► Fria tankar inför SHL-premiären och så ett gissat ”tips” – varför vänta ända till lördag?
► Tänkte jag. Vips, här kan ni redan nu ladda inför säsongen.

Det börjar nu, men helst ska det inte ta slut innan våren är här.
Värt att minnas: tålamod är en dygd. För spelare, för ledare, för supportrar – och för oss i media.
Här får ni läsning inför SHL-premiären – som bara är en match av många.
EN SHL-PREMIÄR ÄR kul, men ta den för vad den är – bara prologen på ett 52 omgångar långt lopp: Tour du Suède.
När detta är avslutat börjar allvaret.
Slutspelet – och nedflyttningskvalet.
Under hösten, vintern och förvåren … hopp kommer tändas och släckas, tändas och släckas, tändas och släckas, kedjor och backpar förändras, spelare och lag pendla i prestation.
Mitt tips: vänta innan ni dömer ut eller hyllar, såväl ert favoritlag eller andra. Tiden tas i mål, det är laget som får ihop det bäst i mars/april (och kanske början maj) som står där som vinnare, som har landets lyckligaste supportar. Inte det som rusar iväg i september/oktober.

Tålamod är en dygd.
Trist? Kanske.
Sant? Absolut.
Nå, här får ni fria tankar ur min skalle, sådant jag funderar på inför att det brakar loss inne i Scandinavium 15.15 på lördag då Frölunda och Linköping drabbar samman.
1. Ivar Stenberg.
Ibland tror jag folk glömmer att killen fortfarande är 17 år (fyller 18 den 30:e). Ivar Stenberg är en av hockeyvärldens största talanger, kommer glänsa ibland, kanske till och med ofta ju längre säsongen går, men ingen ska rasa om Stenberg går ner i J20 någon gång eller två, speciellt givet hur skarp forwardskonkurrensen är. Detta betyder i så fall inte att Frölunda inte ger sitt superlöfte chansen, det är en del i grabbens utveckling, han ska vårdas så han utvecklas på bästa vis.
Nej, jag förutspår inte alls att Stenberg kommer ”misslyckas och skickas till J20.” Verkligen inte. Jag lyfter bara att en ung grabb måste tillåtas pendla i prestation, speciellt när denne ska hävda sig bland män, och att det då är okej att – tillfälligt, nota bene – göra en sejour i J20.
Även här är tålamod en dygd. Samtidigt har inte Frölunda råd att spela en kille bara för att han ska utvecklas. SHL är inte AHL. Tonåringen från Stenungsund måste vara bra nog för att spela. Och … ärligt talat, jag är grymt spänd på att se honom. I sina bästa stunder är mellanbroder Stenberg en attraktion. Talang fullt i nivå med Lucas Raymond. Men i vinter kommer det inte räcka med att bara vara talang.
2. Power play.
Robert Ohlsson gillar sitt vänstervridna PP, alltså vänsterskyttar till vänster, därmed inga direktskott därifrån. Ställer mycket höga krav på fantasi och spelskicklighet. Än har vi inte sett detta. Jag hade satt in Linus Högberg i PP2, flyttat Dominik Egli till vänsterflanken så att i alla fall en av formationerna haft dubbla direktskottshot.
Så tror jag också det kan bli … om ett tag.
3. Max Westergård.
Att Wiktor Nilsson är på väg bort, att Noah Hasa, Isac Born och Noah Dower Nilsson inte kan känna sig säkra på en plats i Frölundas premiärlag – det är Max Westergårds ”fel.” Han har helt enkelt varit bättre än förväntat. Finländaren är nyss fyllda 18, det gäller samma funderingar här som om Stenberg, alltså det med att prestera två-tre gånger i veckan, men här och nu hade jag inte kunnat hålla Westergård utanför tolv forwards. Kan Robert Ohlsson & Co?
4. Låt det ta lite tid.
Frölunda har inte, tycker jag, imponerat så värst mycket hittills. Delar av Växjömatchen, effektiviteten mot Färjestad och Lausanne, men i övrigt … sisådär. Det tror jag bara är bra. Och fullt förståeligt.
Laget har en resa att göra, en ny tränare kommer in med småjusteringar.
Tilltänkte anfallsstjärnan Jere Innala har en omställning att göra, NHL-försöket fallerade.
Förstecentern Jacob Peterson har höga förväntningar att leva upp till, han ska (och behöver) vara ett snäpp bättre nu.
Så där kan man hålla på. Frölunda 25/26 behöver få ta lite tid på sig, tålamod är en … ja, ni vet.
Apropå T-ordet så förvånades jag att Frölunda inte körde vidare med Innala i Theodor Niederbachs kedja, tycker inte alls finländaren med Peterson och Friberg sett ut som en klockren trio. Men jag inser ju att det finns folk som har betalt för att begripa sådana saker mycket bättre än jag.
–––––––––
Vi bryter för ett viktigt meddelande: här gissar jag hur SHL-tabellen slutar.
Färjestad
Brynäs
Frölunda
Luleå
Skellefteå
Växjö
Örebro
Rögle
Linköping
Djurgården
HV71
Timrå
Malmö
Leksand
––––––––––
5. Göra bredden till en styrka.
14 forwards om vi räknar bort Wiktor Nilsson, det kommer kanske två skador på lördag och så har vi en ny situation, men så länge Robert Ohlsson & Co har gott om forwards att tillgå – jag följer med stort intresse om det är samma gubbar som är 13-14 eller om tränarstaben verkligen lyckas hålla igång alla.
– Vi kommer att ta ut ett lag på lördag, vi kommer ta ut ett lag på torsdag, sa Ohlsson i den här texten.
Kan han hålla fast vid den tanken, göra den till verklighet, hålla igång många, använda bredden för att hålla spelare fräscha genom SHL och CHL, då tror jag det är bra för Frölunda. Sedan, i november, då ska Linus Weissbach in i laget. Kanske till och med snäppet tidigare. Kan bli ett lyft. Kan tvinga någon spelare att agera.
Om alla är friska.
Om tonåringarna fortsatt att hålla hög klass.
Om … ja, ni fattar.
Lite annat i korthet:
* Herregud, så kul det ska bli att följa Nicklas Bäckström. Måtte hans hemkomst bli friskare än Peter Forsbergs.
* Jag gillar Wikegårds värvningar. Och ett fullsatt Hovet … man nickar nog inte till när man ser Niklas gäng.
* Om Frölundas sex toppbackar håller sig skadefria och spelbara, hur i herrans namn ska Filip Hasa få en ärlig chans att komma tillbaka till den han en gång var? Lojal grabb som älskar Frölunda, men var det verkligen ett bra karriärval att stanna?
* Jörgen Jönsson, Gabriel Carlsson, Filip Roos – Färjestad måste bara bli ett defensivt smartare och bättre lag i vinter. Upp till Emil Larmi att visa upp stabilitet också.
* Timrå kan få det svårt, men jag hör goda ting om Albin Sundin. Följs med intresse, den unge backen med så fint påbrå.
* Expressens Johan Svensson nämnde Malmö som en tänkbar landningsplats för Wiktor Nilsson. Egen spekulation, inget annat. Men jag tyckte det lät som en utmärkt idé, Malmö känns svagt bakom Kuokkanen & Pajuniemi, kanske hade fartige Nilsson kunna få regelbunden speltid i Tomas Kollars gäng. Annars är nog allsvenskan eller Liiga hetast för Frölundas 62:a.
* Vad hände med bröderna Jonathan och Andreas Johnson förra säsongen? Kan de studsa tillbaka i Skellefteås dress? Mycket nyfiken på det.
* Hur länge dröjer det innan Frölundas supportrar konstaterar att det inte är så stor skillnad på Frölunda under Roger Rönnberg och Frölunda under Robert Ohlsson?
––––––––––
Så här ställde Frölunda upp på torsdagen. LÄS MER HÄR.
––––––––––
* Åtta nya tränare (text här). Jag vidhåller – grymt kul att Timrå vågade gå emot strömmen och satsa på 65-årige Tommy Samuelsson. Hoppas jag gissade fel om Timrå i mitt ”tips.”
* Optimismen spirar i Ängelholm med omnejd, Dan Tangnes ska ge mer offensiv hockey. Är det liktydigt med bättre resultat?
* Jag kommer sakna Linus Omark i Luleå. På och utanför isen. Mycket.
* Är det ens möjligt för HV71 att misslyckas så kapitalt igen? Jag sticker ut hakan och säger: nej.
* Ludvig Persson – utsökt Henrik Evertsson-värvning. Växjö må behöva göra fler mål, lagets DNA är ändå att man är hopplöst svårt att göra mål på.













