SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34
2026-07-02 11:10
SMÅTT OCH GOTT
2026-07-06 12:34 | Centrarnas marknad i SHL 40
2026-07-03 11:31 | VF – en flirt med historien 10
2026-07-02 11:10 | Centrar som stannar i NHL 33
2026-06-29 21:57 | Stenberg med Kallio på camp 5

Bingo med en poäng i skräckarenan, nu kan Frölunda gå vidare

 Robert Rosén stod för matchens wow-faktor, Sebastian Strandberg för en läcker straff – men Frölunda åkte ändå hem med en poäng.
 Bingo för Roger Rönnbergs gäng. Och på sitt eget lilla vis, rätt starkt ändå.

Här har Växjö just gjort 2–1 mot Frölunda som dock räddade en poäng. 2-3 efter straffar. Foto: TV4 (skärmdump)

68 Kommentarer

  1. Nu ska jag försöka vara ärlig, Växjö spelade roligare hockey än vanligt, de drev spelet och satte hög press.

    Jag förstår inte varför vi har så himla svårt att bryta mönster om vi väl börjar dåligt, det är som att det inte finns något att göra då. Hade kanske varit uppfriskande med en ”Jokinen” i paus, men vad vet jag?

    • Kul att vi ser så olika saker, i tredje satt jag och förundrades över hur matchbilden kunde förändras så mycket. Jag tyckte att det var en styrka av VF att inte ge upp trots att de blivit utspelade i två perioder. Hur man steg för steg kom närmare Växjös spelare och faktisk hade initiativet långa stunder i tredje. Skönt att få med sig en poäng iaf!

      • Sista 30 betydligt bättre (utan att vara nära topp) än första 30. Därav att jag skrev så här.
        ”… i bussen hem till Göteborg tror jag känslan var så här hos Roger Rönnberg & Co:
        a) Andra halvan av matchen, den var i alla fall godkänd.
        b) Vi föll inte ihop, vi stod emot när Växjö tryckte på, vi höjde oss, kvitterade, fick med en poäng. Det är ändå starkt. Det är förbaskat svårt att besegra oss, till och med när vi inte alls har en bra kväll.
        Så hade i alla fall jag tänkt. Mina mungipor hade varit uppåt, förbannelsen är ju inte aktuell igen förrän nästa säsong.”

    • Jag pratade i grova drag, vi gick från underkänt till godkänt enligt shl-standard. Det var inte natt eller dag, endast solblekta nyanser.

  2. Även att man säger att man inte bryr sig om historiken så känns det som det sitter i skallarna ändå!
    Bedrövligt dåligt igår men starkt att ta en poäng.
    Frölunda tuffar på i serien och kanske kan sno Brynäs på 2a platsen?

  3. Första två perioderna igår var nedslående att se. Inte en passning satt rätt, inte en enda gång var man nära nog att tackla och inte en enda närkamp vanns. Kanske var det en reaktion på matchen i tisdags, läste nånstans att HV var ganska bleka mot Timrå igår också. Rosén må vara en spelare med ett härligt spelintellekt men jag blir helt tokig på hur han använder denna sinnesnärvaro mot domarna. Jösses vad rutinerat han föll av en liten lätt knuff igår. Precis lika vedervärdig filmkonst som när han fick Joel avstängd i Joels sista match. Personligen kommer jag att njuta när #87 pensioner sig på riktigt.

  4. Jag hade tagit en pinne på förhand, alla dar i veckan. Sen undrar jag vad det är som gör det så jäkla svårt att vinna i Växjö. Helt sjukt faktiskt.

    Igår var det tre träffar i ramen. Vill minnas att förra matchen mot Växjö i Växjö så var det fyra eller fem träffar i ramen. Det har med med oss i alla fall…:)

  5. Tröttnade redan efter 10 minuter att se matchen eftersom känslan var det vanliga när laget är i Växjö och spelar! Tittade på Färjestad och dreglar över deras offensiv, helt sjukt vad dom producerar, märk väl att på 32 matcher har Färjestad gjort 41 mål mer framåt än frölunda, det kallar jag skills!
    Frölunda har just nu ingen forwards som skulle platsa i Färjestad forwards sida!
    Tyvärr kommer Götaplatsen att bara vara en stor illusion i år!

