Bra läge för Frölunda, bra läge även med Moverare

► Fem gånger har det hänt att ett SHL-lag tappat 3–1 i slutspelet.
► Minsta lilla risk att Frölundas spelare räknat in finalplatsen?
► Jag ville kolla och fick blickar av typen: ”Är du go’, eller?”
► – Bra läge, mer är det inte, slog Joel Lundqvist fast.
► Bra läge även gällande Jacob Moverares Frölundaframtid, hör jag.

Han vet hur det är att vända 1–3, till 4–3, Joel Lundqvist. Varit med om motsatsen också.

VID FEM TILLFÄLLEN i SHL-slutspelet har 3–1 till ett lag blivit 4–3 till det andra.

Ni minns kanske Frölundas vändning 2017 mot Skellefteå.

Ni minns kanske Frölundas vändning 2015 mot Luleå.

Ni minns kanske Frölundas vändning 2006 mot Linköping.

Ni minns kanske Frölundas tapp 2010 mot Linköping.

Fyra gånger av fem har alltså laget från Göteborg varit inblandat i något som inte sker så ofta.

– Oh, fan, sa Joel Lundqvist och såg förvånad ut.

Sedan var det inte så mycket mer med den saken. Joel var ju själv med om de där fyra slutspelsserierna, jag undrade om de ändå kunde tjäna som viktiga påminnelser, men … äh, det var då jag fick den där blicken som sa ungefär:

”PÅMINNELSE? VARFÖR TROR DU DET BEHÖVS? ÄR DU GO’, ELLER?”

Joels mun sa:

– Det gäller att vinna matcher, det är nya matcher hela tiden, vi har inget vunnit för att vi har vunnit tidigare. Klart man hellre leder än det omvända, men utöver det … det gäller att vinna matcher. Först till fyra är det som gäller, jättebra läge för oss, men mer är det inte.

För den som missat: Frölunda leder semifinalserien mot Luleå med 3–1 i matcher, behöver en vinst till för att säkra finalplatsen, och givet hur svårt det är att vinna tre i rad är det säkert många som räknar med Frölunda som ett av två finallag.

En sak att som spelare säga att man inte vunnit något bara för att man har 3–1 och ett superläge,  en annan att verkligen uppträda som att man har ett berg kvar att bestiga och inte på minsta lilla vis sväva iväg.

Men känslan man får vid snack med Frölundas spelare är verkligen … äh, de förstår knappt frågan.

Joel:

– Vi talar om det  hela tiden, det är först till fyra. Men det är är klart vi vill vinna i morgon (match 5 i Luleå, måndag kväll).

** Den känslan upplever du finns i gruppen?
– Ja, ja.

** Inga spelare du som kapten behöver ta i örat och trycka ner på jorden?
– Det finns en förståelse för vad slutspel handlar om. Vi är inställda på en lång serie. Först till fyra.

Tränaren Roger Rönnberg sa ungefär samma saker:

– Vi kommer behöva göra bästa matchen sist. Vi var förberedda på en tajt serie, räknar alltid med att det ska gå till sju. Blir det kortare, då får det bli en överraskning.

En glad sådan, då.

Men ska det avgöras redan måndag kväll behövs en långt bättre prestation än senast Frölunda var i Luleå. Rönnberg vet. Spelarna också. Här finns en nyckel som Rönnberg gärna lyfter fram. Spelarnas delaktighet.

– Jag behöver inte jaga spelarna, (Jonathan) Sigalet kommer och visar mig bilder: ”Det är så här vi behöver göra, Roger.”

** Så risken att dina spelare skulle ta något i förskott, den finns inte?
– Haha, nej – absolut inte.

***

Presschefen Peter Pettersson Kymmer berättade att Luleås sköna fans i lördags före lördagsfajten käkat kebabrulle och sköljt ner det med … häpp, rödvin.

Luleåbördige Roger Rönnberg sa sig inte bekant med just den kombinationen, i gengäld berättade han gastronomiskt hur man bäst tillagar renfilé och torsk.

Bli inte förvånade om ett eventuellt SM-guld följs upp med en kokbok.

”Rönnbergs gyllene delikatesser”, snart i en bokhandel nära er. Om, alltså. Om. Ni vet vad. Långt dit.

***

Hopp om spel för Brandon Gormley måndag. Ingen annan har smittats av magbacillen. Inte än, i alla fall.

***

Jacob Moverare, ja. Eftersom han är Los Angeles Kings egendom vill jag inte göra för stor grej av detta, för saker kan ändras snabbt, en bra ”camp” i höst kan förändra allt, men – jag hör att:

## Kings är jättenöjt med Moverares utveckling i Frölunda.

## Kings just nu sänder signaler att den unge backen nog kan må bäst av ännu en säsong i SHL.

Igen, NHL-klubbar kan ändra sig snabbt, men det finns alltså skäl till optimism för Frölundas fans här. Att LA Kings-scouterna Niklas Andersson och Christian Ruuttu båda har Frölundaförflutet, avgörande betydelse har det givetvis inte, men möjligt att det inte skadar heller.

Nå, den dagen … och så vidare. Men Frölundas förhoppning om att få behålla Moverare gör att det är ännu lättare att förstå att man inte gick med i lönerejset om Jonathan Sigalet.

***

I kväll kan man njuta av Robin Lehner (ovan) och hans New York Islanders mot Pittsburgh Penguins (18), eller ta sig an Färjestad–Djurgården (18.15).

Solen skiner. Det är ännu en bra dag för hockey.

Njut av den, själv ska jag strax äta lite mat med två av alla underbara läsare.