Man är taggad för Lördag nu
Håller med dig i väldigt mycket här. Möjligtvis inte ditt tips/gissning om tabellen till 100%.
Men klokt det du skriver om Stenberg. Tror absolut på att varva mellan SHL och J20 för den (mycket unga) grabben. Ser inget fel i det, snarare tror jag då man får ut maximalt av honom! Det är absolut inget nederlag vare sig för honom eller Frölunda utan skulle snarare vara klokt av båda parter. Risken är annars att han drivs i bott.
Varva – OM det behövs. Han kanske är så bra så det inte är nära. 🙂 Menar bara att man ska ha respekt för killens ålder, att det inte går spikrakt uppåt.
Tålamod ÄR en dygd och SHL är ett marathon. Samtidigt så tycker jag alltid öppningsmatchen känns galet viktig rent psykologiskt, vinner man den så kan man åka på några förluster efteråt; men förlorar man den så kommer katastrofrubrikerna direkt om öppningen av säsongen inte går som man tänkt.
Förresten; Kalmars hemmaställ mot Troja ikväll är galet likt Montreal i Blades of Steel. Hatten av i Hatstore Arena.
Ja, många är frågeställningarna och funderingarna, som även under hela SHL säsongens skeende säkerligen kommer fortsätta därtill – men som ändock till sist nalkas med att få sin slutgiltiga upplösning.
”Tålamod” är alltnog det rätta ordet att försöka ha under en känslomässig omtumlande hockey färd. 😉
Undrar om Normann kniper förstaspaden nu.
Undra om domarna köper korv på läktaren på lördag…
På riktigt, SHL har inte ens börjat och ändå gnäller folk på domarna? Orka.
Ja korv med bröd är ju gott,och extra räksallad..
Blir svårt då korven säljs i foajén…. 😜
Tycker alla tippar Färjestad lite väl högt. Tomasek är borta och går inte ersätta, man har fått in 2 st väldigt flaxxiga och yviga målvakter. Tror det hade behövt en lugn och trygg målvakt i alla fall. Visst backsidan ser bättre ut.
Färjestad… Återigen, ingenting att oroa sig för. Oavsett hur det blir i serien så åker de ut direkt i kvartsfinal. Larmi är inte den målvakten som kommer ge stabilitet.
Håller med till viss del. Larmi tror jag floppar och blir en stor besvikelse i Karlstad!
Ut i kvarten. Ja det blir nog som vanligt där.
Leman: Skrev inte du förra hösten om hur många av lagen som vunnit SM-guld som även vunnit säsongens första match? Det var väl nästan hundraprocentigt vill jag minnas.
Blir ju ett JVM som vanligt runt jul/nyår. Då försvinner Stenberg och Westergård. Så då lär ett par få chansen att spela.
Det kommer tyvärr skador …. bra med en bred trupp