    • ….Och släppt in 22 fler….
      Skiljer trots allt vara 6(!) poäng mellan Färjestad och Frölunda och en tabell ljuger aldrig!

    • Färjestad har vikit ner sig i två raka slutspel trots hög placering i tabellen. Ingen vinner sm guld före slutspelet.

      • Dessutom har de ingen back eller målvakt som hade platsat i Frölunda. Och det är ett starkt försvar som vinner titlar!

        • Slutspelet är något helt annat. Coachningen ifrån samtliga lag höjs markant, spelet ändras efter någon match beroende på om man vunnit eller förlorat. Känns otroligt att så många drar slutsatser efter hur det ser ut i en seriematch, det är inte fotboll de håller på med i Frölunda.

    • Friberg platsar givetvis. Plus några till. Men visst, de har en enorm spets i Lodin, Steen, Tomasek

      • Aldrig – men man måste tolera jämförelser och se till så alla i laget från ledning till juniorer har toppskills. Nu har iallafall Jacob P snabb värvats. Men det är ingen Steen Lodin värvning

        • Vad är toppskills? Att vara grym defensivt är det skills? Vinner alltid de lagen som gör flest mål mästerskap runt om i världen under en säsong? Columbus har gjort 147 mål men ligger ändå bakom Boston som gjort 112 mål.

  6. Oavsett matchen: Erik Thorell är med nio mål näst bästa målskytt i laget efter Friberg (12). Visst, snart 33 år men jag skulle gärna se ett år till i Frölunda. Oavsett målen rankar jag honom som vår bästa vinge efter Friberg.
    Snabb, jobbar stenhårt, bra på att bära in puck i offensiv zon, bra i PP.
    Samtidigt har vi förstås få lediga platser till vingar kommande säsong (räknar ändå bort Ruotsalainen och Stenberg).

    • Nästan säker på Robban kommer få ut ännu mer av Thorell.
      Robban vill spela med hög fart och transportera pucken framåt hela tiden. Tror detta spelet hade passat Thorell ännu bättre ifall när de möter de tunga/fysiska lagen som brukar få stopp på Thorell.

    • +1 på det.
      Tycker Thorell känns given att förlänga med.
      Känns som han hamnar på min top5 lista efter i princip varenda match

    • Ja Thorell känns given att förlänga med. Tyvärr tror jag dock han är en spelare RR redan gjort klart med att han tar med sig till Schweiz. Det var ju deras relation som gjorde han kom till Frölunda.

  7. Förstår fortfarande inte hur man kan spela på exakt samma sätt när man förlorat så många matcher mot Växjö.
    Men Roger verka bara behärska ett sätt att spela hockey på, tyvärr!

      • Frölunda hamnar på utsidan, de blir stoppade på blå, får inga anfall med hög fart och blir uttrycka mot sarg kanterna. Tycker inte de kommer in på mål.
        Frölunda släpper såna otroliga is ytor för Växjö, så det får såna dunder lägen att göra mål på.

          • Okej, förstår! Kan ju vara så att det läggs mindre fokus på just Växjö under grundserien då det oftast är ett topplag, tycker dock senaste slutspelsserien visade att Frölunda kan ändra sig mot Växjö när det väl gäller.
            Men bara spekulationer.

  8. Kul att kika på Ruohomaa (Den finske ”Tvärviggen”) – speciellt när han driver pucken framåt för attack.
    Ser ibland ut som rena rama slalom vattenskidåkningen i lite sakta mak. 😉

    • Man undrar verkligen vad som gör att han är så upp och ner i sitt spel. Hans sätt att avskärma sig ihop med Berg och dalbanan för tankar a mot problem med psyket alt depressionsproblem. Lägg därtill RR’s kommentar – Micke är alltid bra på våren.
      Hoppas att våren har börjat redan nu i Januari och att den håller i sig länge. Det har sett bättre och bättre ut det senaste

  9. Där ser man – klart med Jacob Peterson rill Frölunda. Vill till att han verkligen lyfter i nya miljön då.
    .

  10. Frölunda har gjort klart med ett stjärnförvärv. Forwarden Jacob Peterson återvänder till klubben efter en kort sejour i Rögle. Den 25-årige Peterson, som började sin SHL-karriär i Frölunda och var en del av laget som vann SM-guld 2019, har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig fram till våren 2027.

