SMÅTT OCH GOTT
SMÅTT OCH GOTT

Born blir bara bättre, Frölunda också – men långt kvar till semi

► Matchboll Frölunda – men den blir inte lätt att slå in. Kvartsfinalserien mot Timrå är tajt, trots stora siffror (6–2) på lördagen.
► Här får ni mer och mina fem bästa i Frölunda.
UPPDATERAT: Fullt logiskt, Nicklas Lasu inte anmäld för att ha tappat skäret.

Jubel efter Noah Hasas 2–0. Till vänster Isac Born efter matchen. Foto (spelbilden): TV4 (skärmdump).

68 Kommentarer

  1. Jag tycker att det finns ett problem i att ”utfallet” av en påkörning är starkt avgörande för ev bestraffning. Jag är också, precis som redaktören, av den åsikten att Hartman inte rammade Lasse med flit och vilja att skada. Precis lika lite som Lasu hade sådana avsikter när han kolliderade med Dalén. Men jag undrar vad som hänt om Lasse blivit skadad. Om Dalén inte blivit skadad.
    Jag förstår problematiken. Domarna påverkas såklart.
    Men lik förbaskat.
    Det är väl brottet som ska bestraffas?
    Eller tänker jag helt fel.
    För övrigt ser jag med tillförsikt fram emot kommande kamp. Frölunda har en hel del i sin påse som är användbart. Optimism, spelare som växer, försvaret, Lasse, orken, självförtroendet…
    Och inte minst 3-2!
    Längtar till måndag kväll.
    Hoppas att det tar slut då, samtidigt som det skulle vara jäkligt häftigt med en 7:de.
    FFF – Fullsatt-Folkligt-Festligt!

    • Det borde vara så, men om Dahlén inte blir skadad är det 0 minuter och ingen minns den situationen 2sek efter den hänt, om Lasse blir skadad kommer en sen domararm och en granskning troligen matchstraff. Så här ser det alltid ut, utkomst över uppsåt och brott. Tycker inte Hartman åker in för att skada men den är en 2:a om man kör över en utespelare utan puck, att hävda att det inte är en stor miss att inte blåsa av för att Lasse är 2cm utanför sitt område och blir överkörd av ostörd offensiv spelare tycker jag är lite konstigt.

    • Medhåll.
      Lasu har ingen intention att skada Dahlén, sen har man väl ansvar för sin egen klubba, utrustning och…kropp?
      Försöker mest resonera med mig själv och kring situationen 🙂 En tvåa om man sätter ihop alla komponenter kanske hade varit mest rimlig. Men det är inte helt enkelt.

  2. Kan knappast vara en överraskning att målvakten befinner sig i närheten av målet iaf solklar tvåa !

    • Om man vill ha respekt så är min uppfattning att man ska förtjäna det. Jag har full förståelse för kritiken mot domarna som gör fler missar än meteorologerna. Att inte ”hitta” nån utvisning när Lasse två gånger blir påkörd, med vilje eller ej. Man borde ju vara lika ansvarig för sin kropp som klubba, många ofrivilliga höga klubbor som ger utvisning. Nej, svenska domarna är tyvärr inte så bra som det hela tiden hävdas.

  3. Stämmer det att Lasch och Purres lag Pelicans åkte ur finska högsta ligan igår? Då avslutar nog Lasch sin hockeykarriär.

      • Nej, de är inte nedflyttade än..de ska spela en serie mot det vinnande laget i Mestis. Så det ser ut som att den serien blir Jokerit-Pelicans och vinnaren av serien kommer att spela nästa säsong i Ligan.

        • Förlåt. My bad. Inte nedflyttat, så klart – men klart nu att man är sämst i Liiga och därför måste kvala för existensen. Bra att du påpekade. Tack! För snurrig i skallen på morgonen.

    • Tråkig nyhet – alltid trist när forna toppspelare ”tvingas” dra sig tillbaka i karriären på sådana sätt, i så fall.

        • Ja Du, Oscar Björn – det är alltid svårt som kanske fortfarande firad sportstjärna att välja den rätta tajmningen för tillbakadragandet ska ske från de stora publika sport forumen – när man alltjämt är på en någorlunda topp.
          Men visst, finns det också exempelvis de hockeyspelare som bara älskar att få hålla på med vad de gör och har inga problem som helst med att gå ner seriesystemet – när de inom sig själva förstår att de har blivit sämre presterande efterhand, naturligtvis med åldern, men ändå kunna fortsätta ett tag till med att få syssla med det som man tycker så mycket om.

