William Lagesson stannar i Detroit Red Wings. Den 29-årige backen (fostrad i HK Kings) fick ett nog bra bud att nappa på tidigare än förväntat. Det handlar om ett envägskontrakt värt 775 000 dollar kommande säsong, det blir sedan ett tvåvägs – men en garantilön på 500 000 dollar i AHL.
Självfallet ett alldeles för bra kontrakt för att Lagesson skulle flytta hem, med de här siffrorna kändes det rätt givet att han ville ge NHL-karriären ytterligare två år.
Frölundas supportrar får alltså vänta på Lagesson som tidigare sänt signaler att Göteborgslaget var högt på listan skulle det inte bli en fortsättning i Nordamerika.
Men nu blev det alltså det. På ett bra kontrakt, ett som signalerar att Detroit tror en del på spelaren.
Lagesson spelade sju matcher med Detroit förra säsongen, han gjorde 40 med Toronto och Anaheim vintern före.
UPDATE: The #RedWings have signed defenseman William Lagesson to a two-year contract extension. pic.twitter.com/sHU9K0jCEJ
— Detroit Red Wings (@DetroitRedWings) June 27, 2025
Bara Fagemo kvar att hoppas på, även om hoppet är väldigt litet.
Nu känns det som man äntligen kan ta sommar helt som supporter.
Vi har redan nu ett lag som kan gå hela vägen, sen finns en höst och vinter att ta in något extra om de behövs
Det var granska väntat, både Lagesson och Fagemo är för bra för att komma hem oavsett få matcher i NHL, hade ingen större förvänta på dessa 2 spelare!
Men vi har spelarna för att vinna guldet om Robban och övriga blir ett samspelat kollektiv garanterat!
Synd. Vi hade behövt Lagesson. Skador kommer alltid och är osäker på Hasas nivå.
Jag är osäker även på Folin. Lite fallande trend, den backtypen kan få det svårt när de blir äldre.
Hållet med Folin gravt överskattad men är nog bra för laget så han lär platsa ändå !
Jag tror inte att vi är klara. Något mer kommer hända i truppen.
Åtta backar. 16 forwards. Vad tror du på? Nyfiken.