SMÅTT OCH GOTT

Annat fokus i Frölunda än i HV, tycker Lias

► New York Rangers skridskocoach har åkt ända till Sverige för att jobba med Lias Andersson – det säger en del.
► Men vad säger Lias om starten i Frölunda?
► Och varför är träningarna så annorlunda jämfört med HV71:s?
► Häng med.

Lias Andersson på väg av isen efter onsdagens träning med Frölunda i Slottsskogsrinken.

TIO MATCHER IN på nya livet som spelare i Frölunda, efter att under tre år ha byggt sig en karriär i HV71.

Jag var nyfiken på Lias Anderssons eget omdöme. Så här löd det:

– Godkänt ändå, tycker jag. Det är fortfarande det där lilla ”flowet” man letar efter, men jag tycker vi (kedjan med Victor Olofsson och Max Friberg) haft några bra matcher, och det blir bättre och bättre. Handlar om spelvana, hitta kemi, ”stämmet” och allt sådant; jag tycker att jag kommit en bra bit, men jag har lite kvar.

Omställningen från liten tillbaka till stor rink är avklarad – men det finns något annat:

– De nya vanorna, nytt lag, träningen är väldigt annorlunda här jämfört med HV. Det är mer intensivt, mer mängd, tuffare. I HV fokuserade man mer på att vinna, här är det fokus på att utveckla spelaren, på prestationen.

Hoppla, tänkte jag. Den pucken får man ju ta med 3xJohan (Hult, Davidsson, Lindbom) vid tillfälle.

Men inget snack om att Lias Andersson (två mål, två assist så här långt) trivs med att vara hemma i pappa Niklas klubb.

Och får Mark Ciaccio, skridsko- och teknikcoach för New York Rangers, som han vill är Lias snart ett snäpp vassare.

New York Rangers på besök, skridsko- och teknikcoachen Mark Ciaccio håller koll efter att ha kört extra med Lias Andersson före Frölundas ordinarie träning.

Ciaccio är på besök i Göteborg den här veckan, gnuggar Rangers-svensken extra före ordinarie träningar, tanken är att göra åkningen mjukare:

– Jag vill att han glider mer, drar ut på skären mer, så att det inte ser ut som att han jobbar så hårt på isen.

Vi snackar detaljnivå här, små, små saker som kan förbättras.

– Bättre skridskoåkning gör alla spelare bättre i dessa dagar, säger Ciaccio och tänker på hur hockeyn utvecklats, mycket fart, striktare regeltolkningar.

** Lias skridskoåkning i dag?
– Ah … den är bra. Men kan bli bättre.

Lias om Ciaccios tips:

– Roligt att få extraträning, se vad han har att säga. Jag har lite problem med vänster höft, ingen skada, bara en rörlighetsgrej, men jag lägger mer kraft på höger än vänster ben. Jag får jobba på det.

Mark Ciaccio jobbar till vardags med både New York Rangers och farmarlaget Hartford Wolf Pack, delar sin tid mellan de båda lagen.

Att han reser till Europa hör inte till vanligheterna, men Rangers ville ha honom till Göteborg enkom för Lias Anderssons skull.

** Inga andra spelare du passar på att se samtidigt?
– Nej, en vecka här, sedan åker jag tillbaka till New York.

** Att du skickas hit visar att Rangers tror mycket på Lias, eller hur?
– Det gör det säkert.

Ciaccio såg Frölundas match mot Liberec på video, finns i Scandinavium i morgon när Skellefteå gästar västkusten, men vill inte uttala sig om Lias Andersson som spelare:

– Han är bra, men … det andra lämnar jag till killarna högre upp (i Rangers organisation), haha.

Jag såg förresten att en del supportrar tycker det är konstigt att ett NHL-lag blandar sig i Frölundas träning, som vore det ett bevis på att man inte litar på Frölunda, men riktigt så där ligger det ju inte till.

Först och främst är Lias Andersson Rangers egendom, klubbens framtid, utlånad till Frölunda, och det handlar om att ta ett arbetsgivaransvar, att en eller två gånger åka över Atlanten för att kolla läget, ge tips och råd. Resten av tiden gnuggas Lias av Frölundas skridskocoach Andreas Larsson som umgåtts med Ciaccio under dennes tid i Sverige.

