SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34
SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34 | Centrarnas marknad i SHL 64

Centrar som stannar i NHL

Som vanligt, redan förste juli, dagen då NHL:s free agency öppnade, hände det spännande saker en masse.

Som väntat bland annat detta:

Wilmer Skoog – nappade på ett tvåvägskontrakt med Detroit Red Wings organisation (850 00 dollar i NHL, 350 000 i garantilön vid spel i AHL).

Lars Eller – fick en spännande chans i Florida Panthers. Kontraktet värt 1,1 miljoner dollar (250 000 i bonusar).

Sedan tidigare vet vi att David Gustafsson (tidigare Winnipeg Jets) skrivit kontrakt med Pittsburgh Penguins.

Alltså, tre centrar som tidigare nämnts som potentiella hemvändare, nu vet vi att de stannar i NHL. Ni som hänger med här inne är inte förvånade, detta har hela tiden känts som den troliga utvecklingen, men nu vet ni bestämt.

Av andra centrar det snackats om har Nils Åman (tidigare Vancouver Canucks) ännu inget kontrakt, en större stjärna som Vinni Lettieri har det inte heller, men – det är bara andre juli. SHL känns inte alls som spår 1, kanske inte ens 2, här. Två andra som hela tiden kändes lite för bra: Alex Barré-Boulet, har sajnat för två år med Ivar Stenbergs San Jose Sharks, Glenn Gawdin har gjort det samma med New York Rangers.

Vad gäller Frölundas, och andra SHL-klubbars (Linköping, till exempel), centerjakt så handlar det sannolikt om att presentera mindre kända namn senare i månaden. Det är där SHL är i näringskedjan. Spelarna som kommer in kan dock ändå komma att kosta. Mycket. Desperata behov i SHL betyder att det är spelarnas marknad.

Exempel: Magnus Lidén, LHC:s finansiär och styrelseledamot, har snackat om att den toppcenter som klubben vill ha in kan kosta mellan fem och tio miljoner.

Annat intressant:

Victor Olofsson är tillbaka i Vegas Golden Knights, måste kännas skönt, kan åter erbjuda secondary scoring, framför allt i PP. Envägskontrakt, drygt 1,6 miljoner dollar.

Frederik Andersen lämnar Carolina Hurricanes, veteranen tog en ettårig deal med Connor McDavid & Co i Edmonton värd 2,8 miljoner dollar (1,8 i bonusar baserade på antal matcher spelade). 

Erik Gustafsson ska inte till Djurgården, fick en ny NHL-chans, nu i Los Angeles Kings.

Calle Grundström, det såg ni säkert, blev kvar i Philadelphia Flyers.

Hur det blir för HV71 och nye centern Noah Philp, nu när Anaheim Ducks bytt till sig hans rättigheter från Carolina, återstår att se.

 

33 Kommentarer

    • De tillhörde redan NHL-klubbar. Hade bestämt sig för att lämna. Fick nu nya adresser, då kan de ju tänka om.
      Skillnad på detta och om Kalle, 20, ska skriva på sitt första NHL-kontrakt. Då gäller 15:e juni. Eller 15/7 om Kalle draftats just det året.

        • De var i NHL sedan tidigare. Hade kommit in i systemet. Även med utgående kontrakt så kan dina rättigheter tillhöra en NHL-klubb. Anaheim frejdade till sig Philps rättigheter 30/6, dagen innan han skulle bli free agent. Han måste inte spela för Anaheim för det, men han kan.

          • Så om du går från NHL till SHL gäller inte deadline? Gäller ingen deadline alls? Kan de dra i september? Gäller det bara när man har utgående NHL-kontrakt?