  4. Avsiktligt eller ej så kör han över Lasse och domaren står någon meter ifrån och tittar på. Självklar tvåa som är närmare 5a än vad Lasus felskär är.

    Horribel domarinsats igen, det här slutspelet har så låg domarnivå att man baxnar

    • +1..första pååkniningen är horribel. Full fart, rakt in i Lasse utan att bromsa och lägger sig över honom. Ingen Frölundaspelare som är när Timrås gubbe. Domaren står likgiltigt och tittar på. Så trött med sånt.
      Så medveten handling bara för att skada Lasse.

  5. Frågan eller undran är om inte Frölundas PP-spel t.o.m. är lite bättre – iaf minst lika bra som det stundtals kunde vara under Lasch-eran? Tänker på Ruohomaas ”smash”.
    Också PK:et igår under 5 minuter med en dessutom utebliven Lasu – var åter föredömligt.

    • PP med Lasch, charmant, men känns som detta PP har lite fler tillvägagångssätt att göra mål.

      • Ja, Erik – visst upplevs det som att dagens Frölunda allt har lite fler variationer jämfört från tidigare, på hur ett PP ska (kan) spelas. 😉

    • Ruohomaas smash var läcker och var resultatet av att pucken gick snabbt mellan spelare, inget kladd på pucken. Det var väl Högberg som levererade, ofta har han lite bättre fart än Tömmernes på just den positionen.

      Vad gäller vårt PK så funderade jag över om det inte var så att Timrå blev initialt mer vilsna utan Dahlén i sitt PP? Sen brukar det vara svårt att inleda en period med PP, men visst var det ett starkt PK även utan Lasu Men känslan är att Timrå var rejält störda av att Dahlén saknades.

      • Exakt, Lamprologus – inget jäkla kladdande med pucken och spela snabbt som en höna skiter.
        Och visst när det är nyspolat – så brukar PP:en oftast inte bli så fruktsamma och säkerligen hade också Dahléns frånvaro en stor inverkan på att det inte blev något enda mål för Timrå under just denna femminutare.

  6. Leman la till i texten att det inte blev en anmälan.. Skönt. Hoppas verkligen det gick bra med Dahlén. Såg inte bra ut alls.

  7. Timrå är nog slut nu, tror inte de kommer ut som vilddjur imorgon igen. Blir en mer ”vanlig” match och då vinner Frölunda på sin bredd

  8. Leman, du skrev om dessa personer som skrek filmare när Dahlén ligger och har ont. Gick in på klippet du la upp och kollade på det igen, då hör man att det sägs ”hårdare, hårdare, hårdare”…. Fan, ser man att en person knappt kan stå ut och tacklingen tar illa, var tyst bara. Vi är bättre än så.

    • Håller med.
      Jag tror att detta kan vara samma ##€%%^%%€€ som så FRUKTANSVÄRT SMAKLÖST sjöng hata Luleå när de var framme och hämtade sina silvermedalj!
      Så fruktansvärt pinsamt beteende att man skämdes när man lämnade bunkern med frölundatröja på sig.

  9. Jag tycker att Dahlen är en av shl:s bästa forward och verkar därtill vara en sympatisk människa (baserat på intervjuer) och hoppas att han inte är så allvarligt skadad som det såg ut att vara..

    Men vi måste se lite nyktert på situationen? Lasu tappar skäret precis när Dahlen gör en riktningsförändring, träffar hans knä och det hela blir olyckligt. Jag tycker det ska vara en 2a för även om det är olyckligt så blir det en tripping/knätackling ändå. Men därtill matchstraff och som många gapar om nu att det ska vara avstängning? Nä, jag tror att antingen har dom ingen aktiv ishockeybakgrund eller så vill dom bara försöka uppröra och hetsa.

    Väldigt många på andra sidor som skriver att det var avsiktligt och borde vara lång avstängning.

    Håller med om att det är bedrövligt med hånorden mot Dahlen. Önskar att Frölunda i någon form går ut och meddelar att FHC inte accepterar sådant beteende,

    För övrigt var det mäktigt hur stämningen i ladan de 2 sista minuterna gick igenom tv-rutan!