  11. En chansning är vad det här är, men tämligen logisk ändå va? Ska Frölunda gå långt i vår så behöver de en tvåvägscenter som har potential (läs potential) att göra sina vingar bättre, det har Jacob. Spelare som Nässén, Lasu, Hasa och Edstrom gör inte det, inte i det offensiva spelet.

  12. Jaha, så Jacob P tillbaka. Kul och bra kille och spelare. Men 2 mål på 32 matcher är kanske inte vad vi behöver just nu.
    Men, kanske kommer någon spetsspelare med?

    • Det kan mycket väl vara spets detta. Potentialen finns
      Vissa spelare passar inte i vissa lag, sen blir det kanon i ett annat lag

      • Ja, Christian – det är inte ovanligt när hockeyspelare ”tvingas” göra ett miljöombyte efter en längre tids tröghet, så kan faktiskt deras kapacitet alltnog komma bättre tillrätta i en helt annorlunda ny omgivning.

    • Vadå två mål? Han har gjort 6 mål i Rögle denna säsong. Med det så skulle han vara fyra i målligan i Frölunda…..

  13. En bra värvning.
    Kan hålla med om att Rydahl nyheten kändes som att nåt annat är på G.

    Skall man vara helt ärlig så tror jag detta är i princip så bra det kan bli för Frölunda på centerpositionen.
    Möjligen skulle man kunna värva från AHL, men det är troligen en ännu större chansning

  14. Men tanke på marknaden, att Peterson kan SHL, han kan Frölunda kan detta inte bli bättre. Han går alltså direkt in och ersätter Hasa, det är INGEN chansning utan en ordentlig uppgradering.

    • Nästa säsong försvinner troligen Ruohomaa och Edstrom och med en osäkerhet runt Rydahl så är detta bra. Behövs då ytterligare minst en center till nästa säsong så nog finns det plats för Peterson.

  15. Asså, stjärnvärvning skrivs det….Återstår sannerligen att se, känns mer.., nu passar det efter att ha floppat i Rögle där han troligen sålde sig dyrt…borde nu fått gå ner i lön för att få ett försök i VF.
    Men visst är han tillbaka i gammal VF/FBK form blir det bra, men det var typ 5 år sen….gamla meriter gäller inte nu, Upp till bevis!

  16. Såg bara första halvan av matchen och utifrån vad man såg då så var en poäng en skänk från gudarna.

  17. Gött, Jacob är nog det bästa man kan hitta och han är center.

    Förhoppningsvis flyttas Routsilainem ut på en kant så får vi mer ut av honom också

  18. Låt bara Jacob P spela center och leda en kedja med sitt hockey-iq så blir det bra.
    Vet inte hur ofta han fick spela center i rögle.
    Men i den klubben har de flesta misslyckats denna säsong.
    Så Jacob är nog glad att komma tillbaka till en klubb som vinner matcher.
    En riktigt bra värvning.

  19. Bingo!
    Trodde inte det skulle bli verklighet med Peterson.
    Kommer bli kanon och lyfter centersidan rejält

  20. Den största fördelen med JP-värvningen är ju någonstans att han ändå kan SHL. Inte lika stor chansning som en amerikan eller finne…

  21. Jacob har inte lyckats i Rögle. Men killen är bara 25 år och har bevisligen potential. Ett miljöombyte – till klubben där resan började – kan vara det som behövs. Och han har en given roll som center.

    Med stort förtroende och bra kemi kan han förhoppningsvis lyfta. Återstår dock att se om det blir flipp eller flopp.

    Hursomhelst en riktigt spännande värvning av Sjöström/West. Intressant att det nu börjar trejdas mellan SHL-klubbarna under säsongen. (Emil Larsson nyss från Örebro till Växjö.)

  22. Enligt intervju i GP säger Sjöström att truppen i princip är stängd nu. Blir sannolikt ingen forward utöver Peterson.