 

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Sjukt mycket elände just nu, men det finns några ljuspunkter

► Det kan fattas rätt mycket folk när Frölunda öppnar SDHL-säsongen på onsdag (mot Färjestad). ► Men – över tid...

När Fagemo mår bra gör även Frölunda det: ”Hitta glädjen”

► Det mesta handlade om Samuel Fagemo på söndagen. Mycket handlar om Fagemo även här på sajten...

Frölunda–KooKoo 2–1 – snabb analys och eftersnack

► Frölunda räddade hem två poäng mot KooKoo (2–1), Samuel Fagemo den store matchhjälten, först tidigt i...
Senast kommenterat

Som jag skrev, klubben har helt enkelt inte hittat den ledande center man är ute efter. Det har ju ingen annan SHL-klubb heller, för den delen.

Av Henrik Leman
2026-09-07 23:41

Gôtt att vi förstår varandra.

Av Henrik Leman
2026-09-07 23:39

Det saknas fler än en pusselbit skulle jag säga.

Av LarsL
2026-09-07 23:27

Hur man än ser på det, Frölunda behöver (minst) en center...
Om pengar inte är problemet, då är frågan vilka krav man har, som ingen spelare verkar kunna leva upp till?
Det är ju inte så att detta är ett nytt problem.
Kanske är en OK center bättre än ingen?
Min förhoppning är att man har någon p...

Av Tommy Nilsson
2026-09-07 21:23

Märkligt? Skulle jag inte säga. De kanske har en renodlad center på gång också, vem vet. Skulle inte så vara fallet då kan Clarke spela center, även om han primärt är ytterforward. Dubbla möjligheter.

Av Jojje
2026-09-07 21:00

Kul. Tack för att du även "bevakar" damerna.

Av STM
2026-09-07 20:59

Oj, jag tog det absolut inte som kritik!

Du svarade och förklarade hur det brukar se ut "behind the scenes", och det är ju precis sånt som alla vi läsare här älskar.

Jag skrev bara att jag trodde som du – att Frölunda inte är sååå desperat, utan att de hellre väntar på rätt person, någon de...

Av Karl Forsberg
2026-09-07 20:48

Och du ser inte att den pusselbiten är centerformad, Jojje? Märkligt sätt att se på saken.

Av Acke
2026-09-07 20:34

Tommy: Att Frölunda inte värvat en center har inget att göra med ekonomi, att man inte vågar satsa.
Plånboken kan och får öppnas.
Sjöström, West och Ohlsson har dock ej hittat något de gillar.

Av Henrik Leman
2026-09-07 20:19

Absolut. Ingen kritik gentemot dig, absolut inte, mer en allmän förklaring vad gäller hur det går till.
Ibland kan man läsa att klubb X och Y också var intresserade av spelare Z som gick till klubb W, det behöver inte alltid betyda mer än att X och Y kollade läget lite
Kan betyda mer.
...

Av Henrik Leman
2026-09-07 20:17

Jo, jag tror precis som du Henrik att Frölunda inte var så heta på den här pucken. Refererade bara till Expressens text.

Av Karl Forsberg
2026-09-07 19:59

Troligen ett klokt beslut. Men med tanke på centersituationen, någon gång borde Frölunda satsa?
Frölunda har oftast fulla hus, även när det inte går så bra och jag tror att det är en återhållande faktor, vid värvningar.
Varför riskera något, när publiken ändå kommer.
Troligare att man lyfter på ...

Av Tommy Nilsson
2026-09-07 19:58

Även om man inte ska överdriva skillnaden center/ytterforward i dag, den är ju mindre än förr, så ... visst är det så att Frölunda mer än något annat skulle behöva en bra center.
Låt oss se om en sådan hittas.

Av Henrik Leman
2026-09-07 19:31

Spelar ingen roll om han är center eller ytterforward, det är ett pussel som ska läggas och det saknas en pusselbit.

Av Jojje
2026-09-07 19:23

Spännande säsong framför oss, helt klart! Tack för bra content!

Av Patric Agblad
2026-09-07 19:21

I Belleville var han center, jag kollade nästan alla deras lineups. Säkert har han spelat mycket vinge. Säkert är han allround. Inte alls säkert att han ska till Frölunda. :)

Av Henrik Leman
2026-09-07 18:47

Man vet aldrig exakt hur mycket en klubb är "med i rejset" om en spelare.
Generellt går det till så här:
Klubbar får av agenter veta att en spelare finns på bordet. Vid intresse meddelar en klubb ett bud, eller bara "Vi har visst intresse."
I flera fall stannar det där.
Vad gäller Stachowiak tro...

Av Henrik Leman
2026-09-07 18:33

Clarke tror jag ändå man skall se som ytterforward.
Enligt de flesta sidor så beskrivs han som renodlad ytterforward.
Under säsongen Hersey hade han ofta Eriks Mateiko som center, men flyttades periodvis upp i hiearkin. Då matchades han ofta med centertalangen Ilya Protas, både i 5mot5 och i PP.
...

Av Christian
2026-09-07 18:04

Läste i Sillyrummet på Expressen att Örebro betalade 270 000 euro netto för Wojciech Stachowiak. Tydligen var Frölunda med i racet om den tysk-polska centern från AHL (Grand Rapids), liksom Växjö, Djurgården och HV71.

Men 3 miljoner kronor alltså. Plus ytterligare en miljon i sociala avgifter – s...

Av Karl Forsberg
2026-09-07 17:54

Inte enkelt att värva nordamerikaner. Låt oss hoppas på bättre utfall än när välscoutade Greco kom

Av HenrikM
2026-09-07 17:46