  10. Att situationerna med målvakterna tog upp efter innebär inte att de inte var något. Tydligt att tränarna är tystade att prata om domarna! Trist. Inget får ifrågasättas längre. Inte minst domarna. Trist utveckling.
    Born. Vilken grabb! Ifjol blev man nästan utskrattad här inne när man flertalet gånger nämnde Borns höga potential, då han verkligen var den som stack ut av de unga! Nu är det annat ljud i skällan tack och lov.
    Man gläds verkligen med Stenberg och Westergård – vilken chans de fått nu att få in ett gäng slutspelsmatcher i ryggraden. Inte minst Westergård har höjt sitt fysiska spel rejält! Börjar bli en jobbig jäkel på isen. Vilken match han gjorde i går! Stenberg är vass framåt men väger lätt i närkamperna och verkar dessutom inte gilla att jobba hemåt… Där har han en bra bit kvar. Men snygg målpass i går.

    • De blev inte utskrattad av mig 🙂
      Jag har trott på Born länge nu 🙂

      Jag kallar han Kung Born internt med mina polare och de har säkert undrat men börjar nu förstå 🙂
      Jag tycker han är grymt bra och förtjänar lite mer istid, kanske inte för mycket, han måste orka hålla i sin spelstil

      • Det minns jag. Även du var en av de som såg potentialen.😃 På sikt kommer han bli en bättre variant på MRO (som var en av mina personliga favoriter i Frölunda).

        • Håller helt med.
          Men sticker han för hogt i poäng produktionen så kan är nog tyvärr AHL/NHL inom ett par år.
          Att han inte är draftad är en gåta, visst en latebloomer men ändå.
          Ett sjundeval kunde nu nåt lag slängt iväg

          Fördelen för oss som håller på Frölunda är att just hans spelstil, det finns en uppsjö av USA/Kanada spelare som har den spelstilen

  11. Det som är skönt igår var att Lasse inte behövde slita ihjäl sig, otroligt viktigt att ha honom fräsch tills imorgon.

  12. Kan inte Frölunda bara lägga ner tramset med kiss cam, godisregn och inte minst den totalt hjärndöda ”let’s make some noise”? Hur ngn kan tycka att det är en bra idé att döda stämningen genom att effektivt tysta klacken med snorhög musik begriper jag inte.

    • Håller med. Om man nu ändå ska köra det så gör det när det är ett avbrott i spelet. Typ powerbreak.

    • Jag förvånas över hur många runt om på läktaren i går som lät noll under matchen men drog igång då ”Make some noise” kom och att de även verkade uppskatta Kiss Cam. Så tudelad här. Även om skiten kvittar för min del. Jag kör på med drag oavsett sällskap eller de runt om!
      Godisregnet är nog väldigt uppskattat av de yngre och bör nog vara kvar för att skapa en positiv känsla för de små

  13. Skönt att inte Lasu blev anmäld. Känns nästan som att det hade varit ett värre avbräck för Frölunda än att Dahlén blir borta för Timrå. Hoppas dock att Dahlén kan spela igen men det såg otäckt ut. Aldrig kul att spelare skadar sig oavsett lagtillhörighet .

  14. Vad tyckte ni om Toms fru och Cederqvist sambos kreativa special gjorda jackor till spelarfruarna? Coola!

  15. JAg erkänner direkt att jag inte kan titulera mig som hockeyexpert så här kommer ett inlägg från låg lekmans nivå
    Börjar inte Timrå se trötta ut, tappar focus, blir lätt provocerad. Mest imponerande är att se hur Isac Born totalt neutraliserat en av ligans bästa spelare samtidigt som han levererar både mål och poäng. Hoppas att Brynäs slår Malmö idag så vi slipper möta något av ligans två grisigaste lag innan final

    • Lennart: Önskar faktiskt det omvända, att Malmö eliminerar Brynäs i kvarten.
      Hemmaplan för Malmö i kväll, men troligen så drar väl Brynäs det längsta strået till sist. 😉

  16. Lite retroaktiv målutdelning igår sett till tidigare matcher. Bra att många fick göra sin första kasse så att självförtroendet kan höjas en gnutta.

  17. Skönt att Lasu inte blev avstängd. Får faktiskt lite tro tillbaka på domare / situationsrummet att de ser att det inte finns något uppsåt utan är en ren olyckshändelse. Sen hoppas jag Dahlén är ok för spel redan i morgon.
    Matchen i morgon kommer kräva mer av Frölunda än gårdagens match men kan vi hålla oss på banan och spela tight, bra boxplay, vinna närkamperna mm så vinner vi i morgon. Härligt att se hur bra ungdomarna spelar, samt jättebra att våra mer etablerade målgörare faktiskt visar att de även kan göra mål i slutspelet.
    Heja Frölunda ❤️💚❤️🏆

  18. Rätt stark känsla att vi stänger den här matchserien på måndag.
    Timrås kraft har minskat för varje match, och vår ökat.
    Vore också tacksamt med lite vila inför en semi.
    Luleå är något helt annat än Timrå. Betydligt starkare försvar och faktiskt mer spets spridd över flera kedjor

    • Håller helt med i din analys. Timrå tror inte ens på det längre. Detta vinner vi på måndag!