Det går inte att kommentera detta inlägg

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Haukeland, Weissbach – är det en trend eller bara en tillfällighet?

► Linus Weissbach skriver svensk hockeyhistoria. ► Sättet han gör det på skapar inte direkt några positiva rubriker. Pengar...

Nu kan det börja hända saker i Frölundas, och andras, centerjakt

► Centerjakten – så här är läget nu när lite av ett magiskt datum i NHL närmar...

Jag vidhåller – San Jose Sharks och Celebrini är bingo för Stenberg

► Hajtanken SAP Center blir Ivar Stenbergs hemmaplan. ► I höst börjar ett nytt, häftigt hockeyäventyr i NHL. Det...
Senast kommenterat

Logan Brown då?
Visst han har lirat få matcher. Men han är stor och tung och vet vart mål och egna spelare är.
Vore något för Frölunda får vi hoppas.

Av Lallen
2026-07-10 07:36

+1

Av Hampus Olofsson
2026-07-09 22:57

Såklart har man ingen aning, men ändå rätt fina stats på Marody som LHC tog. Och då ska de ändå in med ännu en toppcenter.

Av Gustav
2026-07-09 22:38

Vilka är dessa spetscentrar som de andra lagen har hittat? Uppenbara hemvändare som Marcus Johansson räknas inte.

Av Kalle Kula
2026-07-09 14:54

Tror man jobbar rätt hårt (med ganska goda förhoppningar) på Nils Åman. Tror det är han man landar när allt är klart.

Av STM
2026-07-09 13:45

Just så Hampus,spelare som Sjöström har koll på,har spelat tidigare i klubben..
Sjöström lär inte mäkta med hitta något annat

Av Conta 2019
2026-07-09 12:25

Ja det här är värre Totte än att en stackarshockeyspelare åker till Ryssland och spelar. Snart är vi där när Internationella hockeyförbundet välkomnar dom också. Det värsta som finns för Putin är när hans idrottare inte får åka och visa upp sig på olika arenor i Världen. Så det här blir ett skyltfö...

Av kilberg28
2026-07-09 11:46

Trenden blir nog större nu när Ryssland åter skall få deltaga i OS och förmodligen även släppas in i FIFAs globala turnering.

Av Totte
2026-07-09 10:40

Vad säger Björn? Han har ju stenkoll på vad som händer. Vilka centrar jobbar man hårt på?

Av ulven84
2026-07-09 09:27

Nej. Erik Borg och Patrik Carlsson

Av Hampus Olofsson
2026-07-09 06:27

Tror vi att det är Nils Åman och Logan Brown som är högst upp på listan?

Av Lallen
2026-07-08 23:08

Alka andra SHL lag hittar centrar..
Frölundas trupp otroligt tunn..

Av Conta 2019
2026-07-08 22:54

Precis, och den 15e Februari nästa år så kommer Sjöström stå och svamla..vi är nöjda med truppen vi har,vi tror på laget, finns inget på marknaden......

Av Conta 2019
2026-07-08 22:53

Marody klar för LHC

Av Hampus Olofsson
2026-07-08 18:48

Det kommer ingen center innan säsongsstart. Truppen lever ju fram till 15 februari.

Av Gustav
2026-07-08 16:49

Sicken rolig hockey sait!

Av Maxad
2026-07-08 13:31

När kommer Frölunda presentera Erik Borg?
2års kontrakt med option på ytterligare 2år..

Av Conta 2019
2026-07-08 12:11

Ja precis?
De värvade ju Niederbach och Ruotsalainen, det var väl bra av dem?

Nu valde de själva att lämna då behöver det värvas nytt

Av Christian
2026-07-08 09:57

Förstår hur du tänker men vi får inte glömma vår fina juniorer som kan utvecklas till seniorspelare. Samtidigt så vinner vi inget guld före jul. Tror vi har lärt oss läxan från förra året. Fyll hellre på sen

Av Richard Hasselqvist
2026-07-08 08:07

Brukar vara duktiga? Centersidan är svag när vi tappat Routsalainen och Niederbach.

Av Jojje
2026-07-08 01:00