Frölunda har försökt locka hem Pontus Andreasson till nästa säsong, skriver NSD.
Det verkar dock inte gå så bra.
– Både jag och sambon trivs här. Jag hoppas att det ska lösa sig med Luleå Hockey och det lutar åt att jag stannar. Det är inte klart än, men det ser lovande ut, säger Andreasson till NSD.

Bohusläningen är center och har ett förflutet i Frölundas juniororganisation, närmast självklart att det gjordes ett försök av Fredrik Sjöström & Co. Men – Andreasson trivs för bra i Norrbotten.
Frölunda har utgående kontrakt på centrarna Jacob Peterson och Nicklas Lasu, båda är troliga att förlänga. Bosse Meijer kommer vara ännu bättre som 18-åring. Men minst en bra center behöver Frölunda hitta. Man letar ju redan till den här säsongen som ni vet.

Smart av honom att gå ut med att Frölunda är intresserade för det ”tvingar” Luleå att agera.
Nu var det ju inte Pontus som gick ut …
Vad skulle han säga till lokalmedia annars?
Visst, du har rätt, men intrycket jag fått, även tidigare, är att PA verkligen vill stanna i Luleå. Att klubben inte skulle lösa en fortsättning med en klasspelare, en publikfavorit, en svensk center i bra ålder, jag har svårt att se det hända.
”det lutar åt att jag stannar”….
Bosse har ju bra chans på förstarundan i draften och vill det sig illa för oss så går han över direkt, men det kan ju också bli en Frondell situation. Firma Sjöström/West lär ha huvudbry angående centersidan nästa år igen
Grejen med PA är att han är rätt ”streakig”. Kommer in i nåt stim ibland men tycker inte han konsekvent är en toppcenter och motiverar en lön som sådan.
Jag tycker nog att han är en stabil och pålitlig. center. Dock är, som du säger, målproduktionen minst sagt en bergochdalbana.
Munkedals killar skall spela i Frölunda, håller tummarna
Å där kan han stanna! Samma som med Johnson bröderna å Lias som bränt sina chanser att spela i våra färger igen!
Köper absolut att Andreas Johnson är person non grata men vad har Lias Andersson gjort för att inte vara välkommen tillbaka?
Ser gärna både Lias och hans kompis Moverare i Frölunda igen!