    • Ja det skall bli väldigt intressant att se om Timrå kommer ut i samma tempo som dom har gjort de andra matcherna eller om det kommer bli mer avvaktande.
      Jag hoppas också att man tar det redan nästa match, även om det är häftigt med match 7 så hoppar jag gärna det i denna serie.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Hannas camp ger tjejer chansen: ”Tacksam för att möjligheten finns”

ÖCKERÖ: ► Fjärde året för Hanna Olssons hockeyskola ute i skärgården. ► Vad tycker hon? Vad tycker tjejerna? Som ung...

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...
Senast kommenterat

Skräp!? Hahahaha

Av STM
2026-07-19 20:33

Jag skulle flytta upp Lasu till andra kedjan där och sen LDN till tredje och Hasa till fjärde.

Av STM
2026-07-19 20:32

Jag skulle inte säga att den forwardssidan är skräp, men det är ingen forwardssida man vinner ett SM-Guld med.

Av Jojje
2026-07-19 19:30

Hur många lag i SHL har på riktigt sämre forwards än det där skräpet?

Av Gustav
2026-07-19 18:38

Tänkbara kedjor fram till december som det ser ut nu:
Friberg - JP - Cederqvist
Fagemo - Liam Dower Nilsson - Puistola
Oscar Olausson - Noah Hasa - Erik Thorell
Max Westergård - Lasu - Mads Kongsbak Klyvö
(Lindholm går skadad långt in på hösten)

Av HenrikM
2026-07-19 17:41

Ser skrämmande tunt ut...

Av Johan Ninjan Jönsson
2026-07-19 17:29

Det är milt sagt, för tunt...

Av Jojje
2026-07-19 15:08

Haha. Cehlarik är bra med rätt omgivning. Elvenes kan spela fram honom... Tex.

Av Jojje
2026-07-19 15:06

Nja, syftar du på Sportbladet? Där sa han inte så iaf. :)

Av Alfred
2026-07-19 13:06

Säger absolut inte emot dig här. Håller snarare med. Finns potential även om han blivit kraftigt sämre år för år...
Mer om att det blir komik. Tänk om Sjöström värvat Cehlarik - vilket liv det blivit!?

Av STM
2026-07-19 09:57

Oroande med en så svag spelarmarknad.
Frölunda tappar två klasscentrar i Niederbach och Ruotsalainen.
I bästa fall får vi in en bra center. Men där är vi inte än, den 19:e juli.
Kanske går vi in i SHL med JP, Liam Dower Nilsson, Hasa och Lasu som våra centrar med Bosse Meijer som vikarie vid ska...

Av HenrikM
2026-07-19 09:28

Ja, samtidigt:
Sätt ihop han med Elvenes och en bra center, ge honom PP-tid. Kan nog göra 15 mål.
Inte lastgammal. Är en klasspelare i grunden. Och få har spelat bra i Leksand de senaste säsongerna.
Det vittnar absolut om en stendöd marknad, men här finns skrällpotential i form av leverens.

Av HenrikM
2026-07-19 09:26

Jojje: Ändrar jag mig hela tiden ?!?

Av Christian
2026-07-19 01:35

Kul ändå. Alla här inne hyllar ju Evertssons värvningar! Måste ju vara en herrejössesvärvning. Tänk om Sjöström gjort den...hahaha tänk vad forumet rasat.

Av STM
2026-07-18 23:16

Cehlarik till Växjö på två år vid den här tidpunkten säger egentligen allt om marknaden som råder. Lycka till, Sjöström…

Av Gustav
2026-07-18 22:55

Trevligt gjort HL -kul att Du var där. Missade Dig naturligtvis.

Hanna, som alla såg var exemplarisk - glad föratt min lilltjej var med på Campen för första gången.

Många från norra delen av västkusten hänger socialt ihop fastän de är från olika klubblag - LN70, Lions Strömstad, Munkedal, St...

Av matte
2026-07-18 21:53

+1 grundin

Av Hampus Olofsson
2026-07-18 18:43

🤗

Av Henrik Leman
2026-07-18 18:28

Var två veckor bort nyligen.

Av Jojje
2026-07-18 17:19

Du ändrar dig hela tiden...

Av Jojje
2026-07-18 17:14