Ciaccio är dessutom vän med Frölundas sportchef Fredrik Sjöström, de båda har ett gemensamt förflutet i den organisation som då hette Phoenix (nu Arizona) Coyotes.

Så … nä, jag ser inget konstigt med det här.

***

Här, via Frölundas webbsajt, ser ni mer av Mark Ciaccio.

Prenumerera
För bara 69 kronor i månaden följer ni med i Frölundas alla öden och äventyr, får matchtexter, nyhetstexter, krönikor, reportage … allt vad ni kan tänkas vilja ha.

Senaste nytt

Göteborgaren är assisterande GM i Oilers – har ni koll på honom?

► Jag träffade hockeyvärldens mäktigaste (?) göteborgare i lördags. ► Har ni koll på killen från Frölunda?   Kalle...

Morning Mailbag 260810 – ni ställer frågorna, jag försöker ge svaren

► Säsongens första frågestund, vi kör på med Morning Mailbag även vinter 26/27. ► Fråga och/eller tyck till....

Frölunda kan betala, klargör Sjöström, men det finns en lönehierarki

► Är Frölunda berett att betala lika mycket som andra SHL-klubbar? Står man sig i den ekonomiska...
Senast kommenterat

Du var helt rätt ute. :) Jag hade missat detta. Sorry.

Av Henrik Leman
2026-08-10 20:14

Attans!!!!!

Av Grundin
2026-08-10 20:02

Förmodligen. Det var det som var min starka misstanke i min första fråga längre upp.

Av Totte
2026-08-10 20:02

Det var det jag syftade på, att TV4 kanske fått matchen flyttad till 15.15 för att kunna göra mer av "Joelmatchen."

Av Henrik Leman
2026-08-10 19:56

De sänder två matcher på lördagar, men 15:15 går på vanliga TV4 så att säga. Linjärt.

Av Jojje
2026-08-10 19:55

(På bilden)

Av Björn
2026-08-10 19:52

Japp. Ändrades häromdagen såg jag på SHL:s hemsida precis.

Av Totte
2026-08-10 19:51

Grundin, de är gammal tweet haha :) Om du kollar datumet.

Av Björn
2026-08-10 19:50

+1 på den

Av Claes Olsson
2026-08-10 19:46

Ingen spelare vi behöver direkt. Ingen första eller andrakedja, snarare tredje eller fjärde för honom.

Av Jojje
2026-08-10 19:29

Skumt, då måste jag läst det någonstans. Kan Frölunda ha skrivit det í sin första text? Måste ju ha fått 18 någonstans ifrån. Kanske har det ändrats.
Nå, nu ser jag att det står 15.15 på såväl Frölundas som SHL:s sajt. TV4 kanske ändrade om, ville ha Joel-matchen som huvudmatch?

Av Henrik Leman
2026-08-10 19:28

Aha. Okej, alltid säkrast att gå direkt till källan, shl.se. Eller Frölundas sajt. Men om Frölunda även har en app, visst borde den visa rätt.

Av Henrik Leman
2026-08-10 19:25

Har du tagit en paus under sommaren? Ibland, har jag fått till mig, kan det strula då. Testa detta:
1. Gå in på https://sub.unseald.com/portal/subscriptions och logga in.
2. Logga ur.
3. Gå in på rakapuckar.com, om du är inloggad - logga ut.
4. Logga sedan in igen på rakapuckar.
Skulle detta inte hj...

Av Henrik Leman
2026-08-10 19:24

Frölundaappen i fliken ”matcher”.

Av Totte
2026-08-10 19:24

Henrik
Jag står som inloggad men kan inte läsa artikeln

Av Varberg23
2026-08-10 19:09

Är säkert hans bror, Joonas Nättinen som spelat i HV innan.
Den värvningen hade jag helst inte sett Frölunda göra....

Av Christian
2026-08-10 18:58

Håller med STM.

Av hlundgr
2026-08-10 18:56

Ja det vore kul om du fick till en intervju med honom i höst.

Av STM
2026-08-10 18:25

Vet inte hur man får de där bilderna till en spelare alls, men det kan förstås vara jag som har bristande fantasi.

Av Henrik Leman
2026-08-10 18:07