            Detta hade jag inte koll på. tack för svar

            • Deadline var ju 30/6 så till vida att förste juli skulle Philp ha blivit free agent. Men det här med 15/6 har absolut inget att göra med spelare som är i Nordamerika och blickar mot Europa. 15/6 gäller enbart europeiska spelare som ska till Nordamerika och har kontrakt här hemma.
              Philp kan mycket väl välja att spela i HV71 ändå, men – skulle han hellre vilja ta chansen i Anaheim (det hade jag valt) så gör han det.
              Mer en moralisk grej sedan; NHL har sagt sig respektera gällande kontrakt i Europa, det har varit så i KHL till exempel, så hade Philp hunnit bli UFA, alltså unrestricted free agent, så kanske Anaheim inte agerat, respekterat HV-kontraktet. Men i princip hade man säkert kunnat, sagt till Philp att ”Hörrödu, NHL smäller väl högre?”

  1. Så, vi tappar två landslagscentrar och får kanske i bästa fall chansa på en medelmåtta från AHL
    Det är lite svagt då det i höstas var uppenbart att Niederbach sannolikt skulle försvinna
    Men vi har förstås inte facit ännu. Bara oron

    • Det är inte bara att plocka den spelaren de önskar, men vi alla visste tidigt att både Routsalainen och Niederbach skulle lämna. Tiden har funnits att hitta ersättare med minst lika bra kvalitet, men där har de gått bom… Än så länge.

        • Kan bara instämma, HenrikM. Framförallt så tycker jag att man har haft svårt att få till bredd och djup på centersidan. Lasu har ju hela tiden funnits där som en stabil fjärdecenter och länge fanns Joel med som någon form av förstacenter. Men center två och tre tycker jag ofta har blivit lite av kompromisslösningar med spelare som kan spela center, men inte i ett lag som vill utmana om guldet.

          Sedan ska man ju komma ihåg att man har haft lite oflyt med tilltänkta toppcentrar som antingen inte motsvarat förväntningarna (Sundström) eller blivit skadade (Rydahl).

    • Helt övertygad om att det varit prioriterat.
      Bara mycket svårare att hitta. Speciellt om man vill ha spelare från absolut översta hyllan (med SHL mått)
      Den typen av spelare kommer garanterat vänta ut alla tänkbara förslag från NHL, AHL, NL, SHL m.m m.m för att sedan känna vad som passar dem bäst gällande karriär, familj, ekonomi (inte nödvändigt vis i den ordningen 🙂 ) innan de tar ett beslut

  2. Få en center känns rätt tufft nu.

    Appears going rate for high-end AHL free agents on two-way deals is now up to $600k on the AHL side of that two-way deal

    We’ll be seeing a lot of two-way deals with a guaranteed salary somewhere in the middle of those two numbers as well

  3. Tror de blir ännu tuffare få en center till SHL nu.

    Tony Androckitis*
    @TonyAndrock
    Appears going rate for high-end AHL free agents on two-way deals is now up to $600k on the AHL side of that two-way deal

    We’ll be seeing a lot of two-way deals with a guaranteed salary somewhere in the middle of those two numbers as well

      • Frölunda har alldeles säkert försökt, så även andra SHL-klubbar, dåligt vore det annars, men det kändes alltid avlägset att Lettieri skulle välja bort en fortsättning i Nordamerika.
        Noterbart att Lettieri fick ett envägskontrakt, han har alltså 850 000 dollar även i AHL. Det säger att han aldrig var riktigt nära SHL.

Delta i diskussionen?

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

Blir många juniorer (typ två hela kedjor) i höst...

Av Patric Agblad
2026-07-13 23:12

Ledsen, Gustav – men jag tror alla behöver förstå att det sannolikt inte är den kalibern på spelare som de centerjagande SHL-klubbarna kommer lyckas värva. White lite för bra, hade chans att göra bra pengar i Schweiz – rätt givet att han skulle ta den.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:30

Ja, Christian, där var Schweiz hela tiden det väntade valet.

Av Henrik Leman
2026-07-13 22:28

Colin White tar samma väg till Schweiz. Det känns verkligen jättebra detta!

