkan på Anthony Greco och Jacob Nilsson.

Nå, intressant och intressant, Grenoble är ju på intet sätt en värdemätare, så det finns nog inte en enda slutsats värd att dras efter tisdagskvällens match.

***

Frölunda vill vinna gruppen för att få möta en grupptvåa i första slutspelsomgången (lottning torsdag) men har inte ödet i egna händer – Mountfield har greppet om gruppen.

Jag skrev om det i texten nedan.

***

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av @rakapuckarpunktcom

 

4 Kommentarer

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Två dominanter i svensk hockey – en blick tillbaka i tiden

► Två klubbar har dominerat SHL en lång tid. Till och med en ännu längre tid. Frölunda?...

Långa bollar utan Bengt – tio från Frölunda om Sverige och VM

► Bryr sig Frölundas hockeyspelare om VM? ► I så fall – hur tror de att det går...

En vecka kvar, sedan är NHL-hotet borta: ”Inget som de flaggat för”

► NHL-risken gällande Patrik Puistola och Tobias Normann. Den där ”toppcentern”? ► Så här är läget, snack med...
Senast kommenterat

Sant, de har väl det gamla storlaget Öster? Kanske ett innebandylag också.

Av Karl Forsberg
2026-06-11 00:32

Inte riktigt rätt spelartyp. Frölunda behöver någon med mer rydlig offensiv uppsida.

Av Henrik Leman
2026-06-10 21:17

Någon säger att SAIK o Växjö har bättre verksamhet. Det skulle jag vilja ha definierat. Inte för att skribenten har fel, för det vet jag ju inte. Om det är A-lagsverksamheten som menas är det ju en sak, om det är HELA verksamheten från U och uppåt, då TROR jag att Frölunda är bäst. Men, det är olika...

Av lgk
2026-06-10 20:32

Det bästa laget vinner alltid guld. Vi hade det klart bästa laget 2005 och 2016. Det var inte små marginaler som gjorde att vi vann.
Saik och Växjö är bättre på att få ihop riktigt bra lag som vinner de tajta matcherna. De har hårdhet med också riktigt spets.
Vi faller på att alla ska producera....

Av Sventon
2026-06-10 18:12

Han vill lira i finska ligan!

Av Frölundaminichian
2026-06-10 18:04

Det handlar ju om att vinna guld, där är inte Skelleftå så bra.

Av Frölundaminichian
2026-06-10 18:04

Varför gick inte Frölunda på puustinen?
Han kommer bli väldigt bra för Luleå tror jag

Av Hampus Olofsson
2026-06-10 17:32

Bra finska nyförvärv Luleå hittat.

Av nissejiteg
2026-06-10 16:32

Enig med dig, Claes. Vi har stagnerat litegrann, men tror fortfarande att vi är bäst på att utveckla osv. Det är Skellefteå, tyvärr. Spelar knappt något roll vilken spelare de värvar, spelaren blir bättre och inte bara lite bättre utan mycket bättre. Se bara på backen Grahn från Södertälje, som han ...

Av Jojje
2026-06-10 14:53

Karl Forsberg Växjö har defentivt konkurrens från fotbollen i sin region.

Av kilberg28
2026-06-10 14:17

Spontant kan man ju ändock säga att Frölunda HC är det bästa svenska ishockeylaget i CHL-sammanhanget.

Av EDWARD 51
2026-06-10 14:08

Uppföljningar här kan komma i sensommar/höst. Inte nu i sommar.

Av Henrik Leman
2026-06-10 14:01

Jag tycker Evertssons styrka är att få till lagbyggen som är anpassade efter Växjös spelmodell. Han värvar ju sällan de allra största namnen men lyckas ändå alltid få till en helhet som är extremt svårslagen och som i slutändan hittar ett sätt att vinna.

Av Kalle Kula
2026-06-10 13:50

Man kan se det på lite andra sätt också hur klubbar går in med lägre spelarbudget för att sedan spetsa till i slutet av serien och för ett slutspel samt föreningar som kämpar för att stanna kvar hur de värvar in spelare under året.

🏒 SHL – värvningar under säsong per lag (2013–2026)
Lag \ Säsong...

Av mike
2026-06-10 13:49

Intressant sammanställning som jag tycker visar att Frölunda över tid har en hög lägstanivå, men skulle behöva bli ytterligare något spetsigare för att nå en en högre högstanivå som gör att man på allvar kan utmana om SM-guldet.

Leman, om du träffar Sjöström så får du gärna fråga honom om vad han...

Av Kalle Kula
2026-06-10 13:47

Henrik Evertsson har förstås varit en avgörande person för Växjö. De har ju heller aldrig haft SAIK:s talangfabrik och fyllt på den vägen i någon större utsträckning.

Av HenrikM
2026-06-10 13:14

Intressant då Skellefteå eller för den delen Växjö aldrig har dyraste truppen. Ofta långt ifrån.
Duktiga tränare, bra och kloka lagbyggen.

Av HenrikM
2026-06-10 13:02

Bekräftar min bild över hur det ser ut.
Tyvärr har SAIK och Växjö en bättre verksamhet än vad Frölunda har.
Rögle och Luleå är där och nosar efter dem.
Frölunda är bra men inte bäst utan det blir en kvarts-/ semifinal.

Tror Frölunda måste lämna lite av det gamla bakom sig och våga testa n...

Av Claes Olsson
2026-06-10 12:17

Intressant, kul läsning , men ganska förväntat.

Det riktgt intressanta är vad Skellefteå och Växjö gör annorlunda, vilka är deras framgångsfaktorer?

Jag förstår att det inte är lika matematiskt enkelt att räkna ut. Men det skulle vara väldigt intressant läsning om du kunde gräva fram några fö...

Av Karl Forsberg
2026-06-10 11:56

Mer en som kan gnugga reklam...
Skämt å sido. Det motsatta är de ute efter.

Av Jojje
2026-06-10 10:45