Av Gustav
2026-07-13 22:23

Ett långskott och förmodligen aldrig aktuell även om Frölunda säkert hört sig för med hans agent.
Rodrigo Abols klar för SC bern

Av Christian
2026-07-13 17:49

Kul ändå med idrottsmän som inte ger sig. Och går neråt i ligahierarkin. Han gör helt rätt. Kommer producera massa poäng och tempot i ligan kommer gynna hans spel. Tänk vilken monstervärvning av klubben. Det går inte annat än gilla Lasch!

Av STM
2026-07-13 12:08

Finns inga speciella datum så, däremot ... ju längre sommaren går desto mer vänder spelarna du syftar på blickarna mot Europa.

Av Henrik Leman
2026-07-12 19:40

Verkligen! Förlorade han någonsin en tekning? Vi hade vunnit guld även 2006 om inte Högardh och Esbjörs gått sönder under slutspelet.

Av Gustav
2026-07-12 16:54

Jason Krog, nödlösningen när Jaroslav Hlinka ändrade sig efter att han blivit presenterad på Frölundas hemsida.

Av Kalle Kula
2026-07-12 15:01

Vilka datum är aktuella för spelare som inte fått kontrakt i NHL/AHL? Alltså när de kan tänkas vara tillgängliga för klubbar i SHL.

Av Jasing68
2026-07-12 14:10

Jason Krog minns man minsann!
Tråkigt för Dichow. Frågan är hur den situationen blir för honom i Timrå. Känns ju inte klockrent.

Av STM
2026-07-12 13:03

Jag är dock inte så mycket för sådana "netiketter" :) :)
Har mest hopp om att om tillräckligt många skriver att de inte uppskattar sådana kommentarer att de upphör, men det är kanske att hoppas på för mycket :)

Samtidigt är det kul med ett levande forum med olika åsikter :)

Av Christian
2026-07-12 11:57

Vore märkligt om han inte tar plats i NHL eller
alpligan före SHL.
Är han aktuell för SHL?

Av Richard Hasselqvist
2026-07-12 09:17

Suck..

Av Hampus Olofsson
2026-07-12 00:34

Björck drar till NHL direkt. Då välkomnar vi Djurgården som nästa lag som ska ha in en toppcenter.

Av Gustav
2026-07-12 00:29

Jag har tagit upp detta med att just Sjöström är en tydlig hackkyckling för några individer här på forumet. Fredrik är inte den mest karismatiska sportchefen i Sverige, men har en gedigen erfarenhet. Det var inget fel på förra säsongens lagbygge och han ligger bakom många starka värvningar. Många av...

Av Karl Forsberg
2026-07-11 18:53

Absolut Claes. Det kokar över för mig under matcher ibland med. Man liksom tycker hela världen är emot Frölunda.
Men när man sansat sig lite så brukar man inse hur det egentligen är.
Så jag har all förståelse för det.

Men som du säger, det är just detta drev mot Sjöström & Co som pågår från...

Av Christian
2026-07-11 13:49

Bra skrivit Christian.
Hit kommer man ju för bra läsning och förhoppningsvis ett insiktsfullt tyckande från oss läsare.
Att det kokar över för vissa under en match kan man ju bara scrolla förbi om man vill.

Men detta drev mot Sjöström, domare mm är bara tröstlöst.
Kommentarerna om att man ska...

Av Claes Olsson
2026-07-11 09:29

Mycket bra skrivit Christian!!

Av ulven84
2026-07-10 23:12

Ja, vi som gillar VF vill ju hellre höra bra analyser som typ Herr Redaktören ger och jag läser tacksamt Björns och flera andras kommentarer som ger något. Christian delar fullt ditt tänk i ditt inlägg om Sjöström m. m. Kan vi inte på denna utomordentligt fina sida slippa sura kommentarer från trött...

Av Split Vision
2026-07-10 18:48